Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   195 / 274
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
A tápvezeték a pozitív tápfeszültség?
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
A tápvezetéknem magának is "hidegnek" kell lennie, tehát azon nemigen kell árnyékolni semmit se. Ha igen, akkor nem teljesül az első feltétel!
Csillagpontnak ott van értelme, ahol nagy áramok folynak(pl adó), egy vevőben ilyenek nincsenek.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Szept 5, 2019 /
 
Igen.
(#) bigrobi hozzászólása Szept 11, 2019 /
 
A neutrodin csak elekroncsővel megy? Mert nálam tranzisztorral nem igen. Bővebben: Link
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 11, 2019 / 2
 
Mifelénk neutralizálásnak nevezzük. Ez az eljárás a Miller effektus csökkentésére, kompenzálására szolgál, régen, mikor még alacsony frekvenciás, nagy visszaható kapacitású tranzisztorokat használtak elég elterjedt megoldás volt, gyakran lehetett vele találkozni KF fokozatokban. Ma már nem nagyon használják, de azért előfordul.
A Miller effektus, az, hogy egy erősítő elem kimeneti kapacitása az erősítés szeresére transzformálódik a bemenetre, ezáltal növelve a bemeneti kapacitást, csökkentve a sávszélességet.
(#) tnl hozzászólása Szept 12, 2019 / 3
 
Itt egy felvétel a a 4625 KHz-n hallható buzzer-ről!

4066-os ic-t keverőként használó DC vevőmmel készítettem a felvételt.
Az erősítést egy tranzisztor végzi, ezt a jelet vezettem egy pc speakerre.
Ezt rögzítettem mobillal. Az oszcillátorjelet a mousetrap vevőben lévő
osc. szolgáltatta, ezt erősítettem a 4066 mixer számára, a 4066 egy másik
kapujával, melyet tranzisztorként használtam (ez megszokott dolog).

bu76.wav.mp3
    
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 

Csak sima CD4066-ost használsz?
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
hfc 4066 ,ha jól emlékszem.
(#) tnl hozzászólása Szept 12, 2019 /
 
Elméletileg 40 Mhz-ig használható, a CD4066 ennél kevesebbet tud.
(#) tnl hozzászólása Szept 12, 2019 /
 
Itt a sima cd4066 ról táblázat.

cd4066seb.png
    
(#) tnl hozzászólása Szept 12, 2019 /
 
Itt valami nem stimmel, a hcf nek is ugyanannyi
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
A HCF alig jobb a sima CD sorozatnál. HC4066-ot kell használni...
(#) bigrobi hozzászólása Szept 12, 2019 / 1
 
Még mindig az egy hangoltkörös rádiókat vizsgálom. Hobby szeretem, érdekes. Itt azt írja ez regeneratív vevő, vagyis a hamwikin, nekem ez Hartleynek túnik. Szerintetek?
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 12, 2019 / 1
 
Szerintem is, de érdekes dolog, hogy van diódája, meg szűrőkondenzátora, mint
egy detektoros rádiónak.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
A Hartleyel jó eredményeket értem el, főleg RH-n, de nem akarom, hogy kisugározzon a radió. Az ultraaudiont fogom a rendes radión , ugye az szuperreg. Azért tértem vissza a visszacsatoltakhoz, van is egy KH "zsebrádióm" egyszer már be is muttam. Rövidebbek a napok, jöhet a kisérletezések ideje.
(#) _BiG_ válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 12, 2019 / 1
 
Nem Hartley, hanem egy ECO-szerű kapcsolás, a visszacsatolás a source-föld tekercsrész. A másik leágazás a hangkimenetet illeszti a rezgőkörhöz, hogy ne terhelje be annyira.
(#) bigrobi válasza _BiG_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
És ez működik bipoláris tranzisztorral is? Ott csak 1 bazis van a gate helyett.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 12, 2019 / 1
 
ECO csatolás inkább csöveknél alkalmazható és MOSFETeknél.
Bipoláris tranzisztornál már kevésbé mert alacsonyabb impedanciásak z előző kettőhöz képest.
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 13, 2019 / 1
 
Pentódás audionnál használják,úgynevezet katód visszacsattolás,a második rács feszültségével szabályozzák,az előnye az hogy nem kell hozzá visszacsattoló forgó amelyik csöveknél méregdrága,megoldható egy potival.
(#) fecameca válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 13, 2019 / 1
 
A következő feltételekkel: A tranzisztor munkapontját be kell állítani, ezért csak kondenzátoron keresztül csatolható a tekercshez, a kisebb impedancia miatt leágazást kell készíteni a számára (Nem tudom, hányadik menetnél) . Megváltoztak az impedancia viszonyok, és az erősítés, ami mondjuk mindegy, mert úgyis potenciométerrel kell azt beállítani, borul minden, vagy mégsem? Kérdés: Megéri-e vele kísérletezgetni csupán azért, mert nincsen hozzá MOS-Fet - ed?
(#) bigrobi válasza fecameca hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Vasszatértem a hagyományoshoz. Azzal kísérletezem megint.
(#) tnl hozzászólása Szept 13, 2019 / 1
 
Találtam már régebben egy fm rádió kapcsolást.
https://www.instructables.com/id/Simple-FM-Radio-sure-Works/

Elég egyszerű, és breadboardon is működik a képek szerint.
Azt írja, hogy regeneratív, lehetséges e, hogy nem szupreg?(csak sima regeneratív)
érdemes e osszerakni?
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Szept 13, 2019 / 2
 
Kicsit nehéz értelmeznem. Nekem kissé szuperregnek tűnik.Amúgy a rajz szimpatikus. Bővebben: Link itt foglalkoznak egyszerű és komplex AM -FM vevőkkel.
(#) bigrobi hozzászólása Szept 13, 2019 /
 
Elméletileg kellene hogy zavarja a második Hartley rajz a rádiót, de eggyik sem zavarja meg az adást, gyári rádión próbáltam középhullámon a Kossuth rádiót halgatva. A rövidhullámú ultraaudionom az bizony bezavar amikor teszteltema gyári rádión. Nem értem. Jólvan zavarmentes rádiót akarok de a második rajz de az első is ha rosszul használom kellene hogy zavarjon fóleg 12m antennával.

2regen.jpeg
    
(#) sdrlab válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 14, 2019 / 1
 
A visszacsatolt vevő csak akkor zavar, ha túltoltad a visszacsatolást, és begerjedt! Ha ez nem következik be, akkor nincs oszcilláció(csillapítatlan), és így nincs zavar sem!
(#) bigrobi válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Igen eztet tudom, de a második kép egy hartley mégsem zavar, pedig kellene neki nagyon, hogy zavarjon.
(#) ha1drp válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 15, 2019 / 1
 
Ha nem elégséges a visszacsatolás mértéke, akkor hívhatják bárminek nem fog oszcillálni.
(#) bigrobi válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Oszcilálni oszcilál, de a visszacsatolt nekem valamije jobb, főleg hangossab sőt érzékenyebb is volt KH, ami nem logikus igaz szuperegeneratív sosem volt sikeres KH-n. Két különboző világ lehet jó URH-ra, max fütyül a szomszédok rádiója A szuperreg külonben beárt, néztem.
(#) ha1drp válasza bigrobi hozzászólására (») Szept 16, 2019 / 1
 
Ha jól megnézed a két kapcsolást akkor, mindkettő esetben a visszacsatolás megvan, kialakítása is ugyanaz, természetesen megfelelő fáziskialakítással. (szerintem mindkettő Hartley) Tehát mindkettő képes oszcillálni, a visszacsatolás mértékétől függően.

A regeneratív, szuper regeneratív, visszacsatolt stb... vevők jellemzője, hogy a bemenő köri rezgőkört egy aktív elem segítségével pozitív visszacsatolás megvalósításával, megnöveli annak Q-ját, illetve az aktív elem erősítését. A visszacsatolás mértéke mindig potenciométerrel (persze másképp is lehet) szabályozandó. Abban az esetben ha kicsi a visszacsatolás mértéke, az erősítés csökken a sávszélesség nő. Túl nagy visszacsatolás esetén a kapcsolás elkezd oszcillálni. Bár ez utóbbi előnyös lehet elnyomott vivőjű adás vételére (pl.: CW, SSB), de amúgy zavaró fütty, sistergés jelentkezik a vevőben.
Ma azért sem népszerűek ezek a vevők, mert a visszacsatolás függ a párától, hőmérséklettől, a terjedéstől, antenna mozgástól, illetve a szórt kapacitív, induktív terhelésektől, ezért állandó utánaállítás szükséges.
(#) tnl hozzászólása Szept 20, 2019 /
 
Múlt héten szombaton kb 16:30 és 17:00 között rövid
hullámon 4559 Khz környékén talán jappán nyelvű adást
vettem 4066 ic-s vevőmmel. Felvételt csináltam, ami most
is megvan, remélem. A nyelvet nem ismertem fel teljesen,
a shortwave.info szerint az adott időben nem volt jappán adás.
Egy dolgot találtam, észak-koreai zavaró adót, ami 4557 Khz-n
sugároz. De mit zavarnak vele? Csak nem azt az adást, amit fogtam?
Következő: »»   195 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem