Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es villogó
 
Témaindító: titkovics, idő: Feb 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 61
(#) szabi83 válasza damatic hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
[link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_563_2_ASC.html]http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_563_2_ASC.html[/link]
itt van sztem erre gondolsz..
#25832 hsz-stól..
(#) Frankye válasza damatic hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
Nem tudom, nem építettem meg a kapcsolást, csak le volt mentve a gépemre, és most a kérdésedre eszembe jutott.
De sztem amit Te keresel az az, amit szabi83 belinkelt!
(#) damatic válasza Frankye hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
Iggenn, azt kerestem, de amit te dobtál az mégjobb, mert zzz linkelte és írta:
Idézet:
„Hobby Elektronika 2004/6 számában találtam ezt az egyszerű kapcsolást. A villogások ciklusideje kb. 1,5 s és a felvillanások ídőtartalma mintegy 3 ms. Az áramfelvétele 16V-on 220 uA. A LED extrafényű, víztiszta tokozású legyen. A villogó kiválóan alkalmas gépkocsiba, mint riasztószimulátor.”
- úgyhogy 1000 köcce!
(#) Frankye válasza damatic hozzászólására (») Jún 8, 2006 /
 
Igazán nincs miért!
(#) _JANI_ válasza Peti_85 hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Ha túl kicsire változtatod a bázisellenállások értékét, és - vagy a kondik értékeit meg nagyra, akkor is előfordulhat, hogy a tranyók bázisáramai kiegyenlítődnek és így beáll egy egyensúlyi helyzet, tehát a bistabilbol monostabil lesz...
Próbáld meg az eredetileg ajánlott kodikkal és ellenállásokkal a kapcsolást, és ha ezzel stabilan folyamatosam megy, akkor a bázisellenállások értékeit növeld inkább. Ha zavar az, hogy nem hirtelen, hanem átmenettel váltanak a ledek , akkor arra is van egyszerű megoldás…
(#) Frankye válasza damatic hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Tegnap próbaképpen összedobtam a kapcsit. A 4,7µF-os kondi helyett tegyél be 200-300µF-ost, mert akkor lesz elég ritka a felvillanás, hogy az általad kívánt eredményt elérd!
(#) damatic válasza Frankye hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Köszi!

Gondban vagyok a tranyókkal, van vmi helyettesítési tipped?

Itthon BC512 vagy 546-om van (fejből nem emléxem), vagy mindegy milyen, csak az egyik PNP másik NPN legyen? Ja, és melyik melyik (mert ugye azt már elfelejtettem rajz alapján, hogy melyik melyik...
(#) Frankye válasza damatic hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Huh, így fejből nincs helyettesítő tippem. Bár a BC 212 helyett én is csak egx AC-s (ősöreg Ge) tranyót találtam, azzal működött.
A BC 182 pedig volt otthon egy marékkal. De az általános NPN és PNP párokkal - elvben - mennie kell.
Ja, még ezsembe jutott, hogy a 182 emlékezetem szerint a BC 107-108-109 sorozattal helyettesíthető.
De otthon majd megnézem Neked, és megírom a helyettesítő tipusokat.
(#) vicsys válasza damatic hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
BC546 és tsai
A paraméterekből kiderül
(#) Frankye válasza vicsys hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Hálás köszönet!
(#) vanzerr válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Jún 10, 2006 /
 
Sziasztok!
Mint már korábban említettem megépítettem a mellékelt villogót, most olyat szeretnék készíteni ebből a kapcsolásból, hogy nem 1-1 LED-et szeretnék vele villogtatni hanem "áganként" kb. 15-20 db LED diódát. Ezt tudom valami tranyók beiktatásával meg lehet oldani de azt hogy hogyan kössem be a tranyót illetve a ledeket (sorosan v. párhuzamosan) azt nem tudom. A segítséget előre is köszönöm!

rajz.gif
    
(#) vanzerr válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 10, 2006 /
 
Nincs senkinek tippje?
(#) vanzerr válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 10, 2006 /
 
Keresek nagyon ilyen megoldást, de nem találok, ha tud valaki, segítsen léci!!!!!!!!!!!!
(#) Placi84 válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Szerintem mindenféleképpen párhuzamosan, mivel, ha sorosan kötnéd be akkor a tápnak legalább 15-20*1,6V=24-32V-osnak kellene lennie+még hozzé jön az emitter (áramkorlátozó)ellenálláson eső feszültség+a tranzisztor maradék Uce feszültsége. Párhuzamosan maradhat az 5V, csak a tranzisztort kell megválasztani, hogy elbírja a 15-20*10-20mA-t, meg az emitter ellenállást kell megfelelően méretezni, szóval szerintem mindenféleképpen párhuzamosan. A tranzisztort meg úgy kell bekötni, hogy D1 helyére az egyik tranzisztor Bázisát, D2 helyére meg a másikét. A tranzisztorok Emittere és a föld közé a megfelelően méretezett emitter-ellenállást, a tranzisztor Collectora és a táp közé meg a ledeket párhuzamosan kötve. (Amint elnézem PNP tranzisztorra lesz szükség)
(#) vanzerr válasza Placi84 hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Szia!
A D1 és D2 előtétellenállása ekkor elmaradhat vagyis gondolom áthelyeződik a LED-ek elé a collektor és a táp közé? Ha tudsz segíts léci az emitter ellenállás és a tranzisztor kiválasztásában!
(#) vanzerr válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Tud valaki segíteni?
(#) deguss válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Masterrefox kapcsolása kicsit paintbrushal spékelve: :yes:

Megjegyzés:
RE = (Ub-UCE-UD1) / (n*If)
Ub... tápfesz. (5V)
UCE... tranzisztor Collektor-Emitter fesz. (0,7-2V)
UD1... Leden eső feszültség (színek szerint különbözik) (1,6-4V)
n... párhuzamosan kötött LEDek száma (15-20)
If... LEDáram (15-20mA) típustól függően

RE: 20 × 20mA-es piros LED esetén kb. 9-15OHM
(#) vanzerr válasza deguss hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Köszönöm szépen és a tranzisztor szerinted milyen legyen ami bírná ezeket a LED-eket?
(#) vanzerr válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Talán 2N2905 jó lenne?
(#) deguss válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Ha sok erős ledet szeretnél, tudok ajánlani egy TO126-os tokozású BD132-t, (3A-ig) ezzel akár 50 magasfényű ledet is meghajthatsz.
De ha csak pl. 10 × 10 mA-os "szignál"-LEDnek kell akkor elég egy BC327 (120mA-ig)
(#) vanzerr válasza deguss hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Köszi a segítséget nagyon sokat segítettél!!!!!!!!
(#) deguss válasza vanzerr hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Igazán nincs mit, ha tudok segítek szívesen!
(#) Woid válasza deguss hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Üdvözlet.

Én egy kicsit másfelé szeretnék menni, egy LED-et szeretnék villogtatni.
Egyik ismerősömnél láttam egy olyan PC házat amiben 2 LED villog ha dolgozik a HDD, az egyik LED a szokásos ahogy mindenkinek van, a másik pedig erről kapja a "vezérlést"; ellenütemben villog.

És tényleg szép ahogy a kb 6 centire levő kék-piros LED egymással ellentétesen villog. Azt hiszem ehhez monostabil kell. Ha van valakinek ilyesmi rajza, és megy a PC táp +5 esetleg +12 ágáról, ossza meg velem.

Előre is köszi.
(#) Woid válasza Woid hozzászólására (») Jún 11, 2006 /
 
Hm most jobban belegondoltam, nem monostabil mert az ha jelet kap, fix ideig van HIGH állapotban, kapacitástól függően ami be van építve. Inkább amolyan invertálás, NOT kapu
(#) _JANI_ válasza Woid hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
Szerintem egy NPN-es tranzisztor bőven elég ehez az
Idézet:
„INVERTER”
-hez...
Mellékelek egy kis minta kapcsolást.

Szerintem ez egy duóleddel (kétszinű leddel) is elég látványos lehet... :boxer:
(#) Woid válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
Itt nem egészen értem. Az eredeti HD_LED elé is kell tranzisztort pakolni? Mert én olyanra gondolok hogy megvan a PC +5V, az eredeti HD_LED + ágát megbontom és az az egy szál megy az inverterre.

De meglehet hogy én értelmezem teljesen félre a rajzot.
(#) _JANI_ válasza Woid hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
Idézet:
„Az eredeti HD_LED elé is kell tranzisztort pakolni?”


Nem, mert a LED-et a HD egység nyitott kollektoros tranzisztora hajtja meg. A rajzon ez inkább csak szemléltetés miatt van.
Azt amit neked meg kell építeni, az a második tranzisztoros fokozat, amit itt találsz meg...
(#) Woid válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
Akkor remek, köszönöm
Csak egyet nem vettem figyelembe, hogy a LED-nek
ki is kellene aludni kb. 0,5 másodperc mulva, jelen esetben folyamatosan világít ha nincs jel. Most vagy mégis kell az inverter elé egy monostabil ami szintén kapja a jelet és tápfeszt ad az inverter felé 0.5 sec ideig, vagy a HD_LED jel rámenne egy tranzisztorra ami feltölt egy kondit, ami egy köv. tranzisztort nyitva tartana fél másodpercig (amíg ki nem sül) és ez a tranzisztor adná a tápot az inverter felé.

Bár lehet ez így nem működne, de ilyesmi kellene.
Esetleg ilyen kapcsolásod is lenne?
(#) _JANI_ válasza Woid hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
Ez én megoldásom inkább a POWER és HD LED egyesítésére való... ezek szerint. Ha egy időután ki is kell aludnia az inverz lednek, az bonyítja a kapcsolást de megoldható valahogyan!

(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 12, 2006 /
 
És megoldott az inverz led kioltása...
Már csak tesztelni kell... Természetesen más monostabokkal is megoldható ez a kapcsolás.
Következő: »»   4 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem