Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hővédelem
Lapozás: OK   13 / 17
(#) robinson válasza szucsip hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Úgy látom nem egyszerűbb annyival ez a megoldás, hogy kompenzálja az első javaslatodhoz képest a hiányosságait. Lehet mégis azt csinálom, amit először javasoltál. Ahhoz tudnál kapcsolási rajzot készíteni ill. alkatrészlistát írni?
Bocs, hogy értetlenkedek, de annyit értek az elektronikához amennyit középiskolás fizikaórán tanítottak.
(#) szucsip válasza robinson hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Üdv!

Lerajzoltam a kapcsolást. Elektronikai ismeretek nélkül nem tudom, hogy mennyit fogsz belőle érteni, sajna konyhakészre nem tudtam megcsinálni. Kéne tudni, hogy milyen a termisztor karakterisztikája, aztán azok alapján már lehetne ellenállásokat méretezni. Még életemben nem foglalkoztam termisztorral

A működését csak akkor próbálom meg elmagyarázni, ha érdekel. Előtte szeretném, ha mások is analizálnák, hogy egyáltalán jó-e az ötlet. Tranzisztornak amúgy BD139 -et gondoltam, műveleti erősítő meg lehetne egy LM358.
A LED (szerintem piros színű jó lenne) a ventilátor bekapcsolását hivatott jelezni. A vele sorban lévő ellenállás értéke nem kritikus, 180ohm körüli érték jó lehet.

ötlet 1.JPG
    
(#) robinson válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Be tudnád linkelni az említett képet?
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Okt 4, 2012 /
 
Elkészítettem "Attila86 - hővédelem hűtőbordára" cikke alapján egy hővédelmet. Remekül működik, annyi módosítással, hogy a 10K poti helyett 100K van benne, kicsit alacsonyabbra véve a hőmérsékleti tartományt, ugyanis a 10K-val már a legalsó érték is nagyon forró borda esetén kapcsolt. Most kb. kéz meleg bordánál teszi. Még annyi módosítás, hogy a relé kimenet már áramot ad a ventilátornak.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2012
(#) jdani hozzászólása Máj 22, 2013 /
 
Szevasztok. Ebben a kapcsolásban leeht használni TL072 is?
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Máj 30, 2013 /
 
Hello! Nemcélszerű, mert a bementek feszültsége a negatív táphoz van közel, a TL072 meg a pluszhoz közeli tápot viseli el. ellentétben az LM358-al. üdv!
(#) janikukac hozzászólása Szept 27, 2013 /
 
Sziasztok!
Továbbra sem sikerült megoldanom a hővédelmes problémámat. Megkapja a 11,93V-ot a panel, polaritáshelyesen, de sem a LED-ek nem világítanak, sem a venti nem kezd el forogni, csupán fél mm-t megmozdul, mikor bedugom, és kész. Semmi több.
Remélem a képek tudnak valamiféle segítséget adni, hogy milyen úton induljak el...
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Hello! Mondjuk szemre a Led-ek fordítva vannak benne.. üdv!
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Bakker, tényleg. Na, ezért nem szabad sosem figyelmetlenül/fáradtan forrasztani..
De ez okot ad arra, hogy nem működik a ventillátor? :O
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Még szép! Az a "digitál-analóg" átalakító fontos eleme. Ha nem világít senki, akkor "alacsony a hőfok", miért menne a venti?..
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
A cikkben ez igy van leirva.
Idézet:
„...a kijelzésből alakítjuk át a szabályozáshoz szükséges vezérlő feszültséget....”
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Ó, én idióta...
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Továbbra is ugyanaz a gond, pedig a LED-ek most már helyesen vannak beforrasztva...
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Megmértem, mindegyik IC megkapja a 11,90V-ot...
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Az kevés info. Mérd meg az LM3914 lábain a feszültséget 1..9-ig. Potikat tedd előtte középállásba.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2013
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
A 2-es lábhoz (földhöz) viszonyítva ezeket mértem: 1-es lábbal 10,26V, 3-assal 11,90, 4-essel 1,33V, 5-össel 1,10V, 6-ossal 4,76V, 7-essel: 4,75V, 8-assal: 3,5V, 9-essel: 11,90V...
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Eddig kb. jó, csak a bementi jel (5) az alsó küszöb alatt (4) van. Tekerd a P2-őt nullára. (4-es láb 0V legyen.) Akkor, kb két első Led-nek jelezni kellene.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2013
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Wow, működik, tényleg kinyílt kélt LED, a venti is forog. Sajnos most meg az gond, hogy akármilyen pozícióban állítgatom, bármelyik trimmert, az utolsó zöld LED csak kinyitni bír, de szinte semmi fénye, a piros LED-ek meg világítani se világíthatnak ugye... A venti szépen szabályozható... (megjegyzem a hőellenállás rajta van a hűtőbordán, ami viszont nincs áramra kötve, tehát ki van kapcsolva..)
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Tegyél a szabadon hagyott PTC helyére egy 10kpoti+1k ellenállást. Aztán azzal próbálgathatod, hiszen nem meleg a bordásn az NTC, csak szobahőmérsékleten van. Vagy fűts be..
A Led-ek árama ebben a kapcsolásban meglehetősen kicsi 1,25V/2,2k*10=5,5mA körüli áramú. Vacak Led-ekkel nem fogja "kisütni a szemed". üdv!
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Ezt nem pontosan értem. A táblázat alapján szobahőre nem lehetne kiszámítani, hogy kb, hogyan kellene álljanak a trimmerek?
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Miért kellene ennek szobahőmérsékleten működnie? Nemtermosztát ez!..
De ott van a táblázat a karakterisztikával. Mi a gond? Most 1,1V-ot mértél a termisztor után. Vagy is valahol 25 fok környékén van a hőfok. Ennek meg valahol a 30..60 fok között kellene működni.
De ezt állítottad, hogy elolvastad amit írtam (velem ellenkezően, mert én csak írok). Emlékeim szerint ott pontról-pontra leírtam, mit hogyan kell beállítani.. Vagy nem?
Egyébként ez a téma egyáltalán nem ide való, annak ellenére hogy tápegységbe lesz. A kocsi kereke is az autón van, de mégsem a motorszerelőhöz visszük, ha defektes.. üdv!
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Elolvastam, még egy kis összeállítást is kinyomtattam magamnak, amiben csak a beállítás van leírva. Azt írja, hogy a táblázatból olvassuk ki , hogy bizonyos hőfokon mekkora feszültség kellene, hogy legyen, erre a táblázatban ellenállásérték van csak megadva, vagy félreértem?! Azt írja 25fokon 1,09 az R3 kohm-ja. Oda nem feszültséget kellett volna írni akkor a táblázatba, ha már Te azt mondod, hogy 25fokon valahol 1.1V kellene , hogy legyen a termisztor után? Bocsi az érthetetlenségemet, tudod, hogy mekkora duduk vagyok, főleg ezekhez a dolgokhoz..
(#) proli007 válasza janikukac hozzászólására (») Szept 27, 2013 / 2
 
Az nem ellenállás, hiszen az NTC alatt az R3 nem változik. Az 1kohm-os alsó ellenálláson eső feszültség van megadva. Mint ahogy az NTC ellenállás változása. Lehet nem elég egyértelmű, de ha kicsit számolgattál volna a mellé írt képlettel, akkor rájöhettél volna.
Nem vagy duduk, csak nem szeretsz egyszerű paraszti logikával gondolkodni, kérdezni szeretsz ami nem baj, csak a gondolkodás helyett. No, az már baj! Pedig előbb-utóbb rákényszerülsz.. De legalább olvasni kellene! Ekkora bazi fekete betűkkel írtam oda:
"Minden számításunk - beállításunk kiindulási alapja ezen táblázat hármas oszlopának feszültség értékei lesznek."
Nem kell mindenben a misztikumot keresni. Maradjon az meg az ezoterikának. üdv!
(#) janikukac válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Köszönöm, holnap megpróbálom pontosra beállítani!
(#) janikukac hozzászólása Szept 29, 2013 /
 
Sziasztok!
Kérdezném azokat, akik megépítettek a 2.7.4a labortápegységet, hogy ti mely két hőmérséklet érték között szabályozzátok a hűtőborda hőmérsékletét? Én 30-65fokra gondoltam!...
Üdv!
(#) CIROKL válasza janikukac hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
A 30 fok kevés nagyon mert nyáron simán van ennyi és máris kapcsol a cucc . 40 -et még elfogadhatónak itélném meg .
De mi az a 65 ?
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2013
(#) Kovidivi válasza janikukac hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Én 45foknál kapcsolnám be a ventilátort, ami 65foknál eléri a maximum fordulatszámot. Ha tovább melegszik, akkor 70foknál lekapcsolnám az egészet. Ezt a hőmérsékletet közvetlen közel mérném a félvezetőknél (esetleg két tranzisztor közé raknám), így mikor 70fokot mérsz, a félvezető kb. 80-90fok körül van. Egy félvezető 120-150fok körül fut meg, tehát marad még elég tartalék.
Viszont minél melegebb a borda, annál jobb hatásfokkal tud a ventilátor hűteni. 70fokos bordára ha 30fokos levegőt fújsz, az rendesen hűt!
Ami fontos, a hőmérsékleteket pontosan beállítani valami pontos hőmérővel. A megfelelő hőkontaktusra is figyelni kell.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2013
(#) szili83 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Én úgy tervezem az enyimet, hogy 70 foknál kapcsol le, de én az egyik tranzisztor tetejére szorítom rá az NTC ellenállást, és jól bekenem hővezető pasztával. Így nem a borda, hanem a tranzisztor hőmérséklete lenne figyelve.

Illetve nekem szívja a házból a bordákon a levegőt a ventilátor, és egy db 120mm-es pedig nyomja be a friss levegőt.

Jelenleg így áll nekem.
(#) Kovidivi válasza szili83 hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Szia!
Jól néz ki, a 70fok meg biztonságos lekapcsolási hőmérséklet. Egy dolog jutott eszembe, hogy a bordák jobb és bal oldalát is be kellene fedni, hogy a levegő tényleg az egész bordán keresztül haladjon. Ahogy most van, a ventilátor felöli nyitott részen sokkal több levegő fog bejutni, mint a borda legtávolabbi részén. Jó kis hűtési rendszer lesz nagyon! A ventilátorok fordulatszám szabályozottak, vagy maxon pörögnek, és csak lekapcsoló védelem van?
(#) szili83 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Köszi, a beburkoláson én is gondolkodtam, de lehet meg is csinálom.
A kép szerint vannak a bordák, a négyzet ahol a ventillátor elhelyezkedik. 1 borda egy tranzisztor, de tiszteségesen tudnak melegedni hűtés nélkül. A képen a bal oldali TO3-as tranzisztorra (karikával jelezve) van az NTC tervezve.

Az indulási hőmérsékletet nem írtam, de én is olyan 30 fokra állítom be szerintem, hogy már korábban neki álljon hűteni, a zaj nem gond, inkább a hatékony hűtés.

Már a vezérlőpanel is kész van, csak a megrendelt alkatrészekre várok, az még 1-2 hét, és legyen időm.

bordak.png
    
Következő: »»   13 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem