Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   46 / 188
(#) győriattila hozzászólása Feb 6, 2010 /
 
Hali.
Csináltam egy 1s-os időzítőt 555-el,csak az a bajom vele,hogy ha megnyomom a gombot és nyomva tartom,addig nem indul el.nekem pedig úgy kellene,hogy nem nyomógombos,hanem kapcsolós lenne,mivel egy relé zárná a 3-as lábat a testel,de az nem engedi el,mert vagy zárva van,vagy nyitva.
remélem érthető voltam.
tud valaki erre megoldást?
előre is köszi.
(#) proli007 válasza győriattila hozzászólására (») Feb 6, 2010 / 1
 
Hello!
Nehezen.. De az nem a 3-as láb, hanem a 2-es. A bemenetet így kell kialakítani.
üdv! proli007

555Input.png
    
(#) győriattila válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Ja,igen 2-es csak elírtam.Köszi a rajzot.
(#) _JANI_ válasza wtc hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A diódák 1A-t bírnak. S Így ez a diódatípus KB 10W áramerősségét képes elvezetni. Szükség esetén nagyobb áramúakat kell beépíteni.
( Az esetleges diódazárlat sem magyarázza a hiba jelenségét. A relé betapadásának van nagy esélye. )
(#) bandita18 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Tiszteletem!

Én is egy sec-es kapcsolással kísérletezem.

A lényege annyi lenne, hogy megnyomom a gombot, 1s-ig világít a lámpa, aztán amíg nem nyomom meg újra addig nem.

Próbapanelen megépítettem, ott működik.

A kimeneten egy npn, tranyót kapcsolgattam, azon van a lámpa.

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek ez így működőképe hosszútávon?

megszak.JPG
    
(#) bandita18 válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Illetve tudtok e jobb megoldást?

A segítséget előre is köszönöm!
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Nem jó ötlet a tápfeszt kapcsolgatni, mert az időzitőkondi nemtudni milyen útvonalon sül ki.
Javaslom, nézz szét a segédprogramok közt, az 555 monostabil kapcsolást ilyen célra találták ki, és egyből tudod is méretezni.
(#) bandita18 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Köszönöm!
Gondoltam, hogy nem lesz jó ha a táppal machinálok.

Ez így már jó lesz?

megszak2.JPG
    
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Igen.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
A 6-7 lábak közé még elkelne egy ellenállás, lehetne 1k értékű. Igy a kisütőtranzisztor áramát korlátozná, ami a 100µF esetén már jelentős.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Módosítottam, ezek szerint, illetve közbe anyám kitalálta, hogy tudjon olyat is, hogy folyamatos üzem.

Egyébként kocsiba lesz lesz valami jelző világítás.

Így jó lesz?

megszak3.JPG
    
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Miért tettél be még egy kapcsolót? A 10k a 7-es lábra csatlakozzon.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Arra gondoltam, hogy ha kell tudjon folyamatosan is világítani akkor ha kiiktatom az ellenállást egy kapcsolóval akkor ott a folyamatos üzem.
Így egy kis kapcsolóval tudja majd kapcsolni, hogy melyik mód legyen.
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Ez igy nem jó. Ha folyamatos üzemet akarsz, tehát a 3-as láb a tápfeszültséghez közeli szinten legyen, akkor a kapcsolót a test és a kondenzátor pozitiv kivezetése közé tegyed. A kapcsolóval köss sorba még egy 4.7k ellenállást. A kapcsoló zárásakor igy az 1k+10k4.7k feszültségosztót alkot és a kondenzátoron kialakuló feszültség nem éri el a tápfesz 2/3 részét, tehát a kimenet állandóan magasszinten van. A kapcsoló nyitása után a kondi feltöltődik a billenési szintre, és visszatér a normál működés.
Összefoglalva: az áramkör inditását továbbra is a 2-es láb pillanatnyi testrehúzásával kell végezni, de az állandósult üzemállapothoz a második kapcsolót is be kell kapcsolni.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Megcsináltam, akkor végül is így már jó lesz?

Tud folyamatos, üzemet, illetve megy az 1s-es megszakítás.

555.JPG
    
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Ha még a 4-es kivezetést felkötöd a pozitiv tápra, akkor igen. Viszont nem 1s megszakitás történik, hanem 1s ideig van a kimenet magas szinten, illetve állandóan a kapcsoló bekapcsolásakor.
De! Igazából még nem tudom, hogy a kimenetre mi van kötve, relé, tranyó, vagy közvetlenül valamilyen fényforrás. Pedig ez is fontos dolog, az 555 épsége miatt.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Bocsánat, mármint igen, 1s-ig tart bekapcsolva.
NPN tranyó, vagy N-fet lesz a kimenetre kötve, még kiderül, hogy mégis mennyi áram kell majd a világításnak, de lehet, hogy nem fogok tökölni, tranyó+relé lesz a vége.

Köszönöm a segítséget!
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Mindenesetre ha tranyót és relét használsz, akkor ne felejtsd a védődiódát. Egyébként kisebb áramfelvételű relét az 555 is meg tud hajtani, de ekkor is szigorúan védeni kell diódákkal az induktiv feszültségtől.
(#) bandita18 válasza mex hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Igen ezzel tisztában vagyok.

Még egyszer köszönöm a segítséget és a rám szánt időt!

Üdv András
(#) mex válasza bandita18 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Kellemes épitést!
(#) MIner4 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Az 555-ös adatlapjában is lévő, alap monostabil áramkört építettem meg, mégsem tudom működésre bírni.
Nem igazán értem, hiszen valóban ugyanazt valósítottam meg,mint amit ott láttam.
Nem is csatolnék kapcs.rajzot,az értékek:
Cex=100u, Rex= 15K, 220K tartja a tápon a trigger bementet, és persze 100nF-os kondi a Control Voltage és föld között.
Hiába érintem a triggert a földhöz,néma marad a rendszer.Mi lehet a probléma?
Ja és a DUT az egy SA555p

Előre is köszi a választ.
(#) _JANI_ válasza MIner4 hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Az általad használt adatlap belinkelése, sokat segítene a kérkésed megválaszolásában. A klasszikus külső indítású MMV-nél igazán el sem lehet rontani semmit. Jó bekötésnél az áramkörnek azonnal működnie kell. Vagy nincs a reset magasra szintre ( Tápfeszültségre ) húzva, vagy vagy a 6-os vagy 7-es láb nem csatlakozik megfelelően. STB.
Szerintem ellenőrizd le (mérd ki ) még egyszer alaposan az áramkört...
(#) wtc válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Sziasztok!
Ezt a problémát megoldottam, összeért két forrasztás Viszont most hogy már működik adódott mégegy probléma, az hogy amikor a nyomógombot rövidre zárom, akkor elkezd ugye világítani az izzó, aztán amikor kiengedem akkor nem mindig kapcsol a relé, hanem az a led ami bevan téve a relé áramkörébe csak villan egyet és az izzó is kialszik Ez mitől lehet?
Köszi!
(#) mex válasza wtc hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Igazán tehetnél fel egy skiccet, mert enélkül nehéz érdemben válaszolni.
(#) _JANI_ válasza wtc hozzászólására (») Feb 8, 2010 / 1
 
Szerintem az lehet a gond, hogy az 555-öst kezdő él indításos üzemmódban használod. Ez azt jelenti, hogy alap állapotban a 2-es láb magas szinten van. A "C" időzítő kondenzátor és a 6-os láb, a 7-es kisütő kimenet át alacsony szintre van húzza. Ha a 2-es lábra rövidebb indító impulzus érkezik, akkor az időzítés le tud futni. Vagyis a 3-as Q kimenet magas szintre vált, a "C" kondenzátor az "R" időzítő ellenálláson keresztül triggerküszöbig feltöltődik. A amikor elérte a tribberküszöböt visszabillen alapállapotba. A 7-es láb kisüti a "C" kondenzátort és a kimenet alacsony szintet vesz fel. Ez így rendben is van.

A gond valóban akkor keletkezik amikor a 2-es lábra hosszabb indító impulzus érkezik mint az időzítő késleltetési ideje. Ilyenkor a kimenet KÉNYSZERÍTVE VAN a 2-es vezérlőbemeneten keresztül. Ez azt jelenti, hogy hosszabb impulzus esetén nem lesz késleltetés a 2-es láb magas szintre húzásakor. ...Mivel a vezérlő impulzus eleve hosszabb mint az időzítő ideje... A Q kimeneten addig lesz magas szint amíg a 2-es bemeneten alacsony szint található.

Ezt egy egyszerű RCR kapcsolással meg lehet előzni.
Azaz a 2-es lábra kondenzátoron át juttatjuk az indító impulzust. Mivel a kondenzátor csak váltóáramot enged át, ezért a bemeneten ( a kondenzátor előtt ) hiába lesz tartós L - alacsony szint. a 2-es láb a felhúzó ellenálláson keresztül magas szintre lesz húzva. Jelen áramköri kiegészítés szemléltetésére KATT IDE!

Szerintem a te gondodat az újraindításos üzemmód fogja megoldani!
(#) Siraly78 hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Régen volt már nagyon az elektronika szigorlat (és akkor sem sikerült túl fényesen) így most segítségre lenne szükségem!

Építeni szeretnék egy időzítő áramkört, ami úgy működik, mint egy késleltető. Pontosabban:

Ha A bemenetre adok jelet az időzítésnek el kell indulnia, és B kimenetre HIGHot kell adnia dT idő lejárta után. Ha A megszakad, B kimenetnek vissza kell állnia LOWra, de addig HIGHon kell maradnia, mint egy jó narkósnak. (természetesen csak akkor mehet HIGH-ba, ha letelt az idő)

Ha a bemenet/kimenet fordítva adja a jelet (L/H) nem gond.

Úgy gondolom 555-ből meg lehetne csinálni, de egyenlőre nekem nem ment elvi síkon. Mivel egyetlen eszközöm a forrasztópálka, csak TTLek jöhetnek szóba, PICek nem.


Elnézést, ha túl körülményesen fogalmaztam, de remélem így sikerült átadnom a problémámat.

Előre is köszönöm!
(#) _JANI_ válasza Siraly78 hozzászólására (») Feb 8, 2010 / 1
 
Ez az 555 + XNOR kapus kapcsolás többé kevésbé teljesíti a paramétereket.
Sajnos nem hazárdmentes, de talán nem lesz gond...
(#) wtc válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Szia!
Köszi!
Uhh ez egy kicsit bonyolult nekem, de ugye most az a lényeg hogy tegyem bele az áramkörbe az általad linkelt kapcsolást. Tehát ha a eddigi áramkörön nem változtatok semmit és ezt beleteszem akkor jó lesz?
Köszi!
(#) _JANI_ válasza wtc hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Szerintem azt kellene tisztázni hogy melyik a fontosabb!
Hogy a késleltetés a vezérlőjel melyik élével akarod a késleltetést elindítani. A belinkelt kiegészítés a záró kontaktpont ( jel lefutó élére ) lesz aktív. A tartósan nyitott nagy zárt kontaktpont hatástalan! ( Ezért él vezérelt kapcsolás. )

Sajnos nem teljesen látom át a projektedet.
Lehet felületesen olvastam kérdéseidet, hozzászólásaidat. Ezért bocs.
Következő: »»   46 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem