Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » USB IC programozás - VB6 vezérlés
Lapozás: OK   1 / 3
(#) Zserigta hozzászólása Okt 17, 2011 /
 
Sziasztok.

Mivel nagyon új vagyok az oldalon és az elektronikában sem vagyok túlzottan jártas, így elsősorban elnézést a moderátoroktól, ha esetleg rossz témakörbe raktam volna és elnézést a többektől ha hülyeségeket írok.
Egy olyan eszköz megépítésében szeretném a segítségeteket kérni amellyel Visual Basic 6-ban megírt programmal vezérelhető 6 vagy akár (ha nem sokkal bonyolultabb megépíteni) akkor 8 eszköz (akár kis elektromotor) áramellátása 0-12 V-ig.
Szóval egyszerűség és érthetőség kedvéért:
Lenne a VB6-ban írt program, amelyen van 6 csúszka. A csúszkák állításával a 6 kis elektromos motor 0-12V-ig kapna áramot, attól függően, hogy a programban a csúszka éppen hol áll. Mind ezt USB-n keresztül!
VB6-ban már jó ideje programozgatok, szóval szerintem a program megírása nem okozna különösebb problémát, egyedül az USB kapcsolat létrehozása, ami jelen esetben akadály, mert azt nem tudom, hogy kell, szóval ez az egyik kérdésem.
A másik, meg ugye a fent említettekre kérnék valamilyen kapcsolási rajzot.
A harmadik kérdésem, az csak opcionális.
Szóval ha a fent említett eszközhöz, esetleg valami IC-t kéne programoznom (eeprom égetés, ha jól tudom) akkor egy olyan USB-s ?eeprom égető? kapcsolási rajzára is szükségem lenne.
Az elektronikában túlzottan nem vagyok jártas, de ha kapok valamilyen kapcsolási rajzot, akkor valószínűleg azt meg tudom utána építeni, azaz eddig ezzel nem volt problémám.
A válaszokat és a segítségeteket előre is köszönöm.
További szép napot.
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Szia!

Az USB -s illesztéshez mindenképen egy mikrokontrollert kell felhasználni: PIC18F2550 vagy AVR programozott USB illesztéssel.

Lépésenként kellene haladni:
- Kiválasztani a kontrollert, megépíteni a programozót: PICKit2 vagy AVR programozók valamelyikét. Itt felmerül az a probléma, hogy ezekben is van egy kontroller, amit fel kellene programozni. Ez a lépés megtehető egy párhuzamos portos / illesztett soros portos programozóval. Ezekre is találsz példát ezen a lapon. A legegyszerűbbnek tűnő JDM programozót kerüld el.
- Adatlapok letöltése, tanulmányozása.
- Fordítóprogramok letöltése, telepítése.
- Egy próbapanelen egy kis led villogtató áramkör megépítése, a hozzá való program megírása.
- USB -s illesztés a LED villogtatóval. Az USB kezelés megismerése, programozása.
- Motorok illesztésének megtervezése. PWM vezérlés. Van leírás a cikkek között.
- A motor vezérlő megtervezése, megírása.
- A PC oldali program megírása.
(#) Zserigta válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Hűűű..

Hát akkor sorban. Valami olcsóbb megoldást nem tudsz a PICkit-re? Mert 22e FT azért elég durva.

Netán egyéni megépítés?
(#) zenetom válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Idézet:
„esetleg valami IC-t kéne programoznom (eeprom égetés, ha jól tudom)”
Rosszul tudod, ahogy Hp41C írta mikrokontrollert kell fölhasználni, vagy vannak olyan cél IC-k, melyek az USB-t lehetővé teszik "sima" soros portként kezelni. De ahhoz is kell MCU.
Szóval mikrokontroller nélkül felejtős lesz. De itt egy cikk, ez pont VB6-al foglalkozik: Bővebben: Link
Szerk.: nem tudom hol 22ezer Ft a PICkit2, de itt az oldalon az apróhirdetésben már kapsz 5000Ft-ért is.
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Háromféle "egyéni megépítés" -ről olvashatsz a topikjában: Sziva féle csak 5V -os pic -ekhez, Watt féle és a Futarszerelt. Egyébként a ChpiC@d oldalát kellene megnézni, a gyári PICKit2 is csak 7600+Áfa, a PICKit3 is csak 9800+Áfa (+ posta, ha szükséges..)
(#) Zserigta válasza zenetom hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
A te hozzászólásodban is aktívvá vált a PICkit2 felirat, amely a következő oldalra hivatkozik:
http://www.hestore.hu/termek_10024730.html?he
Ahol meg ez szerepel: Bruttó ár: 22 917 Ft Szóval itt 22e Ft, azaz inkább 23e FT.

Tudnál linkelni olyan "apróhirdetést" ahol 5000 Ft körüli áron árulnak PICkit-et? Köszönöm!
(#) Zserigta válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Idézet:
„PICKit2 is csak 7600+Áfa, a PICKit3 is csak 9800+Áfa”

Légy szíves linket, mert nálad is a "PICKit2" szóra kattintva a következő oldal jön be:
http://www.hestore.hu/termek_10024730.html?he
ahol továbbra is 23e Ft egy PICkit2. Köszönöm.
(#) mrobi válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Például itt is találsz: Itt! Csak keresni kell!
(#) vizor válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Még mindig tévedsz. Ez egy PICkit2 és egy Developer board, vagyis egy égetőt és egy fejlesztői tesztpanelt tartalmazó Starter kit, amihez mellékelve vannak a szoftverek is. A kettő együtt azért nem olyan rossz... Amúgy Itt a HE-n is van PK2 klón a cikkek között, a szoftverek letölthetőek a Microchip honlapjáról, tesztpanelt meg össze lehet ütni.
(#) vizor válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Ez egy működő és nagyon egyszerű LPT portos PIC égető kapcsolása, kezdésnek megfelel. Nekem bevált. Bővebben: Link
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Szia!

Azt a linket nem én teszem rá, hanem a fórum motorja felismeri a He-Store -ban kapható alkatrészeket, eszközöket...
A cím nagyon egyszerű: www.chipcad.hu, illetve a Microchip Pickit fejlesztőrendeszereké: http://www2.chipcad.hu/www/arak.aspx?group=030113 A listán a PICKit2 programozó sorát nézd.
(#) Zserigta válasza (») Okt 18, 2011 /
 
Mert?
Én sehol nem találtam még hasonló témát sem.
Persze darabokban vagy 5-6 külön témában lehet megtaláltam volna, de így egyben biztos nem.
(#) Zserigta válasza vizor hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Köszönöm, de sajnos már nincs LPT porttal rendelkező számítógépem.
(#) Zserigta hozzászólása Okt 18, 2011 /
 
Köszönöm szépen a PICkit-el kapcsolatos hozzászólásokat, linkeket.
Ezen része a dolognak, akkor vehetjük úgy, hogy megoldva.
A kérdésem, hogy Hp41C által említett "PIC18F2550" I.C. megfelel e a legelső hozzászólásomban említett eszköz megépítéséhez és alkalmas e PICkit2-vel való programozásra?

Ha nem, akkor mit ajánlotok? Köszönöm!
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Szia!

A 18F2550 alkalmas a feladatra. 8 motor sebességét 8 kimenettel lehet vezérelni. Sajnos nincs benne 8 db hw pwm modulátor, de programból meg lehet csinálni. Ha a forgásirányt is változtatni szeretnéd, akkor 16 kimenet kell a 8 motorhoz. Ebben a 28 lábú tokban benne van az USB illesztő. Ha kevésnek tartod a kivezetések számát, a 18F4550 a 40 lábú típust lehet felhasználni. Vannak olyan típusok is, amiben benne van a 6 - 8 hw PWM, de azok már bonyolultabb kontrollerek: dsPIC30Fxxx, dsPIC33Fxx, pic32Fxxx ...

A PICKit2 programozóval programozható a 18F2550, 18F4550 is. A fentebb említett dsPIC30F, dsPIC33F.. stb kontrollerek között sok olyan van, ami csak azzal a klónnak programozható, amiben a Vdd szabályzás meg van oldva. A PIC32F -ekhez a PICKit3 programozó kell.
(#) lokátoros válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Ha nem vagy nagyon járatos az elektronikában, sem az USB kommunikációban, akkor javaslom bontsd két lépésre a feladatot.
1. USB-PC kapcsolat: Ehhez elég egy MCP2200 kompozit USB device. Mikrokontroller nélkül is használható, ebben az esetben lesz egy soros portod amihez később mikrokontrollert illeszthetsz, illetve van 8db digitális input-output amit közvetlenül vezérelhetsz PC-ről HID módban. Ehhez a Microchip honlapján minden szükséges dokumentációt, dll fileokat stb. megtalálsz. Ezzel tudsz 8 eszközt ki-be kapcsolgatni.
2. Motorvezérlés, fordulatszám szabályozás. Ehhez az MCP 2200 soros portjára egy mikrokontrollert kell kötni amivel PWM jeleket tudsz előállitani.

Természetesen valamivel olcsóbb és elegánsabb ha egy USB-s kontrollert használsz, de a fenti módon talán kevesebb problémád lesz.
(#) TavIR-AVR válasza lokátoros hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Tippként szóbajöhet még - ha nem akarsz mikrokontrollerrel sokat vacakolni:
Arduino (AVR-Duino) alappanel + motorshield.
Ez a PC fele sorosportként látszik és a Arduino AVR processzora a motorshielddel levezényli a motorok vezérlést. Igaz 4 DC motor irányváltással + 2 szervot tud.

Előny: készen van, és a szoftverek is szabadon hozzáférhetőek.
Érdekes lehet a AsCOM megoldás. ez léptetőmotorral oldja meg csillagásztávcső PC vezérlést. És arduinora érdekes a projekt. A tavIR fórumban mintha lett volna ilyen téma...
(#) Zserigta válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Akkor ez esetben maradnék a "18F4550"-nél mivel, a 8db DC motort oda vissza szeretném forgatni.
Tegyük fel megvan a PICkit2 meg egy 18F4550 I.C. Az I.C.-t hogyan kötöm a PICkit2-re? Melyik láb megy hova??
A másik kérdésem, hogy a programkód az mi legyen, hogyan kell megírni? Sosem programoztam még I.C.-t.

Előre is köszi.
(#) Stefan válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Kapcsolási rajz ügyben a microchip FSUSB demo board alapján kell majd elindulnod.

A programot meg majd a hozzá tartozó USB HID mintaprogram alapján megcsinálni. (C nyelv)
(#) Zserigta válasza Stefan hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Idézet:
„Kapcsolási rajz ügyben a microchip FSUSB demo board alapján kell majd elindulnod.”

Valami konkrétabb? Mint írtam, kezdő vagyok e téren!
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Az alábbiakat töltsd le: A Microchip oldaláról Mplab 8.76, PICKit2 kezelő programja, PICKit2 firmware (hex és a forrása is letölthető), C18 fordító, PIC18F4550 adatlapja és programozási leírása (ez utóbbi megadja az összeköttetést a PICKit2 -vel), USB mintaprogramok, HID és CDC demo programok.

Mekkora áram kell a motoroknak? Ha kevesebb, mint 0.5A, L293, ha nem éri el az 1A -t, akkor L298 adatlapja.

Az usb.org -ról USB leírások.
(#) Zserigta válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Ezek a "Motor Driver" I.C-k minek kellenek?
Konkrétan mi célt szolgálnak?
(#) vizor válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Kész H-hidak vannak bennük, amivel megoldható egy motor forgásirányváltása egy vezérlőjellel. Így nem kell sok alkatrészes H-hidat készítened, kicsi, egyszerű.
(#) balogpepe válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 20, 2011 /
 
VB6-t szerintem már el lehetne felejteni, főleg ha most kezdesz ismerkedni a témával. Visual Studio 2010-hez tudok neked segítséget nyújtani. Nézd meg ezt kedvcsinálónak. Nekem ez az első komolyabb mikrovezérlős próbálkozásom.
(#) Zserigta válasza balogpepe hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Értem én. Csak azért írtam a VB6-ot, mert azt már viszonylag elég jól ismerem.
De persze fent van a gépemen a Visual Studio 2010-ből a VisualBasic és a C#, és mindkettőben tudok programozni, csak nem olyan szinten mint a VB6-ban.

Szóval elfogadom a segítséged.
(#) Zserigta hozzászólása Okt 21, 2011 /
 
Az elmúl kb 25 hozzászólásban sikerült kideríteni, hogy mely főbb alkatrészek kellenek az eszközöm megépítéséhez.
Ezen segítségeket ezúton is köszönöm szépen.

Ha minden igaz, ma megkapom a PICkit2 Clone-omat:
http://www.hobbielektronika.hu/apro/hirdetes_24649.html

Aztán nemsokára meglesz a PIC18F4550 PIC is.

Tegyük fel, már megvannak a következő alkatrészek:
PICkit2 clone
PIC18F4550
L 298 N

Ugye, a következő lépés a PIC programozása.
A célom ugye, hogy egy általam írt (VB6, VB2010 vagy C#?2010?) programmal USB-n keresztül 8 DC motor sebességét és forgásirányát vezérelhessem.
Elképzelésem szerint a sebesség változtatás ugye a feszültség állításával 0-12V-ig történik, a forgásirány meg a + - felcserélésével.
Ezen USB-s eszköz, csak az USB-ről kapná az áramot.

Kérdésem, hogy mi a programkód, amit a PIC18F4550-ba bele kéne tölteni?
Persze nem azt mondom, hogy valaki írja meg helyettem, csak valami útmutatást kérnék, mert még sosem programoztam PIC-et.

Egy fajta útmutatást kaptam, hogy nézelődjek az usb.org-on, de mivel angol az oldal (angolul meg nemigen tudok) így nemigen találtam ott semmi PIC programozással kapcsolatos dolgot.

A további segítségeket előre is köszönöm!
(#) lokátoros válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Az usb.org-on az USB szabványokat, és support dokumentációkat találod meg, ott ne keress PIC-et.
Sajnos az angol nyelv nélkül esélytelen a dolog, talán a google fordító segit valamit.
Egyebekben csak ismételni tudom magam: url=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_1082582.html#1082582]Bővebben: Link[/url]
(#) Hp41C válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Szia!

Amint leírtam, haladj lépésenként. Két felöl indulhatsz:
- A motorok felöl:
-- Próbáld ki a H híd meghajtót, vezéreld vele a motort. Ki fog derülni, hogy egy motor két digitális kimenettel vezérelhető.
-- Vezérel a H hidat kapcsolókkal, digitális kapukkal.
-- Készíts egy egyszerű programot a pic -re, ami egy bemenetre adott szintre bekapcsolja és egy másik bemenetre adott szintre kikapcsolja a motort. Ha már megy, bővitsd egy harmadik bemenettel, amire a másik irányban indítja el.
- A sebesség állításához tanulmányozd a pulzus szélesség modulációt (Pulse Width Modulation). Bővítsd a programot sebesség állítással.

- USB kapcsolat irányából:
-- HID vagy CDC demo letöltése (ahogy már ajánlottam), fordítása, kipróbálása.
-- A program módosítása, hogy kezelje a 8 * 2 digitális kimenetet.

Még egy szál van, amin el kell indulni: a PC -n futó programmal kezelni egy USB eszközt. Erre a legjobb a PICKit2 maga. Ha letöltötted a firmware forrását, megtalálod benne pl. a Vdd bekapcsolása parancsot. El kell érned, hogy a VB -ből / VC -ből programból ki tudd adni ezt a parancsot - az eredményét egyből láthatod a PICKit2 led-jén.

Ha most állsz neki, néhány hónap biztosan kell, mira a feladat igazán működni fog, de ebből tanulsz igazán... És közben még az angolt is gyakorlod...
(#) Stefan válasza Zserigta hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Amúgy nem tudom mennyire vetted észre, de itt egy cikk amin el lehet indulni. Ráadásul a PC oldal VB.
Ezen felül, már csak egy pickit2 kell, és a motorvezérlés H híddal topic áttanulmányozása.
(#) Zserigta válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 21, 2011 /
 
Bocsi, de ezzel nem igen jutottam előrébb.

1. Szeretném az eszközt úgy megépíteni, hogy már használható is legyen utána, ne kelljen mindenféle módosítgatást eszközölni, mert az csak felesleges idő és pénz pocsékolás lenne.

2. Mint említettem, nem értek az elektronikához, így amit írtál annak egy része teljesen homály nekem.

Az elektronikához annyira értek, hogy meg tudom különböztetni az alkatrészek nagy részét, hogy melyik mi és tudok forrasztani. E mellett az ellenállások, diódák működésével vagyok tisztában, meg a tranzisztorok és kondenzátorokéval kicsit.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem