Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   691 / 963
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Meg különben is gyerekkoromban hol vasalt édesanyám? az asztalra terített pokrócon. Az asztal felett volt a lámpa, ezért nem verte bele az ember a fejét, és egyszerűbb volt onnan lelógatni a vasalózsinórt, mint az ajtó melletti dugaljból elvinni a szoba közepére.
És igen, hol volt akkoriban ('50 es évek eleje) védőföld? Sehol, mégsem hullottak az emberek az áramütéstől.
(#) erbe válasza pucuka hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Vagy igen, csak nem tudtunk róla. Amiről nem tudunk, nem fáj.
Akkoriban az az egy (kettő, Kossuth, Petőfi) rádió, meg a Szabad Föld nem is szerzett mindenről tudomást meg nem is fért bele.
No meg nem is volt ennyi helyen villany és többen is vagyunk. A statisztika meg nagy hatalom.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2019
(#) nedudgi válasza erbe hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Ne feledjük azt a jelentéktelen apróságot, hogy akkoriban sok helyen 110V volt a hálózati feszültség...
(#) erbe válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Már ahol... Nálunk már akkor 220 volt.
(#) ötfelezős hozzászólása Máj 9, 2019 /
 
De hát a vasaló az jelentősen meleg... A fogantyúja meg szigetelő. Az asztal meg ritkán vas. Ha már nem emlékeznétek rá, mondanám, hogy ezen okok miatt érintésvédelem egy ideig nem is volt rá kötelező. Egészen 86-ig. Mármint lakásban.
(#) nedudgi válasza erbe hozzászólására (») Máj 9, 2019 /
 
Úgy könnyű kevés áramot fogyasztani!
(#) csabeszq válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 10, 2019 /
 
Hát, a földelt konnektor még a 80-es években is ritka volt.

Nálunk földelt konnektor aljzat csak a konyhában volt 2 db, mindenütt másutt földeletlen volt az aljzat (lásd képeket). Aluvezeték sem volt befalazva a földnek a szoba konnektorokhoz.

Még emlékszem óvodából a bütykös kapcsolóra is, ahol föl / le kellett mozgatni a kart (kép).
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2019

regmult.jpg
    
(#) proli007 válasza csabeszq hozzászólására (») Máj 10, 2019 /
 
Hello! Akkor Te még igen fiatal vagy.
Nem emlékszel olyan kapcsolóra, mint egy kis porcelán WC lehúzó a lámpánál. Vagy egy kis elforgatható porcelán piskóta formájú teketőre, ami kattant egyet elfordításkor. De ilyen elfordítható kis kapcsoló, lámpafoglalatba is volt beépítve. Könnyedén akár meg is lehetett érinteni.. Nagyapámnál, 5W-os (légyszaros) izzó volt a kiskonyhába. Az mellett takácskodott.
(#) fulcsii válasza Pulyka hozzászólására (») Máj 11, 2019 /
 
Van szerelvény dobozba rakható is.
(#) mucden hozzászólása Máj 15, 2019 /
 
Üdv!

Nem vagyok villanyszerelő így némi tanácsot/véleményt kérnék.
Meglévő mellékhelyiség világításának és ventillátorának automata lekapcsolását szeretném megoldani.
Jelen helyzet:
Vizes helyiség lévén a világításkapcsoló kétpólusú, egy darab menyezeti világítást kapcsol, melyre E27-es LED körte van kötve.
A kétpólusú kapcsoló kapcsolt fázisa a ventillátor saját vezérlő bemenetére megy.
Ezáltal kapcsoló felkapcsolására világít a világítás és forog a ventillátor.
A kapcsoló lekapcsolására nem világít tovább a világítás, a ventillátor pedig saját, beépített késleltetése szerint egy darabig még forog.

Sajnos sem a gyerek sem az asszony nem tud odafigyelni, hogy lekapcsolják a kapcsolót, ezért szeretném átalakítani automatikus lekapcsolásúra.

Rátaláltam az SMR-KTHB családra, mint lehetséges megoldásra, egész pontosan az SMR-B a kiszemelt, mivel ez használható kapacitív terhelésre (Led villanykörte).
Ami nagyon tetszik, hogy valószínűleg elfér a meglévő kétpólusú kapcsolót leváltó nyomógombos kacsoló mögötti szerelődobozba, így nem kell semmit fúrni/faragni, nem lesz látható nyoma az átalakításnak.
Ami viszont nem tetszik, pontosabban fenntartásom van, az az, hogy hiányos ismereteim szerint vizes blokk esetén kötelező kétpólusú kapcsolót használni. Ez egyrészt a nyomógombra átalakítás, másrészt az SMR-B csak fázis megszakítása miatt nem fog teljesülni.
Mennyire lesz ez kockázatos, problematikus?
Esetleg volna-e másik, az előnyöket megtartó alternatíva?
(#) msandor77 válasza mucden hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Én annó -amíg pici volt a gyerek, és nem érte el a kapcsolót- betettem egy mozgásérzékelőt a fürdőbe a lámpa elé. Kb 1'500- ft-os beruházás volt, évekig működött, annyira megszoktuk, hogy másoknál csodálkoztunk, hogy sötét maradt, ha beléptünk a fürdőbe
A ventilátor rá volt kötve a lámpára, így az is megoldva.
Az is időzíthető, persze nem lehet a lámpát és a ventit külön kezelni egy mozgásérzékelővel.

Egy hátrányára emlékszem, hogy ha sokáig ültem a wc-n, akkor néha integetnem kellett.
(#) kaqkk válasza msandor77 hozzászólására (») Máj 15, 2019 / 3
 
Idézet:
„hogy ha sokáig ültem a wc-n, akkor néha integetnem kellett.”

Erre is van megoldás ! Vigyél be újságot és mire lekapcsolna úgyis lapozol ...
(#) mraulajos hozzászólása Máj 15, 2019 / 1
 
Hali!
Visszatérve ehhez,, és ehhez a témához, szinte hihetetlen, hogy egy levélváltással, sikerült egyenesbe hoznom a dolgot. Minden elismerésem a szolgáltató felé! Lehet, - sőt, úgyérzem biztos, megalapozott dokumentumokkal álltam elő.
(#) gyuszo válasza mucden hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
A ventilátorral kössed párhuzamosan a LED világítást.
Így a ventilátor saját késleltető vezérlője lekapcsolja a világítást is.
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Szerintem félreérted.
Olvasd el még egyszer...

A lámpát is le kellene kapcsolni egy idő után, nem csak a ventilátort...
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Nem értem félre, a ventilátor időzítője kapcsolja le a lámpát.
(#) Kovidivi válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
De ahhoz nyomógomb kell a kapcsoló helyett nem? A nyomógomb ad egy impulzust, bekapcsol a venti és a lámpa, majd automatikusan kikapcsol. De vajon a ventivel lehet párhuzamosan kapcsolni bármit is? Van csatlakozási pont?
(#) gyuszo válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Szerintem egy 4 W LED nem akkora terhelés, hogy gond lenne. A ventilátor vezetékét meg lehet találni könnyen. Bekötésnél mindenképp meg kell bontani.
De egy háztartásban szerintem nem ez lesz a nagyfogyasztó, amin sokat érdemes töprengeni.
Itt a bekötéshez a segítség :Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2019
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
SMRK esetében, ha a ventilátor és a LED lámpa párhuzamosan van kötve.

Valamint ez volt szerintem az eredeti kérdés:
Idézet:
„Ami viszont nem tetszik, pontosabban fenntartásom van, az az, hogy hiányos ismereteim szerint vizes blokk esetén kötelező kétpólusú kapcsolót használni. Ez egyrészt a nyomógombra átalakítás, másrészt az SMR-B csak fázis megszakítása miatt nem fog teljesülni.”
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2019
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
A vizesblokknál csak ajánlott, de nem kötelező a kétpólusú kapcsoló.
Így teljes a válasz.
De a FI-relé erősen ajánlott, szinte kötelező.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2019
(#) proba válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Szerintem a megoldásod logikailag is hibás, ki nyomja 1 percig a gombot bekapcsoláshoz? A ventilátor triakja nem fogja elviselni a ledes lámpa kondenzátorát. Esetlegesen tévedésből nagyobbra cserélt égőről meg ne is beszéljünk.
WC ülőke nyomáskapcsoló. Amíg ülnek rajta világít ( a bemenetel meg ahogy sikerül)
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2019
(#) gyuszo válasza proba hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Igen, a terhelhetőség kérdése a korlát.
(#) kameleon2 válasza mucden hozzászólására (») Máj 15, 2019 /
 
Van ennek az univerzális relének olyan változata, ami igényli a nullát és van ami nem. Az sem probléma, ha nem szakítod meg a nullát, ha például nem érinthető fémfelületű a fogyasztód, vagy van FI reléd. Ha nagyon aggaszt a dolog, relét is működtethetsz vele, ami egyszerre meg képes szakítani a fázist és a nullát.
(#) oatis hozzászólása Máj 16, 2019 /
 
Üdv!
Tudtok-e szabványról/tapasztalatról , hogy mü-3-as 16-os PVC csőben max. hány eret lehet/szabad húzni 1,5 és 2,5mm2 tömör vezetékből? Szabályos lehet az, hogy amennyit sikerül áthúzni rajta, vagy van rá valamilyen szabály esetleg?
Valahol azt olvastam hogy a MSz 6x1,5mm2-t engedett meg régen.
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2019
(#) sany válasza oatis hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Amennyi belefèr.
(#) mucden hozzászólása Máj 16, 2019 /
 
Köszönöm a hasznos válaszokat.

Igyekeztem mindegyikre reagálni, de sajnos eltűnt a hozzászólásom. (nem először, gondolom az idézetfób moderáció miatt)
(#) proba válasza sany hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Közös csőben húzott áramvezetők terhelhetősége módosul a vezető szálak számának függvényében. Minél több eret húzol be annál kevesebb árammal terhelhetőek.
(#) kameleon2 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Apám a helyi villanyszerelőtől tanulta a szakmát sok-sok évtizeddel ezelőtt. Akkor a standard az volt, hogy egy porcelánon elvitték a fázist addig amíg kellett és ott leszúrtak neki egy vasat nullának. A helyi villanyszerelő neve "macskás" volt, mert fázisceruza akkor neki még nem lévén, egy macskát cipelt magával. A macska csupasz talpa volt az indikátor. Ha a macska nyávogott, akkor az volt a fázis. Nyilván őt nem rázta meg, mert a macska bundája jól szigetelt. Ma már állatkínzásért feljelentenék. Sok minden változik és van abban jó is a nagy számok törvénye alapján. Azelőtt nem volt fi relé sem, vagy túlfeszültségvédelem. De ha már van - használjuk és van amit kötelező is, mert az emberi élet a legdrágább. Legalábbis még szerencsére vannak olyan területek ahol ez igaz. Meg a háború előtt nem 230-240V volt a dugaljakban.
Idézet:
„A Magyar Villamossági Rt 1893 október 13-án kezdte meg az áramszolgáltatást a Váci út, Tisza u., Visegrádi u. és Dráva u. által határolt gőzgépekkel és generátorokkal felszerelt áramfejlesztő telepen. A termelt 3000 V-os egyfázisú váltakozó - kezdetben kizárólag világításra használt - áramot kábelhálózat vezette a fogyasztás helyén létesített transzformátorokhoz, ahonnan 105 V feszültséggel került a fogyasztókhoz. 1894-ben 1674 fogyasztót láttak el, napjainkban ez a szám 1,3 millió.”
(#) ronin75 válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Szerintem érdemes lett volna inkàbb a linket beraknod, mert így részleges az idézet. Két szolgàltató volt ugyanis, a másik egyenfeszültséget szolgáltatott.
Bővebben: Link
Bár a fenti sárga mező szerint ez itt inkább az Érdekességekbe tartozik.
(#) oatis válasza proba hozzászólására (») Máj 16, 2019 /
 
Erre valami konkrét írás található? 10-20m-en mennyi ez a módosulás mondjuk %-ban?
Következő: »»   691 / 963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem