Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   70 / 75
(#) Alkotó válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A panelon való összekötés azért szerencsés, mert ha esetleg valamilyen nem várt zaj termelődik (pl. halk búgás), akkor így eldönthető huzalozási probléma van-e, vagy a panelon kell a hibát keresni.
(#) Mohooki válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Na, ott tartok, hogy
1. 230V izzószálas lámpa a trafó primertekercsével sorosan
2. a trafóból kijövő pozitív negatív tápra 10 ohmos ellenállás
3. kisütött pufferekre rákötve
4. a bemenetet testre zártam (az izzó nem halványodott, vagy ilyesmi), STNB és a MUTE ha nincs használatban, akkor a pozitívra kell kötni - ez is meg van
5. a kimenetnél ha DC-re állítom a multit, akkor "0" mutat, ha AC-re akkor 0,009V
6. beállítjuk az előírt nyugalmi állapotot - hát ezt nem tudom mi
7. rendellenes alkatrész nincs, az IC hideg

tovább nem folytattam
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A 10 Ω-os ellenálláson mekkora feszültség esik? 0.5-1 V a normál érték. Bővebben: Link
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Hogy mérjem ki? Mérjem meg ellenállás előtt és után a GND-hez viszonyítva mi a különbség?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Az ellenállás két lábára kerülnek a mérőcsúcsok és feszültségmérést állíts be a multiméteren.
A két ellenálláson közel azonos értéket várunk, lentebb jelzett tartományban.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
0.48V, 0.49V
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A TDA7293-at is ebbe a panelba ültetem. A panel azért érdekes, mert a jelföld le van választva és így nincs benne hurok.
Az eredeti fájlt még kutatom, hogy PDF-et nyomtassak belőle...
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Ez tökéletes.
Nyugalmi áram állítási lehetőség nincs a TDA7293-nál, így azt a lépést átugorhatod.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Akkor jöhet a hangszóró? Két hangszórót készítettem el sorban kötve (8 ohm) meg egy 100 ohmos ellenállást, persze ezt is sorban.
Közben az IC elkezdett melegedni, kb 40 fokos lehetett amikor lekapcsoltam.

Még valami: ha rákötöm a hangszórót, akkor a bemenetet is kössem be? Vagy az még maradjon testre zárva?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A hangszóró mehet rá. A bemenetre köss potenciométert és az elé a jelforrást.
A borda is 40°C-os? Ha igen, akkor kicsi a borda, ha nem akkor rossz a hővezetés (egyenetlen felület, hővezető paszta hiánya).
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Oké, majd holnap folytatom, reggel meló...

Teszek nagyobb bordát, meg szerzek hővezető pasztát, úgy lesz a tuti. Sőt, még ventilátort is beépítek ha szükséges lesz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
A TDA7293 hűtőzászlója a 8-as lábbal van összeköttetésben, tehát a negatív táp jelenik meg rajta. Ha véletlenül testet kap a hűtőborda akkor röppen az IC, ezért szigetelni szoktuk a bordától.
Bővebben: Link
(#) BI-AMP hozzászólása Ápr 4, 2019 /
 
Sziasztok! Kedden írtam a fórumba de még nem kaptam választ. Tudnátok segíteni?
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Igen, ezt olvastam hogy szigetelni kell, vagy! ...a bordának nem szabad GND-t érintenie.
Melóban szereztem hűtőpasztát, meg két potmétert, az egyik 5k, a másik valami 470 ohm, nem tudom melyik volna jobb védelemnek a végfok és a jel közé.

Közben felmerült bennem egy kérdés, mégpedig hogy nem kellene-e az autórádió GND-jét fixen összekötni az végfok GND-jével? Hülyeség?
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Ezzel a kapcsolással építettem a TDA7294 erősítőmet, csak ott külön voltak a panelek, akkor jó bele a TDA7293 is.
A tápfeszültség terén mi az ajánlott 6 Ohmos hangsugárzók esetén?
A hangszínt szabályzás terén LM1036 helyet erre gondoltam, sokat olvastam róla és jónak tűnik. Mit gondolsz?
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
A TDA7293-at a TDA7294 helyére építve néhány szolgáltatásról ugyan le kell mondani, de ezek a felhasználás során nem hiányoznak.
A biztonságos üzemeltetés érdekében a tápfeszültség ne legyen magasabb ± 37 V-nál (terhelés közben) Bővebben: Link.
Magam részéről úgy a TDA7293, mint a TDA7294 számára 2x19 V szekunder feszültségű transzformátort készítek és beérem az így szolgáltatott teljesítménnyel, szükség esetén hidalom.
A műveleti erősítős hangszínszabályzóról a rajza alapján tudnék nyilatkozni, de maga az elv jobb eredményt ígér mint az LM1036-os.
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Nem ismerve a jelforrásod terhelhetőségét, ebből a szerény választékból a 5k-s potenciométert ajánlom.
Az autórádió hogyan kerül a képbe?
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Azon is gondolkodtam, hogy hidalt erősítőt építek TDA7294 el, csak nem tudom, hogy viselné a 6 Ohmos terhelést.
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
A híd 6 ohm-os terhelése nem mondom, hogy ideális, de kibírja ± 25 V tápfeszültség mellett, ezt kipróbáltam hosszabb távon is. A kimenő teljesítmény 100 W felett alakul a clip határán.
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
100 watt ezt most nem értem. Az adatlap szerint
Idézet:
„With Rl= 8 Ohm, Vs = ±25V the maximum output
power obtainable is 150 W”
. Eszerint 25V táp fesznél 8Ohm terhelésen 150Watt.
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
A 150 W teljesítményhez nincs rendelve sem jelalak, sem torzítás. Az én megállapításom szinuszra vonatkozik.
Szerk.: hagy egészítsem ki annyival, a 100 W és a 150 W keltette hangnyomás között elenyésző a különbség.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Értem. Hát nem tudom mitévő legyek melyiket építsem meg.
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Milyen tápegység áll a rendelkezésedre?
(#) BI-AMP válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Van két troidom egy 2x35Vac illetve egy 2x24Vac. Mind a kettő kb. 400Watt körüli. De nem probléma ha esetleg át kell tekerni.
(#) reloop válasza BI-AMP hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Építettem szimpla tápos hídkapcsolást 2x35 VAC trafóval. A szekunderek függetlenek voltak, így dual mono lett az erősítő. Máig kedvencem az elnyűhetetlensége miatt. Bővebben: Link
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Az 5k-s potenciómétert védelmi szempontból beiktattam, de amikor nem tapasztaltam semmi rendellenességet, akkor kikötöttem a kapcsolásból, mert csak búgást okozott.
Az autórádió pedig fontos szerepet játszik a rendszerben.

Nos, akkor vázolom a tényeket:
Egy laptopról megy a zene az autórádióba. Ez egy 4 hangszórós extrás cuccos, a 2x2 kimenet 1-1 hangfalba megy és különböző hangszórókat (mélyközép és magas) szólaltat meg hangfalanként. Ezenkívül a hangfalakban el van még rejtve 1-1 20centis 100W-os mélyhangszóró is, egy majd hermetikusan zárt területen és ehhez kellett a 2x100W-os erősítő, ami az autórádió subwoofer RCA jelkimenetéről fog működni. Ezen a subkimeneten tudom szabályozni a frekvenciát 3 fokozatban és külön a hangerőt is. Érthető?

És most pedig jöjjön az éles próba eredménye:
A teszt során, amikor nem tapasztaltam semmi rendellenességet, akkor a leírás szerint elkezdtem sorban kiiktatni a védelmi alkatrészeket. Már csak a 100ohmos ellenállások vannak rajta, amit biztosítékra kellene cserélnem, csak nem tudom pontosan milyen biztosítékokat illesszek be. Ebben a segítségedet fogom kérni.
Szóval elég szarul szólt a teszt hangszóróval, aztán amikor rákötöttem a 100W-os mélyet, na az nem volt semmi! Nem akartam a szomszédokat zavarni, így csak a megszokott hangerőre állítottam az autórádiót. Csak a mélyet teszteltem és a végfokot, az összes többi hangszóró le volt kötve hogy tisztán hallhassam az eredményt. Majd holnap meghallgatom nagyobb hangerőn hogy a számok közötti szünetekben hallaható-e zúgás/búgás.
Ha lekapcsolom az autórádiót, de a trafó és végfok még nincs kikapcsolva, akkor a mély búg. Nem tudom mi zavarhatja, de ha bekapcsolom az autórádiót, tehát kap jelet a végfok, akkor a zúgás megszűnik. Ja, és normál hangerőn 40 fokos az IC. Holnap nagyobb hangerőn is majd tesztelem hőfokot. Legrosszabb esetben kap egy ventilátort. Egyébként hány fokra szabad az IC-nek felhevülnie?
Csak egy csatornát, tehát egy végfokot teszteltem, mivelhogy az egyiket tegnap kivégeztem, de ha megjön a következő, már rakom is össze és jövet az újabb teszt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2019
(#) Mohooki hozzászólása Ápr 5, 2019 /
 
"A 10 ohm ellenállásokat biztosítékra cseréjük, melynek értéke a tápfeszültség osztva a hangsugárzó-impedancia háromszorosával. Az értéket a szabványoshoz felfelé kerekítjük."

Tehát tápfeszültség ±32V DC osztva 3 x 4ohm = 2,67 szóval egy-egy 3A-os biztosíték kell a pozitívra és a negatívra?
De ez csak az egyik csatorna, tehát egy végfok. Ha két végfok megy ugyanarról a tápról, akkor egy-egy 6A-os biztosíték kell?
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Az eredmény helyes.
Mivel a TDA7293-nál a az egyik oldali tápfeszültség kimaradása tönkre tudja tenni az IC-t, a biztosítékot az egyenirányító elé iktatjuk be.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2019 /
 
Az egyenirányító előtt nekem csak 24V AC van, tehát 2 vezeték, a 24V meg a 0.
Következő: »»   70 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem