Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1373 / 1384
(#) sdrlab válasza Bakman hozzászólására (») Márc 12, 2023 1 /
 
Nem kell visszanéznem! Inkább neked javasolnék szemüveget, és jobb szövegértést(ja, bocs, ott se volt egy szem hozzászólásod sem a témában, csak egy hasonló színvonalú kötözködés a semmiből!), ha az jött le ott! Ahogy mondtam már 1-2 szer, a hülyeséget sehol sem szoktam tolerálni, ahogy a hozzád hasonlóan megasszondom a privát véleményem alakokét sem!

Ok, ha nem töri, akkor kivételesen az egy jó konstrukció lehet! És mekkora fordulatszámon nem töri?
(#) Suba53 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Na végül is mindent átgondolva egy Proxxon MB 200 állvány lett a nyerő.
A HESTORE állványoknál, amire tufatofu felhívta a figyelmemet, a nagyon kis távolság az oszlop, és a fúrófej között eléggé korlátozó tényező. Mivel A4 méretű nyákokat is készítek, ezért ez kizáró ok lett.
Az MB 200 meg méretben hasonló a régi Proxxon állványomhoz, ami ilyen téren megfelel. Kicsit forgatni kell az A4 panelt, de az nem probléma, a teljes felületét el lehet érni.
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
A régi proxxon állvány milyen megnevezésű volt? Talán csak egyszerűen perselyezni kellene, és használható, esetleg másodgépnek még jó lenne.
Ilyen MB 200 nekem is van, én abba fogom be az egyenes csiszolót, ha köszörülnöm kell valami apró dolgot. Fúrásra még nem használtam.
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Ez a régi. Az látszik, hogy jelentősen átalakították, így az újtól stabilabb, precízebb működés várható.
A papírjai, doboza már rég nincsenek meg, úgy hogy típusszámot nem tudok.
Nem akarok komolyabban hozzányúlni, másodgépnek tökéletes lesz. Legalább nem kell cserélgetni a fúrókat. A 0,8mm megy az újon, a vastagabbak meg a régin.

Proxxon.jpg
    
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Tévedtem, nem MB 200 a nálam levő változat, hanem MB140/S.
Előszedtem egy kép erejéig, és bizony van lógása, ha nem is számottevő. Kéz alól vettem, egy célmunkára alkalmazták, később eladásra került. Ha megperselyezném lehetne pontos állványt készíteni belőle, de mint már írtam, nekem csak köszörűállványként van rá szükségem hébe-hóba..
Az MB 200-as már biztatóbb kinézetre.
Érdemes lesz a fecskefarok vezetéket kenni, különben hamar berág, és oda a sima siklás..
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Nézegettem én is ezt a 140-est. Ez a réginek a ránc felvarrott utódja lehet. De a 200-as sokkal precízebbnek tűnik azzal a fecskefark szánnal. Néztem róla egy videót, és nagyon finoman be lehet állítani, hogy semmi lötyögése ne legyen.
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
A fecskefarok megvezetés jó irány, de nem mindegy milyen anyagok mozdulnak el egymáson. A présöntött alu az álló, és mozgó felületen nem csúszik megfelelően, ezért is kell kenni. Illetve az egyik oldalán a beállíthatóság érdekében sárgaréz lemezcsíkot is alkalmaznak, ez már egyel jobb csúszási együtthatót mutat.
A különféle Proxxon gyártmányú koordinátaasztalok is ugyanezzel a gonddal bajlódnak, vagyis alu az alun nem jó párosítás, (viszont occsó). Ezért is írtam visszább: ezek a szerszámok ugyan a felső részéből de barkácskategóriába esnek.

Egyébként meg WD-40 és öröm, meg bódottá...
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2023
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Mindenképpen fogom kenni, van WD40 is, meg mindenféle szilikon zsír, olaj, műszerolaj, ami kellhet.
Már nagyon várom, hogy megjöjjön.
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Proxxon Micromot MB 200 fúróállvány szétszedés, megmunkálás és összeszerelés.

Megnéztem ezt a videót.

Ezt tuti hogy végigcsinálom én is.
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Remélem Neked jobban sikerül a fogaslécet helyzetelni.
Ezért írtam anno, hogy ez is barkácskategória..
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Semmi gondom nincs azzal, hogy barkács kategória. Nem ipari szinten gyártok nyákokat, és a korábbi proxxon szett is bőven kiszolgált a maga nyeklő-nyakló módján. Ahhoz képest ez egy műszer lesz.
(#) andyka hozzászólása Márc 20, 2023 /
 
Hello. Elfogyott az átlátszó fóliám a nyomtatóba és amolyan krétapapirra / zsírpapírra nyomtattam. Szerintetek valami egyszerű házi dolog nem tenné eléggé átlátszóvá hogy az UV led átvilágításon rajta ? (étolaj, zsír, vagy valami ilyesmi ?)
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2023
(#) kaqkk válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2023 / 1
 
Nyugodtan használd úgy mintha fólia lenne egy picivel több levilágítási idővel . Én sima nyomtatópapírral is világítottam le nyákot (az UV átmegy rajta ) Ha olajjal zsírral kened csak a problémát csinálod magadnak (takaríthatod a cuccaidat )
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2023
(#) Pethical válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Az olaj nekem régen bevált, de csak normál nyomtatópapírnál és több nap száradás után
(#) kaqkk válasza Pethical hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Lehet hogy bevált csak semmi értelme , az uv a száraz papíron kb ugyanúgy halad át mint az olajoson.Szinte nincs külömbség a levilágítási időben . Egri leányka koromban én is kipróbáltam az étolajat de csak egyszer, aztán többet soha !
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2023
(#) nagym6 válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Papír hullámosodni fog, ha beitatod akármivel. Egyedül az erre a célra készült "Pausklar" spray után marad eredeti állapotban.
(#) andyka hozzászólása Márc 21, 2023 /
 
Köszi fiuk, ma megprobálom
(#) Suba53 hozzászólása Márc 25, 2023 /
 
A héten megjött a Proxxon MB 200 fúróállvány. Ma szétszedtem, sorjátlanítottam, zsíroztam, majd összeraktam, és beállítottam.
Kotyogás, lötyögés mentesen, nagyon szépen stabilan mozog.
Most nincs panelem, amivel kipróbálhatom, de pár nap múlva gyártanom kell párat, és akkor meglátom hogy sikerült a műtét.
Megjöttek az ALI-tól a 0,8mm-es egyenes szárú carbid fúrók is. Furcsa szürke színűek, kíváncsi vagyok hány furatot bírnak ki üvegszálas nyák lemezben.
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 26, 2023 / 1
 
Apró dolgoknak is mennyire lehet örülni!
Aki már fúrt 0,8mm HSS fúróval üvegszálas nyákot, az tudja hogy 30-40 furat után már inkább csak marcangolja a nyákot, utána köszörülni kell.
Nos a nemrég megérkezett kínai keményfém fúró egy álom. Nem bírtam ki, és egy darab hulladék nyákba elkezdtem fúrni sűrűn egy csomó furatot. A 250.-et is ugyanolyan tökéletesen fúrta ki, mint az elsőt.
Utána megnéztem nagyítóval a hegyét, és semmi kopás. A HSS fúró hegye teljesen elnyalódik már 50 furat után.
Úgy hogy ezt csak javasolni tudom.
(#) mnyugger válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 26, 2023 /
 
Ez jó hír, mert én is rendeltem belőle. Már úton van. Köszi a tippet.
(#) mnyugger válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Már meg is érkezett. Kíváncsi vagyok, hogy muzsikál.
(#) mnyugger hozzászólása Márc 28, 2023 /
 
Ismeri e valaki ezt a CNC nyák fúró vezérlő programot?

nyakprog.jpg
    
(#) benjami válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Ezzel a programmal még nem találkoztam (mondjuk a program címét sem könnyű kideríteni, meg azt sem, hogy van-e beszerezhető angol változat belőle), de én a pcb2gcode nevű parancssoros programmal szoktam gcode-ra alakítani a nyáktervezővel készített gerbereket. Aztán a gcode-ot már küldhetem a candle nevű programmal a cnc gépre, vagy akár egy memóriakártyára felmásolva az offline controllernek is odaadhatom.
(#) Pethical válasza benjami hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A pcb2gcode nekem valami miatt nem jött be, ezért én flatcam-ot használok. Ezt a vietnámi programot még soha nem láttam.
(#) Suba53 válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Nem tudom figyelted-e, hogy az első pár furat után már mindegyiket félre fúrta, aztán el is vitte a kamerát más nézetre.
Amúgy ügyes kis barkács szerkezet, de még jócskán finomításra szorul.
(#) NickE válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Rosszul generálja a levilágító filmet. A lyukak helyét is ki kell maratni, különben félreviszi a fúrót. Meg túl nagynak tűnik a fúró is. Amúgy (szerintem) vietnámi nyelvű a szoftver, ők használnak latin betűket ilyen irtó sok furcsa ékezettel. Gyanítom, hogy a videót feltöltő szerzeménye a szoftver. Régi videó, kérdéses, hogy még foglalkozik-e vele.
(#) Pethical válasza NickE hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Azért szerintem illene neki így is pontosan fúrni, de, ha megnézed vannak lyukak. Szerintem ez nem levilágító film, hanem vasalta. Lehet, hogy csak ferdén tette be a nyákot. A közeli lyukak jók, ahogy távolodik egyre jobban elcsúszik.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2023
(#) mnyugger válasza Pethical hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Próbálom a flatcam-ot, de nem csinál semmit.
A terv SprintLayout-ban készült.
Hogy állítod be a SPL6-gerber és drill exportod, illetve hogy importálod flatcambe?
(#) benjami válasza Pethical hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Nekem a flatcam nem jött be. Állandóan fogta magát és kilépett a programból (már nem emlékszem melyik verzióval próbálkoztam).
(#) Pethical válasza mnyugger hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A flatcam sajnos nem túl egyértelmű elsőre. Ha csak fúrásra kell (marásra nem), akkor:
1. Sprint Layout -> File -> Export -> Drill data (excellon) menüpont
2. mm (format 3.3)
3. M71/72 instead of METRIC/INCH
4. OK, mentés
5. Flatcam -> File -> Open -> Open Excellon
6. A file kiválasztása
7. A projektfában dupla klikk az excelonra
8. Drilling tool gomb
9. Paraméterek beállítása (mélység, sebesség)
10. Generate CNCJob object gomb
11. Save CNC code gomb
És megvan a GCode, mehet ugs-be, vagy candleba.

A PCB2GCode ennél sokkal egyszerűbb, csak kevésbé lehet paraméterezni és ahhoz is van grafikus felület. Ott ugyanezt meg lehet csinálni 2-3 kattintásból, először azt ajánlom én is, hogy nézz rá arra, és, akkor flatcamozz, ha az valami miatt nem elég.

Nekem kellett van 2-3 nap és jópár videó megnézése, mire a flatcammal barátok lettünk. Illetve én 8.9.94 bétát használom, ami merőben másképp néz ki, mint az utolsó stabil kiadás.
Következő: »»   1373 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem