Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2023 / 2208
(#) Cinema válasza pucuka hozzászólására (») Jún 9, 2018
Ajjajj, megint belenyúltam a darázsfészekbe, hogyan mentsem a bundám?!
De örülök, hogy páran felébrednek és utánanéznek dolgoknak.
Amiket nekem kb. 42-éve tanítottak, csöves és félvezetős-áramkörökről még nem biztos, hogy rossz, csak ma már másképpen tanítanak és súlyoznak dolgokat, más a fontosabb, más szempontok szerint értékelnek.
Tanuljunk együtt, ha bírjátok cérnával, ideggel, tudással.
Viszont, kioktatást nem kérek senkitől.
-
"pucuka":
Utolsó mondatod a passzív alkatrészekre vonatkozik, nekünk legalábbis így tanították. Hangfrekvenciás és nagyfrekvenciás áramkörökben az induktivitás és a kapacitás pedig nemlineáris működésű alkatrészek.
De utánanézek az újabb eszméknek, addig is a cső legyen veletek!


Üdv!
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2018
(#) pucuka válasza Cinema hozzászólására (») Jún 9, 2018
Szerintem egy dióda is passzív alkatrész, mégsem lineáris. De még van néhány.
De gondold végig, egy legegyszerűbb kondenzátor esetén (vákumban két egymással párhuzamos lemez pl. elektroncső esetén) mi a bánat tudna nemlineáris lenni?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2018
(#) kristikoma válasza pucuka hozzászólására (») Jún 9, 2018
A frekvenciafüggőségről nem volt szó, mindössze az L, C elemek linearitásáról. Utóbbi meg rendben van.
(#) pucuka válasza kristikoma hozzászólására (») Jún 9, 2018
Valóban, frekvencia függésről nem volt szó, Te hoztad szóba. Erre válaszoltam, hogy attól, hogy komplex mennyiségek lesznek, amivel figyelembe veszed a frekvencia függést, még lineáris elemek. Semmi "más tészta".
(#) mek-elek válasza rukh hozzászólására (») Jún 9, 2018
Ezt komolyan kérdezted?
Tudod Te, hogy olyankor, hogy fáj a hasam?
(#) mek-elek válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 9, 2018
Majdnem elfelejtettem, a képeken a fiam erősítője.
Sajnos szokott fájni a hasa.
Mondom neki olyankor, ha eladnád, lehet, hogy nem fájna.

1.JPG

2.JPG
   
(#) FordPrefect válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 9, 2018
Jó cucc, kicsit szellősebben a következőnél
(#) mek-elek hozzászólása Jún 9, 2018
Hallgatni arany, de akkor is mek-mek
a méhkas stimmel,
csak méz íze nem
(#) sandor1632 válasza Cinema hozzászólására (») Jún 10, 2018
Hali.

Érdekességképp teszem fel.. Tegnap faragtam picit a PP dobozán, ami a végcsövek alá biggyesztett szellőző furatokban testesült meg, mivel igencsak kezd az időjárással együtt melegedni a fedlap is.

Egy ideje nem hagyott nyugodni, hogy volt egy alap zúgás nullára tekert hangerőnél is.
Próbaképpen betettem 1-1db 4,7nF-os 1000V-os fólia kondit az egyenirányító gyors diódákkal (UF5408) párhuzamosan az AC és a GND közé, és a korábban már megszokott alap zúgás teljesen eltűnt.

SAM_3000.JPG
    
(#) bta válasza debe hozzászólására (») Jún 10, 2018
Na akkor tegyük tisztába a fogalmakat.

Az ideális reaktanciák elnevezése:
- kapacitás
- induktivitás

Ohm törvénye eredetileg a rezisztív impedancia (népies nevén ellenállás) áram-feszültség összefüggését írja le. Fentiekre annak kiterjesztett, komplex alakja vonatkozik, kétféle matematikai formulával, attól függően, hogy valós+képzetes résszel vagy vektorral (abszolút érték; reaktancia-fázisszög) számolunk.

A papírlapról a valóságba cseppenve azonban nem elméleti reaktanciákkal, hanem kondenzátorokkal és a tekercsekkel találkozunk. A légmagos tekercs és a kondenzátorok többsége -néhány kerámia dielektrikumú kivételével- szinte tökéletesen lineáris. Nem így a vasmagos tekercs, melynek szélsőséges esetben (áramgenerátor) pontosan annyira torz az U-I karakterisztikája, mint a vas B-H görbéje. A hiszterézises viselkedés miatt még az is számít, hogy van-e rajta egyenáramú komponens...
(#) csa7684 válasza sandor1632 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Az AC és a GND között nem a szekunder tekercs van?
(#) csa7684 válasza csa7684 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Vagy a dióda híd negatív ágába raktad a kondikat a diódával párhuzamosan, a pozitív ágban pedig nem raktál?
(#) rukh válasza bta hozzászólására (») Jún 10, 2018
+1,

szigorúan véve az Ohm-törvény nem törvény, hanem a vonatkozó Maxwell-egyenlet adott peremfeltételeknél (egyszerűsítéseknél) kapott megoldása.
(#) mek-elek válasza csa7684 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Hátha diódát rakott oda, akkor nem lehet prímér.
Ha meg szekunder és a mínusz testre megy, akkor sem hiszem, hogy kettővel megelégedett.
(#) sandor1632 válasza csa7684 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Az anódfeszt szolgáltató szekunder tekercs egyenirányító diódáira kötöttem párhuzamosan, csak a GND felé néző diódákkal. Tehát 2db-al. Nem muszáj mindig mind a 4-el párhuzamba kötni, ha az egyik ág is elegendő a szűréshez..
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2018
(#) gzu válasza goreny hozzászólására (») Jún 10, 2018
Kár volt hozzászólnod. Ha érdemben ne tudsz, s még félreérthető is a szándékod.
Kocsmában sem a legjobb verekedőbe köss bele mert megjárhatod. Lenin mondta: tanulni, tanulni, és harmadszor is tanulni. Hidd el rosszat nem akarok Neked. Egy kis szerénység még nem ártott meg senkinek sem.
(#) mek-elek válasza gzu hozzászólására (») Jún 10, 2018
Lenint két dolog miatt hagytam volna ki. Először is itt nincs helye politikának.
Másodszor, de nem utolsó sorban ugye, hogy járt.
(#) csa7684 válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 10, 2018
Én fel sem vetettem hogy primer.
Én értem hogyan rakta, de akinek dupla szekundere van az csak két diódát használ az pedig nem GND -re megy.
Szerintem őneki egytekercses szekunderje van, tehát négy diódát használ.
Ebből következtettem hogy a két negatív ágban, mivel hogy " 1 - 1 darabot" kondit a leírtak szerint.
(#) mek-elek válasza sandor1632 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Nem az undokság okán akadtam meg az utolsó mondatodon. De bocsi, az jutott az eszembe, nem tiszta a cipőnk, elég csak a koszosabbat kipucolni, mindjárt jobban néz ki.
(#) csa7684 válasza sandor1632 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Köszi a választ!
Az én táp trafóim dupla szekunderesek.
Tehát két diódát használok, ezekre szerinted érdemes párhuzamos kondit kötni?
(#) granpa válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 10, 2018
Hol van ebben a politika? Ha meg ő mondta, ne tanulj!(???)
(#) pucuka válasza rukh hozzászólására (») Jún 10, 2018
Ez van, ha valaki nem az általános esetből indul ki, hanem egy egyszerűsített többnyire statikus állapotból. Akkor nem tud mit kezdeni a változásokkal, meg bonyolultabb körülményekkel És akkor jönnek a mirákulumos magyarázatok.
(#) bta válasza djhans hozzászólására (») Jún 10, 2018
Az Ultrafast & Soft Recovery csak ideológia - azokból is kevés alkalmas audiokészülékbe. Bizony esélyes, hogy az BEAG EA057 / 080 erősítőkben használt őskövülettel sokkal jobban jársz, mint egy kizárólag technikai paraméterek alapján megválasztott modern fajtával.

Két jóféle gyártmány/típus között simán van "akkora" eltérés, mint a klf egyenirányítócsövek között. A snubber általában ront az auditív helyzeten, mondjon bármit az elmélet...
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2018
(#) killbill válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 10, 2018
Mi koze Leninnek a politikahoz a fenti posztban? Lenin egy művelt, okos ember volt. Hogy politikailag mi lett az eszmeivel az mas kerdes. De speciel a tanulassal kapcsolatban igaza volt.
(#) sandor1632 válasza csa7684 hozzászólására (») Jún 10, 2018
Én csak amiatt tettem, mert zajos volt, ha nincs zaj, felesleges vele bonyolítani.
De ez egyéni vélemény..
(#) mek-elek válasza killbill hozzászólására (») Jún 10, 2018
Szerintem minden félreérthető, félreértethető. Például mérjél, mérjél, mérjél, lineáris de mikor,stb
A másikat, pedig nem az elveire értettem, persze azért nem kell annyira komolykodni.
(#) mek-elek válasza granpa hozzászólására (») Jún 10, 2018
Ne vedd már ennyire komolyan, de azért furcsa, Lenin a csövesek között, feszültségfüggő nemlineáris áramkörben.
(#) bta válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 10, 2018
Speciel én az uljanovszki csöveket is kerülöm Ha már ruszki, jó nekem a szentpétervári. ***
A politika nem ide való!
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Orbán József válasza sandor1632 hozzászólására (») Jún 11, 2018
Idézet:
„Próbaképpen betettem 1-1db 4,7nF-os 1000V-os fólia kondit az egyenirányító gyors diódákkal (UF5408) párhuzamosan az AC és a GND közé, és a korábban már megszokott alap zúgás teljesen eltűnt.”

... és mi van azzal a keresztmodulációs termékekkel, amit nem zúgásként hallunk?
Kikeverhetnek olyan hatást is, ami megzavarja a hangszerek lokalizálását - összemos, vándorol a forrás...Ezért eleve bekalkulálom a kis párhuzamos kapacitások beépítését.
Az általam "modifikált" STA35, illetve a 25 módosított darabjában az eredeti egyenirányítás és az előfok stabilizálása a fotón.
Amit annyira komolyan veszek - előfok stab - hogy egy teljesen külön trafó, szűrés, stabilizátor fog biztosítani, ARC módra, oldalanként 1-1db.
(Mielőtt meggyanúsítana valaki, hogy de okos vagyok, egy frászt! Sokszorosan bizonyított holmit építek után. Sokkal kényelmesebb így a dolog.)
(#) djhans válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 11, 2018
Úgy hallottam ezek a félvezetős stabilizátorok ártanak a hangnak. Jól eltalált RC vagy LC szűrés elég lehet.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2018
Következő: »»   2023 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem