Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   3 / 188
(#) güle válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Köszönök mindenkinek mindent!
De:
Na most akkor mi van?
Idézet:
„Nem. A dióda záróirányban van előfeszítve, tehát nemvezet! Vezetni akkor fog, amikor a relé kikapcsol, és ezáltal vegvédi az IC tranzisztorait (és egyéb félvezető elemeket) a kikapcsoláskor keletkező nagy feszültségcsúcstól ami "esetenként" tőbb száz volt is lehet...”

Nem bíja el a 3-as láb a relét?
Eddig semmi bajom nem volt vele, behúzott rendesen,stb...

A kapcsolás egyébként műxik. Közben kitaláltam rá más okosságot. Egyébként már a testhez képest 100ohm is elindítja az időzítést. (bár az 1N4148-at 1N4107-re cseréltem, mert a 4148-al nem volt ok.)

Már csak be kell építenem

Köszi mégegyszer!
(#) _JANI_ válasza güle hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
OK.

Idézet:
„„Az a relé a + ágban van és a két lába közt a diódán 0.7 - 0.x feszültség esik...””

Lehet, hogy lemaradtam valairől???
(#) Báddzsó válasza güle hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Idézet:
„Nem bíja el a 3-as láb a relét?”
de elbírja, ha bipoar az 555-öd (tehát pl ne555 van ráírva)
a diód a relénél az mindenképp kell! különben a mikor a relé nyit akkor a tekercsből visszalökődő áram szétcseszheti az 555-öt.
(#) Krisz03 válasza Báddzsó hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Hali!
Egy olyan kapcsolást szeretnék csinálni 555-tel, ami ha egy pillanatra (vagy akár hosszabb időre is akár) testet kap, akkor kb 1 percig kapcsolgat egy relét (de még egyszerűbb, ha nem is relét, hanem közvetlen azt a kb 0.7-1A felvevő szirénát).
Mint látszik egy riasztót szeretnék csinálni, és fontos lenne, ha szaggatva jelezne, mert az feltűnőbb...
Szóval tudnátok ilyenben segíteni?
Előre is köszi szépen!
Krisz
(#) fureszk válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
a jel bekapcsolja a flip-flopot, egy időzítő meg(1perc múlva) megszakítja a szirénát kapcsolgató áramkört. sztem.
(#) Krisz03 válasza fureszk hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Egy kapcsolási rajzot kérhetnék esetleg?
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
"Bádó" már közzétett egy rajzot (igaz ez pont az ellenkezője annak ami neked kell) ITT!
Bár én a 4. lábát az 555-nek +UT-re kötném. Azaz, határozott logilai szint kell a RESET bemenetnek! Lehet, hogy a CMOS változatok emiatt nem működtek!?!?

Bádsó rajzát csak ki kell kiegészíteni egy másik időzítővel...
(#) szabi83 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
egy sima monostabil a 2 -es lábán testet kap akkor már kapcsol.. kimenetre meg 1 tranyon kapná a feszkot.... a második 555 meg astabilként megy..
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Javíts ki, ha tévedek, de ez ha kap egy jelet, akkor a relé behúz, majd egy ideig úgy marad.
Nekem olyan kellene, hogy ha kap egy jelet, akkor 1 percig a relé váltogatja a "behúz-elenged" állapotot...
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Valami ilyesmire gondolsz!?

Az első egy husszú időzitésű MV (Monostabil Vibrátor), mig a másik fokozat egy AV (Astabil Vibrátor).

Ezekkel az értékekkel KB 10 másodpercig ad 0.7 másodperces impulzusokat. Természetesen az időzitők RC értékeit, az igénynek megfelelően módositani kell... A kontaktpontot egy segédrelé zárja.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
De ha a relés változat nem tetszik, akkor itt van egy másik változat, hasonló paraméterrel... Ennél is az élesítési idő a legukolsó impulzus felfutó élétől indul. (MMV - Monostabil MultiVibátor. AMV - Astabil MultiVibrátor.)
(#) Báddzsó válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Idézet:
„"Bádó" már közzétett egy rajzot (igaz ez pont az ellenkezője annak ami neked kell) ITT! Bár én a 4. lábát az 555-nek +UT-re kötném. Azaz, határozott logilai szint kell a RESET bemenetnek! Lehet, hogy a CMOS változatok emiatt nem működtek!?!? Bádsó rajzát csak ki kell kiegészíteni egy másik időzítővel...”

Kedves _JANI_ azért ha már a nevemet leírod akkor figyelhetnél egy kicsit . Bár ez szerintem nem nem odafigyelés hanem nem törődés... na mind1.....
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Szia !

Üdv !

alarm.gif
    
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Hát ha azt csinálja, hogy kap egy jelet (mondjuk test, vagy táp), és elkezd egy ideig kapcsolgatni a relé, még akkor is, ha időközben megszűnik az a jel, akkor tökéletes...

PCB: A Te kapcsolásod is ezt csinálja?
(#) _JANI_ válasza Báddzsó hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Elnézésed kérem Báddszó. Jobban fogok figyelni ...
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Igen! :yes: :yes: :yes: Ez így lett kialakítva! Mert egy riasztó ne csak addig szóljon amig a kontaktpontja zárva van...
(#) _JANI_ válasza Báddzsó hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Báddzsó. Igazad lehet...
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Rendben, nagyon szépen köszönöm!
Valamelyik nap meg is fogom építeni...

Ugye jól látom, hogy a két rajz között csak az a különbség, hogy az egyiknél testet, a másiknál pedig tápfeszt kapcsol az a "jeladó"?
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Vajon PCB által ajánlott kapcsolás is ezt csinálja???
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Szia !

Jani álltal küldött rajz kiforrottab, szerintem azzal próbálkozz.

Bár szerintem a megoldás az lenne hogy az indító jelet adó kapcsolót ha kapcsol ne lehessen megszakítani.
Olyan kapcsolóra lenne szükség ami akkor kapcsol ha nem kap feszt, és feszültség hatására sem indul vissza, csak ha élesíted.


Az a baj ugyan is ha jól látom az én és a Jani kapcsolásában is, ha az első trigger megszúnik már csak a ciklus fejeződik be de új ciklus nem kezdődik.

Jani javíts ki ha nincs igazam !

Üdv !
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Kapcsoló gyanánt egy reed patront fogok használni. Ha már ott van a digit km óra, akkor miért is bajlódnék mással? Majd megoldom, hogy egy relé kapcsolgassa az óra és a riasztó között a reed-et.

Hmm... Szóval ha lezajlik egy riasztás, akkor egy újabbat már nem tud indítani, ha újra zárom azokat a pontokat (jelet adok neki)?
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Szia !

Ha ujra zárod vagy zárva tartod végtelenségig működik.

Akinek még nem lenne meg kis segítség az 555 -höz

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
Hát akkor jó, nem?
Újra zárom, újra riaszt. Tökéletes.
Köszi szépen!
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
:yes:
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Megépítettem a riasztót, és tökéletesen működik. Itt egy kép a panelről.
Már csak azt kell beállítani, hogy hosszabb ideig riasszon, és ne csak 5-10 mp-ig. Ugye ezt azzal az ellenállással lehet megtenni, ahova azt írtad, hogy 10k-1M, de a jelenlegi értéke 100k?
Köszi szépen!
Krisz
(#) styevo válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Sziasztok!
Van nekem itthon egy Excalibur AL 1000 SX tipusú őskori autóriasztóm. Átnéztem a bekötését a leszedett dokumentumok alapján, de sehogy sem veszi a jeladóm jeleit, pedig a jeladó a visszajelző LED alapján müxik. Öszintén azt sem tudom melyik egységének kellene vennie a jelet.
Ha valakinek otthon esetleg van erről a risztóról magyar leírás, vagy tudna nekem segíteni abban hogy mi és miéert nem reagál a távirányítóra, lekötelezne.
Segítségeteket előre is köszi
(#) PCB válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Szia !

Ha a kontakt pont folyamatosan zárva van nem riaszt folyamatosan ?

Üdv!
(#) Krisz03 válasza PCB hozzászólására (») Aug 14, 2006 / 1
 
De, akkor folyamatosan riaszt, majd ha oldom a kapcsolatot, akkor pár mp után leáll a riasztás. Ha pedig csak pillanatra zár, akkor a beállított ideig riaszt (kicseréletem azt a 100k-s ellenállást egy 300k-sra, és most már 1/2 percig riaszt; elég ez, nem kell 1 perc).
Nekem ez így tökéletesen megfelel, mivel a motoron van digit km óra, így annak a reed-jét használom fel a riasztóhoz, természetesen úgy, hogy amikor a riasztó élesítve van, akkor az a két szál "leválik" a km óráról, és a riasztóhoz kapcsolódik.:papakacsint:
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
A folyamatot bármikor újra lehet indítani. Így nem a kontaktpont zárásától fog az időzítés elindulni, hanem a kontaktpont elengedésétől. Természetesen a riasztás azonnal elindul...

Szerintem egy riasztónak nem az aksi végkimerüléséig kell szólni. Igaz az is, hogy ennél a változanál a riszatás addig tart amíg a riartást kiváltó ok meg nem szűnik és utánna le nem telik az késleltetés. Tehát az első MMV re mindenképpen szükség van, hogy nehezebben lehessen hatástalanítani. Ha némítani akarod a riasztást a késleltetés letelte elött, akkor az első MMV RESET lábát testre kell húzni és így teljesen blokkolod az áramkört... :yes: A riasztási idő hosszát az
Idézet:
„10k-1M”
ellenállásnak az értékével tudod beállítani, és a hozzá kapcsolódó kondenzátorra is tudsz változtatni az időzítésen.
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 14, 2006 /
 
Ó, nem kell nekem már semmit sem változtatnom a kapcsoláson. Nem is szívja le az akksit, hiszen csak 1/2 percig riaszt. Max akkor riaszt tovább, ha a mágnes pont megáll a reed előtt, de erre elég kicsi az esély. Na meg olyan szirénát próbálok szerezni aminek kicsi az áramfelvétele...
Következő: »»   3 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem