Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   269 / 274
(#) martin96 válasza kriszrap hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Vagy hidald vagy növeld meg a tápfeszültséget, akár boost converterrel is.
(#) kriszrap hozzászólása Júl 9, 2018 /
 
150n 1ohm az pontosan mi a kapcsolásba?
Köszönöm a segítségeteket
(#) reloop válasza kriszrap hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Stabilizálja az erősítő működését, Bővebben: Link.
(#) kriszrap hozzászólása Júl 9, 2018 /
 
20kohmos potmétert raktam be bemeneti jelnél feszültség osztóként (audiojel,kimenet,gnd).
Stereo jelet 2db 13khomos ellenállásal közösítettem. Bemeneti jel kb 1-2w. Kérdésem azt hogy miért nem tudom lehalkitanni teljesen??? Letekerem de picit még hallom a zenét
(#) reloop válasza kriszrap hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Nem látva, azt mondanám a potenciométer hibája. Mérj ellenállást ütközésig halkított állapotban a csúszka és a test között! Zárlatot kéne tapasztalnod.
(#) kriszrap válasza reloop hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Rendben megnézem köszönöm egy utolsó kérdésem van
TDA2030A Most 22v vagy 36 volton is üzemeltethető?
(#) reloop válasza kriszrap hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Kérlek ne légy rest adatlapot olvasni. A gyakorlatban az alapkapcsolásnak +/-15 V-ot, vagy 1x30 V-ot adunk. Ettől ugyan eltérhetünk magasabb impedanciájú terhelésnél az adatlapban megadott értékig , de kritikusan felmelgítjük az IC-t, ha egyszer 4 Ohm-os hangszórót kötünk rá.
(#) kriszrap válasza reloop hozzászólására (») Júl 10, 2018 /
 
Olvastam olyat hogy +/-18(36) ezt nem értettem.
(#) kriszrap hozzászólása Aug 2, 2018 /
 
ziasztok
Rendeltem meg is jött a kütyü TEA2025B

Kimenetet közösítettem 2db 33k val és 20k potmétert feszültség osztóként (hangerő) és utánna megy tovább egy mélyleválasztóhoz vagy nem tudom ti hogy nevezitek .
Kapcsolás
"mélyleválasztó" után van egyx tda2030 kapcsolás: Kapcsolás

Tápellátás 10.8-13.9 ig terjed de a TDA2030 booterrrel oldom meg 30voltra közösítve a GND-t.

Amit észrevettem ha TDA2030nal nem használom boostert akkor mintha erősen vágná a jelet nem tiszta a basszus. Ha a booster bent van tökéletes. Nem szeretném boosterral megoldani mert így több áramot felvesz.

Kérdésem miért kapom azt hogy alacsonyabb feszültségen nem olyan szép a basszus mint 30v nál??
Segítségeteket nagyon köszönöm.
(#) reloop válasza kriszrap hozzászólására (») Aug 3, 2018 /
 
Szia! Ha nagyobb teljesítményt akarsz, akkor ahhoz magasabb tápfeszültség is kell. Korábban magad is tapasztaltad, hogy 1x12 V-ról gyenge eresztés a TDA2030, mert magas a maradékfeszültsége. Ez a tápfeszültség és a legnagyobb kivehető jel csúcstól-csúcsig mért feszültségének különbözete. Ennek a veszteségnek az aránya 30 V-nál már alig érzékelhető.
(#) bbatka válasza reloop hozzászólására (») Aug 3, 2018 /
 
"1x12 V-ról gyenge eresztés a TDA2030"

Kezdő koromban megjártam, mert hittem az akkor elérhető forrásoknak.
Az adatlapja persze tartalmazza a tápfesz - teljesítmény diagramot. Kb.1W lesz a teljesítménye. Az ST adatlapján már rajta sincs a szimpla 12V-hoz tartozó teljesítmény, mert olyan kicsi érték.
(#) kriszrap hozzászólása Aug 3, 2018 /
 
Koszonom az informaciokat .
Azt hittem megint elrontottam valamit
(#) kriszrap hozzászólása Aug 6, 2018 /
 
Sziasztok
Egy újabb kérdésem lenne mekkora hűtőbordát érdemes rátenni az ic-re 30v nál van most rajta egy alulemez kb 6cmx3cm méretű . Használatközbe kb 1-2 masodpercig ott bírom tartani az ujjam.
(#) kadarist válasza kriszrap hozzászólására (») Aug 6, 2018 /
 
Gondolkozz ekkora méretben.
(#) black1989 hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Üdv Fórumtársak!

TDA2030 ic szimmetrikus tápfeszültsége az adatlapja szerint +-18 v maximum . A kérdésem pedig , hogy aszimmetrikus tápegység esetében +36 volt dc lehet a tápfesz ? Vagy rosszul értelmeztem az egészet ? Előre is köszönöm a segítséget ! További szép napot!
(#) gyuszo válasza black1989 hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Igen így van.
(#) black1989 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Köszi!
(#) Laca13 hozzászólása Okt 4, 2018 /
 
Üdv mindenkinek!
Bár másoknak biztos egyszerű de én a TDA2030 adatlapjának hosszas tanulmányozása után sem jöttem rá, hogy mekkora teljesítményű trafóra van szükségem két TDA2030-al megépített sztereo erősítő 12v-os szimmetrikus tápjához.
Segítség!
(#) reloop válasza Laca13 hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Szia! Van az adatlapon olyan ábra, mely a tápfeszültség és a kimenő teljesítmény közötti összefüggést mutatja. Válaszd a d=10% torzításút! Kikeresed a hangszóród impedanciája szerinti görbét, a 4 és 8 Ω van kirajzolva, de a 6 Ω is megbecsülhető. Leolvasod a tápfeszültségedhez tartozó teljesítményt. A transzformátor terhelhetőségének legalább ekkorának kell lennie, de szükségtelen meghaladnia a másfélszeresét. Természetesen a csatornák számával meg kell szoroznod.
Nézzünk egy gyakorlati példát 4 Ω-os hangsugárzóhoz. A tápfeszültség legyen ±12 V, az adatlap 5-ös ábrája 13 W leadott teljesítményt mutat. A két csatornához tehát 30-40 VA-es trafó passzol. A szekunder tekercsek adatai ehhez: 2x9Vac, 1,5-2 A. Az erősítő működése szempontjából nem okoz gondot a nagyobb terhelhetőségű transzformátor, csak pazarlás.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2018
(#) Laca13 válasza reloop hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Bocs, de okosíts még egy kicsit, mert még így sem jött össze. Ez tulajdonképpen egy e-bay-os erősítő lenne, és természetesen rögtön rosszul írtam a paramétereket. Ugyanis a panelen rajta van az egyenirányítás, tehát 2x12V AC a táplálása, ami ha jól kalkulálom olyan 15,6V DC lesz. A leírásban 15w-20w energia szükségletről írnak, de nekem az kevésnek tűnik. Bevallom, annyira béna vagyok, hogy még a nagyon jó leírásod alapján sem találtam meg, hogy melyik ábrából kell kikalkulálnom a szükséges teljesítményt. Egyébként melyik trafó jobb erre a célra, sima lemezelt, panel trafó, vagy toroid, esetleg hipersil?
(#) reloop válasza Laca13 hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Mellékelem az ábrát. A 15-20 W-os transzformátor tapasztalati érték alapján lehet megállapítva.
Lakótérben a normál műsor hallgatás 0,2 W, a hangos, amit túl kell kiabálni 2-10 W közé esik.
Ha a legnagyobb teljesítmény tartós igénybevétele is szóba jöhet, akkor erősebb trafóra lesz szükséged.
Hány ohmos hangszóróval fogod üzemeltetni?
A transzformátor fajtáját nem tartom lényegesnek, válassz olyat ami árban és méretben kedvező a számodra.
A 12 Vac névleges szekunder feszültséggel van olyan gond, hogy ebben a teljesítménykategóriában, üresjáratban 15-16 Vac is lehet, ami egyenirányítás és puffrelés után magasabb tápfeszültséget eredményez mint amit a TDA2030 biztonsággal elvisel. A 2x9 Vac-t jobb szívvel ajánlom.
(#) Steven19 válasza Laca13 hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Helló. Annak idején (15éve) mikor én is ezzel építkeztem az utolsó átalakítás alkalmával egy 60W körüli trafót tettem bele, üresjárási feszültsége +-18V DC, 100mA nyugalmi árammal terhelve +-16V DC maradt ezt tartósan birja azóta is a puffer tápáganként 10000uF, adatlap szerint +-22V az abszolút max nem kell annyira félni. Az első trafója asszem 30W-os volt azzal fulladozott mikor odatekertem neki. Ma elég meggyőző a hangja, gondoltam már a tovább lépésre mert annyi jó kapcsolás van amit érdemes lenne kipróbálni. Ebből ha jól megépitesz egy erősítőt, akár egy kulturált kerti házibuliban is megálja a helyét, akassz rá egy pár videoton Bonus902-t falhoz állitva hidd el jó lesz...
(#) Steven19 válasza kriszrap hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Halli.Az egy soros RC tag a kimenettel párhuzamosan ha jól emlékszem. A hangfal a hangváltó miatt néha induktív néha kapacitív terhelésként viselkedik, ami a negatív visszacsatolást pozitívba fordítaná egy kritikus helyzetben ha nem lenne ez a tag a kimeneten. De pont emiatt viszont nem szereti az 1Ohm-os ellenállás a tisztán Ohmos terhelést ugyanis ilyenkor előfordul hogy elkezd füstölni, ez ritka dolog amúgy de láttam már ilyet is. Üdv Bence.
(#) MikulaSan hozzászólása Nov 4, 2018 /
 
Hello! Valaki tudna nekem adni a leg egyszerüb tda 2030 2.1 es kapcsolást, minden nemű potméter és egyéb+ opconális alkatrészek nélkül? Laptop mellé használnám! Egy kisebb életet mentene!
(#) reloop válasza MikulaSan hozzászólására (») Nov 4, 2018 / 1
 
(#) hzoli2 hozzászólása Nov 9, 2018 /
 
Sziasztok, egy kis segítség kellene egy végfokhoz. Az ebay-en vettem ( IRS2092 Class D mono amplifier board 200W x 1)
Rendesen be van kötve , egy 200W -os mély nyomót hajtok vele, megy is az erősítő és jó nagy basszusok vannak. A trafó , amivel ideiglenesen hajtom 2x24V / 2x60W.
Kíváncsi voltam, hogy mennyit fogyaszt így ez a végfok , egy 230V -os dugaljzatos mérővel néztem és 230V -on 13W -fogyasztás volt max. hangerőn, ez valahogy nem stimmel , többnek kellene lennie.
A végfokon van egy kék timmer poti , de nem reagál rá semmit a végfok , ha tekergetem , ennek kellene lennie a bemenő jelszint szabályzónak , gondolom, de nem tudom mit szabályozhat, lehet, hogy semmit. Az erősítőbe szabványos jelszint megy be és egy mély vágón lehet a hangerőt és a frekit állítani.

Van esetleg valakinek ilyen mono végfokja? nagyon érdekelne mi lehet az a kék színű poti a végfokon.
Mellékelek egy képet is a cuccról.
(#) reloop válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 9, 2018 /
 
Szia! Nem igazán passzol a témához a kérdésed, röviden válaszolok. A poti nem hangerőszabályzó Bővebben: Link. A 13 W felvett teljesítmény simán tartalmazhat 130 W teljesítmény csúcsokat, ha zenével tesztelted.
(#) hzoli2 válasza reloop hozzászólására (») Nov 10, 2018 /
 
Üdv, köszi, hogy válaszoltál, az a helyzet , hogy néztem az utolsó kérdések-válaszok dátumait a témáknál és oda nem akartam írni , ahol az utolsó hozzászólás 2012 -es évjáratú. Nem tudom , hogy mikor néznek be azokba a témákba.
Szóval köszi, még csak annyit, hogy akkor mit is szabályoz az a poti?, mert annyira nem vagyok benne a kapcsolási rajzokban, és milyen állásban kellene lennie , vagyis hogyan állítsam be a megfelelő értéket?
(#) elektroncso válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 10, 2018 /
 
Amikor egy öreg témába új hozzászólást írsz akkor az bal oldalon megjelenik a friss témák között az első helyen, így értesülni lehet róla, ha egy régi témában valaki kérdezett.
(#) reloop válasza hzoli2 hozzászólására (») Nov 10, 2018 /
 
Ezt a témát ajánlom.
Ha írsz egy témába, akkor arról értesítést kapnak mindazok, akik figyelésre kijelölték. Magam is így keveredtem ide, csak éppen TDA2030-cal kapcsolatos kérdést vártam.
Következő: »»   269 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem