Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter kalibráció
Lapozás: OK   2 / 4
(#) StMiklos válasza zoka hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Még néhány szempont..
Hány éve gyártották a műszereket? Egy dolog nemigen került szóba, a tápfeszültség. Tápláld meg kivülről 7.5-9,5V közötti feszültséggel miközben ugyanazon ponton mérsz. Lehet, hogy érdekeset látsz.
Üdv: StMiklos
(#) gulyi88 válasza StMiklos hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
A tápfeszültségprobléma a gagyi kategóriában erősen jelenvan. Akár 50% os eltérés is lehet (R mérés) mire a műszeren kijön az alacsony tápfesz hibajelzés.
Remélhető, hogy a használható kategóriában ez már ki van küszöbölve.
Mindenképp érdemes megnézni, mit művelnek a műszerek...
(#) zoka válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Így már érthetőbb nekem is

Csak a következő rész furcsa:
"azonos körülmények között megismételve mást mutat a műszer"
Ugyanis akármikor megismételve a mérést, nekem minden körülmény között ugyanannyit mutat, arra a stabilizált adapterre, amit mértem velük.

Ha most behelyettesítek a képletbe:

SMA: 0,5*20/12,42+2/1242= 0,807 %
MX: 0,5*40/12,25+4/1225= 1,636 %

(Maxwellnél 40V-os a méréshatár)

Tehát ha SMA 12,42 mutat, akkor a valós: ~ 12,32-12,52
Maxwell: 12,25, a valós: ~ 12,05-12,45

Ha a képlettel nézzük, a helyzet tragikus
(illetve a 40V határ inkább csak hátrány a 20-hoz képest)
Szerencsére ez a "mást mutat a műszer" nem igazán jelentkezik. Tehát ha én ugyanazt sokszor lemérem, és ilyen bizonytalanság lenne, akkor egyszer 12,12 utána 12,35 utána 12,06 -ot mutatna, azért ilyen nem létezik.
(Mert ennyi erővel kijelző sem kellene, csak lenne 4 LED a műszeren, amik 10V-onként felgyulladnak)
Szerencsére akármilyen körülmény van, mindig, minden műszerrel ugyanannyit kapok.
Ezzel a "mást mutat a műszer"-el nem értek egyet, ha valami, az biztos, hogy ugyanannyit mutat.:yes:
Szóval odáig oké, hogy a valóság ennyi meg annyi, de egy valósághoz egy kijelzett érték tartozik.
(#) zoka válasza StMiklos hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
A Maxwell egy új modell, nem hiszem, hogy 1 évnél idősebb.
A Somogyi legalább 6-7 éves.
Ha ez azért fontos, mert idővel öregednek az alkatrészek, akkor arra is rá tudok cáfolni, legalább is a Somogyinál:
Ez az úgymond "referencia" adapter, már legalább azóta megvan, mint a SMA, és emlékszek rá, 6 évvel ezelőtt is ugyanennyit mértem, az tuti.
Igen: tápfesz.
Valóban érdekeset látnék, ha a 3V-os Maxwell-t kívülről megtáplálnám 9V-ról
Na, viccet félretéve: A Somogyiról van tapasztalatom, abba ugye 9V elem kell. Ha merül, az az ellenállás mérésnél már be tud kavarni, de az eddigi tapasztalataim alapján a feszültségnél nem nagyon okoz változást. Viszont a Maxwell elég új, azt még nem próbáltam így, illetve gagyi csingcsung elem van benn, 2db AAA.
Megtáplálom külsőleg, és beszámolok róla.
Üdv!
(#) peterpan válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Azt hiszem azt akarta mondani, hogy a műszer specifikációjába beleférne ha mást mutatna, több meglévő tényező (worst case) hatására. Bizony bizony a saccométer és a műszer között igen sok fokozat létezik(ezért a pénzért kategória!)
ami meg az idő haladtával nem öregszik az legfeljebb a jó gondolat(meg ém)
(#) peterpan válasza peterpan hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
(meg ém) még én is.
(#) zoka válasza StMiklos hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Megtörtént!

Külső táplálás, Maxwell:
3 V - 12,26
1,8V - 12,24 (de itt már a kijelzőt is alig látni)
Tehát amíg be nem jön az elem jelölés, ez (2,5V-nál)
Addig 100% változatlan marad a kijelzés DC V-nál.
Így ez az ötlet kilőve nem az elem merült le.
(#) zoka válasza peterpan hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Hát valószínű a spec.be belefér.

Valami követelménynek szerintem is meg kell felelnie.
Csak kár, hogy ilyen lazák a követelmények ebben az árkategóriában.

Lényegében ez 10mV részletességű kijelzés a 40V méréshatárban csak díszítés. Valójában jelenleg örülhetek, ha 100mV-ot eltalálja.

Persze arról meg vagyok győződve, hogy a delta V-t (fesz változást) század voltra kijelzi.

Valójában itt arról van szó, mintha lenne egy halálpontos hőmérőm, csak valaki úgy ragasztotta fel a skálát, hogy az elcsúszott
(#) zoka hozzászólása Júl 1, 2009 /
 
Köszönöm Mindenkinek a segítséget !

Végső soron arra jutottam, hogyha a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem
De hát mit lehet tenni, egy műszert kell használni, és azt megszokni.

Önmagukhoz képest egyformán mérnek a műszerek:
Egy példa: tegyük fel, hogy 4V-ig bírta egy LED, ott eldurrant. Akkor ha ugyanezzel a műszerrel vizsgálom, legközelebb is ott lesz baja. De ha a másik műszert, akkor ott esetleg 3,8-nál már baj van...

Ha az érdekel, ami az alap probléma volt, hogy mi a valóság: az egyedüli megoldás a referencia feszültség. Azzal lehetne csak eldönteni, melyik műszer ad valósabb adatot a DC V tartományban.

Így számomra a legjobb megoldást lapose kolléga adta. Ez a referencia pontos: 9,995-10,005, és megfizethető. Ha rászánom magam, mindenképpen egy ilyennel fogom összevetni a műszereket.

Még 2 kérdésem lenne:

- AC tartományban is létezik referencia ? Bár ott már a frekvencia is közbelép.

- Egy régebbi multin, amit anno megsütöttem, volt egy poti benn, amit tekergetve legaláb egy +/- 50%-ban változott a kiírt érték. Ezzel kapcsolatban:
Ez a kalibráló poti ??
Illetve ez csak az egyenfeszt változtatja, vagy pl: ellenállást is megkutyulná

(Na persze eszembe sem jutott, hogy szétszedjem a műszert, mert akkor oda a garancia, csak úgy kíváncsi vagyok)

Üdv!

zoka
(#) peterpan válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
talán még egy menetet megér a problémád:
"a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem " A pontosság nem önmagáért van! Látszólag nincs más dolgod mint nagyon pontosan megmérni valamit. De jönnek azok a fránya kérdések : hol, mit? mi célból? Nagyon nem mindegy pl. hogy a hálózati feszültséget akarod tudni ezrelékes pontossággal(minek? ugye), vagy egy mérőműszer tápfeszütségét minél pontosabban a megkövetelhez igazítani, azért gondold meg meddig működne a világ ha mindenütt végtelenhez tartó pontosság lenne a követelmény, Nyilván van egy ésszerű határ. Biztos volt vagy lesz olyan mérésed amikor a tizedespont utáni értéket akár hanyagolni is lehet. De továbbra is azt ajánlom ha ez az egyébként megkerülhetetlenül fontos kérdés, hogy ti. mi a pontosság feltétele, no és lehetősége a mérőműszerek birodalmában: keress a szakirodalomban, megéri.
Még valami. a kijelzés pontossága( számkijelzés, látszólag igen pontosan mutatja; na mit is?) és a műszered (és más műszerek) pontossága az kettő!
(#) peterpan válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Én érteni vélem: a még töretlen bizalom a MŰSZERBEN. A valóság és az idő (talán a szakirodalom) majd kialakítja a helyes elvárásokat.
(#) zoka válasza peterpan hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Valóban nem mindegy mit mérek.

Hálózati fesznél senki nem vár ezrelékes pontosságot, de ha már 0,1V felbontással ki tudja írni, akkor ugyan ne szórakozzon már velem, hogy 5V-al kevesebbet mutat, mint a másik két egymástól teljesen eltérő műszer.
Akkor kérdem én minek ír ki tizedes jegyeket ??

De teljesen igazad van, a legtöbbször elég a V-ot eltalálni, csak engem az lepett meg, hogy így különbözhet egymástól a 2. Valószínű, csak az én elvárásaimmal van baj, ugyanis eddig biztos voltam benn, hogy amit mérek, az úgy van, és most, hogy nem ugyanazt látom, ezzel nem tudtam mit kezdeni, meglepett

De látom bele kell törődni, és el kell fogadni, hogy 0,5V ide vagy oda tök mindegy.

Üdv!
(#) peterpan válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
"ugyan ne szórakozzon már velem," "bele kell törődni," ez ugyanannak a lónak a két oldala. Folyvást ösztökéllek, ülj a hátára! (járj utána mi miért van!)
(#) zoka válasza peterpan hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Igazad van, lehet, hogy keresgélek egy kicsit
(#) lgyk válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Így tényleg kényelmesebb.

A meghajtó trafója sípoló hangot adott ki, szerintem 1-3 kHz körül volt a freki. Egyébként elég kis trafóról van szó, gyanítom, hogy az eltérést inkább a terhelő impedancia különbözősége okozta.
(#) gulyi88 válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 / 1
 
Minket arra tanítanak Kandón (méréstech I erről szól), hogy soha semmit nem szabad elhinni.
A mérés csak egy saccolása, becslése a valós éréknek.
Az más kérdés, hogy mennyire jó a becslés!
A becslés minősége elsősorban az ETALON-tól függ.
Legpontosabban mérhető egység az IDŐ, amit us (10^-6) nagyságrend pontossággal lehet mérni, minden mást csak kisebb pontossággal!
Arra fejből nem emlékszem, hogy a feszültséget és áramot milyen pontossággal lehet, majd otthon megnézem.

Ez a mást mutat dolog nekem sem fekszik, de az összes műszernek teljesítenie kell a specifikációt akárhol is gyártották, így már elképzelhető jelentősebb szórás a műszerek mérései között.

Váltófeszültség mérésénél egész sor jellemzőt lehet mérni (csúcs/effektív(RMS)/elektolitikusközép/és nem villams mennyiség T, f, fi).
Az érdekes az RMS valós effektív, ez az érték azt a DC feszültségértéket adja, ami azonos teljesítményt hoz létre ugyanakkora ellenálláson, mint az AC fesz.

A DMM ek nagy része csak szinuszos fesz esetén ad megfelelő értéket csúcsértékből (és alaktényezőből),
Magyarul csúcsértéket mér, de az effektív értéket mutatja, ahhoz kalibrálták. Ha egy ilyen műszerre nem szinuszos fesz kerül, akkor teljesen hamis eredményt mutat (és akkor a torz szinuszra is!).
A valsó effektív RMS mérők számolják az értéket (Root Mean Square) vagy, valóban a fűtőteljesítményt mérik.
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Végső soron arra jutottam, hogyha a mért eredmény a specifikációknak meg is felelne, nekem biztosan nem
De hát mit lehet tenni, egy műszert kell használni, és azt megszokni.”


Nem olyan rossz a helyzet, mint elsőre hangzik, de a pontos mérésekhez pontos műszer kell.
A kérdés, hogy egy átlagos használathoz milyen pontosság szükséges.
A DMM műszered pontosságát ketté lehet osztani:
- Egyrészt a AD átalakító pontosságára.
- Másrészt az osztóba beépített ellenállások pontosságára, ami olcsóbb műszerek esetén kívánnivalót hagy maga után.

Mi a teendő ha pontosabb mérésre vágysz?
- Vagy szerzel egy olyan műszert ami megfelel a nagyobb pontossági igényeknek, de itt egyből felmerül a kérdés, hogy egy két mérés miatt érdemes-e beruházni egy komolyabb műszerbe.
Vagy pedig beszerzel egy etalont, ami lehet pl. egy feszültség etalon, de lehet egy nagy pontosságú ellenállás is, a lényeg, hogy a pontossága megfeleljen számodra.

Megfelelő méréstechnikával(pl. Weston híd), ki tudod aknázni az etalonok pontosságát, igaz kicsit több munkával, mintha a szükséges pontosságú műszer a rendelkezésedre állna.
(#) zoka válasza lgyk hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Nekem elvileg 400 Hz frekijű V AC van megadva max, persze 1000 Hz-en is mér, csak ott kevesebbet mutat valamivel. Bár ezeknek az olcsóbb műszerek általában 40-400Hz között mérnek (nyilván a tartományon kívül is, de ott már kevesebbet mutatnak) viszont valószínű, tényleg a terhelő impedancia miatt volt ez a nagy különbség.
(#) zoka válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Persze a műszerek között lehet szórás, de az is érdekes, hogy a régi Metex és a Somogyi ugyanannyit mutat. Erre talán az lehet a magyarázat, hogy mindkettőben ugyanaz az IC (ICL7106 - legalábbis erre gondolok) dolgozik, mindkét műszer 9V-os tápról megy. Az ellenállásaik meg elég pontosak, talán az nem sok vizet zavar.
Viszont a Maxwell 3V-ról megy, abban valami egész más "szív" lehet.
Ha AC-t mérek, az mindig torzításmentes tiszta szinusz, 40-200 Hz közötti tartományban.
(#) zoka válasza lapose hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
"Egyrészt a AD átalakító pontosságára. - Másrészt az osztóba beépített ellenállások pontosságára"

Mindkét műszernél tapasztalható, minél kisebb méréshatáron van, annál pontosabb:
1000V: 8-9 V AC
400V: 10,2 V AC
40V: 10,48 V AC

Így a minimum, amit megtehetek, hogy ha 25V-ot mérek, akkor nem az 1000V méréshatárban fogom ezt megtenni.

Az AC feszültség mérésénél - igaz nem nagyon van összehasonlítási alap, mert az SMA-nál 200V méréshatár a legkisebb - de én ott megbízok a Maxwell-ben, hogy megfelel a specifikációnak.

Hogy miért kellene minél pontosabb az AC tartományban is: mert hangszóró T/S paramétert szeretnék mérni. De remélhetőleg a 4V méréshatárban már ez a 3 tizedesjegyig történő kijelzés elég pontos. Ha a kijelzett érték pl: 2,833 V, akkor talán az első 2 tizedesig megbízhatok benn.

A másik, ugye a DC, ott pedig a referencia eldönti, mi a valóság. Ehhez nekem mindegy, mi áll a dolgok hátterében, (AD átalakítás stb..) én csak annyit látok az egészből, amennyit mutat a műszer. Az, hogy milyen pontos ellenállások vannak benn stb, azon úgysem tudok változtatni. Mivel DC-ben csak a 40V méréshatár érdekel, így azt meg össze lehet vetni a referenciával. Abból mindenképpen kiderül, melyik pontosabb.

És most már nem szeretném tovább a témát feszegetni, szerintem tanulságos volt, nekem biztosan :yes:

Köszi mindent, Mindenkinek!

Mivel a pontosság megállapítására számomra a legelérhetőbb módszert/alkatrészt Te ajánlottad, ezért ott a pont

Ui: Szóval az a poti, ami a multiban van belül: azzal lehetne kalibrálni ?
Ez befolyásolna minden tartományt, vagy csak a VDC-t ?

Üdv: zoka!
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Szia!

Ha az alapműszer beállító potijára gondolsz, az minden tartományt befolyásol.
Az én álláspontom ezzel kapcsolatban, hogy ezt nem illik állítgatni. Vagyis azzal beállítod az alapműszer pontosságát, és utána nem szabad hozzányúlni. Ha esetleg a különböző méréstartományokban van eltérés, a feszültségosztó jusztírozásával kell pontosítani.

Ha az alapműszered egyenfeszültségen pontos, de hangfrekvencián gondod van vele, meg kell próbálni külső AC-DC konvertert építeni hozzá a hangfrekvenciás tartományra.
(#) zoka válasza lapose hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Szia!
Nem is gondoltam bántani, csak az érdekelt, mit befolyásol
Köszi!
(#) besi99 válasza lapose hozzászólására (») Júl 5, 2009 /
 
zoka
ezt az egész izét te problémának nevezed?
35 évvel ezelőtt már használtam Analog Devices AD580, AD581 referencia forrásokat, század-ezred százalékos pontosssággal, nem kellene a a fórumokat ilyen alacsony szintre hozni.
(#) peterpan válasza besi99 hozzászólására (») Júl 5, 2009 /
 
Látom, volt idő amikor jókor voltál jó helyen !
(#) zoka válasza besi99 hozzászólására (») Júl 6, 2009 /
 
Igen, ez probléma!
De mondd csak, hol lehet olyan izét venni ?
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Bizony ez a probléma a mai napig nem oldódott meg... Sajnos nem sikerült referencia feszültséget beszereznem. Lassan meg lejár a multiméter garija is
Akkor meg már nem vigasztal, ha kiderül, hogy mégis csak pontatlan.

Amúgy egy kicsit visszaolvasgatva nem értem, hogy besi99 mit nem ért. Ha valami 12,43 helyett 12,28-at mutat, és ha ez nem nevezhető problémának, ott gondok vannak
De lehet, hogy valakinek egy sor LED is megtenné voltmérő gyanánt
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Egyébként lehet, hogy nevetni fogsz, de én komolyan gondolkodtam egy olyan megoldáson, hogy UAA180-nal, és egy LED-sorral jelezném ki egy 12V-os akkumulátor feszültségét, a kijelzett tartomány pedig ha 10-14V között van, 10 LED felbontással, nekem megfelelő pontosságot nyújtana, hogy mennyi szufla van még az akksiban. Első sorban nem kell külső áramforrás egy feszültségmérő-nek, másrészt érdekes "tanulmány" lenne, plusz olcsóbban is kihozható az egész, főleg ha szinte minden van itthon. Ugyan ilyen módon, csak kíváncsiságból szívesen figyelném az áramfelvételt is, 500mA-3A értékek között, 10 LED felbontásban, itt pedig csak egy ellenálláson eső feszültséget kell indikálni. Üdv!
(#) lapose válasza zoka hozzászólására (») Márc 31, 2010 /
 
Szia!

Idézet:
„Sajnos nem sikerült referencia feszültséget beszereznem.”


Mit kerestél, és hol?
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Ezek miért nem jók?

chipcad.jpg
    
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Szia!

Nyilván sok esetben egy sor LED is megfelelhet bizonyos célokra, de a multiméter eléggé univerzális dolog, és minél nagyobb a mérendő feszültség, annál kevésbé lehet pontosan meghatározni vele. Képzeld el, ha 10 LED-el jelezném ki a 230V-ot, ott milyen pontosság lenne Na én ilyen durva példára gondoltam
(#) zoka válasza lapose hozzászólására (») Ápr 1, 2010 / 1
 
Üdv!

Igen, ezt nálam inkább úgy kell érteni: sajnáltam rá a pénzt / nem foglalkoztam vele.

Egyébként a chipcad oldalon lévő 10V-os referenciákat néztem ki magamnak. Ha minden igaz 0,05% azt jelenti, hogy 9,995 - 10,005 V között lehet. Ami több mint kielégítő. :yes:
Tudnál abban segíteni, hogy a 3 között mi a különbség:

LT1021CCN8-10 Prec 10V Ref 0.05% To 50
LT1021DCS8-10 Prec 10V Ref 20ppm/°C 100
LT1236BCS8-10 10V Prec. Ref 10ppm/° 100

Ez alapján a legelsőt venném, mert ott ott van, hogy 0,05%, de lehet, hogy a többi is az. Mi lehet a ppm/°C?
Gyakorlatilag ezeknek kell egy külső feszültség, és nagyon stabil 10V-ot állít elő. Terhelhetőség szempontjából a multiméter nem számít, mást meg nem kötnék rá.
Köszönöm a segítséget előre is
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem