Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3389 / 3947
(#) granpa válasza Epu2 hozzászólására (») Dec 13, 2019 / 1
 
Melyik része? A >50 éves, ~120 W-os pákatrafóm kivezetésin a (zsírral forrasztott) saruk máig vidáman csatlakoznak a banánhüvelyekhez.
(#) Epu2 válasza Zolika89 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Ha le sem takarítod, vagy "égeted" a felesleges zsírt, normál vezetékkel alig van baj. A vékonyaknál amit elektronikához használunk lehet, de nem ez a fő gond. Hamarabb letörik ha mozgatásnak van kitéve. Ha meg lemossuk, nincs több gond, mint a gyantánál. Persze, ha gépzsír módjára nyakon csapjuk a forrasztandó helye, akkor tuti meg lesz a hatása.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Idézet:
„Mármint, "találomra" mit?”

A ferrit gyűrűt.
(#) gkari válasza Epu2 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Lehet, hogy igazad van, és van az 4 hét is. Nem is értem, hogy azok a butuska forrasztóón - gyártó cégek miért a méregdrága flux-anyagokat használják.
(#) Marko Ramiusz válasza Zolika89 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Sehogy ne kösse be. Ez erősáram, bizza hozzártőre.
(#) Endre22 hozzászólása Dec 17, 2019 /
 
Sziasztok!

Vettünk egy programozható időkapcsolót, amivel az volt a terv, hogy a karácsonyfa LED-es világítását automatizálnánk.
Erről a kapcsolóról lenne szó
Remekül működik is, csak egy furcsaságot produkál:
Kikapcsolt állapotban is világítanak a LED-ek, de csak épen hogy, nagyon halványan. Gondolom átenged valamekkora feszültséget, bár nem is értem hogy hogyan, mert hallhatóan egy relé kapcsol benne.
De mindegy, mivel alig világít, nem is zavar minket.

A kérdés viszont az lenne, hogy ez a LED-eknek probléma-e?
Esetleg a LED-eket vezérlő elektronikának, hogy nem a tervezet feszültséget kapják meg?
(#) lelkes amatőr válasza Endre22 hozzászólására (») Dec 17, 2019 / 1
 
Próbáld meg fordítva bedugni, feltehetően jó lesz. A relé csak egy sarkot szakít meg, ami ha a nulla akkor a fázis-föld között kap valamennyit a LED.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2019
(#) enree hozzászólása Dec 17, 2019 /
 
Sziasztok!
A csatolt képen a TSOP tápjánál mi célt szolgál R1 és C3? Én simán felkötöttem +5V-ra és hibátlanul működik...

IrOn-Offw.gif
    
(#) enree válasza Endre22 hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Már láttam olyat, hogy a relé záró érintkezőjével párhuzamosan tettek valami nagyon kis értékű, magas feszültségű kerámia kondit, gondolom itt is ez lehet és az a minimális szivárgó áram pont elég a ledeknek....
(#) Gafly válasza enree hozzászólására (») Dec 17, 2019 / 2
 
Adatlap szerint, a békesség kedvéért.

TSOP.PNG
    
(#) enree válasza Gafly hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Értem, köszi
(#) Endre22 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Dec 17, 2019 /
 
Hmm, erre nem is gondoltam!
Köszi a tippet, meg is oldotta a problémát. Így már valóban nem világít
(#) Moderátor hozzászólása kissattila88 hozzászólására (») Dec 19, 2019
 
A duplikált hozzászólás és válaszai törlésre kerültek.
(#) bubuszoft hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Sziasztok

Mivel nem találtam kimondottan ilyen topikot, nyitottam egyet. A kapcsolást értem, csak a teljesítmény tranyó, és a kondi közötti tranyót nem, mi a szerepe, és hogy enged át, ha nincs bázisa vezérelve? Ilyen áramkört nem láttam, ahol lóg a tranyó bázisa!
(#) bbalazs_ válasza bubuszoft hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Ez nem valami érintést erzékelő áramkör? Vagy éppen földnedvesség-érzékelő?
Ezeknél vagy az ujjadon levő brumm vagy a nedvesség vezetése miatt kialakuló picike áram nyitja a tranyót.
(#) bubuszoft hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Szulfátlanító. Bővebben: Link
(#) bubuszoft hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
(#) wbt válasza bbalazs_ hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Főleg a középső, ami rövidrezárja a tápfeszültséget... de lehetne akár nagyáramú söntstabilizátor is
(#) bubuszoft hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Na most komolya fiúk, miért nincs annak a tranyónak a bázisa bekötve??? Mi a suerepe???
(#) Fidel hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Sziasztok!

USB -C csatlakozós telefont szeretnék tölteni mágneses töltőfejes kábellel, de nagyon lassan sikerül csak feltöltenie, napokról van szó egy teljes töltés esetén.
Gyári kábellel rendben van, több töltőt is próbáltam, de nem jó egyikkel sem. A kábelen 5 pines a csatlakozófej átvezetése.
Mi hiányzik a normális töltéshez, hány érnek kellene, lennie a kábelben?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) JZoli válasza Fidel hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Lehet, hogy megcáfolnak, de én valami olyasmit hallottam, hogy a teló a töltőcsati bedugása után kommunikál a töltő vezérlőjével és az ennek hatására megemeli a töltőfeszültséget, így sokkal gyorsabban fel tudja tölteni teló aksiját.
(#) tbarath válasza JZoli hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Van ilyen is (USB-PD illetve rengeteg proprietary megoldás), de itt nem erről van szó szerintem. Szerintem amit Fidel használni próbál, az szimplán rossz. Olyan a világon nincs, hogy napokig tartson feltölteni egy telefont.
(#) Doky586 válasza bubuszoft hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Régen az ilyen fordítva bekötött tranzisztort hanggenerátornak használták, egyfajta csipogást, sípolást ad. De nálad nem fog. Hibás a rajzod. A középső tranzisztor (ami valójában egy pici FET) csak 0.3W-os (?) azaz azonnal ki fog égni. A led világításához 1db ellenállás is bőven elég lenne..
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2019
(#) Fidel válasza tbarath hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
A saját vezetékéve kb 1 óra. A mágneses fejből van egy dokkoló és kábel is, fej viszont csak egy van azt használom mindkettőben. És nem jó egyikkel sem!
(#) Macsek71 hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Sziasztok !

Mellékhelyiség szellőztetéséhez kerestem be- és kikapcsolásra is késleltető időzítőt. Kezembe akadt egy OMRON S3S-B10. Jól fordítom, hogy ő igazából valamilyen 12V érzékelő(k) jeleinek feldolgozását-illesztését végző eszköz ? (Az időzítései ha jól értelmezem 0.1-2.0 sec...)

OMRON.jpg
    
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Nem tudom hogy melyik témába lenne jó a kérdésem, azért itt kérdezek.
Adott egy "Micro Audio System" ami tulajdonképpen működésileg rendben lenne (a kazetta szíj sincs kinyúlva!) viszont sajnos nem pörgeti meg a CD-t. Vagyis a lézer jó, fejet mozgatja meg fókuszál is, viszont a lemez csak gyengén párat fordul, utána azonnal feladja. Amúgy a pörgető motor egyáltalán nem hallat "kopott" hangot.
Szerintetek mi lehet ennek a hibája? Maga a motor lehet rossz vagy valamelyik alkatrész a motor körül?
(#) morell hozzászólása Dec 19, 2019 /
 
Sziasztok!
PC 250W tápról megy pár LED és egy 75W-os LED tápról szintén pár. Kb 10-10W-ot vesznek fel a LED-ek.
Tápok közös táplálása elé mekkora F/T olvadó biztosítékot tegyek be? 20 mm-est használnék.
Hogyan kell méretezni az olvadó biztosítékot? Mekkora lehet az induló áram?
Köszönöm.
(#) Epu2 válasza morell hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Mivel a primer olvadó biztosíték a hálózatot védi, 2..3,15 A-es lomhával védd. Valószínű a PC tápban is hasonló van.
(#) proli007 válasza bubuszoft hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Hello! A bekötetlen bázisú tranyó, a 47k és a 220µF egy impulzusadót alkot.
Tekintve hogy az NPN tranyó fordított polaritással van bekötve, így a kollektor-bázis dióda nyitóirányban, míg a bázis-emitter dióda záróirányban van előfeszítve.
Egy adatlap szerint egy bázis-emitter PN átmenet, csak 5V zárófeszültséget kaphat. Viszont ha ez a feszültség eléri a 8..10V (tranyó típustól függő) értéket, a bázis emitter átmenet belavinázik, mint egy zéner dióda. Vagy is 8..10V felett, a zárt átmeneten még is fog áram átfolyni.
Ezt a tranyó felerősíti, és a kondiban felhalmozott töltést a nagy tranyó bázisára süti ki. Amikor a kondi feszültsége leesik, a tranyó mintegy "kikapcsol" és a kondi újra el kezdhet töltődni.
A töltés lassú. a kisütés gyors. így egy impulzus képződik, aminek hatására a nagy tranyón nagy kollektoráram fog folyni.
Azért egy ilyen kapcsolás nem tartozik a műszakilag túl korrekt áramkörök közé..
(#) Epu2 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2019 /
 
Üdv! Lehet csak nekem tűnik úgy, hogy a középső tranzisztor kollektora a tápra van kötve így csak a tápfeszültséget rángatja?
Következő: »»   3389 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem