Fórum témák

» Több friss téma
Lexikon
Keresés

Erősítő áramkörök kimeneti jele egy részének visszavezetése a bemenetre. Lehet pozitív jellegű, amikor is a visszavezetett jel erősíti a vezérlőjel hatását, vagy negatív, amikor gyengíti azt. Pozitív visszacsatolás esetén az erősítés nő, esetleg végtelen nagyra, ami önálló rezgéseket végző fokozatot eredményez. A negatív visszacsatolás hatására az erősítés csökken, ugyanakkor az erősítő egyéb tulajdonságai előnyösen módosulnak: a kimeneti zaj, a zavaró jelek hatása, a nemlineáris torzítás csökken, az átvitel mértéke az erősítő belső jellemzőitől függetlenné válik, valamint a be- és kimeneti impedanciák módosulnak. A visszacsatolójel arányos lehet a kimeneti feszültség-gel vagy árammal, ekkor a feszültség-, ill. áram-visszacsatolásról beszélünk. A visszacsatolt jel és a vezérlőgenerátor csatlakoztatható sorosan vagy párhuzamosan. így mindkét előző típus lehet soros vagy párhuzamos -. A visszacsatolt erősítő - nélküli erősítése, valamint a visszacsatoló hálózat fázistolása eredményeként a negatív visszacsatolás pozitívba fordulhat és a visszacsatolt erősítő begerjedhet. Ez elkerülhető vagy a visszacsatolás mértékének csökkentésével, vagy a fázismenetet kompenzáló elemek beépítésével.



A pozitív visszacsatolás erősítést fokozó jellegű, bizonyos határon felül rezgés keletkezik, ezen alapul minden oszcillátor működése. Huzalok, alkatrészek közelsége is okozhat visszacsatolást, de ismert az akusztikus visszacsatolás is, amikor egy hangszóró hangja visszakerül a mikrofonba és a rendszer begerjed. Negatív visszacsatolással lehet erősítő fokozatok lineáris frekvenciaátvitelét megoldani.

Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem