Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3180 / 3944
(#) Tylla1 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Igyekeztem pontosan fogalmazni, gondoltam "a régi csengőt az új trafójaként" - megjelölve a típust - megfogalmazás nem lesz félreérthető
De a lényeg az igenlő válasz, melyet köszönök!
(#) Tylla1 válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 18, 2018 /
 
Köszönöm a választ...ez a holnapi program.
(#) tbarath válasza Tylla1 hozzászólására (») Jún 19, 2018 /
 
Ha mindkettő azonos feszültségű, és a régi trafó képes az új számára szükséges áramot leadni, akkor igen, használhatod.
(#) Tylla1 válasza tbarath hozzászólására (») Jún 19, 2018 /
 
Működik a párosítás, igaz, csak 8 voltos csengő volt (pontosabban 8-24V), de remekül "viszi" a régi trafó. És ebben sincs érintkező, nincs szikra, mint a régiben.
(#) gyulank hozzászólása Jún 19, 2018 /
 
Honnan lehet tudni, hogy milyen áram mennyire veszélyes?
10s AC-2 0,5-5mA ; 2; AC-2 10s 0,5-10mA
(#) tbarath válasza gyulank hozzászólására (») Jún 19, 2018 /
 
Önmagában az áram veszélyessége nem értékelhető, ha elolvastad a cikkeket akkor ezt tudod.
Az 5 sec vs. 10 sec dolog pedig szőrszálhasogatás, mindkettő túl szép szám ahhoz, hogy ne csak egy szép becslés legyen egy "általános" esetre.
(#) Gj hozzászólása Jún 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Ez a jószág egy nem mai darab, 2 utas hangsugárzóban van, ami elég rokoni alapon került hozzám, és nem tudok róla szinte semmit. A mély(közép) hangszóró 8 Ohm és 17cm átmérőjű, annyi fix, és egy aiwa nsx-v70 Hi-Fi hajtja őket, de nem ezek az eredeti hangfalai.

Bonyolultabbnak tűnik, mint egy sima crossover. Van rajta egy relé is, gondolom túlterhelés ellen védhet.
Mi ez a panel tulajdon képpen?
(#) kadarist válasza Gj hozzászólására (») Jún 20, 2018 /
 
Ez egy eredetileg háromutas hangváltó. A hangszóró csatlakozások jelölései: T=tief, mély, M=mittel, közép, H=hoch, magas. Keletnémet gyártmányú, Tesla és magyar MM elkókkal megspékelve.
(#) Gj válasza kadarist hozzászólására (») Jún 20, 2018 /
 
És a relé?
Leold, amikor túl nagy vezérlő jel érkezik a panelre, hogy megvédje a hangszórókat?
(#) kadarist válasza Gj hozzászólására (») Jún 20, 2018 /
 
Nézd meg, hogy hová, mire van bekötve az a relé.
(#) pucuka válasza Gj hozzászólására (») Jún 20, 2018 /
 
Valószínű, van ott mellette egy diódának látszó valami
(#) c27 hozzászólása Jún 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség a 74HC és 74LS széria között?
Megnéztem pár adatlapot is, az LS-nél pl. a texasos ns-es kapcsolási időket ír, a kimenet magas szint esetén 0.4mA-rel terhelhető alacsony szint esetén 16mA ugyanez lejjebb már 1mA és 20mA ennél. Bár a Fairchild félé esetén már csak 0,4mA és 8mA a javasolt.
A HC/HCT-nél +-25mA a kimenet terhelhetősége, sebességbelei értékei pedig kb. megegyeznek az LS-sel vagy minimálisan gyorsabb. A HC CMOS a HCT is, de TTL jelszintekkel az LS pedig TTL.
Nekem kb. csak ennyi tűnt fel. Van még valami különbség?
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2018
(#) gyulank válasza tbarath hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
5mA vs 10mA volt.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Jún 21, 2018 / 1
 
Az LS az kis teljesítményű TTL (bipoláris tranzisztorokkal) a HC az CMOS, (FET -ekkel) a HCT az CMOS, de TTL kompatibilis szintekkel.
Ez az alapvető különbség, ennek minden következményével.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
Az adatlap alapján sebességbeli eltérést nem nagyon láttam a kis teljesítményű TTL is elvileg 16mA-ig terhelhető. Ezzel szemben bár az adatlapban nem találtam meg, de olyasmit olvastam, hogy a HC/HCT szériában kisebb értékű felhúzó ellenállások vannak, így jóval nagyobb a fogyasztása is.
Egyébként mik ezek a következmények a jelszint és a kimenet terhelhetőségét leszámítva? Gondolom a mos zavarérzékenyebb.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2018
(#) Gj hozzászólása Jún 21, 2018 /
 
Üdv!

Mit csinál ez a kapcsolás? Egy diódahíd után van kötve egy Daewoo AMI-310 "AMP + DECK" egységében.

Szabályoz 12V-ra? Azért nem csak simán a zenerrel csinálják, mert úgy nagy áramot kéne levezetnie, így viszont csak a tranzisztor bázisáramát?

Névtelen.png
    
(#) nedudgi válasza Gj hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
Egyszerű áteresztőtranzisztoros stabilizátor. Kb. 11,4V feszültséget ad ki.
(#) tbarath válasza gyulank hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
Igen, persze, azt akartam írni, mindkettő csak becslés.
(#) c27 hozzászólása Jún 21, 2018 /
 
A 74LS00 és a 74LS37 között mi a különbség?
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
Az LS37 buffer, a földre húzó kimenet 24 mA -t képes elnyelni, míg az LS00 8 mA -t, viszont valamivel gyorsabb.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2018 /
 
Igen ezt láttam, plusz valamennyivel többet is fogyaszt a 37-es, de igazából az sem számottevő, a sebesség különbség is kb. 20-30ns. Egyébként mi ez a buffer? Nem csak egy sima 4x NAND ic?
Ez a 8mA kevés lenne egy 6n136-hoz? Gondolom, hogy kicsit szegényes lenne.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2018
(#) Villanymozdony hozzászólása Jún 22, 2018 /
 
Egy PC hangkártyának hány Ohm a kimeneti impedanciája?
Nem találok róla adatot, pedig biztosan rögzítve van valamelyik szabványban.
(#) Lamboo hozzászólása Jún 22, 2018 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy kapcsolóüzemű kis teljesítményű leválasztó tápot trafó tekerés nélkül. Arra gondoltam, hogy egy közös módusú szűrőt használnék transzformátorként. Járható lehet ez az út, vagy ezek alkalmatlanok transzformátorként való üzemelésre?
(#) Kovidivi válasza Villanymozdony hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Mivel fülhallgatót/fejhallgatót is hajthat, ezért 16/32ohm nagyságrendben található általános esetben. Ha ennél nagyobb lenne, akkor károsodhatna a kimenet, mikor a fülest rádugod.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
A "buffer" szó szerint ütközőt jelent, amolyan energia elnyelőt. A 20 - 30 ns esetenként lehet jelentős eltérés is lehet.
Az optó adatlapján meghajtásként max 25 mA szerepel, a 8 mA még lehet elégséges meghajtás is az adatlap szerint.
(#) tbarath válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Sziasztok,

Egy 7805-tel táplált egyszerű áramkört tervezek (1 dual opamp, 1 attiny85, 1x3 digit LED kijelzős feszültségmérő modul, és pár passzív). A fesz.stab. megkapja a javasolt kondikat (elé 330n, utána 100n), és 100n kondik vannak az opamp és a uC táp és föld lába között.
Érdemes-e, szükséges-e itt valamilyen pufferkondit használni a 7805 után?

Tamás
(#) reloop válasza tbarath hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Szia! A stab és az uC közé 10-100 µF elkót szoktam rakni.
(#) Bakman válasza tbarath hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
4,7 - 10 µF elég, a nagyobb kondi beéengetheti az IC-t, kikapcsoláskor károsíthatja.
(#) tbarath válasza reloop hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Kösz, én 10 µF elkót és 100n kerámiát terveztem, de akkor 100 µF+100n lesz.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Akkor mégis 10 mikró lesz
Következő: »»   3180 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem