Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   69 / 75
(#) Medve válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 1, 2019 /
 
Igen, nem kell erőltetni Közben válassz egy hangszóróvédő kapcsolást is. Lehet kapni, modulban 1500Ft körül. (Speaker protection board, UPC1237)
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 1, 2019 /
 
Mi lenne akkor ha fix 10k kisütő ellenállást építenél a tápba és az erősítő életében jobb esetben egyszer előforduló alkalommal a táp utolsó próbája és a végfok rákötése között kivárnál egy negyedórát?
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Nem gond, így hogy most már tudom - köszönet nektek - hogy a rácsalakozáskor kisütött kondikkal szabad csak, előtte kisütöm, rámérek és ha 0V akkor kötöm össze tápot a végfokkal.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Az erősítő adatlapján megnézem nincs-e valami hangszóró védelem integrálva a nyákon.
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Mire jó ez a hangszóróvédő? Mitől véd?
(#) Mohooki hozzászólása Ápr 2, 2019 /
 
A végfok gyártó oldalán van egy kapcsolás ami arra az esetre mutatnak be, ha valaki nem szimmetrikus tápot használ. Íme:
(#) Mohooki válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Oké már megtudakoltam, a koppanástól és hogy ne kapjon véletlenül egyenáramot a hangszóró.
(#) Medve válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Ez a szimmetrikus táp. Ilyet linkeltem én is. (Más is)
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
...és tényleg az. Ezt benéztem.
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Semmi baj. Ez volt az eredeti kérdésed és meg is válaszoltad magadnak.
Az a Murphy törvény illik ide: - Ha végképp nem működik, olvasd el a használati útmutatót!
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
...egy "kis" segítséggel.
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
A hangszóróvédelmet a végfok és hangszórók közé kell beiktatni, ugye?
Lehet, összerakok egy ilyet
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019

09810574.jpg
    
(#) Medve válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Legalábbis a reléjét. Figyeli a tápfeszültséget és a hangszóró kimenetet. Van olyan is, ami a trafóról is kap egy gyengén szűrt feszültséget.
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Mi az hogy a reléjét? Ezt az egész kütyüt, nem?
Ezen keresztül halad mindkét csatorna pozitív vezetéke és megy rá 12V-24V táp.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) BI-AMP hozzászólása Ápr 2, 2019 /
 
Sziasztok! Egy sztereó kapcsolás megépítésében kérném a segítségeteket. A tervem egy nem hidalt sztereó kapcsolás, amelyet egy pár 6 Ohm 150 Wattos hangsugárzót fog hajtani.
Lényegében csak egy megbízható TDA7293 as nyák tervre lenne szükségem, illetve a megfelelő táp feszültség meghatározásában. Van egy trafóm 2x35 Vac szekunder tekercsel ami kb. 2x50 Vdc, de ez már szerintem nagyon határeset.
(#) Mohooki válasza Medve hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Most nézem, hogy ez csak egy késleltető kapcsolás. Semmi különösebb védelem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) Mohooki hozzászólása Ápr 3, 2019 /
 
Dióda híddal lehetne helyettesíteni az alábbi kapcsoláson lévő diódákat?

kép.jpg
    
(#) Alkotó válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Ez éppen egy diódahíd, csak másképpen van lerajzolva.
(#) Mohooki válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Oké én azért annyira nem látom át, a 35A-es híd már úton van, de most próbáltam diódákkal beszimulálni ezt a bekötést, működik és még hozzáraktam 1-1 ledet párhuzamosan a kondik elé, szépen világít úgy ahogy kell, lekapcsolás után pedig elkezdi leszívni a kondikból a feszültséget, majd 2V tájékán kialszik. Ezután a kondikban maradt feszültség már szerintem elhanyagolható, pár perc elteltével amúgyis lenullázódik. Csak be kell szereznem valami erősebb ellenállásokat, 2k2 1W-osak szerintem bőven megfelelnének, mert amikkel próbáltam nagyon felhevültek.
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A rajz szerinti alsó két diódán nem folyik áram, teljesen feleslegesek.
A LED-del mit szeretnél megvilágítani és ahhoz is minek annyi áram?
(#) Medve válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Nem ismerem a kapcsolást, valóban egyszerűnek tűnik, no a lényeg, hogy tápot kell neki adni nyilván, s a reléje kapcsolja a hangszórókat a végfokra akkor, amikor a tranziensek már lecsillapodtak, vagy nincs jelen egyenfeszültségű komponens. Ez utóbbi már fejlettebb funkció, a végtranzisztorok meghibásodása esetén védi a hangszórók tekercseit.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Csak próbaképp kötöttem be a ledeket, hogy lássam minden rendben van, meg hogy kikapcsolás után hogy áramtalanítódik a rendszer. Minek annyi áram? Kb. 15mA visznek a ledek 2K2 ellenállásal. Mért, ez sok? Igaz, próbáltam 3K3-al is, azzal is világít...

Közben rákötöttem a végfokot (csak egy csatornát) a tápra, a végfokra rákötöttem a subwoofer bejövő jelet, a kimenőre egy kis hangszórót amiért nem kár ha gubanc van, ráengedtem a zenét és csak búgott a hangszóró. A subwoofer jelét erősítve szinkronban erősödött a búgás. Aztán amikor széthúztam a bejövő jel csatlakozóját - gondoltam átdugom a másik csatornára - a hangszóró eszeveszettül elkezdett búgni és elfüstölt TDA7293. Mi lehetett a gond?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) Alkotó válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Az élesztésnek vannak szabályai. Ezek mindegyike azt a célt próbálja elérni, hogyha valamilyen gubanc van akkor lehetőleg minimális kár keletkezzen.
Semmiképpen nem kötünk direktben erősítőt egy tápegységre az első próbák során.
Többféle gondolat is van a témában, eltérő elvek mentén. Itt van egy jól átgondolt lehetőség.
(#) Mohooki válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Addig nem volt gond (kivéve azt, hogy csak halkan búgott a hangszóró, zene hallata a környéken nem volt) amíg szét nem húztam a bemenő jelet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Mint az elején is említettem, kétutas egyenirányítással rendelkező táp kell hozzá, vagy mesterségesen osztod az egyszeres tápfeszültséget.
Áramfelvétel és kimeneti egyenfeszültség ellenőrzése nélkül nem kötünk hangszórót a kimenetre.
A bemenetet pedig testre zárjuk míg meg nem győződtünk az egyenáramú stabilitásról.
A TDA7293 tönkre megy a bemenetének jelentős túlvezérlésétől.
Mekkora hűtőbordán volt az IC és mi volt a hővezető/szigetelő anyag a hűtőzászló és a borda között?
Mivel nem vagy rutinos építő, célszerű bemutatnod a huzalozást itt a fórumban, mielőtt áramot adsz rá. Számtalan olyan hiba követhető el, ami kép alapján könnyen felismerhető.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
"a bemenetet testre zárjuk" pontosan hogy is? Melyik bemenetet? A jel-bemenet pozitívját?

4-5 percig áram alatt volt az egész. Semmi furcsát nem tapasztaltam. Egy párszor megtapintottam a hűtőbordát az incidens előtt, meleg volt de közel sem forró. Szigetelő anyag nem volt. A robbanás akkor történt, amikor le akartam választani a bemenő jelet, nehezen jött szét a cinch dugó, a GND már megszakadt, de pozitív még kapcsolódott és 1 mp alatt elfüstölt az egész.

Végeztem egy pár tesztet a jelforrás/erősítő összekötésről. Egy házimozi rendszer egységét használtam fel és bekapcsolt állapotban variáltam a vezetékek összedugásával, a pozitív részei a csatlakozóknak hamarabb érintkeznek és ilyenkor búgás keletkezik. Aztán a negatív (vagy GND) érintkezésekor megszűnik a búgás. Na most a házimozi hangereje csak 1/4-en volt, így a búgás az összedugás pillanatában jelentéktelen volt. Viszont a végfok, amit készítettem maximum hangerőn megy, nincs szabályozási lehetőség, így a búgás pillanatában a maximum terhelés ment, a kis hangszórónak akkora ellenállása volt, kiégette az IC-t.
Ez a magyarázat lehetséges?
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) reloop válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A leírás alapján a bemenetre zavar formájában érkező túl nagy jel végezte ki az IC-t. Az RCA (cinch) csatlakozót csak kikapcsolt eszköznél dugjuk be vagy húzzuk ki.
(#) Mohooki válasza reloop hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Igen, tanultam belőle.

"a bemenetet testre zárjuk" azt hogy értelmezzem? A nyákon lévő jelbemenet pozitív csatlakozóját kössem össze a jelbemenet GND-jével?
(#) Alkotó válasza Mohooki hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Igen. Lehetőleg közvetlen a panelon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) Mohooki válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Csavaros csatlakozók vannak, egymás mellett van a kettő, csak egy darabka drót kell hozzá.
Következő: »»   69 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem