Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   222 / 245
(#) sszasza hozzászólása Szept 4, 2020 /
 
Úgy értem ezt a Szentendre környékét, hogy Pest megye, és a szomszédos megyék. De ha nagyon nincs, akkor messzebb is szóba jöhet.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2020
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Szept 8, 2020 /
 
Tiszteletem!
Van egy EO 201 szkópom, aminek a vízszintes eltérítéssel van gondja. a pozíció állító potit hiába tekerem, ennél csak kisebbre tudom húzni a vonalat. Kérdésem, hogy merre induljak a hibakereséssel?
Német gépkönyvem van hozzá, de sajnos németül nem tudok, így az alapján nem mentem sokra. Jópár elkót kimértem benne, mindegyik jó, sőt van ami 47µF ra 70µF-ot mértem...
A segítséget előre is köszönöm!
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Szia!
A beírásod és a kép alapján nem egyértelmű, hogy csak a pozíció a rossz, vagy a vízszintes eltérítés is kicsi.
Keresd meg a vízszintes végfokot a rajzban, ha van a doksiban és a pozíció álltásnak talán van még belül is egy trimmere. Az egyik tranyó beállítása biztos meg van csúszva a másikhoz képest..., hasonlítsd össze ( nem ismerem a belét..).
A vízszintes méret pedig a tápfesztől is függ, elég-e vagy a fűrész amplitúdója, nagysága megfelelő-e.
A német szöveget azért nagyjából le lehet fordítani, csak ezekre a részekre koncentrálj.
A fényt vedd vissza kicsit és a fókuszt is állítsd be..
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2020
(#) nagym6 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Tipp. A vízszintes erősítő egyik fele nem megy. Táphiba, vagy az erősítőben hiba, esetleg ezen belül a végfokozata hiba.
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Ha jól sejtem, aa gépkönyv 9. oldalán X-verstarker résznél van a vízszintes végfok. Ez a rajzon a jobb alsó sarok lesz. Ha jól látom, van néhány helyen beírva feszültség, ezek gondolom a sasszihoz képest vannak megadva. Holnap ezeket átmérem. Ha XY módba állítom, akkor sem tudom a bal széléhez közelebb vinni a jelet, ebből úgy gondolom, hogy akkor nem a fűrészjel lesz a probléma, hanem inkább valami tápfesz. Holnap délután mérek, és hátha van valami eltérés a rajzon levő szintekhez képest.
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Végülis első lépcsőben a sasszihoz képest mérd először a 2 kollektort, mennyire tudnak mászkálni egymáshoz képest a poti forgatáskor..
Lehet, hogy a T2023 kollektora megy a T2022 kollektorfesz alá vagy fölé normál esetben.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2020
(#) Ktulu válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Idézet:
„sőt van ami 47µF ra 70µF-ot mértem...”

Ez sem tűnik túl egészségesnek.
(#) szapcsika válasza Ktulu hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Miért nem? Simán voltak ilyen tág tűrésű elkók, rendszerint a + tűrés mindig nagyobb volt, mint a -. Még +100% tűrésű is létezett. Rendszerint bajt nem okoz, főleg, ha táp szűrő.
(#) nagym6 válasza szapcsika hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Nem csak elkók. Most vettem 600 db. 10 nF kerámiakondit, mennyiség kb. 90%-a +60-80% -os értékű. Dobhatom el, nem néztem a tűrést, erre nem gondoltam, hogy itt is van ilyen.
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Üdv! Méregettem. Eredményeim a következőek.
A T2022 kollektorán szépen megjelenik a fűrészjel, a pozíció tekerésével pedig csökken az amplitúdója, az MP7 ponton ami a bázisra is megy, végig ott a fűrészjel. A t2023 kollektorán érdemben semmi nem jön ki akárhova tekerem a potit -1 és +2 volt között változik, a bázisán pedig a poti föggvényében -1 és 5V közötti DC fesz van, a Poti "teteje" 5V-on van, ergo az jól működik. Akkor jól sejtem, hogy a T2023 lesz a ludas? A két 12K ellenállás ami az elétrítőtekercs kivezetései és a 8 pont közt vannak azok nem szakadtak.
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Szia!
Ha jól értem, a T2023 kollektoron csak olyan kicsi a fesz, VAGY csak annyit változik?
A kapcsrajz szerint 60 voltot kell mérni. Ha ez közel sincs meg, akkor cserés lesz..
Ott ne keress fűrészt, ott csak a potinak kell a dc szintet változtatni, pl. +/- 15-20 voltot.
Lemezek vannak, nem tekercsek.
A 8-as pont az 6-os..
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Ott a sasszihoz képest csak annyi van, sajnos nincs differenciál mérőfejem, így máshova nem igen tudtam a testet tenni. A dc változik, de csak -1 +5V között, de a poti tápja is 5V, úgy gondolom akkor az rendben lesz. Valóban lemez, nem tudom honnan ugrott be a tekercs, hiszen még a rajzon is néztem hogy melyik két lemez van hova kötve... Mi lehet a helyettesítője a ennek a kt604b nek ami viszonylag beszerezhető?
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Talán BF257-258-259, ha a csillagosokat látok a képen.. ( na, ezt nem is tudom, hol láttam..?)
Van kép ezekről?
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Megtaláltam az adatlapját, amennyit kivettem a ciril betűkből akkor a BF259 az jó helyette, bár az csak 0,5W amíg az eredeti 3W lenne?
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
A 259 jó helyette és tuti nem 0.5 wattos... az elírás.
Ptot 5 W.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget, egyelőre még nem találom semelyik oldal (hestore, lomex) keresőjében, de beszerzem, és remélem megoldódik a probléma.
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Biztos találsz valahol..
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2020
(#) nagym6 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Esetleg BF458 is jó lehet, nagyobb teljesítményű. Orosz szkóp -10Mhz- végtranzisztornak tökéletes volt. Ajánlatos párban cserélni.
(#) Hp41C válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
A BF259 több féle változatban is készül(t):
Motorola TO92 (TO226AA) tokkal Ptot=1.5W
New Jersey Semiconductor TO39 tokkal Ptot= 5W
ST Micronics TO39 tokkal Ptot= 5W
SEME Lab TO39 tokka Ptot=0.8W
Az utóbbihoz hasonló kapható a HQ Video -ban
MEV TO39 tokka Ptot=0.8W kapható a HR Elektronika boltjában
Multicom Pro TO39 tokkal Ptot 5W az FDH -nál.
(#) mikrokapcsolo válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Köszönöm, közben az Árwillben is találtam.
(#) Gafly válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Volt annó valami BF2xx, amiről még azt sem volt egyszerű kitalálni, hogy FET, vagy bipoláris tranzisztor.
Internet kora előtt ebből (is) nagy anyázások voltak.
(#) szapcsika válasza Gafly hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
BF245 jFet. A, B és C verzióban, és nem mindenhova volt mindegyik jó. És nagy kérdés volt, éppen melyiket lehetett kapni a boltban.
(#) Gafly válasza szapcsika hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Nem rá (BF244/245) gondoltam, a kis szines pöttyeivel.
Például a BF256 szivatásban ma is szinte verhetetlen.

BF256.PNG
    
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Azt meg már meg sem merem emliteni, hogy a HE Store szerint "egysarkú".
(#) mikrokapcsolo hozzászólása Szept 11, 2020 /
 
Kicseréltem a tranzisztort, sajnos a jelenség továbbra is ugyanez.
(#) nagym6 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
A kivett tranzisztort vizsgáltad jó-e?
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
A jelenség egy dolog - mérd újra a T2023-gnd feszültséget.
Ha ugyanúgy max pár volt, vedd ki a tranzisztort és
- ellenőrizd le a kollektor HELYÉN a feszültséget, felugrik-e a 6-os pont értékére ( 80 volt kb. );
- a csik elhúzódik-e totál a másik oldalra;
- tegyél átmenetileg 12...22 kohm közötti ellenállásokat a c-e pontok közé és megy -e közép felé a csík.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
110 V, nem 80..
(#) mikrokapcsolo válasza ferci hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
65V környékére megy fel és a pötty az ernyő másik felére ugrik. 20K val kb a 2/3-ádra megy, viszont nem volan, hanem csak pötty. A kivett tranyó mérve dióda tesztelő állásban jónak tűnik.
(#) ferci válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Szept 11, 2020 / 1
 
Ha jól volt bekötve, akkor érdekes..- B-E, B-C átmenetek megvannak ezek szerint, mint dióda....
Az előző mérésed szerint totál kinyit...
Rakd vissza a tranzisztort, aztán
- mérd, a bázis feszültséggel ( R1 poti csúszka ) együtt mozog -e az emitter fesz;
- ha a B-E elektródokat rövidrezárod egy csipesszel, átugrik-e a "pötty" ( Uc-e = 110 V )) ?
Következő: »»   222 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem