Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kondenzátor
 
Témaindító: Alba, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 98
(#) Epracer hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Sziasztok
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a motorindító és a fázisjavító kondenzátorok között milyen különbség van ?
A motorindító csak rövid üzemidejű ?
Kb 400 mikrofarad kellene, motorindítóval kijönnék 3-4000 Ft körül, fázisjavítóval jóval drágább lenne.
Végülis fázisjavításra szeretném használni, de csak pár másodpercig, és jóval alacsonyabb feszültségen.
mi a véleményetek ?

motorindító kondenzátor
(#) Sebi válasza Epracer hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nyugodtan használhatod.

A motorindító kondik sokkal többet bírnak, mechanikai kivitelben mások (felerősítés). Nem rövid üzeműek, hiszen a motor segédfázisának biztosítják folyamatosan a feszültséget.

Míg a fázisjavításkor csak a 230V-tal kell számolni, motoroknál 400V-osak szükségesek.
(#) khiraly hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Valaki tudna segiteni, hoyg Bp-en hol kapok 0805-os meretu 22µF-os kondenzatort?
Itt neztem eddig:
lomex.hu
hqvideo.hu
hestore.hu

Tovabba keresnek meg 0402-es meretben 4.7µF tantalum kondenzatort is.

Ezek ilyen legypiszok meretu cuccok.
(#) Epracer válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Szval az általam linkelt kondenzátor megfelelne kb. 100 V-os feszültség fázisjavítására pár másodpercre ?
Ezeknél miért nem határoznak meg pontos értéket ?
160-200 mikrofarad van megadva.
(#) MolnarG válasza khiraly hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Biztos hogy létezik ilyen? 1206 méretben látok 22u/10V-os fóliakondit (lomex), de egyáltalán létezik 0805-ben? Tantálnál meg másképp van a méretezés úgy tudom.
(#) Epracer válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
2 db 200 mikróssal, 1,2 Kw meddőteljesítményt akarok kompenzálni, olyan 3 másodpercig, 100 V-on.
2400 W látszólagos teljesítmény mellett 0,85 a fázistényező
(#) khiraly válasza MolnarG hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
millio van a neten (digikey, amazon.com), csak Mo-n nem talalok sehol:
http://parts.digikey.ca/1/1/452606-cap-tant-22uf-4v-20-0805-smd-tac...a.html
(#) khiraly válasza khiraly hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Es amit ki akarok cserelni, az 0805 os 10µF-os keramia(?) kondenzator.
(#) Epracer válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nekem 2 féleképpen is kijött az 1264 VA
2400 VA a látszólagos teljesítmény, 0,85 a fázisszög, tehát 2040 W a hatásos teljesítmény.
100 V, 24 A

Q=gyök alatt, S^2- p^2

vagy pedig 0,85-ből visszaszmoltam a szöget, az 31,17 fok, ez pedig sin 0,5267, majd beszorozva a látszólagos teljesítménnyel itt is 1264 VA-ert kapok.

kapacitív reaktancia

Xc=U^2 / Qc

tehát 100 V a négyzeten, osztva 1264 VA-el, az 7,9 ohm.

a kapacitás pedig

C= 1 / ( 2 x PI x f x Xc )

1 osztva, 2 szer pi, szer 50 Hz, szer 7,9 ohm
az 0,000403 farad, tehát 403 mikroFarad.


vagy 400 V-os kondiból 20,25 kVAr

szóljatok ha nem jól számoltam, ne mindjárt az elején rontsam el

(#) Epracer válasza Epracer hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
okés így a meddő teljesítmény ?
(#) lapose válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szia!

Nem pukk, mert van benne biztosítószál, ami a kondi hibája esetén kiolvad.
(#) Doncso válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Inkább futás közbe kössed rá.
(#) elektrorudi válasza Doncso hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Rá se kösd...
Csak fusssss
(#) Doncso válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Akkor gyanítom jó a kondi. ( Vagy nem merted rákötni )
(#) kadarist válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szia!

Szigetelőolaj van benne, az lötyög.
(#) Aegis hozzászólása Szept 20, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Az lenne a kérdésem, hogy a mellékelt képen látható kék kondit lehet-e helyettesíteni a bal oldalival? Egy TV-hez kéne, ugyanis a kék volt benne eredetileg csak valamiért "eldurrant" és a szívbajt hozta rám a TV :eek2:
Köszi a válaszokat előre is.
(#) gyuri95 hozzászólása Szept 26, 2009 /
 
Ha az elektrolit kondit rosszul kötjük felrobban. (olvastm)
Menyire veszélyes is ez, ha egy ember markában történik, és mitöl függ a veszéllyessége?
(#) Silious hozzászólása Okt 3, 2009 /
 
Hy
Egy Ati 9600-on kipukkant 3, a képen látható típusú kondenzátor.
A kérdésem az, hogy milyen kondival lehetséges pótólni?

DSC02293.JPG
    
(#) bgsf válasza Silious hozzászólására (») Okt 3, 2009 /
 
Tehetsz bele nagyobbat is! Ami elfér. Ez csak a tápfeszt szűri, más dolga nincs. ha lehet akkor nagyobb feszültségű kondit rakjál bele, az tovább bírja!
(#) didyman válasza Silious hozzászólására (») Okt 3, 2009 /
 
De ezek nincsenek kipukkanva. vagy ez csak illusztráció?

Feltétlenül alacsony ESR kondi legyen, hagyományos NEM jó oda.
(#) Silious hozzászólása Okt 3, 2009 /
 
A kép csak illusztráció, ezeket tudtam jól lefotózni
próbálkoztam a helyére 1000µF 10V-osal, de sajnos a lábai távol voltak egymástól, és nem fértek be a fúratba...
Most akk hagyományos elektroril kondi ide nemjó?
(#) varttina hozzászólása Okt 24, 2009 /
 
Sziasztok!
48V-os szekunder feszültségű trafóim vannak, amelyek egyenirányítva, szűrve, terheletlenül 67V-ot adnának. Az lenne a kérdésem, hogy használhatok-e szűréshez 63V-os elkókat?
(#) Stefan válasza varttina hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Ha robbantani szeretnél akkor igen
(#) Zed válasza varttina hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Nem érdemes. Lehet, hogy nem fog azonnal robbanni, de mondjuk 1-2 hét ( használat gyakoriságától függően ) után meghalnak.

Ha csak ki akarsz valamit esetleg próbálni, akkor egy próba erejéig elmegy, de fix helyre ne tedd be! ( A túl nagy fesz. miatt megnő a kondin belül a szivárgóáram, ami egyszerűen mint egy soros ellenálláson átfolyik a kondik. Ez egyrészt rontja az áramkörben a kondi viselkedését, másrészt melegíti a kondit és tönkreteszi a belsejét - ha jól tudom, az elektrolit elkezd "elfogyni" meg "gázosodni". Ettől aztán vagy felpúposodik enyhébb esetben, rosszabb esetben felrobban. Meg persze közben folyamatosan csökken a kapacitása. )

Esetleg egy nagyon favágó megoldás: ha az alkalmazás megengedi, tegyél be egy párhuzamos ( sönt ) szabályozót, ami megfogja a feszt. a kívánt 65V-on. Nekem egyszer volt hasonló problémám: 35V-os kondikon 37V jelent meg egyenirányítás után. Ha csak egy kicsit is beterheltem a trafónak ( 20mA-el mondjuk ) akkor már lement a fesz. Erősen gondolkodtam egy ilyen megoldáson, de aztán abból a munkából nem lett semmi. Nem egy elegáns megoldás, de elvileg működőképes.
(#) Stefan válasza Zed hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Azért ha belegondolunk a legundorítobb alakatrész az elkó Nemszereti a meleget, a helytelen polaritást, a túlfeszt, ráadásul "gyorsan" öregszik. Mennyi gondot tud okozni alaplapokon...
(#) Doncso válasza Stefan hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
És még a határfeszültségén való járatása is rövidíti az élettartamát jelentősen. Hajlamos a kiszáradásra. Egy tranyó mikor szárad ki? Vagy bármely más alkatrész.
Szerintem tökéletesen igazad van. Tényleg az.
(#) Zed válasza Stefan hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Na ja. De hát ebből tudnak nagy kapacitásút csinálni - olcsón. Az olcsó húsnak meg híg a leve...

Érdekességnek egy megjegyzés: nemrég csináltam egy olyan panelt, ahol egy PIC meg némi körítés működik majd úgy, hogy a 230V felől érkező tápot ki tudja kapcsolni. ( Azért, hogy ne fogyasszon folyamatosan, fölöslegesen. ) Úgy csináltam meg, hogy rápakoltam alaplapokból kitermelt LowESR elkókat, összesen majd' 20000µF-ot. A 7805 feszültségét megemeltem egy diódával, így üzem közben a tápom kb. 5.4 V. A PIC az egyetlen, ami állandóan fogyaszt a NYÁK-on. A többi cucc vagy minimális áramot fogyaszt, vagy a PIC kapcsolja be. A kondik 6.3V-osak.

Eljött a próba. Na, mit tapasztaltam? A kondik szépen felveszik a töltést, aztán amikor kikapcsolom a tápot, mint állat elkezd zuhanni a feszültség. ( A PIC nincs benne a panelban! Tehát szinte semmiféle fogyasztás nincs. ) Kb. 4.7V-on áll meg az aránylag gyors fesz. csökkenés. Két-három óra múlva még mindig 4V körül van a feszültség. Én arra a következtetésre jutottam, hogy a kondik 6.3V-osak és ahogy közelítem a névleges max. feszt., egyre nagyobb rajtuk a szivárgó áram. Ezért van az, hogy maguktól eleresztik a töltést, de csak kb. 4.5V-ig. Nagyobb feszültségű kondikkal nem próbálkoztam, de lehet, hogy egyszer egy natúr feltöltött kondival teszek egy kísérletet.
(#) Joshua hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Hali mindenkinek!
Egy olyan egyszerű kérdésem lenne, hogy ha van 63V-os kondim és abból 2db-ot összekötök sorban akkor az most 126V-os lesz?
Ezt sajnos még nem tudom...lehet h hülyeséget írtam...
Előre is köszi!
(#) KTobi válasza Joshua hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Igen, de megváltozik a kapacitása. Felére csökken, ha jól számolom így hirtelen.
(#) gg630504 válasza Joshua hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Feltéve, ha azonos kapacitásúak.
Nem csak ráírva, hanem ténylegesen.
És célszerű feszültségosztót kötni velük párhuzamosan.
Következő: »»   21 / 98
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem