Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   115 / 274
(#) tnl hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok!

Saját készítésű rádiómmal rövidhullámú adást fogtam, feltehetően egy hozzám
közel lakó rádióamatőrtöl. Azt szeretném tudni honnan jött. A hívójelét nem értettem,
mert az usb/lsb modukáció miatt alig lehetett érteni belőle valamit. Az időpont
alapján lehet-e tudni ki és honnan küldte?

Az időpont 2017.08.31 18:45 és előtte és utánna kb 19:00 ig
(#) tnl hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
A helyszin Debrecen.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 / 1
 
Az időpont kevés ... ha saját építésű a vevőd akkor könnyen tudnád a vételi üzemmódját AMről CW/SSB-re is kiterjeszteni !
Érdemes egy egyszerű külső BFO áramkörrel próbálkozni az utolsó KF fokozat frekvenciáján.
Vagy egy külön komplett BFO és keverő áramkört az utolsó KF fokozat után beépíteni.
Pl.: ez egyszerű ötlet
A bemeneti rezgőkört elhagyva becsatoló 30pF megy a KF fokozatra, a G1-en lévő soros LC kör a KF frekire méretezve, esetleg kvarcot vagy rezonátort berakni a soros LC tagok helyett.
Az AF out pedig a hangfrekis erősítő bemenetre a demodulátor dióda helyett.
Persze ehhez kell majd több áramkörös váltó kapcsoló is.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
QRA is kevés ... Frekvencia több már ... de nem sok
A hívójel egyértelmű lenne ... anélkül reménytelen ... hacsak nem éppen az illető ráismer magára mert erre jár és olvassa bejegyzésed ... de nagyon 0 szintű adataid vannak.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Pedig pont a hívójeléből tudnád azonosítani, semmilyen más módon, mivel sem neked, sem nekünk nyomozati jogkörünk nincs. Azért van a hívójel, és kötelező minden adás elején, végén, vagy folyamatos adás esetén időközönként adni.
Megteheted azt is, hogy a környékeden sétálgatva keresel olyan feltehetően magánházaknál olyan építményt, amelyen többféle, különböző méretű antennát találsz, és kérdezősködsz, udvariasan.
Esetleg sikerrel járhatsz.
Járható út az is, ha magad is belépsz a rádióamatőrök közé, és akkor hozzáférhetsz a rádióamatőrök nyilvántartásához, és onnan kiválaszthatod a közeledben lakó, működő rádióamatőr társat, és felveheted vele a kapcsolatot.
(#) Doky586 válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Ez kb olyan hogy "hallottam egy recsegést a rádióban, lehet-e tudni honnan jött, mi okozta..?"
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Ez példának okáért, egy tipikus zavarvizsgáló (hatósági) feladat. Elég nehéz egy dolog, nagy gyakorlattal, jó műszerezettséggel is.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Egyetlen* recsegés miatt senki se mozdítja a kisujját sem..
Csak akkor ha az rendszeres / ismétlődő.

*Se előtte se utána soha többé nem fordult elő..
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Kivéve, ha épp, a mindent eldöntő gól pillanatában történik.
Hidd el, rengeteg történet volt lehetetlen dolgok miatt is. Az amatőr meg biztos fog többször is adni. Volt olyan is, hogy amatőr adott és egy kisebb városban senki nem nézett addíg TV műsort, csak a TV -jén egy futkosó fehér fekete csíkozást, vagy a szomszéd mosógépe öblített.
(#) tnl hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat!

Már máskor is hallottam, de akkor idegesített mert belezavart a kinai
nemzetközi rádió magyar adásába. Számomra nagy dolog volt, hogy egyszerű
rádiómmal 5000km es adást hallhatok. Később megint halottam, akkor már
tudtam hogy ez rádióamatőr lehet, de csak két szót értettem meg, "Kongó",
"Viktor" Ha jól emlékszem ezek egymásután hangzottak el. Fel is vettem telefonnal,
de annyira rosz lett a minőség hogy visszahallgatva semmit se lehetett érteni.

Most 4 napja több percen át beszélt, és olyat is többször hallottam hogy "Vétel",
pontosan nem emlékszem, de talán "Köszönöm fiúk" ,"Jó vételt kívánok", meg ehhez hasonlók.

Akikkel beszélt azokból nyilván semmit sem hallottam.

Szegény rádiómat ideje lenne egyébbként átépítenem.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Ezek szerint rövidhullámú adásokat veszel. Nem tudom milyen a vevőkészüléked, a gyári rövidhullámú műsorszóró vevők nem épp a szelektivitásukról híresek. Ennek is meg van az oka, a rövidhullámú sávban a nagy távolságok miatt elég faddingos (fédinges) a vétel, a jel erőssége, és a frekvenciája is némileg hullámzik.
Ezért egy közeli rádióamatőr teljesen szabályos adójával is tud nálad a vételben zavart okozni. Ez ellen nem sok mindent tudsz tenni, esetleg egy jobb minőségű vevőberendezést készíteni, vagy vásárolni, ami nem olcsó mulatság.
(#) fecameca válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Én olvastam, hogy középhullámon a radio Tiranát bérlik a kínaiak, ezért gondolom azt, hogy rövidhullámon is valahonnan közelebbről adnak. Igaz, hogy Albánia sem a szomszédban van, de 5000 Km azért kicsit túlzás.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Gondolom a 40 méteres sáv zavar, vagy a 80 méteres második harmonikusa...
Bár amennyire emlékszem, nagy élet a 80 méteren van leginkább.

@tnl:
Melyiket hallgatod, és mivel?
Mellesleg azon a környéken szerintem egy kézen megszámolható rádióamatőr lakik. Még az is borítékolható, hogy megörül, ha jelzed neki, hogy tudod venni az adását
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2017
(#) dokidoki válasza fecameca hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Idézet:
„de 5000 Km azért kicsit túlzás”
Azért nem így van: Bővebben: Link Illetve: Bővebben: Link
(#) fecameca válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 3, 2017 / 1
 
De nem egy ilyen vevővel:Bővebben: Link
(#) tnl hozzászólása Szept 3, 2017 /
 
Sziasztok!

Készülékem igen egyszerű, kéttranzisztoros erősítő,
előtte rezgőkörrel. Van visszacsatolás is, ami akaratomtól
függetlenűl jött létre, de az erősítés szabályozásával tudom
szabályozni. Ha nagyra veszem az erőssítést, eleinte csak pattog,
majd búg hangosan. Amikor felveszem az erősítést, a visszacsatolás is növekszik.
Úgy érzem, ilyenkor a szelektivitás is jobb. Ha nem rezgőkört teszek
az erősítő elé, hanem csak egy 5uH -s induktivitást ekkor valósul
meg a rövidhullámű vétel. Minden jön ami akar. Egyszerre néha 5 dumál, énekel.
Néha egy dominánsá vállik, de ez is néha hullázó hangerővel jön. Primitív, de engemet amikor összeraktam lenyűgözött.

Titokban mindig tartottam attól, hogy a kínai adás nem kínából jön, de bízom benne onnan,
mert erősen hullámzó.

A rádióamatőr adás vételét sikernek tartom, mert lehet közel van de lehet hogy csak kb 10W-os.
Valóban nincs sok Debrecen környékén, majd valahogy megpróbálok érdeklődni.

Mindenkinek köszönöm a segítséget!
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 3, 2017 /
 
Gratulálunk !
Akkor lehet tovább lépni valamivel szelektívebb rövidhullámú vevő építésének irányába .
(#) hobbyjani válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 4, 2017 / 1
 
Épits szuper vevőt,vagy valami kidobot középhullamos rádiót alakitsd át,még úgy is lehet,hogy meg sem bontod és hozzá épitesz egy rövidhullám konvertert,igy aztán egy duplakeveréses szuper lesz belőle,az SSB vételéhez pedig a egyik kollega már feltett egy rajzot,hogy lehet a hagyományos szupert átalakitani
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2017
(#) tnl hozzászólása Szept 22, 2017 /
 
Sziasztok !

Mi a véleményetek arról ha rövid hullámon a cw és ssb
adások demodulálásához külső bfo-t használnék?

A neten sokat olvastam róla, előtte is gondoltam hogy
ilyesmi lehetséges, azt olvastam, hogy ez működik.
Láttam egyszerű kapcsolási rajzokat is. Tegnap ki is
próbáltam, egy egyszerű oszcillátorral. A siker nem volt
teljes, mert az oszcillátorom nem volt elég stabil.
Épp ráakadtam egy ssb adásra, és ahogy hangoltam,
olyan hangja volt, ahogy egy web sdr-n megpróbálja
az ember behangolni. Jobban érthetővé csak egy fél mp re vált a hang.
Ha cw adás lett volna, szerintem azzal jobban működött volna.
Az a jó benne, hogy gyári rádióknál az oszcillátor 455 khz környéki
kell legyen.Nem rövidhullámú, mert az IF re hat.


Mi a véleményetek?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 23, 2017 /
 
Jól sejted így kell csinálni.
Jó lenne megfejteni milyen KF van a rádiódban.400-600Khz több féle értékű rezonátor elérhető.
Olyan értékű rezonátorból egy oszcillátort építve sokat segítene.
"Rezonátor" (Ami elvileg valóban egy KF szűrő) is elhúzható valamennyire pár vagy több kHz-et is.
LC KF szűrőből is készülhet 4-600 KHz között. Azt ezért stabilabb tápról érdemes járatni.Elem után stabilizátor IC vagy legalább zener. 9Voltról kb.: 5-7 V zener vagy stabilizátor IC.
Elhúzni elég egy párhuzamosan kötött varikappal amit potencióméterrel hangolhatsz.
Ha nincs varikap akkor bármilyen dióda is megteszi záró irányba bekötve, akár egy led is .
Nem kell sok pF változás a pár kHz változáshoz.
Az egészet egy fémdobozba beépítve, kis darab drót kilógatva.Ennek távolságától is függ az érzékenysége.
Aztán az is lehet hogy a pár menet drót áttekerve a készülék házon jobb eredményt hoz.
Bele is építheted a házba. Fixen bekötve pár pF (1-5pF) fix kondival a demodulátor dióda elé bekötve.
A KF trafó kimenete és a dióda közös pontjába.
Az oszcillátor tápfesz ki/be kapcsolásával válthatsz üzemmódot.
(#) szikorapéter hozzászólása Szept 24, 2017 /
 
Sziasztok. Restaurálok épp egy régi telepes csöves rádiót (Videoton B746 ) és az volna a kérdésem (mivel nem sok minden használható sajnos az eredeti alkatrészek közül ,csak a kimenő,csövek,csőfoglalatok) hogy ezzel a csőkészlettel tudok valami egyszerű de hallgatható AM rádiót építeni? (1R5T , 1S5T , 1T4T , 3V4) Ha van valakinek bevált kapcsolása egy egyszerű AM vevőre annak most nagyon örülnék. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) fecameca válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Ezekkel az elektroncsövekkel legcélszerűbb valamelyik abból a korból származó gyári rádiót utána építeni. A Kádár Géza kapcsolási rajz gyűjtemények tele vannak velük. De azt hiszem, nincs is köztük igazán különbség. Igazán azt nem értem, mi a hasznavehetetlen a rádiódban? Mert amit felsorolsz, azon kívül nem sok minden kell már hozzá. A KF tekercseket nem tudod rendbe tenni, és valami egyenesvevőt akarsz? Vagy rossz a potenciométer, vagy a hangszóró, és ezért akarsz mást építeni ugyanazokkal a csövekkel?
(#) szikorapéter válasza fecameca hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Igen a KF-ek a bajosak,sajnos egérke járta a rádiót. Találtam egy egyszerűbb rajzot , viszont ezzel az a gond hogy szerintem nem hajtaná meg a hangsugárzót a rádióban. Esetleg lehet emelni az anódfeszültséget 45V-ról 60-ra?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Ha netán a KF trafók is megvannak, legegyszerűbb, ha utánépíted az eredeti kapcsolást, az sem túl bonyolult.
Ha nincsenek, akkor egy audiont építhetsz az 1S5T -vel.
(#) madzagos válasza pucuka hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Itt van egy kapcsolás, én ezzel kezdtem annó.Bővebben: Link
(#) pucuka válasza madzagos hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Kösz, hogy újra betetted, akartam is írni, hogy neked volt egy ide való megoldásod. Nem találtam, aztán feladtam.
(#) ferci válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Itt a 3V4 adatlapja, megemelheted. Csupán a segédrácsot és a -Ug1-et is be kell állítanod.

3v4-1.pdf
    
(#) szikorapéter válasza ferci hozzászólására (») Szept 24, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, szerintem nekiállok tekercset készíteni.
(#) tdi75 válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
Szia! Szerintem nincs semmi baj ezzel a kapcsolással. Simán meghajt egy hangszórót. De ha nem bízol benne csinálj egy telepes néprádiót. Nekem most 48 voltról megy és mondhatom hogy a beszéd hangerőnél hangosabban szól. Abszolúte élvezhető. Az áramfelvétele 48 voltos anódról 5 ma és a fűtése egy darab ceruza elemről 100 ma.
Ami a furcsa hogy amikor bekapcsolom kb. fél-negyed másodperc és már fel is vannak fűtve a katódok. Szinte azonnal szól a rádió.
(#) _BiG_ válasza tdi75 hozzászólására (») Szept 25, 2017 /
 
A telepes csövek direkt fűtésűek, így hamarabb felmelegednek, hiszen maga a fűtőszál a katód és az elég vékony.
Következő: »»   115 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem