Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Áteresztő stabilizátor FET-tel
Ha a TL431 "kinyit", akkor a katód feszültsége kb. 2V-ig tud lejönni. Így a T2 nem tudna ekkor sem lezárni.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2022
Én autós üzemmódban egy MEAN WELL DDR-30G-12 DC-DC konvertert használnék. Már ha jól értem, hogy van külön akkumulátoros üzem is, ami nem az autó akkuját szürcsölgeti.
Akkor itt egy vezérelt FET-es kapcsoló. 14.5V-nál lekapcsolja a terhelést, majd 13.5-nél visszakapcsolja. Ez azért kell, hogy ne legyen esetleges prellezés. A rajzon szereplő MOSFET tetszőleges P csatornás típus, a komparátor a filléres LM2903 lehet.
És a lineáris megoldás. 14.5V-ig növekszik a kimeneti feszültség, MOSFET típustól függően 100-200mV pontossággal követve a bemenő feszültséget. E felett megáll és tartja a 14.5V-ot.
R6 helyére bekötött 10k-s trimmer+4.7k-s soros ellenállással lehet beállítani a pontos maximális kimenő feszültséget.
Csak szólok, hogy van nettó 600Ft-ért is. Az 1V dropout elvileg beleférne, ha a hordozható kütyü 12V-ról megy.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2022
Idézet: Többféle módon magyarázható a működés. Az egyik verzió szerint: a kapcsolásban levő két tranzisztor egy primitív műveleti erősítő, aminek a bemenetei a két tranzisztor bázisai. Ha a két bemenet közötti feszültségkülönbség meghalad egy bizonyos értéket, akkor mindkét tranzisztor kinyit, és kinyitja a FET-et, ha alatta marad, akkor a FET zár. Ebben a megoldásban az osztó feszültségét hasonlítja össze a TL431 feszültségével (tehát a TL431 helyén egy megfelelő zener is lehetne), azonban a TL431 bevonható a teljes visszacsatoló hurokba, így sokkal stabilabb kimeneti feszültséget kaphatunk. „.....A rajzon az alsó tranzisztornak mi a szerepe a feszöltségosztáson kívül?.....” Egy másik verzió szerint: a T3, az R2-R3 feszültségosztót tehermentesíti, T2 pedig fázist fordít, hogy a TL431 megfelelően vezérelhesse a FET-et. Az osztón keresztül T3 egyúttal negatív visszacsatolást visz be, ami csökkenti az áramkör hurokerősítését, és ezáltal javítja a stabilitást ill. csökkenti a gerjedékenységet. A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2022
Van ennek a két tranzisztoros elrendezésnek becsületes magyar neve?
Angolul sem tudom a korrekt nevet, de Rush Cascode vagy Complimentary Long-Tailed Pair neveken találtam meg, de csak kevés helyen találkozni vele. Néhány erősítő első fokozatában például. Vagy itt van egy áramgenerátorban a 8-as képen.
Őszintén szólva azt sem tudtam, hogy egyáltalán van neve, ill. elnevezése ennek a megoldásnak. A labortápban próbáltam felhasználni hasonlót, működött is, de oda kevés volt ez a megoldás, más (kicsit bonyolultabb felépítésű) áramkör kellett. De egy sima LDO-hoz megfelelő lehet, és kellően egyszerű.
Nem, ez a klasszikus differenciálerősítő, ahol a két tranzisztor azonos struktúrájú, és az emitterükkel kapcsolódnak össze. Ezt az angol hívja long tailed pair-nak is. Skori kapcsolásában egy NPN és egy PNP tranzisztor alkot egy párt az emitterükkel összekötve, ami persze bizonyos szempontból hasonlít a differenciálerősítő-höz.
Most látom, én mcc rajzát láttam csak, most lapoztam vissza skori változatáig.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |