Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egér (rágcsáló) riasztó
Lapozás: OK   6 / 19
(#) dolfin válasza demcar hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Üdv

Amiket leírtunk azok mint elektronikai kapcsolás működnek és ugyanazon az elven működik mint amit a boltokban megkaphatsz (pl Conradban), tehát ugyanúgy működik. Ha nagyobb hangnyomást akarsz elérni beköthetsz nagyobb feszültséghez 2 db piezo hangsugárzót, az IC-k és a tranzisztorok tűréshatáráig.
Én tapasztalatom az hogy működik a kapcsolás, mert a kamránkban (kb 3x3-m) eltűntek az egerek. Előtte a padláson volt, és kb 2-3 nap után apa már nem hallotta a kaparászást.

Üdv
(#) demcar válasza dolfin hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Értem, és nem tudnád nekem azt a kapcsolást elküldeni amit konkrétan te épitettél meg?
(#) dolfin válasza demcar hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Üdv

Ha visszaolvasol megtalálod, de itt van, Sprint layout-tal a kapcsrajz, meg JPG-ben is.
Persze átalakíthatod. Nekem most 1db piezo hangsugárzó van rajta (Conradban vettem 2000Ft volt, de most nem találom a linkjét) és 28V-al hajtom.
Az 5db potméterrel lehet a frekvenciát állítani. 5 különböző hangon sugároz felváltva, és néha állítani kell hogy ne szokják meg az egerek.
Én az egyik helyére egy NTC termisztort kötöttem, így a hőmérséklet függvényében változik a frekvencia, így nem kell mindet tekergetni, de akár fotoellenállást is lehet, akkor a fénytől függ az egyik freki.
Üdv
(#) demcar válasza dolfin hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Köszi a segitséget, és mondjuk ehhez a kapcsoláshoz mit szólsz? http://www.kapcsolasok.hu/kezdo/64-ragcsaloriaszto
És itt a villogó led váltja a frekvenciát
(#) dolfin válasza demcar hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Üdv

Ez is jónak tűnik. Az én kapcsolásomban van egy erősítő rész is, így ha 18V-ot adsz rá akkor a piezon 36V lesz, mivel a polaritást változtatja, tehát a hangereje is nagyobb lesz.
Az 555 csak max 18V-ot bír ki, de a kapcsolásban a villogó led jó ötlet, így egy folyamatosan változó frekvencia lesz amit sugároz.
Ha ezt a kapcsot megcsinálod és rárakod az én kapcsolásomra a 4013-as elé (a kapcs. bal oldalát a 4017ig lehagyhatod) akkor ott lesz az erősítés is, és még nagyobb hangot érhetsz el.

Üdv

riaszto_2.LAY
    
(#) demcar hozzászólása Feb 28, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!

Ehhez az egér riasztóhoz: http://www.kapcsolasok.hu/kezdo/64-ragcsaloriaszto
Ez a piezo megfelel? http://www.avelmak.sk/index.php?lm=394&pg=det&article=36098

A segitséget előre is köszönöm.
(#) Krisz03 válasza demcar hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Nem. Meghajtóelektronika nélküli piezó kell, azaz csak egy piezo lapka, vagy piezo magassugárzó. De mégjobb választás lehet a Conradnál kapható piezo, mert az valóban képes ultrahang tartományban is sugározni.
(#) demcar válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Értem akkor ez megfelelne? http://www.avelmak.sk/index.php?lm=394&pg=det&article=35823

Egy pezo miatt nemfogok rendelni a Conrádtól.
(#) Krisz03 válasza demcar hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Elvileg jó, bár nem tudom mit keres ott a frekvenciája. Az elektronika nélküli lapkákhoz ilyet nem szokás írni.

Ez tuti jó lesz: Bővebben: Link
Hopp, most látom, ott is ír. Akkor viszont ez: Bővebben: Link
(#) demcar válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Oké
Köszi a gyors választ, és a segitséget!
(#) fanni04 válasza dolfin hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Szia megépitetem a led villog utemesen de lasan pezoban egy katanás halik mikor a led nem villágit,hogy tudom hallhato frekvenciára vini ,hogy kiprobáljam a mukodését.
(#) dolfin válasza fanni04 hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Szia

Az normális, mert akkor nem ad hangot, akkor kattan egyet. Ha a 100K-s ellenállást megnöveled, mondjuk egy potmétert kötsz rá vagy egy nagyobb ellenállást próbaképpen, akkor a frekvencia csökken és átmegy a hallható tartományba.
Szia
(#) fanni04 válasza dolfin hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Szia holl van ez a 100k ellenálás mert én nem látam a rajzon ijet 1k 1.5k 10k 20k vanak a beultetési rajzon
(#) fanni04 válasza dolfin hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Szia még anyit , hogy a te álltald a 450266os hozászolásban kozoltet csináltam meg.A mugy a kutyám érdekesen néz mikkor bekapcsolom.
(#) dolfin válasza fanni04 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Jaa, azt hittem a Villogó LED-es csináltad.
Akkor a 4017-es IC után lévő potmétereken kell állítanod, vagy ha ellenállást tettél oda akkor elég ha az egyiket kicseréled nagyobbra.

eger.jpg
    
(#) fanni04 válasza dolfin hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Koszi szépen kiprobálom de akkor szerinted mukodik azok alapján amit irtam.
(#) fanni04 válasza dolfin hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Szia sajnos 220k potival sem tudtam hallhato hangot kicsalni a piezon 13.5 v táp melet 11.8 volt van jelen .A 4017 rol lejovo diodákon szépen lépeget korben a feszultség,szivesen veném a segitséged elore is koszi.
(#) proli007 válasza fanni04 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Hello!
Ne az ellenállásokat bizergáld! A C2 330pF-os kondival kell párhuzamosan kötni másik (pld 4,7nF-os) kondit. :yes:
üdv! proli007
(#) dolfin válasza proli007 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Igen, az is egy megoldás ha a potik nem elég nagyok.
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Mi a hejzet a pezon lévo feszultségel az jo ,akkor 4,7nf kondival fogom hallani, hogy mukodik .
(#) proli007 válasza fanni04 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Hello!
Miért? Mi a helyzet a piezon lévő feszültséggel?
Bocs, de miért kérdezel olyan dolgot, amiről nem tudod micsoda.. Mert én nem értem amit kérdezel.

De az oszcillátor frekvenciáját, a 4017-el kapcsolt ellenállások és a C2 kondi határozza meg. A rajz szerint ez 60..80kHz. Ha a kondit 15-szörösére növeljük, akkor a freki a 15-ödére esik le, azaz 4..5,3kHz-re ami már hallható. Nem?

De az helyett, hogy beforrasztanád a kondit, vissza kérdezel. De ez csak egy rossz szokás, vagy bizalmatlanság? Miközben nincs benne semmi kockázat.. Le kell róla szokni.. : :yes:
üdv! proli007
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 30, 2010 /
 
Bocs csakk érdeklodok szertném ha mukodne és ezért kerdezek mert nem csináltam még hasonlo kapcsolást. A pezon lévo feszultséget azért kérdeztem ,hogy ez ebben a kapcsolésban jo e.Minden segitséget szivesen veszek és nem bizalmatlanság,csak kiváncsiság .
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Szia sajnos 4.7nf sem tudtam hallhato hangot csalni ,sem az 555 rol sem a erosito részrol,hol keresem a hibát mint irtam a 4017 kimenetei szép me
nek korben .
(#) proli007 válasza fanni04 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Hello!
Alapvetően két hiba lehet. Nem oszcillál az 555, vagy nem felezi a frekit, a 4013. (gondolom szkópod nincs)
Ha a 4017 foglaltaban van, akkor vedd ki, és az 555 7. lábáról a +12V-os tápfeszültségre köss egy 47kohm-os ellenállást. A C2-őn persze legyen rajta a kondi!
Így ha egy 47..100ohm-os ellenálláson keresztül egy hangszórót (vagy magát a piezot) rákötöd a GND és az 555 3. lába közé, hallani kell a hangot.
- Ha ez nem működik, akkor keresd a hibát az 555 körében.
- Ha működik, tedd a hangszórót át, a 4013 13-as, majd a 12-es lábára. Mind két lábon hallani kell a jelet, persze itt már fele frekvenciával (egy oktávval lejjebb).
- Ha működik, akkor teheted a hangszórót át a T1-T3 majd a T2-T4 emitterére. Ott is hallani kell a hangot. (eddig minden esetben a hangszóró másik lába a GND-n volt.
- Ha működik, akkor teheted a hangszórót a piezo eredeti helyére. (De a hangszóróval soros ellenállást ne hagyd ki, mert a tranyók besértődhetnek, ha a táp "bika")
- Ha működik, vissza lehet tenni a 417-et, vagy kiemelt IC mellett, diódák anódjára egyenként ráadni a +12V feszültséget. Ekkor különböző hangmagasságokon kell megszólalnia a szerkezetnek.

Szóval, valahogy ilyen szisztémában kell egy hibát keresni.
üdv! proli007
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Koszonom szépen nemsokkára ki is probálom és jelentkezem utána mégegyszer bocsi az estiért .
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Koszonom kiprobáltam mukodik de csak a piezoval sobankotott 100omosal sikerult megszolaltatni.A 4.7nf leveve csak a katanások hallanak mikor a led kialszik egy pillanatra vagyis mikor lép a 4017es.
(#) proli007 válasza fanni04 hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Hello!
És akkor mi a gond? Nem vagy denevér, így a 20kHz feletti hangot nem hallod.Tegyél sorba a piezoval két antiparallel kötött Led-et (párhuzamosan kötöd, csak nem az anódokat kötöd össze, hanem mindig az anódot a katóddal). Ha ég, szól a hangszóró..
üdv! proli007
(#) fanni04 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Nincs semmi gond vele csak köszönöm a segitséget .
Azt én is tudom ,hogy az ultrahangot nem hallom.
(#) fanni04 hozzászólása Máj 20, 2010 /
 
Sziasztok megépitetem mukodik de a patkányt nem zavarja a kondit kell cserélni hogy más legyen afrekvencia
(#) kozso31 hozzászólása Szept 25, 2010 /
 
Sziasztok szakik szeretném kérdezni,hogy valaki tudna e nekem segíteni én egy tök egyszerű egérűző rajzot keresek,amiben nincs túl sok alkatrész,mert a stukatorban mocorognak az egerek és nagyon idegesitőek segítségeteket előre is köszönöm.
Következő: »»   6 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem