Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   107 / 146
(#) zenebolond válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
Sajnos késő bánat! Semmi támpont nincs hogy mit hol kell mérni.
(#) zenebolond válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
Na így van jól, némi kisebb korrekció után. Hogy miért nem működik????
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
A tápfeszültségek jó helyre vannak kötve, az IC -k kimenetei pedig rövidzár-védettek. Ha el is durrant az egyik, akkor szerintem vagy nem megfelelő polaritású, vagy túl nagy feszültséget kaptak. Nem jellemző ezekre a műveleti erősítőkre, hogy csak úgy felrobbanjanak....
A másik gond meg a nyáktervvel van. A teleföld az alkatrész oldalon nem biztos, hogy jó ötlet, bármennyire is hihetetlen, de gerjedékennyé teheti az áramkört. Ráadásul zárlatveszélyes, ha nem szigeteled le lakkal, vagy festékkel, vagy fóliával. Továbbá... a GND vezetősávodba belekódoltál egy jó nagy földhurkot, ami szintén gerjedést okozhat, főleg azért, mivel ezeknek a műveleti erősítőknek nagy a sávszélessége. Aztán... hiányolom a tápfeszültségekről a tápfesz-hidegítő kondenzátorokat. Ezek hiánya szintén gerjedékennyé teheti a kész ármkört. Többszörös hibák, külön-külön mind okozhat nem várt gerjedést, így együtt pedig egyenesen garancia rá. Ez okozhatta akár az erősítőd meghibásodását is...
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2016
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
És a középső IC 6-os lábát lekötöttem testre. Ami elpukkant.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2016
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
Az tényleg rossz a terven, de elvileg a bemenet leköthető testre, nem szabad miatta tönkremennie.
Hacsak nem gerjedt be az egész, azok miatt, amiket írtam.
(#) scooby_ válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 23, 2016 /
 
Látom a hibát... Az a baj, hogy a terved alapján át se látom, hogy mi-hová megy, mert a terv sem szimmetrikus.
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Szia Steelbird!

Módosítottam a kapcsolást, hibákat kiküszöböltem. A földhurkot a lehető legjobban eltüntettem. A tápfesz hidegítő kondikat beletettem. Már csak ki kellene próbálni. Már csak az esetleges erősítés változtatást kellene bele módosítani, hogy egy trimmer potival tudjam változtatni.
(#) zenebolond válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Hogy tudom lelellenőrizni? Valami programmal talán?
(#) elektrorudi válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Legjobb lenne a 220 Ohm-os ellenállás értékét változtatni. Növelni-csökkenteni attól függően, mi a cél?
(#) zenebolond válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Feljebb valami ilyesmire gondoltam én is, akkor nem jártam messze az igazságtól.
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Én inkább az első fokozat visszacsatoló ellenállása helyett (2,2k) használnék egy trimmert. Vagy inkább egy trimmert plusz vele sorban egy 220 Ohm -ot. De a potméter csak plusz meghibásodási lehetőség, tegyél bele a 2,2k helyére egy trimmert változtatható ellenállásnak kötve és állítsd be vele a szükséges erősítést, utána pedig egy ahhoz közeli értékű ellenállással állítsd be fix -re.
Viszont RIAA korrektornak ez (szerintem) relative zajos lesz. Az 5532 kiszajú ugyan, de ilyen kis jelszinteknél már "kézzelfogható" a zaja. Inkább az LT szériából kellene választani egy Low Noise op-ampot.
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Egy volna a lényeg, hogy ha megépítem újra a kapcsolást működni fog-e? És ha igen akkor jöhet a drágább IC. Írtad ezt az aErősítő mindig és mindig hozzászólásodban.
Hogy tudom én ezt a kapcsolást leellenőrizni?
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2016
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Tina, Multisim, stb...
(#) elektrorudi válasza steelbird hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Nem értünk egyet. Szerintem felesleges túráztatni (szélsőséges esetben) 220 Ohm-os terhelő ellenállásra az IC-t. Minek? 600 Ohm alá nem mennék. De te tudod miért ezt a megoldást javasoltad.
(#) scooby_ válasza steelbird hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Az LT széria jó, csak éppen baromira gyors OP AMP, ott a típustól függően fennáll a gerjedés veszélye.
Szerencsére mivel 3 fokozata van, ebből egy tűzörejszűrő középen, így az opampoknak nem kell akkora erősítést véghez vinniük. Bár énnekem elég sanszos, hogy a tűzörejszűrőn létrejövő jelveszteséget kompenzálja csak az előtte lévő fokozat...
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Telepítettem a Multisimet, csak be-ki menetet és dupla tápfeszültséget nem tudom hogy kell adni a kapcsolásnak.
(#) zenebolond válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 24, 2016 /
 
Dupla táp megoldva, csak a be és a kimenetet nem tudom hogy kell csatolni.
(#) steelbird válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 25, 2016 /
 
Menj át a kérdéseddel a Multisim -es topicba. Én Tina -t használok, de szerintem ez ugyanaz mindkettőnél, generátort kell a bemenetre kötni és beállítani, hogy milyen jelet generáljon. Meg nézz szét itt, ha az angol nem gond.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2016
(#) zenebolond hozzászólása Aug 25, 2016 /
 
Sziasztok!

Így működik szimulációban a kapcsolás. Gondolom ez így jó, szép hullámokat produkál.
Neki állhatok akkor az újbóli megépítésének?
(#) scooby_ válasza zenebolond hozzászólására (») Aug 25, 2016 /
 
Ez nem is volt kérdés egyébként, hogy a szimulációban jó-e... A kapcsolással semmi probléma. A nyáktervvel vannak gondok inkább.
(#) Sam Seed hozzászólása Szept 21, 2016 /
 
Sziasztok!

Szerintetek, amit Q765 ÉPITETT korrektort, azt meglehetne hajtani kapcsolóüzemű táppal? Szükségem lenne egy ilyenre, viszont létfontosságú a két cigisdoboz nagyságú méret. Az előfok mérete pont 10x10cm. HA meglehetne oldani a tápját is 10x10 cm méretűre, nagyon szuper lenne. (555?) A linkelt rajzhoz képest, persze a fűtés is egyenáram.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2016
(#) CHZ válasza Sam Seed hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Szia!
Kérdezd meg Q765 felhasználót,..
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2016
(#) mofesa válasza Sam Seed hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Én nem ajánlom. Egy rendes hálózati trafóval, hozzá való tápegységgel sok gondtól megkímélnéd magad.
Simon mondja fórumtársat is kérdezheted, Ő szakavatott a témában.
(#) Sam Seed válasza mofesa hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
10x10cm nyákon elférhet egy 250V anódtáp, és a két cső fűtése?
Toroiddal még nem dolgoztam. A problémát inkább a táp szórásában látom. Egy túl közel lévő trafó sokkal inkább megszórja a cuccot, mint egy faraday árnyékolt kapcsolóüzem. Nem high end, de használhatónak tűnik gondolatban. MInt egy varázsszem tápja.
(#) scooby_ válasza Sam Seed hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
A varázsszem tápja sem kapcsolóüzemű, legalább is nem feltétlen. A Nixie csöves órák tápja kapcsolóüzemű, amik felvesznek max. 10mA-t, vagy még annyit sem. Én nem javaslom a kapcsolóüzemű tápot, és azt sem javaslom, hogy ilyen kis méretekben gondolkodj. A táp -sok esetben- általában nagyobb szokott lenni, mint maga a RIAA. Ha 10x10cm-ben gondolkodsz, akkor inkább maradj a félvezetőknél szerintem.
(#) granpa válasza Sam Seed hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Egy RIAA nem erőmű, a tápja lazán ráfér 10×10 cm-re hagyományos módon is (árnyékolással együtt).
(#) scooby_ válasza granpa hozzászólására (») Szept 23, 2016 / 1
 
Ja, ráfér, csak nem illik a korrektorral egy dobozba közel rakni a kettő egymáshoz, főleg ilyen helyen, ahol több 100x-os erősítésekről beszélünk. Hiába árnyékolja a trafót, tápot, korrektort, így is úgy is meg fogja szórni azt...
(#) granpa válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 24, 2016 /
 
Én csak a táp méretre gondoltam, nem egybe a korrektorral.
(#) szilva hozzászólása Nov 21, 2016 /
 
Sziasztok!

Abban reménykedem, hátha tudtok segíteni egy RIAA korrektor kapcsolási rajzának megtalálásában. Pár évvel ezelőtt építettem meg édesapámnak, ő hozta a kapcsolást és a hozzá tervezett NYÁK-mintát. Talán Rádiótechnikában, Hobbielektronikában, vagy Hobbielektronika füzetben jelent meg, nem emlékszem már rá, a kapcsolásra nagy vonalakban. Sajnos ő már nem tudja megmondani, honnan való...

A kapcsolás emlékeim szerint két frekvenciafüggetlen JFET-biploáris kombó fokozatból állt és a kettő között egy passzív korrekciós hálózatból. Valahogy így. Az egyes erősítőfokozatok pedig - ha jól emlékszem - egyformák voltak, és valami ehhez hasonló felépítésben voltak benne a FET és biploáris elemek. A korrektor panelrajza egy keskeny csík volt, és mintha csak egy csatorna lett volna megrajzolva, a másikat tükrözve tettem volna mellé - de erre nagyon homályosan emlékszem, nem biztos.

Ha valakinek lenne tippje vagy dokumentációja erről a korrektorról, azt megköszönném!
(#) steffen22 válasza szilva hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Következő: »»   107 / 146
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem