Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   785 / 837
(#) pont válasza Logeen hozzászólására (») Dec 3, 2017 /
 
Ilyen célra még én sem használtam, de sejtek néhány problémát: Ha minden akku fel van teljesen töltve, akkor az meghaladja a 4051-es max tápfesz-ét. A bemenetek min és max feszültségei függnek a tápfesz nagyságától, stb... és ha úgyis használsz váltókapcsolókat akkor azokkal, közvetlenül a műszerre is vezethetnéd a mérendő pontokat.
(#) Logeen válasza pont hozzászólására (») Dec 3, 2017 /
 
Köszi a reagálást. A tápfesz nekem is feltűnt, hogy max 20V sajnos. A váltókapcsolók majd optocsatolók lennének, hogy el legyen választva a mikrokontroller saját 5V tápjától... Viszont táplálhatnám 1db akkuval "lejjebb" a muxokat, de mit reagálna a tápfesz feletti bemeneti fesz szintre?
(#) kapu48 válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 1 /
 
Minek bonyolítod az egyszerű kapcsolást?
Használd ezt: Forgó kapcs. 2*6
(#) Logeen válasza kapu48 hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Mert nem akarok kézzel tekergetni semmit. LM324 tápja elmehet 30V-ig így a kivonogatás is megoldás lehetne és 1db tokba benne van ami kell...
(#) Logeen válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Nem szép, de ennek a tervnek van hátránya? 0,01V-os felbontást szeretnék.

mux_1.jpg
    
(#) kapu48 válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Ezt a kapcsolást miben szimuláltad?
(#) csatti2 válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Hát mindjárt mondanék egy problémát. Pozitív visszacsatolást alkalmaztál, ha ezt megépítenéd, az ADC-d már el is füstölt volna (ide oda csapongó túlfesz, a pozitív visszacsatolásod nem lesz stabil, bármit mutat ez a szimulációd).
(#) csatti2 válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Itt egy szimuláció az áramköröd egy darabjáról pozitív , illetve negatív visszacsatolással. Jól látszik mi is a probléma a jelenlegi megoldással.

Ami a 0,01V pontosságot illeti az kalibrációval valószínűleg elérhető, ehhez azonban fontos, hogy jó minőségű regulátort alkalmazzál (LM7805 az nem az), a műveleti erősítőnél használt ellenállások legalább 1%-os tűrésűek legyenek. Ne nyomorult zener diódával védd az analóg bemeneteid (nem egyenletes szivárgó áram, kis áramnál túl magas a letörési fesz, stb.), hanem schottkykkal (pl. BAT54).
Másik probléma, hogy az áramköröd jelenleg alkalmatlan arra, hogy ne a maximális számú akkut mérje (pl. ha mondjuk csak két akkut akarsz mérni).
(#) olika76 hozzászólása Dec 4, 2017 /
 
Kedves AVR-sek!

Korábban már kértem segítséget egy napelemes töltésvezérlővel kapcsolatban, ugyanis valószínűleg egy villámcsapás miatt (azóta derült ki) elszállt az egész. Sajnos a vezérlő, atmega8-16au is megdöglött. A panelen minden rossz alkatrészt kicseréltem, de én egyenlőre nem értek ahhoz, hogy megírjam a programot hozzá. Ez egy panelectron gyártmányú PSC tipusú töltésvezérlő.

Esetleg valaki foglakozik ilyennel, hogy megírná nekem ehhez a programot (alapvetően megvan minden leírás, hogy miképpen kell működnie)? Nyilván nem ingyen kérném.

Előre is köszönöm, ha valaki ír nekem.

Üdvözlettel: olika76
(#) pont válasza Logeen hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Nem tudom mekkora projekt ez, de én minden akkuhoz készítenék egy pl. Attiny25V mérő kapcsolást 2,5v-os tápfeszre stabilizálva a mérendő akkuról, és a mért bemenetek meg 1/1 arányban leosztva és ha már opto, akkor azon keresztül, meg kommunikálnának egy központi chip-el, az aztán úgy jelzi ki, használja fel a mért értékeket ahogy akarod. Persze csak ha megfelel az ADC felbontása/pontossága.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2017
(#) csatti2 válasza pont hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Ez elég nagy pazarlásnak hangzik, a műveleti erősítős megoldás sokkal jobbnak tűnik (negatív visszacsatolással persze ).
Mellékeltem egy lehetséges megoldást, amivel kiküszöbölhető ha hiányzik néhány cella. Feltételez egy külső tápegységet, ami meghajtja az elektronikát, ha egyébként nem lenne elég az összdelej (szóljatok, ha vmit benéztem).
(#) csatti2 válasza csatti2 hozzászólására (») Dec 4, 2017 /
 
Korrekció. Túl sok dióda egymás után (alsó három cella hiányzik) a műveleti erősítő min. engedélyezett fesze alá húzhatja a bemenetet.
(#) csabeszq hozzászólása Dec 10, 2017 /
 
230V-os hálózaton teljesítményt becsülnék (10-20% pontosság elég). Az AVR áramváltó tekerccsel simán megméri az áramot, a feszültségről pedig tudjuk, hogy 230V. Egy dolog hiányzik: a fázis eltolás a feszültség és az áram között.

Ha tudnánk a fáziseltolást, tudnánk becsülni a teljesítményt. A fáziseltolás méréséhez viszont tudni kellene a szinusz pediódus kezdetét.

Az interneten van egy érdekes kapcsolás:
AC1 -> 1 mohm ellenállás -> GND
AC2 -> 1 mohm ellenállás -> AVR pin

Magyarul az AVR bemenetére kötik a fázist, 1 mohm ellenálláson keresztül. Elvileg vannak védődiódák, amiknek el kellene vezetni a feszültséget, ráadásul a kapcsolás nem is fogyasztana sokat. Mi a véleményetek a dologról?

Nagyon furán hangzik elsőre, de szerintem működhetne.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2017
(#) Ivan93 válasza csabeszq hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Szia! Ezt a kapcsolást én az Atmel egyik AppNote-jában láttam, így biztosan működnie kell, nem csak egy hobbista találta ki és tette közzé. Viszont nekem nem tetszik, hogy az áramkör galvanikus kapcsolatba kerül a hálózattal, a dobozolását mindenképpen biztonságosra kell készíteni.
Az említett AppNote: "Zero cross detector"
(#) csatti2 válasza Ivan93 hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Hmm, én sem kötném őket direktbe, viszont ha sorba tenne vele egy Y osztályú kondit, illetve az 1M ellenállást kicserélne 5db 200k-ra, akkor sokat növelne a biztonságon.

u.i.: hmm, mondjuk a kondin kialakulhat egy DC ofszetfeszültség, ami fázishibát okozhat a mérésben.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2017
(#) csabeszq válasza csatti2 hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
> u.i.: hmm, mondjuk a kondin kialakulhat egy DC ofszetfeszültség, ami fázishibát okozhat a mérésben.

A kondi valóban eltolhatja a fázist, a kérdés, hogy az áramváltó tekercs mit csinál. Jelenleg ezt olvasgatom a neten. Ha az áramváltó tekercs is kiszámíthatatlanná teszi a mérést, akkor áramot fogok használni teljesítmény helyett.

Az lenne a feladat, hogy túlmelegedés ellen védjem az áramkört és kikapcsoljon, ha gond van. Erre az áram is elég, nem kell teljesítmény hozzá.
(#) csatti2 válasza csabeszq hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Mondjuk nem biztos, hogy rossz az a DC feszültség, hisz nagyjából 2,5V lesz és maga a mérési elv is okoz egy fáziseltolást, amit ez a feszültség csökkenteni fog és nem növelni.
(#) cimopata válasza csabeszq hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Idézet:
„Az lenne a feladat, hogy túlmelegedés ellen védjem az áramkört és kikapcsoljon, ha gond van. Erre az áram is elég, nem kell teljesítmény hozzá.”


Akkor miért nem használsz inkább bimetálos hőkapcsolót?
(#) csabeszq válasza cimopata hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Mert nem tudod a bimetált weben felprogramozni, hogy ha a feszültség tartósan meghalad 700w-ot kapcsoljon le.



Általános hálózati kapcsoló lesz (relé) áramméréssel és védelmi logikával.
(#) csabeszq válasza csatti2 hozzászólására (») Dec 10, 2017 /
 
Kisebb lesz, mert 3.3v-on futunk.
(#) csabeszq hozzászólása Dec 10, 2017 /
 
Bővebben amit csinálok (kép csatolva):

- van két relé, amit lehet vezérelni, az egyiken áramváltóval áramot is lehet mérni
- a vezérlő egy ESP8266-os chip
- ezt Attiny84-gyel turbózom fel, hogy képes az áramváltó tekercset mintavételezni, akár 20x gain mellett
- minthogy az Attiny mintavételez, neki is kell a zéró átmenetet detektálni, mert az SPI kommunikáció az ESP8266-tal sokat bezavarhat
- emellett van még egy RF vevő a cuccban, amit szintén lehet majd programozni
- meg egy Hi-Link tápegység (5V 3W)

A sorkapcsok nagyon tutik, a kínaiaktól rendeltem. Egyszer becsavarozod a kábeleket, utána elég csak lehúzni és visszadugni őket. Azért 9 csavart csavargatni, amikor szerelni kell, nem kis mulatság.

Youtube videó itt:
https://www.youtube.com/watch?v=zJYBmkaj_FE
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2017

kapcsolo.jpg
    
(#) cimopata válasza csabeszq hozzászólására (») Dec 11, 2017 /
 
wifi, ugyan már. a Jurassic Parkban is manuálisan kellett újrakapcsolni a kerítésekben az áramot.
(#) csabeszq válasza cimopata hozzászólására (») Dec 11, 2017 /
 
Ne vedd el a gyermek legóját!
(#) olika76 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Dec 11, 2017 /
 
Kedves Sick-Bastard!

Megkaptam az stk-500-asomat, sikerült olvasnom az atmega8-16au-ból, de itt van a kérdésem. Az AVR studio 4-gyel csináltam, olvastam flash-t és eepromot is.

Ugye mindkettő kell ahhoz, ha ezt egy újba (üresbe) szeretném visszaírni? Ugyanis a leírás szerint mindkettő (flash + eeprom) van ebben a mikrovezérlőben.

Milyen sorrendben írjam be ezeket az üresbe?

Előre is köszönöma választ!

Üdvözlettel: olika76
(#) Attila86 hozzászólása Dec 11, 2017 /
 
Sziasztok!
Na ebbe a topikba sem írtam még soha...
Van a Githubon egy projekt: Bővebben: Link
Tudna valaki nekem ebből egy hex-et generálni amit beleégethetek egy AVR-be?
Üdv.: Attila
(#) olika76 hozzászólása Dec 11, 2017 /
 
Kedves AVR-esek!

Vettem egy stk-500-ast. Sikerült olvasnom egy számomra lényeges atmega8-16au-ból, de itt van a kérdésem. Az AVR studio 4-gyel csináltam, olvastam flash-t és eepromot is.

Ugye mindkettő kell ahhoz, ha ezt egy újba (üresbe) szeretném visszaírni? Ugyanis a leírás szerint mindkettő (flash + eeprom) van ebben a mikrovezérlőben. Nagyon kezdő vagyok a témában, ezért kérdezek ilyen egyszerűt.

Milyen sorrendben írjam be ezeket az üresbe?

Előre is köszönöma választ!

Üdvözlettel: olika76
(#) Ivan93 válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 11, 2017 / 1
 
Szia!
Nagyon ritkán fordítok így projekteket, főleg, hogy kipróbálni sem tudom, ezért nem tudom garantálni a működését, de a fordító szerint sikeres a build. AT90USB646-ra fordítottam, azt írták a readme-ben.

flysight.hex
    
(#) Ivan93 válasza olika76 hozzászólására (») Dec 11, 2017 / 1
 
Szia!
A sorrend elvileg mindegy, csak figyelni kell, mert a flash íráskor lehet chip törlést végezni, ami törli az eeprom-ot, ha nem védi fusebit. A legbiztosabb, ha először feltöltöd a flash-t és utána az eeprom-ot.
(#) kistigris hozzászólása Dec 11, 2017 /
 
Sziasztok
Valaki tudna segíteni AT91sam avr felprogramozásában?
(#) olika76 válasza Ivan93 hozzászólására (») Dec 11, 2017 /
 
Kedves Ivan93!

Köszönöm a segítséget, a leírtak szerint fogok eljárni.

Üdvözlettel: olika76
Következő: »»   785 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem