Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   66 / 144
(#) FeketeVipera hozzászólása Márc 14, 2014 /
 
Sziasztok! Építettem LM386-osból fejhallgató-erősítőt gitárhoz, és teljesen meg vagyok elégedve a hangjával, csak az az egy hibája van, hogy zajos. Finom, vízcsobogásszerű termikus zajról van szó, ami rövidre zárt bemenetnél is ugyanúgy hallható. Az IC gyári kapcsolását használtam. Ki lehet szedni belőle valahogy ezt a zajt, vagy az IC eredendően zajos? Köszi!
(#) proli007 válasza FeketeVipera hozzászólására (») Márc 14, 2014 /
 
Hello! Ez nem egy minőségi alkatrész, vagy is eredendően zajos. Maximum a fülessel soros ellenállással és így nagyobb kivezérléssel tudsz némileg segíteni a dolgon. Persze ez más paraméterére is hatással lehet, mert nagyobb impedancián hajtja így a fülest. üdv!
(#) elektrorudi válasza FeketeVipera hozzászólására (») Márc 15, 2014 /
 
Szia,
Inkább gerjedésre gyanakodnék a vízcsobogásból ítélve. A termikus zaj inkább ssss vagy szszszsz.
(#) daneg86 hozzászólása Márc 16, 2014 /
 
Sziasztok!
32 ohm-os fejhallgatóhoz szeretnék csinálni valami kis hibrid erősítőt
1db ECC88 / ECC85 / ECC80 /ECC83 / ECC82 felhasználásával max 30voltról.
( ha tudtok jobb alternatívát, akkor itt egy lista az összes csövemről )
Elkezdtem tervezgetni egyet ( egyenlőre tina-ban ), de akadtak kis problémáim, amiben szeretnék tőletek segítséget kérni.
Ezzel kísérleteztem , de sehogy sem tudom megoldani, hogy a szinusz az szinusz legyen ( - része "hegyesebb" ). Nyugalmi áram ~250mA.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2014
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Szia!
Első javaslatom, vedd ki az A mérőket, bezavarhat az AC szimulációba.
Cső munkapontját állítsd be, ne legyen a katód földön...
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2014
(#) pucuka válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Elvileg bármelyik kisjelű (nem végcsővet) alkalmazhatod. De ha nem állítod be a csöves fokozat munkapontját, mit vársz tőle. A kapcsolásodban 0 V rácselőfeszültséggel dolgozik, a meghajtó jel rácsáramos üzemmódba is vezérli. Innen is származhat a torzítás. Ez egy kisjelű cső számára a valóságban maga a halál. (meglehet a szimulátorban nem látszik)
Mérjed a cső anód-, vagy katódáramát is, mindjárt meglátod.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2014
(#) daneg86 válasza CHZ hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Szia!
Változtattam most egy adagot a rajzon, állítottam be munkapontot, de így is a negatív félhullám amplitúdója 0,08V al nagyobb ( egyszerűen bármit csinálhatok, ez ott van ). Ez mekkora gondot okoz ?
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Szia!
Így nem tudok semmit javasolni, nem látom mit csináltál.
Tedd be a TINA fájlt..
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2014
(#) reloop válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Szia! Futtass Fourier analízist! A választott kimeneti buffer tápelnyomását is érdemes vizsgálni, szerintem el is állsz majd tőle. Oda egy sima áramgenerátort ajánlok. Megnézhetnél egy áramgenerátort az anódkörben! Bővebben: Link
(#) daneg86 válasza CHZ hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Itt a rajz.
(#) steelbird válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Szerintem 50V alatt ne várj sokat a csőtől. A katalógusában is 50V a legkisebb érték, ami még fel van tüntetve a karakterisztikáján, de ott is minimális tartományban lineáris.

Ettől alacsonyabb feszültségen torzítókban használják.
(#) daneg86 válasza steelbird hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Ezeket a csöveket láttam már 12V-ról táplálva füles erősítőkben, ezért gondoltam, hogy 20-30 volton tudok rá valami megoldást keríteni Ez lenne az első olyan csöves kreálmány, amit magamtól csináltam, nem pedig kész rajz alapján.
Kapcsolóüzemű tápról fog menni egy átfaragott musical fidelity x10d-vel. Esetleg ha segítene, akkor nagyobb feszültség megoldható a csőnek kb 40-60voltig.
(#) pucuka válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Javaslom, tanulmányozd az általad használt cső adatlapját olyat, ahol a csőkarakterisztikák is láthatók. Ebből következtetéseket tudsz levonni, hogy mire számíthatsz szélsőséges beállítás esetén.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2014
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 16, 2014 / 1
 
Félvezetős része sem igazán ok. Csináltam egy vázlatot, ez alapján próbáld, 25-30V DC minimum tápfesz.
(#) Huginn hozzászólása Márc 16, 2014 /
 
Tervezem egy kis erősítő megépítését ez alapján. Mivel kapni fog egy hangváltó előfokot, szívesen elhagynám ebből a műveleti erősítőt, viszont van ott egy visszacsatolás a kimenetről... Mennyire befolyásolná az egész minőségét ez?
(#) reloop válasza Huginn hozzászólására (») Márc 16, 2014 / 1
 
Szia! Ha lemondasz a visszacsatolás által létrejövő hibajavításról, akkor ajánlott a végtranzisztorok nyugalmi áramát jelentősen megnövelni. Mivel pár alkatrészről van szó, legjobb ha magad ki is próbálod. R5, R6 értékét csökkentsd akár 2k2-ig, R7, R8-at viheted 1 ohm alá is. A hűtést méretezd nagyobbra ha szükségessé válik!
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2014 / 2
 
(#) Huginn válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Üdv itt is!

Köszönöm a válaszod, tehát jobban járok, ha nem mondok le a visszacsatolásról... így viszont lassan egy OPA-temető lesz, amit létre akarok hozni: 2db OPA2134 a 4 végfok miatt, 4 további pedig a hangváltóhoz... Vagy annyit egyszerűsítek rajta, hogy 24dB/oktáv helyett csak 12(18?) dB/oktáv lesz a meredeksége, ha elhagyok 1-1 fokozatot a hangváltóból. "A helyzet fokozódik..."
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Kicsit módosítottam a kapcsolásodon, jelentősen csökkent a torzítása, még lehetne rajta javítani.
(#) daneg86 válasza CHZ hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Köszönöm szépen a segítségeteket.
Végül az oldotta meg a problémát leginkább, hogy a cső feszültségét 60V-ra növeltem, és úgy állítottam be munkapontot.
Amennyiben minden jól alakul, akkor 2-3 hét és lesznek fent képek a "Ki mit épített?" topikban
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Szívesen! Várom az eredményeket..
(#) lesliewetzl hozzászólása Márc 20, 2014 /
 
Sziasztok,

Mint laikus kérdezem, fejhallgató erősítőre lenne szükégem, 4 fejhallgatót(6,3mm) kötnénk rá. Zenekari próbán egy keverőből kapná a jelet a bemenet.
Miképpen lehet egy ilyet elkészíteni és mire lenne hozzá szükség?

Köszönöm,
(#) steelbird válasza lesliewetzl hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Mi használunk ilyet, külön mindenkinek egy sztereó csatorna van, külön hangerő szabályzási lehetőséggel.
Mivel általában nem egyformák a fülesek és mindenkinek más-más hangerő kell, ezért mindenképpen annyi erősítőt és hangerő potit javaslok, ahány ember szeretné használni.
Még lesz amúgy is problémátok, mert senki nem fogja magát rendesen hallani a kevert jelben, mindenki többet akar majd magából.
Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy mindenkinek két potija van, egyik a keverőből kapott kevert jelet szabályozza és van egy másik, ami a saját hangerő. Ehhez kell mindenkinek még egy plusz bemenet, ahová mindenki a saját jelét beadja. Ezt lehet a keverő Insert aljzatából, vagy a csatorna előerősített kimenetéből, vagy a saját cuccból, stb...
Tehát, emberenként külön fejhallgató erősítő, egy közös bemenet és minden erősítőhöz pluszban még egy a saját jelnek. Mindez egy dobozban, de lehet külön-külön is dobozolni.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2014
(#) lesliewetzl válasza steelbird hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Az általatok használt cuccot mennyiből lehetne kihozni és mi lenne hozzá szükséges?
(#) steelbird válasza lesliewetzl hozzászólására (») Márc 20, 2014 /
 
Összeszámoltam nagyjából, doboz és trafó nélkül kb. 10-11E Ft az anyagköltsége.
Itteni HEStore árakat néztem az alkatrészeknél.

Dobozt lehet készíteni alu lemezből, trafót meg lehet bontani régi hi-fi -ből, vagy hasonlóból, kb, 15-20W -os trafó elég, 2x15V váltóval a szekunder oldalon.

Nyák tervvel nem tudok szolgálni, ez kb. 15 évvel ezelőtt készült, még tussal rajzoltam.

A rajzot be tudom rajzolni neked, ha kell.
De csak jövő hétre, nem leszek itthon a hétvégén.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2014
(#) daneg86 válasza CHZ hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Elvileg ma megérkeznek az alkatrészeim, és az erősítő panelt össze tudom rakni. Csőfoglalat kicsit ekecs munka lesz, mert még nem érkeztek meg a foglalataim. :/
Leszimulálgattam az egész művet Tinában, teljes kivezérlésen 0,6% körüli torzítás, 1-50Khz lináris átvitel, fázistolás kvázi állandó ( 14hz alatt van 50°, de ez nem hiszem, hogy számítana ). Elektronika tanárom szerint jó hangja lesz ( annyira bízik a művemben, hogy a kezembe nyomott 2 új siemens ECC88-at ), reményeim szerint ez ma este kiderül .

Nyákrajzból egy kis részlet , hogy lásd, nem csak egy trióda lesz az egészben.
(#) lesliewetzl válasza steelbird hozzászólására (») Márc 21, 2014 /
 
Köszönöm, jövő héten még kérdezlek addig összeszedem a gondolataimat.
(#) daneg86 válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 23, 2014 /
 
Kész sajnos nem lettem vele, most is hibakeresés folyik, de kis helyzetjelentés.
Dropbox mappa
(#) CHZ válasza daneg86 hozzászólására (») Márc 23, 2014 /
 
Nagyon szépen megcsináltad!
Mi a probléma?
(#) daneg86 válasza CHZ hozzászólására (») Márc 23, 2014 /
 
Valószínű itt-ott összeérnek vezetők, eleinte zárlatos volt a táp része is, azt ki tudtam javítani, de mivel csak hétvégente van rá időm, így majd jövőhéten folytatom a hibakeresést, amúgy teljesen csendben van, és nem reagál semmire
Következő: »»   66 / 144
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem