Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   173 / 193
(#) reloop válasza mhl hozzászólására (») Júl 6, 2018 /
 
Szia! Ha erősítő nélkül próbálod ezt a védelmi áramkört, akkor a bemeneteket (IN) kösd egy-egy darab huzallal a GND-hez. A rajzod szerint C2, C3 kondit ki kell sütni, különben DC hibát detektál a kapcsolás.
(#) mhl válasza reloop hozzászólására (») Júl 7, 2018 /
 
Szia! Köszönöm, de sajnos az előző rajzból egy fontos rész kimaradt, hogy a GND össze van kötve a középső tranzisztorokkal ( pici lukakon keresztül, a nyák két oldalán). Megcsináltam amit írtál de akkor nem történt semmi. Viszont kisütöttem a C1 kondenzátort is, és akkor bekapcsolt. Most viszont bekapcsol ha ráadom a 12V-ot, de semmi más nincs rákötve vagy összekötve. Leteszteltem 1,5V-os elemmel a bemeneteket és 2mp múlva lekapcsol a relé. Most elromlott valami? Hogy tudnám még ellenőrizni, hogy megfelelően működik?
(#) Tomi94 hozzászólása Aug 27, 2018 /
 
Sziasztok!

Nekiálltam egy korábban vásárolt JVC erősítőm feltámasztásának (elvileg működőképesnek mondták, a gyakorlatban nem igazán volt az). Az első kiakadás rögtön a megbontáskor jött: volt egy belegányolt, ismeretlen szerepű próbapanel, aminek két kivezetése a hangszóróvédő relére vezetett. Ezt leforrasztva, a panelen átvágott sávot helyreállítva, nem húz be a relé. A védelem előtt kivezetett fülhallgató kimeneten pedig úgy tűnik, jó a végfok (tisztán szól, nem zajos, nem is melegszik szinte egyáltalán).

Sajnos rajz nincs hozzá (R-7000.. elég ritka darab, Google-ön is össz-vissz egy releváns fotó van róla), így nekiálltam ezt a részt visszarajzolni. (Az "áram érzékelés?" jelű vonal kOhm nagyságrendű ellenállásokkal, szerintem már a végfokhoz tartozó tranzisztorokra vezet, és ott is 36V körüli értékek mérhetők.)
A védelem egy TA7317P IC-re épül, az adatlapi alapkapcsolást némileg kiegészítve. A relét kikötve a védő IC 6-os lábán 2,9V áll be, ami jó is lenne a 24V-os reléhez.. viszont a relé visszakötésére ez felugrik 29V körülre. Így kéne működnie akkor, amikor hibát észlel? Vagy maga az IC rossz? De másfelől, a relétekerccsel sorba kötött diódát se értem, hogy ez egyáltalán hogy működhetne így.. pedig többször megnéztem, nem a panelon látom rosszul.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2018
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 28, 2018 /
 
Szia!
Dióda a relé tekercsével párhuzamosan van kötve, biztos jól rajzoltad vissza?
Ellenőrizd az 5 kivezetésén a - feszültséget.
Elkokat érdemes átmérned, vagy cserélni, IC hiba nem szokott előfordulni.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2018

Image 1.png
    
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 28, 2018 /
 
Tudom, hogy úgy kéne lennie (kikapcsolási túlfeszültség elvezetésére), de én párhuzamos diódát nem látok a panelon, csak ezt..

A mért feszültségek ott vannak a lefotózott lap tetején, a V- az -36,5 V, az ellenállás után ebből marad -0,7 V körüli érték.
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 28, 2018 /
 
Akkor valami nem stimmel, vagy a rajzod hibás, vagy a nyák sérült.
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 29, 2018 /
 
Erre megvan a megfejtés: az egy 6.8V-os zener, a 36V-os tápból ezzel csinálnak a 24V-os relének elviselhető nagyságú feszültséget.. (Arra viszont továbbra sincs megfejtés, hogy hol lehet a relé kikapcsoló diódája?)

A negatív táp kivezetésén folyó kb. 2,7 mA jónak tűnik, az adatlapi max. 6-hoz mérten, a pozitív ágé szintén..
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2018
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Így már érthető.
Idézet:
„Arra viszont továbbra sincs megfejtés, hogy hol lehet a relé kikapcsoló diódája”

Relében is lehet.
IC 8. kivezetésén milyen feszültség van? Próbáld ki 33u nélkül is.
2/3. kivezetéseken 0V DC van?
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Valahol itt lehet a megfejtés, a 33 µF leforrasztásával behúz a relé (azonnal a tápfesz. rákapcsolásával, mert ugye így nincs némítás). Viszont elég furcsa, mert a relé dobozából feltűnő 50 Hz-es zúgás jön. Áramfelvétele pedig teljesen normális, 20 mA körüli.

Jó, cseréljünk kondit. Vettem az ajánlott 22u-ból is, meg az eddigi 33u-ból is egyet. Viszont bármelyiket beteszem, akkor már nem kapcsol, leesik 0.12V-ra a 8-as láb feszültsége. Kondi nélkül 1.16-ot mértem ugyanitt. Ennyire csak nem szivárognak a vadi új elkók?

kieg.: a 2-es, 3-as kivezetésen 0-t mutat a műszer, a végfok relé előtti kimenetén 14, ill. 16 mV az egyenfeszültség, szerintem - pláne terheletlenül - ennyi belefér.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
220k felső végén mekkora feszültség van? Érdemes az ellenállást is lemérned, megnyúlhatott...
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
3.12V, de egyébként a nyitó hozzászólásomban csatolt képen, a jobb oldali lap tetején ott van minden mérési eredmény.. ezzel kezdtem. Az ellenállást sem szervizkönyvből vettem, és egyszerűbb volt lemérnem, mint a színkódokat visszafejtegetnem, tehát ott is jó értéket mértem.
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Az kevés, rajzodon 32,8V van felírva, 15k kivezetésén.
Valamiért leesik a tápfesz, elko hiba lesz.
V+36,4 mennyi terhelve? Relé zúgása is erre utal, szűretlen fesz. miatt.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Az kicsit félreérthetőre sikerült, de azt jelöltem, hogy az ellenálláson esik annyi. És így marad a kivezetésre 3.12 V. A nagy elkón 36,4..36.7 V között változik a feszültség..
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Próba erejéig 220k felső végét , kösd be a 15k másik felére.
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Ráhallgattam jó fejhallgatóval is az olcsó próbafüles után, mégis valami táp/végfok gond (is) van, hallani egy mély zúgó alapzajt is, ami erősödik hangosításra. Innentől ez másik témakör...
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Relé behúz már?
Lehet elko hiba, de földelési pont rossz érintkezése is.
Méréssel kideríthető.
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Kondenzátorral nem, csak nélküle (indításra azonnal). Közben annyit kiderítettem, hogy a zúgás a bemenetválasztó felől jön (érintőgombos, elektronikus kivitel, nem mechanikus kapcsoló.. ha lekötöm ezt, és a potméterre csatlakozok, akkor kifogástalan), úgyhogy akkor a tápegység körül folytatom holnap..
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
A 220k kivezetésének átkötésekor sem húzott be a relé kondival?
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Őszintén szólva, azt nem mertem kipróbálni.. az elkó 16V-os, és igazából a plusz panelon túl nem tűnik gányoltnak az áramkör, úgyhogy nem tudom, az IC egyáltalán elviselné-e a 30 V feletti feszültséget..
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Bátran kipróbálhatod, segítene a hiba behatárolásába.
(#) Robi85 hozzászólása Szept 8, 2018 /
 
Sziasztok.

ST151 erősítőmhöz építettem egy upc1237-es hangszóróvédőt. A probléma a következő, hogy kikapcsoláskor nem egyből ejt a relé, hanem kell neki kis idő. Tápfesz +-60v, de ez leesik 56V-ra használat közben. Ellenállások a tápfeszhez ajánlottak vannak beültetve. A relé egy Matsushita Jr2A-DC24V 1.1kOhm. Mi lehet a probléma amit nem veszek észre?
(#) CHZ válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 8, 2018 /
 
Szia!
C4 értékét próbáld csökkenteni (1u).
(#) Tomi94 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 9, 2018 /
 
Nos, most tudtam ehhez megint visszatérni. Lekötöttem a főáramkörről a 220k 9-es láb felőli végét, és ide potméteren keresztül rácsatlakoztam egy 12V-os adapterrel. A működés ugyanolyan, mint az erősítő saját tápjával: Ha van bent kondi, végállásig is tekerhetem a potmétert, akkor sem lehet a 8-asnak a feszültségét 0.2 fölé emelni. Ha a kondit kiszedem, akkor az ellenálláson kb. 2V feszültségesés (az adatlapi 8-10 uA áramfelvétel) mellett 1.15V körül billen át az áramkör, és húzza meg a relét.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2018
(#) Tomi94 válasza Tomi94 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
A rajzon a bal felső sarokban levő 1µF volt a hibás. Maradt kb. 180 nF kapacitása..
(#) CHZ válasza Tomi94 hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Azt hittem, elkokat cserélted.
(#) Beringer 600 hozzászólása Szept 22, 2018 /
 
Jó estét
Segítséget szeretnék kérni hogy van ez a koppanásgátló,s én +- 60v rol szeretném használni
Milyen változtatás kellene hogy tudjam használni a jelzett tápfeszről?
Köszönöm a segítséget
(#) kriszrap hozzászólása Okt 2, 2018 /
 
Sziasztok Kedves proli007 megfejtette a problémám így ide irányított

Erről a kapcsolásról van szó Bővebben: Link
Idézet:
„Jól sejted, az erősítő munkapontra állásakor feltöltődnek a kondik”


Erre tudtok valami megoldást?
Segítségeteket előre köszönöm
(#) proli007 válasza kriszrap hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Hello! Ha csak a koppanást szeretnéd megoldani bekapcsoláskor, akkor azt így megteheted.

KOPP-ON.png
    
(#) kriszrap válasza proli007 hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Jól gondolom hogy késleltetéssel működik?
Nem nagy probléma hogy 1000uf helyet 2200 ufot raktam be?
Hányas relé kell oda?? tápfesz pedig 34v.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2018
(#) proli007 válasza kriszrap hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Jól gondolod, bekapcsolás után késleltetve kapcsolja be a hangszórót. A 100Ohm a 2200µF-ot 0,22sec alat ttölti fel a táp 63%-ra. A késétetés kb. 2sec, az alatt majdnem teljesen feltöltődik.
De ha 34V a tápfesz, jobb lenne egy BD139-et alkalmazni, 24V-os relét és egy 24V-os zénert a 220µF-al párhuzamosan. A 100Ohm-nak meg ekkor legalább 2W-osnak kellene lenni.
(De illett volna azoknak az adatoknak szerepelnie a rajzon, ami a valóságban van.)
Következő: »»   173 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem