Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   130 / 840
(#) Electricboy hozzászólása Márc 21, 2009 /
 
Szeretnék segítséget kérni tőletek labortápba szeretnék egy olyan áramkört ami hogyha rövidzárat érzéke akkor egy LED kigyullad. Esetleg meg lehet ezt valahogy oldani vagy inkább hagyjam ??
(#) mex válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Túláramvédelem van a tápban?
(#) Gery válasza Ricsi89 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Közbe még találtam itthon is led kijelzőt. A képen láthatót, annyi adat van rajta ami ott van. VQE 14 adat alatt találtam ezt-azt de érdemlegeset nem. Nem tudod, vagy valaki nem tudja, hogy ez jó lenne-e az "alkotó" féle mérőműszerbe?

DSC00223.JPG
    
(#) psoft-hkristof hozzászólása Márc 22, 2009 /
 
Hali!
Megépítettem Attila86 labortápegységét, tök jó, csak nem tudom, hogy mekkora hűtőbordát rakjak rá(a méretezésről szóló HE cikk nem egyértelmű....). Valaki tud javasolni egy méretet/típust?
Üdv: Kristóf
(#) Ricsi89 válasza Gery hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Ez nem jó, mert más a lábkiosztása. nekem is van pár darabom, majd csinálok belőle valamit. Egyszer.
(#) Attila86 válasza psoft-hkristof hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Üdv.!

Melyiket építetted meg?
(#) mex válasza Gery hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Ez egy volt NDK gyártmányú kijelző, sajna nem tudom,hogy közös anódos,vagy katódos, de ezt könnyen kimérheted a multiméter dióda állásában. Annyi biztos, hogy elavult tipus, kicsi fényerejű, nem érdemes beépitened. Az ICL 7107 közös anódos kijelzők meghajtására készült.
(#) psoft-hkristof válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
A 30V/2A-eset.
(#) Attila86 válasza psoft-hkristof hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Nem tudok konkrét típust mondani. Úgy kell méretezni hogy folyamatos rövidre zárt kimenet esetén tartósan el tudj viselni a 60W disszipációt. Van erről egy cikk írva az oldalon:
Bővebben: Link
És valahol van egy hűtőborda-méretezésről szóló topik is.
(#) alex01 hozzászólása Márc 22, 2009 /
 
Sziasztok! Ezt a labortápot építettem meg:Bővebben: Link És az lenne a gondom,hogy a kimeneti feszültség,magasabb 2V-al mit amit a táp kijelzője mutat.Mi lehet a hiba oka?Valamelyik alkatrész cserével javitható?
(#) alex01 hozzászólása Márc 22, 2009 /
 
(#) tilde válasza alex01 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Én az R7 R8 ellenások osztási arányának változtatásával próbálkoznék, és ezt egy trimerrel közbeiktatásával tenném.

Szerintem meg valószínűtlen hogy pontos legyen elsőre, mivel az alkatrészek toleranciája nem engedi.
(#) proli007 válasza tilde hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Hello!
Igazad van, csak elég vicces potikkal bíbelődni, mikor valamiben már proci van... Talán a programból illett volna kalibrálni a kimeneti jeleket.
üdv! proli007
(#) tilde válasza proli007 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Hát mondasz valamit
(#) rszegedi hozzászólása Márc 23, 2009 /
 
Sziasztok!

Megépítettem Attila86 által tervezett tápot(30V-2A) és az lenne vele a gond hogy csak 3,5-3,7 voltig tudom vele szabályozni a kimnő feszültséget. Ha van valami ötletetek hogy merre induljak el a hibakeresésben akkor azt megköszönném.
(#) Alkotó hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
1 kérdés

Tud valaki segíteni a mellékelt fotón lévő, mutatós műszeren lévő jelek értelmezésében?

Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
2. kérdés

A mellékelt fotón (nem a legjobb minőség, de eredeti méretben nem tudtam ide csatolni) két táblázatot láttok. A felső egy 1977-es, az alsó pedig egy 2006-os függvénytáblázatból van. Mindkettő ugyanarról szól de mégis mellbevágó az eltérés.

A fajlagos ellenállás, számomra megszokott Ω*mm2/m mértékegysége Ω*m-re változott!!.
Aki tudja, kérem értelmezze nekem az új mértékegységet! Miért lett az "eredeti" mérőszám 1 milliomoda csak, és mit jelent ez az új adat.

Konkrétan a rézvezetéknél 0,0178 Ω*mm2/m-ből miként lehetett 1,78*10-8.on Ω*m?

Irok egy kis gyakorlati segítséget, a labortápok áram és feszültségmérési lehetőségeiről. Miként lehet, és kell ezt csinálni. Ennek kapcsán jutottam el a söntkészítéshez is, ahhol beleütköztem a fenti problémába. Ez kapcsolja ehhez a fórumtémához a kérdést.

Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Egy jobb felbontás, hátha valaki tényleg megnézi.

Alkotó
(#) lidi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Tudsz nagyobb felbontást is csatolni, csak válaszd ki hogy ne méretezzen át. Másrészt ilyen szöveges képeket célszerű png be menteni, nem jpg-be. Amúgy szerintem csak elírtak valamit, bár nem sok látszik sajna a mellékelt képekből.
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Idézet:
„Ennek kapcsán jutottam el a söntkészítéshez is, ahhol beleütköztem a fenti problémába.”


Érdekes téma. Most én is megfelelő sönt után keresgélek...
Az biztos hogy labortáp esetén a legfontosabb, hogy a söntnek minél alacsonyabb legyen a hőfok-függése és a parazita induktivitása. Ezt megoldani nagyon nehéz úgy hogy közben még a sönt ohmikus értéke is stimmeljen, na meg persze az elkészült sönt el is bírja a rajta eldisszipálódó teljesítményt.
Ezért inkább ezzel szemezgetek most:
Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Változik a világ, anno még én is a régi mértékrendszer szerint tanultam A mai divat: A fajlagos ellenállás SI-mértékegysége az ohmméter (Ω⋅m). De a számérték maga az nem sokat változott...
(#) Attila86 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Amikor én tanultam (azaz 1-5 éve!) még Ohm*mm^2/m volt a mértékegysége.
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
A linken lévő precíziós ellenállás nagyon profinak látszik. Vélhetően jobb mint egy huzalból tekert.
De a huzalból készült is nagyon-nagyon stabil és megbízható, és ráadásul szinte túlterhelhetetlen.

Alkotó
(#) lidi válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Ezt nem is értem, és ez mekkora keresztmetszetre vonatkozik ?
(#) Alkotó válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Félek tőle, hogy nem ez a megoldás.

Az ohm*mm2/m az tökéletes SI mértékegység.

De a kérdés nem is erre irányult. Szeretném ha értelmezné valaki az 1,78*10-8.on ohm*m-t. Mit jelent ez? Miből, mennyi méter, mennyi ohm?

Alkotó
(#) lidi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
itt azt írják hogy az SI mértékegyszég az: ohm-négyzetméter/méter, de a gyakorlatban az ohm-négyzetmilliméter/méter -t használják. Azaz szerintem 1m hosszú, 1négyzetmilliméter keresztmetszetű vezetőnek az ellenállását jelenti a fennti számod.
(#) lidi válasza lidi hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
illetve négyzetméteres keresztmetszetre vonatkozhat a 10-8. A régi táblázat beli érték pedig négyzetmiliméterre.
(#) Dudus válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
1m^2 -re van megadva a vezetőképesség, hiszen, ha a keresztmetszet nincs megadva a fajlagos vezetőképességnél, akkor valahol az apróbetűs részben meg kell lennie adva az egységnyi keresztmetszet, amire értelmes a számítás!

1mm^2=(10^-3^2)m^2, ami 10^-6 mm^2.

A 0.0178=1.78*10^-2

Ha a fenti képletbe írod, akkor meg is kapod a 1.78*10^-2*10^-6 = 1.78*10^-8


Bocs a képletekért nem sikerültek szépen!

-szerintem-
(#) Alkotó válasza lidi hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Igazad van, az 0,0178 ohm, az valóban 1mm2 keresztmetszetre, és 1m hosszú anyagra vonatkozik.

De a másik???

Nekem is van tippem, ami beleillik abba amit mondtál. Ugyanis ha ohm*m2/m-nek tekintjuk a hivatalos egységet, akkor ez m-rel egyszerűsíthető, és bizony az eredmény ohm*m-lesz. Csak ez egy alacsony ellenállású anyagnál kicsit furán mutat, és elég messze van a gyakorlattól. (én nehezen képzelem el, hogy egy 1*1*1m -es réztömbnek adják meg az ellenállását, de hát ez van.)

Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Akkor nagyjából összeállt a kép. Köszönöm a véleményeket.

Alkotó

Műszerfelirat ügyben nincs vélemény?
Következő: »»   130 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem