Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   919 / 962
(#) proba válasza erbe hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
Esetleg földelt számítógép, egy kettős szigetelésű monitorral ? Az érintésvédelmi probléma ugyan az. Nem lehet földelni, mégis földeli a felhasználó. Az Y kondis probléma több fázisról részhez meg a minél több kettős szigetelésű eltérő fázisra csatlakoztatott berendezés kell, annál szebb lesz a végeredmény egy jó TV-n.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2023
(#) szs válasza erbe hozzászólására (») Ápr 7, 2023 / 1
 
No, akkor mutatok hármat, ahol bizony földelt kábelt kell bedugni (az egyik éppenhogy Samsung). Megmég vannak külső tápegységesek is, aztán azoknak a "bemenete" is csak olyan, amilyen gatya volt a tervezőjén. Ott is van "borotvazsinóros", a borotvazsinórhoz igen hasonló háromeres földelt is, meg az a fajta (olyat is fényképeztem, csak nem tudom jól megnevezni), amit a számgépedbe dugsz.
Perszehogy fölösleges túlzottan foglalkozni vele, bármelyik settopboxot bármelyikkel összedughatom, épp a napokban pont olyan TV-vel nem akart szóbaállni az STB, amelyik beretvazsinóros (Ki kellett húzni, várni, visszadugni, nagykönyv szerint), míg a földelt LG-t digdoshatom menetközben. De a borotvazsinórosok közt is a többséget lehet dugdosni.

Mindenképp pártolom a beretvazsinóros masinákat, ha már nem beépített van bennük/rajtuk (az még jobb, nehezebben hagyjuk el)
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
(#) mikrodigit válasza erbe hozzászólására (») Ápr 7, 2023 / 1
 
Ha össze vannak kötve a különböző készülékek (pl.: kábeltv-TV-erősítő-PC) abból már lehet zűr. A PC földelt, a szolgálatótól bejövő koaxkábelen pedig máshonnan származó földelés van. A kétféle földelés között lehet potenciálkülönbség.
(#) Atis57 válasza Audience hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Szia!

Új épületben --végigmérve, nem volt rossz értékű .
(#) Audience válasza mikrodigit hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Ha az épület szabályosan szerelt akkor a koax köpenye is EPH-ba van kötve.
(#) Audience válasza szs hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Rendesen tervezett eszköznél a tápegység primer oldali GND-je a kisfeszültségű rész GND-jére nincs rákötve hanem 1MOhm - on keresztül van összekötve vele, néha egy 10nF körüli kapacitással párhuzamosan. Így a primer oldali kapacitív osztó nem okoz problémát ha össze is kötöd a kettős szigetelésű eszközöket.

így pl. nem okoz gondot egy kettős szigetelésű erősítőt egy földelt számítógépre kötni, a kettős szigetelésű cuccnak nem degradálódik a védelme.

-tudom, hogy sok szutyok cucc van a piacon!-
(#) ötfelezős válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Minden minimalista (nem kell ez... mikor lezs erre szükség...) tanács nagyon rossz tanács.
(#) ötfelezős válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Itt félreértések vannak. Leválasztani régen kétpólusban kellett mindent, kivéve az áramszolgáltatói kismegszakítóval való egypólusú leválasztást. A mai szabvány TN rendszernél, külön feltételek mellett megengedi az egypólusú leválasztást.
Kb 60 éve a fürdőszoba nem "vizes", hanem időszakosan nedves besorolású volt és maradt - de ez nem befolyásolta a kapcsolások módját.
(#) ötfelezős válasza Teaway hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Bocs, ez nem helyes.
A PEN megy a PE sínre, onnan egy vezeték az N sínre ( az ÁVK-n keresztül).
(#) ötfelezős válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
ha 70 méter mért hálózatod van, és a mérőnél sincs földelés, akkor a 70 m végén nem csak "leversz egy szondát" kell, hanem rendesen kisebb földelési ellenállású földelést elérni, mert különben jönnek majd a "csíp a csapvíz" jellegű problémák.
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Majdnem mondtam, hogy ha hetven méter hosszan ki van ásva az árok, akkor "kopasz drót" mellé?
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Mind a két végére kell a földelés.
(#) mikrodigit válasza Audience hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Az épület (családi ház) már készen volt, (laktunk benne) amikor jöttek a kábeltvsek és behúzták a koaxkábelt. Nem kötötték semmihez, bedugták a TV-be, és ennyi.
(#) Teaway válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Lehetséges, de nálam egy külön egység van erre, PEN bemenettel, PE és N kimenettel.
(#) ötfelezős válasza Teaway hozzászólására (») Ápr 8, 2023 /
 
...amire azt írta a MEE Érintésvédelmi Munkabizottsága, hogy biztonsága kisebb.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 8, 2023 /
 
Jaja. Kivéve, ha a mérőnél nincs lehetőség ilyenre. Mintha ezt olvastam volna Krisztiántól, de lehet, hogy elnéztem.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 8, 2023 /
 
Azt már szerintem a jelenlegi szabványok szerint ÁVK-val kéne védeni a mérőnél is, ami nagyon nem lenne praktikus.
(#) Atis57 válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 8, 2023 /
 
Szia!
Teljesen más; Mennyire gyakori , hogy egy lakáshoz a 3 fázis 1 vagy 2 fázisként van bekötve?

Pl; 3xL1 vagy L1+L1 +L2 ..... köszi.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2023
(#) Horvath65 hozzászólása Ápr 9, 2023 /
 
Üdv a csapatnak! Valaki tud-e olyan MT kábelt ami 8x1,5mm2. Át túrtam a nettett, de sehol nem találok. Esetleg az 1mm2 is jó. vezérlő kábelt találtam, de abban csak z/s vezeték van kék nincs. Tud-e valaki megoldást a gondomra? További szép napot! Áldott ünnepet minden fórumozónak!
(#) Gombszem válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 9, 2023 / 1
 
Hello! 8x1
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
Helló! Köszönöm. Ilyenre gondoltam, bár árnyékolt, de nem baj. Kell-e az árnyékolást földelni? 230v-on lesz használva. Kérdés küldenek-e 3m-t? Szép napot!
(#) Horvath65 válasza Gombszem hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
Helló! Köszönöm, de ezt megtaláltam. Nekem egy kék is kellene. Nem elegáns kék zsugor csővel átfesteni a Z/S vezetéket. Szép napot!
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 9, 2023 / 1
 
Hello! Nem kötelező földelni, de ha van rá mód akkor érdemes. (Főleg ha valami zavaró bigyó megy róla. De 3 méterért szórakozni? Na az nem biztos hogy megéri. Azt szinte biztos hogy valamiképp máshogyan is meg lehet oldani. Mert szépnek, így sem lesz szép. Max akkor tudom értelmét elképzelni, ha valami gépbe/géphez lesz a flexi kábel. Persze ez a Te választásod.
(#) Józsibácsi59 hozzászólása Ápr 9, 2023 /
 
Kismegszakitók bekötésénél hány Nm -ert ír elő a gyártó?
(#) gyuszo válasza Józsibácsi59 hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
Gyártótól függ, de 1,7 és 2,4 Nm között.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
A napelem terjedése és az elektromos autók töltése miatt már a 3 fázis szinte az alap.
De annak legalább 3 x 20 A kell, hogy legyen
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2023
(#) zolika60 válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
3x16A is elég.
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
TESLA töltése lakásból gazdaságos narancssárga fűnyíró hosszabbítóval?
(#) gyuszo válasza erbe hozzászólására (») Ápr 9, 2023 /
 
Lehet úgy is.

Meg így is : Bővebben: Link
Következő: »»   919 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem