Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültségosztó nem stimmel
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Lozsa hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
Adott 7 áramgenerátorral meghajtott 7 db 700mA-os led.

Az áramgenerátorok (készen vettem) egyik lábán (CONTROL) TTL jelet vár az áram szabályzásához.
Adatlap szerint 2,95V -nál pont 50%-os az áram, vagyis 350mA.

Csináltam egy kis feszosztót VDD---1,05k---1,5k---GND paraméterekkel.
A 7db áramgenerátor CONTROL lábait összekötöttem és ezt rá kötötem egy kapcsolóval. Vagyis a kapcsoló nyitott állásánál 700mA follyon a kimeneten, ha pedig zárt akkor 350mA.

Nyitott kacsolónál a fesz osztó után az elvárt 2,95Voltot mérem, ellenben zárt kapcsolónál csak 0,84-et!!!

De vajon miért?
(#) Dudus válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
A control lábak összárama beterheli az osztódat. Használj inkább egy zener diódás stabilizátort.

Viszont, ha TTL jelet vár, akkor az a 2.95V -> H szint ( 2V felett H) a 0.84V viszont a tiltott tartományban van, (mert max. 0.8V az L szint.)
(#) Lozsa válasza Dudus hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Igazából ezt a TTL dolgot nem igazán értem az adatlapon, mert a diagram alapján lineárisan szabályozható.
0.62V alatt=100%
4.65 felett=0%
A kettő között pedig lineáris a karakterisztika.

Namost fesz osztóval is megoldható ezek szerint ha nagyobb áramot engedek be a CONTROL lábak felé nemde?

vagyis a 1.5k/1.05k helyett pl 150/105 ohm lehetne?
(#) Dudus válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Akkor az nem TTL!

Az osztónál figyelembe szokták venni az osztót terhelő áramot és az osztó áramát ettől egy nagyságrenddel nagyobbra szokták választani, hogy ne húzza nagyon el a terhelés. Ha így az osztóra túl nagy áram jönne ki ( elfüstölhet ha a terhelhetősége az ellenállásoknak kisebb ) akkor más megoldást kell választani.

-szerintem-
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Vajon hány mA igénye lehet egy darab bemenetnek?
(#) Dudus válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Az adatlapból kiderül, vagy le is mérheted.
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Na még néhány adat az adatlapból:

Control pin on time: 15 us
Control pin imput impedance: 1K ohm

talán ez segít
(#) Dudus válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Ez kevés nekem. Mely két pont között ennyi? A GND és a control vagy a táp és a control?

Kellene ott lenni másnak is.

Linkeld be az adatlapot!
(#) Lozsa válasza Dudus hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
Csatoltam
(#) mex válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
A helyedben kipróbálnám a 10. rajzon szereplő kapcsolást,itt egyetlen potival (igaz,hogy külső referenciáról) vezérelheted mind a 7 db meghajtót. Referenciának meg jó egy 78L05 is.
(#) Dudus válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
7 db. control párhuzamosan az a GND és a control közötti 1K - t számolva 1/7 K Ohm, ami párhuzamosan kapcsolódik az osztód alsó tagjával.

A szabályozás 1.65-4.2V között történik. Erre kell méretezned az osztót.

Az alkalmazási példák sokat segítenek ha átnézed őket!
(#) proba válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
A control lábon befolyó áramra szabályoz szerintem ,ha a bemenő impedanciája 1K akkor az osztódat elég rendesen elhangolja.Szerintem csak a plussz felé kellene a közös pontot felhúzni egy ellenállással ,ami az eredővel (X*1k) alkotna osztót és az alsó tag szügségtelen lenne.
Esetleg egy müv erősítővel meghajtani. (a zener is jó lehet de szerintem azt nehéz belőni pontosan.)
(#) Dudus válasza proba hozzászólására (») Feb 26, 2009 /
 
A zeneres ötletnél még TTL - nek hittem a bemenetet, de az dezinformáció volt.
(#) Lozsa hozzászólása Feb 26, 2009 /
 
És a 16-os ábra szerinti módnál?
Ott ugye IOUT%=R1/50 vagyis az 50%=2.5K, ha pedig 7 összekötve akkor 2.5/7=~350 ohm.
Ez így igaz lehet?
(#) karpi hozzászólása Feb 27, 2009 /
 
Azt mondja a kulso "E model"allitasnal hogy 5mA koruli az aram igy kis "ereju" potmeter hasznalhato .

7 darabot akarsz vezerelni akkor valamelyik 10-es talan azt a tranzisztorral kapcsolt kapcsolast kene valasztani es ezek bazisait osszekotni , esetleg soros ellenallas is kene a bazisokkal es akkor egy kicsivel nagyobb feszultseg vezerelhetne mind a het trazisztort ami a gneratorokat alllitana.
(#) Lozsa válasza karpi hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Oké, de van értelme tranzisztorokkal tökölni, amikor csak 2 fix értéket akarok beállítani?
Tehát:
100% (ehhez semmi sem kell)
50%
25%

Ezt nem igaz, hogy nem lehet csak kapcsolt ellenállásokból megvalósítani.

Azért is érdekes, mert nagyon pici helyre kell bezsúfoljam az alkatészeket.
Összesen egy 7cm átmérűjű nyákon kell lennie mindennek. Ami így ellenálláslétrákkal épphogy kifér, de ha 7db tranyót is fel kell pakolni, akkor már nincs az a program ami be tudja huzalozni.
(#) Lozsa válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Csatoltam a schematic-ot.

Akkor csak annyi segítséget kérnék, hogy mit tegyek a fesz oszzótk helyér a rajzon? Ami a legkisebb helyigényű, nembaj ha csal kicsit.

rajz.jpg
    
(#) niedziela válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Idézet:
„hogy mit tegyek a fesz oszzótk helyér a rajzon?”


Mit.....
Dudud volt az első aki válaszolt neked, és teljesen korrekt megoldást kínált. Elolvastad ?

Zener dioda + ellenállás, ennyi

Idézet:
„Azért is érdekes, mert nagyon pici helyre kell bezsúfoljam”


Valamivel még kisebb is igy mint két ellenállás
(#) Lozsa válasza niedziela hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Okés, de nem vagyok műszerész, nem tudom milyen zener+ellenállás kell?

(#) niedziela válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 27, 2009 / 4
 
Semmi baj azzal, ha nem vagy műszerész, ez sem bonyolultabb mint két ellenállás.

ZPD sorozatban nézz körül, osztást pedig az adatlapon meg tudod nézni

osztás= diodán átfolyó áram.

zener.png
    
(#) Lozsa válasza niedziela hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
A Zener-t az elvárt kimeneti feszültséghez kell választani?

Vagyis melyik elem állítja itt be a feszültséget? Az ellenállás határozza majd meg?

El mondanán pár szóban a kapcsolás lényegét?
(#) niedziela válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Idézet:
„A Zener-t az elvárt kimeneti feszültséghez kell választani?”


Igen !

Kapcsolás lényege, gyakorlatilag a zéner működése:

A Zener-dióda egy feszültségstabilizáló dióda, melynél a PN átmenet azon tulajdonságát használják ki, hogy a zárófeszültség állandó a kivezetések között, ha a letörési tartományban működik. Felépítését tekintve egy különlegesen szennyezett szilícium dióda, mely veszteség nélkül üzemeltethető a letörési tartományban. Nyitóirányban a hagyományos szilíciumdiódáknak megfelelő a működése. Záróirányban a PN átmenet szennyezettségétől függően UZK Zener-feszültségig nagy ellenállást, majd a Zener-feszültség elérése után kis ellenállást képvisel.

Üdv!
(#) Lozsa válasza niedziela hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Köszönöm a magyarázatot, azt hiszem értem!

Csináltam egy próba rajzot a apcsolásra, megnéznéd?

R2 azért 143ohm mert annyi a 7db párhuzamos 1k-s ellenállás eredője ami a Control lábakon van.

(ube-uki)/0.02= nem volt pontos az R1-re, mert úgy az elvárt 3.6 volt helyett 3.4V lett, úgyhogy az 50-et már próbálgatással hoztam ki. Azzal pont 3.6V.

(#) niedziela válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Megnézem ha csatolod

Idézet:
„(ube-uki)/0.02= nem volt pontos az R1-re,”

A 0.02 -t csak saccoltam
(#) Lozsa válasza niedziela hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Upsz a csatolás lemaradt , de most pótoltam.

kep.jpg
    
(#) proli007 válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Hello!
Őszintén szólva, nem értem a dolgot.
A bemeneti karakterisztikából látszik, hogy melyik típus, mekkora feszültség esetén, mekkora áramot hajt ki. Ez a feszültség, a belső 1kohm-os ellenálláson alakul ki. Az eredeti alkalmazásban, is egy poti van kötve a referencia és a bement közé, ezzel állítható az áram.
Ha több darabot szeretnél egyszerre működtetni, semmi dolgod, csak a bemeneteket párhuzamosan kötni. Ahogy számoltad a hetede azaz 143ohm lenne az 1kohm helyett.
Semmi gond, csak a poti helyett, a három áram értékhez 3db ellenállást kell bekötni. (azaz kettő, meg egy szakadás) csak annak is a poti hetedének kell lenni. Tekintve, hogy a belső referencia nem fogja tudni ellátni, így külső 5V-os tápról kell mennie.
üdv! proli007
(#) niedziela válasza Lozsa hozzászólására (») Feb 28, 2009 /
 
Multisim jó program, de ne vedd 100%-ra amit látsz benne.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem