Fórum témák
» Több friss téma |
Azért jó vissza hallani hozzá értőtől is a jó véleményt. - A jel zaj viszony most még jobb ,mert dupla kooper boardot használtak a PLL 9 ben és a kimenetén 9 pólusu Low Pass filter van,.Nem beszélve egy jóval jobb varikap (dupla) használnak ami jelentősen javítja a modulációs viszonyokat ,vele együtt a jel zaj viszonyt. - Én nagyon megvagyok elégedve . Össze hasonlítottam őket a BW vel Bradcast Warehouse 1W PLL LCD( régi PIC esel etalonnak tartották) és a legújabb BW vel .Az elsőt megverte,mert a nagy mélyeknél bereccsent az oszcija,az újnál ezt nem tapasztaltam mert itt már használtam deviation limitert,kompreszot/limiter t. Hát enyi.
Hogy érted, hogy TTL-es PLL-nél nincs "eror"? Mire gondolsz ezalatt? "Nem viszont a hátrányai" Ezt sem sikerült megfejtenem.
A "dupla kooper board" alatt mit értesz? A kétoldalas NYÁKot?
Természetesen lehetne rajta javítani, mármint a konstrukcióján, én is megtettem. Biztosan lehetne is mérni közte különbséget pl intermoduláció szempontjából, vagy felharmonikus tartalomban. De azt továbbra is állítom, hogy a pll része az valami fantasztikus
![]()
Igen ,két oldalas( csak nem találtam a szót),....hát azért a PICnél előfordul (error) fel irat.Ha érted mire gondolok.
Igen,a PLL a VERONICA ban,szinte (képletesen) szét sem lehet robbantani,anyira tuti .Az oszci meg teljesen egy értelmü,át látható stb.
A folyamatos mérés sem vezet sehova, ugyanis a tapasztalati út is számít. Ha jó akkor jó. Előnye hogy nem kell bele szoftver. Amúgy a tekrcsek iránya ami furcsa, Vagy nem számít a irány és minden adót rosszul rankank össze, vagy nagyon "mákos" a konstruktőr, hogy nem gerjed össze. Etttől függetlenül a nagy darabszám számít. A hallgató pedig műsort hallgat rajta, és nem a beüzemelési jegyzőkönyvet olvassa
![]() ![]()
Mivel én nem tudom hallgatni az épített adóját, de a mérési eredményeket el tudom olvasni, és abból már tudom minősíteni az elkészült adót anélkül, hogy meghallgattam volna. Akár hiszed, akár nem. Az adók elkészülte utáni mérések pedig üzembehelyezés előtt nem nélkülözhetők. Ez pedig nem helyettesíthető semmilyen szubjektív minősítéssel.
Az amatőröknél kicsit másabb a helyzet, szinte egyetlen követelmény hogy sávon kívül ne zavarjon, de egy sűrűn foglalt műsorszóró sávban egyéb paraméterek is fontosak, amiket hallgatással megállapítani nem lehet. Egy adó minőségét a legkevésbé a teljesítménye jellemez, fontosak az átviteli paraméterei, de fontosak a csatornán kívüli nemkívánatos sugárzások mértéke is. Úgyhogy egy szakmai fórumban kerülni kellene a szubjektív megközelítéseket.
Közben elondolkodtam, hogy egy oldalas verziója nincs a Veronica adónak? Goso adóját megnéztem, ez is letisztult valami, nincs rajta kijta elző stb. Egy dolgot tud: stabilan adni ha a jumperekkel be van állítva a frekvencia. Pucuka által elvárt egyéb paraméterek mérésétől most elvonatkoztattam.
Nem értem a kérdést.Mi az ,hogy egy oldalas.Ha arra érted,hogy egy oldalas panel,akkor igen,mind az volt kivéve az utolsó amiről irtam a 9 verzió. - vagy nem értem a kérdést-. --- De megint meg jegyzem:- ez egy KITT ,amiből fel lehet építeni egy adó berendezést.Az,hogy milyen lesz,az a illető személyen múlik, felkészültség,szemlélet stb. De nagyon a becsületére váljon minden amit tud!!!!
A mondatot Pucukának szántad
![]()
Ja ! Tehát kell egy oldal ahol olvashatsz rólla.OK,van csak meg kell keresnem és jelzek ha meg van. - most nem vagyok otthon ,nem az én gépem stb ,ezért nemtudom kapásból.De küldöm. - A rajzot ismered ?
http://www.irational.org/sic/radio/tech.html#Compressors az oldal alján találsz rólla.Majd küldök rólla teljes documentációt,eredetit.
Bővebben: LinkMegvizsgáltam a rajzot. Az alábbiakra jutottam. Az oszcillátor tekercsei a push-pull rendszer miatt csatoltak. A végfok tekecsei az eredeti 1 oldalas nyákon nincsenek csatolában. Valamelyik agyas fejlesztő egy 5 terkercses szűrőt tett az új verzió végére ami persze csatolsba került. A 6 db TTL IC nem olyan sok. Árban annyi mint egy PIC. A legnagyobb előnye, hogy más raszter is csinálható vele, tehát 10, 12m khz stb,így rádióamatőr célokra is jó a PLL. Összességében az egy oldalas verzió tetszik.
http://blockyourid.com/~gbpprorg/lpfm/index.html - Na itt nézd,itt meg találsz sok mindent.
Bővebben: Link Itt nézve szokatlanul letisztult konstrukció. Megnézném, hogy a kvarc helyére DDS jelét téve milyne étfogást tud.
Ez egy régebbi konstrukció és nem eredeti,után épített. - Igen,hozzáértő tudja fejlesztgetni,lehet.... .
Százegyedszer is hiába hajtogatod, hogy KIT, (és nem KITT, mert az a Knight Industries Three Thousand rövidítése, vagyis a Knight Rider autója) ahogy láthatod meglehetősen sok állítási lehetőség van, ami mind mind befolyásolja, hogy mi lesz a végeredmény. Ezért vagyok kíváncsi, hogy mi a végeredmény.
A TTL áramkörök árnyékolás nélküli használata pedig jelentős belső interferenciát okoz. Ez pedig személyes tapasztalat.
Ez így igaz! Nem értem mit akarsz bizonyítani.Szerintem egyet beszélünk. - Én csak meg akartam osztani a tapasztalatomat ezzel az új verzióval kapcsolatban.
Biponyítani semmit, csak hogy mit tud amit összeraktál. De ha az titok, akkor már nem is érdekel
Furcsa, hogy még mindig nem érted. Az én értelmezésemben Pucuka nem akar bizonyítani semmit, mivel nem állított semmit a Veronikáról. Csupán kérdezett. Mérési eredményeket, adatokat, számokat várt volna, hogy tudja, tudjuk, hogy ez a konstrukció MIBEN JÓ, hogy mire alapozod az állításaidat. Szerintem.
Küldtem linket róla.Ott vannak az adatok,mérések.mi a kérdés. - Ha arra gondolsz amit mi építettünk (amit a képen láttál) ,arról nincsenek mérések.Azt elvitték Discós emberkék.Egy alkalomra kellett nekik,azt hiszem egy hét végére . - de most már tényleg felejtsük ezt a kérdést el,mert nincs értelme egymást cseszegetni.
Akkor alátámasztó adatok nélkül ne minősíts, és béke lesz.
Medve, én sem értem miért kell amatőr fórumon profi mérési paraméterek után rohangálni. A srác eléggé meg lett osztva, pedig neki van kész adója ami működik, nekünk meg nincs. Miért jobb egy kínai modulátor ami gyári, de van hamisított cörtifikétje és el lehet adni? Igaz használni sem lehetne legálisan a Veronicát, meg szükségünk sincs rá.
Részemről lehúztam magam a témáról, az elmúlt hétekben építés nem volt, csak rombolás.
-Itt csak egy kérdés volt: MIÉRT JÓ a Veronika. Ez nem hangzott el.
-A kínai cuccot senki sem dicsérte. -Én úgy látom, rombolás nem volt, válaszok sem, csak kérdések. 16(!) napnak kellett eltelnie, hogy kiderüljön, hogy a megépített és behangolt (??) berendezésről mérési eredmények nincsenek. Ami a neten van, az arra az egy berendezésre vonatkozik, a kozmetikázás esélye ugyanannyi, mint egy "mp3 transmitter" esetében A konstrukció egyébként nekem is tetszik, épp 10 éve, hogy elmentettem magamnak, az egyedi VCO megoldása miatt.
Nekem úgy ránézésre, pont a konstrukcióval szemben vannak fenntartásaim, áramkörileg rendben lenne.
Abból indult ki minden,hogy :- alkalmam volt meg hallgatni,kipróbálni a VERONICA t. - ennyi. Erre én megállapítottam,és meg szerettem volna osztani azokkal akik ismerik -(mivel ismerem a kezdettől fogva a verát)- ,hogy most van a toppon a modul,mivel már több verzióban adták ki. Ennyi. - Részemről ez volt a zárszó ebben a vitában.
Más téma, de nagyon várom az okosabbak segítségét
![]() Ma építettem a képeken látható kis FM mikrofont, ami PLL vezérelt. A PLL egy LMX2322-es IC, amit egy ATTiny25-össel programozok fel. Eddig nincs is gond. Az FM rész PLL nélkül úgy működik, ahogy kell (kipróbáltam még az LMX és a környezetének beültetése előtt). Hozzáépítettem a PLL-t is, ami szépen be is húzza a beprogramozott frekvenciára az adót, viszont van egy kis probléma: A vételben nagyon hangosan hallható egy erős, néhány kHz-esnek tűnő, sípoló hang, amivel nem tudok mit kezdeni. Próbáltam egy nagyobb elektrolitkondit is betenni a tápra (100 és 4700µF-dal is próbáltam), de nem változott semmi. Ez mitől lehet? Előfordulhat, hogy az LMX referenciaoszcillátora? Az egy 10MHz-es oszcillátor, elvileg nem kellene hallanom. A mikrokontroller a belső RC oszciről megy (1MHz), de bekapcsolás után 200ms-mal sleep állapotba teszem. Van esetleg valakinek valami ötlete, hogy mi lehet ez? Annyi biztos, hogy szerintem nem gerjedés, annak jellegzetes hangja van, volt hozzá jónéhányszor szerencsém, ez most valami más...
Nézd meg szkóppal a vevő hangfrekis kimenetén a frekvenciát, majd tedd rá az adónál a VCO vezérlő feszültségére is a szkópot. Szerintem egyezni fog a két frekvencia. Mekkora fázisdetektor frekvenciát használsz a PLL-nél?
Hozzászólásod olvasása után egyből szkópot ragadtam, és igazad volt; a hangolófeszültségen és a vevő kimenetén is teljesen ugyan az a frekvencia mérhető, kb. 500kHz (ha jól számoltam).
A fázisdetektor frekvencia az 100kHz. Ezt kellene feljebb vinnem? |
Bejelentkezés
Hirdetés |