Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   41 / 74
(#) pucuka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 17, 2014 / 1
 
A másik, hogy a két tranzisztorból jobb lenne egy gyors Schmitt triggert fabrikálni, mert akkor nem lennének prellezések. Vagy, ha mást nem is, legalább a bemeneti erősítő (FET) után mindjárt egy Schmitt trigger.
(#) metabo123 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Na.. ezt nem értem én se!
(#) metabo123 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Megyek és kimérem a leírtak alapján, meglátjuk mi lesz. Köszi!
(#) pucuka válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 17, 2014 / 1
 
A digitális áramköröknek (ilyen a frekvencia mérő mikrovezérlőjének bemenete is) határozott felfutású impulzusokra van szüksége, különben a bemeneten a komparálás bizonytalan lesz. Ezen segít a Schmitt triggeres kapcsolás, aminek a pozitív visszacsatolása révén hiszterézise van. A nagy hurokerősítés miatt egy adott szintnél hitelen átbillen, de ennél a szintnél kisebb bemeneti szintnél billen csak vissza.
A mikrovezérlő bemenete kb. max 50 MHz -ig működik, ekkora frekvenciára még nem túl nehéz, bár nem könnyű, jól működő hiszterézissel rendelkező komparátort készíteni.
De léteznek Schmitt trigger bemenetű inverterek is a digitális áramkörök között, amikkel megoldható a probléma. (a színusz, és háromszög jelalak komparálása)
A FET -et pedig pár száz mVcc jelnek teljesen ki kell tudnia vezérelni.
(#) metabo123 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
A multis mérés szerint hibátlan a FET, most jön a tesztáramkörben való vizsgálat.
A mellékelt ábra szerint kell tesztelni?

FET_test.JPG
    
(#) papus51 válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Közben előszedtem a frekimérőt. Kicseréltem benne a BF240-et, és láss csodát kiválóan működik. Kb. 10Hz-től indul és szinkronban mér az ITT Metrix frekimérőmmel. Az egyetlen korlátja jelenleg, hogy csak sima 74132-es volt itthon és ez csak kb. 18MHz-ig hajtható.
Ja, és nekem sem BF961 van benne, hanem BF982, mert ezt tudtam beszerezni.
A bekötés pedig úgy néz ki, hogy felirattal felfelé, óramutatóval egyezően: D, S, G1, G2
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2014
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Ha nem idegenkedsz az SMD elemektől, akkor egy ilyen áramkör bőven megteszi.
(#) papus51 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Szia! Dolgozom SMD-vel, és köszi.
(#) metabo123 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
Nos, készítettem fotókat a szkópábráról. A jelszintek hozzávetőlegesek, az ábrákból lett visszaszámolva:
Foto_1: 1 KHz négyszög a bemeneten 9,6V cs-cs
Foto_2: BF964 Gate_1 (110mV cs-cs)
Foto_3: BF964 Gate_Drain (14mV cs-cs)
Foto_4: BF240 Kollektor (400mV cs-cs)
És még két fotó a műszerről. Kicseréltem a BF240-et és 964-ot is újra, de még a 74HC132-t is.
A helyzet változatlan. Ahogy csökkentem a funkciógenerátor kimeneti amplitúdóját 6Vcs-cs nél már nem mutat semmit a kijelző.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2014
(#) CHZ válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
Frekimérőt ne a generátor kimenetéről tápláld, jobb megoldás az IC négyszög kimenete.
(#) pucuka válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
Elnézésedet, de nekem egy kapcs rajz többet mond. A nyákkal látható gond nincs.
A szkóp ábráján a 3. és 4. képen mintha valami gerjedés lenne. jobban nyújts ki, hogy a négyszög alján, tetején miért vastag a vonal. A szintekből is az látszik, hogy valami nem kerek.
Egyébként CHZ -nek igaza van, a frekimérőt minden hókusz pókusz nélkül, a generátor négyszög kimenetéről hajthatod, a többi jelalak is ugyanakkora frekijű, más nem lehet.
(#) metabo123 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
Az oldal tetején írtam, hogy Vicsys-féle frekimérőről van szó, korábban rajzot is tettem be, bocs, már itt kapcsrajzot nem mellékeltem. Annyira az előfok vélt hibájára koncentráltam, hogy ez már lemaradt.
DE... megoldódott a probléma! A FET volt a bűnös! kettőt vettem a 964-ből (örültem, hogy egyáltalán kaptam) és hibásak. Multival méregettem dB_Thunder útmutatásai alapján, rendben lévőnek tűnt (igaz mérőáramkörbe nem tettem). Ma vettem egy BF981-et egy másik boltban (964 már nincs a környéken) betettem és JÓ!
Idézet:
„Egyébként CHZ -nek igaza van, a frekimérőt minden hókusz pókusz nélkül, a generátor négyszög kimenetéről hajthatod, a többi jelalak is ugyanakkora frekijű, más nem lehet.

Jogos, csak nekem az IC 11-es lábára kötve nem mért semmit, nem volt erősítése az előfoknak.
A szinuszt és a háromszöget viszont továbbra is falsul méri.
Köszönet mindenkinek!
(#) morgo válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 19, 2014 / 1
 
Szia! Kicsit megkésve, de itt van a keresett adatlap:
Bővebben: Link
(#) pucuka válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 19, 2014 / 3
 
Az XR2206 adatlapja szerint a 11 lábon a négyszögjel amplitudója 12 Vpp. Ennek a jelnek közvetlenül meg kell tudnia hajtani a frekimérő számláló bemenetét, sőt, még talán túl sok is.
A bemeneti erősítő jelformáló kapcsolásra akkor van szükség, ha ismeretlen amplitúdójú, és alakú jel frekvenciáját is szeretnéd mérni. Mivel a jelgenerátor max 1 MHz -es jelet ad, olyan nagy kihívás nincs a dologban. Ha külső jelet is akarsz mérni, akkor van szükség a bemeneti fokozatra, de az egy tranzisztor is majd 10 × -est erősít, úgyhogy ezután már jöhet a Schmitt triggeres jelformáló. Viszont ha ki akarod használni a frekimérő 50 MHz -es lehetőségét, akkor kell csak foglalkozni a bonyolultabb, szélessávú kivitellel.
(#) attila_v válasza metabo123 hozzászólására (») Aug 20, 2014 / 2
 
Örülök, hogy megoldódott a nagy talány!

Újabb fejlesztést tettem a műszer szoftverébe: 500Hz alatt periódusidőt mér, nem frekvenciát.
Ettől pontosabb lesz a mérés, hiszen nem 49 vagy 50 Hz-et ír ki a műszer, hanem pl. 49.855-öt.
Sajnos az algoritmus "csak" plusz-mínusz 3 mikroszekundum pontosságú (ellentétben a frekvenciamérővel, mert az takra pontos). Hardvermódosítás nélkül nem találtam rá jobb megoldást.
Ez a módosítás csak 16F628A-ra jó, mert a 84-esben nincs 16 bites Timer1. Az üresen hagyott RA5-ös lábat használtam fel üzemmód váltásra. Aki az eredeti cikk nyákját készítette el, annak csak akkor fog periódusidőt mérni a műszer, ha a PIC 4-es lábát leköti a tápfeszültségről, és a test pontra köti (vagy kapcsolót tesz rá). Én annak idején direkt kivezettem ezt a lábat egy jumperra (p3-as jumper).
Sok időm nem volt tesztelni, megköszönném, ha megírnátok a tapasztalataitokat (az 500 Hz környéki váltásra lennék különösen kíváncsi).
ps. periódusidő mérés módban, ha nincs bemenő jel, akkor az utolsó mért értéket írja ki a műszer, mert vár a következő periódusra, ami ugye így nem jön. Szóval nincs képernyőtörlés ilyenkor, ez normális.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2014

ftmero.hex
    
(#) attila_v hozzászólása Aug 22, 2014 /
 
Nos, teszteltem 500 Hz környékén is a programot, és jól működik.
A mellékelt képen egy 50 Hz-es időalap mérése látható periódusidő mérő módban.

IMGP4917.JPG
    
(#) CHZ válasza attila_v hozzászólására (») Aug 23, 2014 /
 
Köszönöm, hogy megosztottad velünk a módosítást.
Kipróbáltam a régen elkészült frekimérőmben, működik, (4 es kivezetést még eredeti bekötés szerint).
(#) osilaci47 hozzászólása Szept 15, 2014 /
 
Keresek egy olyan kollégát aki már megépitette a novákféle 500 Mhz-es frekvenciamérőt.
(#) papus51 hozzászólása Szept 17, 2014 /
 
Készítettem egy 1GHz-es előosztót. Részletek itt.
(#) metabo123 válasza attila_v hozzászólására (») Okt 2, 2014 /
 
Kicsit eltelt az idő nyár óta (augusztus 6.) nem volt se kedvem se időm kipróbálni progigat. De most elővettem és végigpróbáltam mindet.Kipróbáltam PIC16F84A és PIC16F628A-ban mindegyik HEX-et egysoros és kétsorossal kijelzővel is. Hibátlan!
Végül is két frekimérő épült, az egyik a 84A-val és az egysoros kijelzővel került bedobozolásra. A 628A kapta a kétsoros kijelzőt, amibe végül az ITT közzétett, továbbfejlesztett progid került. Ez is hibátlanul működik, köszönet érte.
Külön köszönet azért, hogy megoldottad számomra (és ezáltal mások számára is) az egysoros kijelző problémát!
(#) attila_v válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Már megérte megcsinálnom - én valószínűleg csak nagyon ritkán fogom használni a műszert!
(#) whitedrago hozzászólása Nov 24, 2014 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a Vicsys-féle frekvenciamérőt. Egy problémám van vele, hogy nem működik. Bekapcsoláskor nem jelenik meg semmi, se üzenet, amit elméletileg ki kellene írnia, se semmi. A kijelző viszont világít, csak ugye egy karaktert sem jelenít meg.
Amit Vicsys a cikkbe linkelt PIC szoftver, az már ugye benne van alapból a PIC-ben?
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2014
(#) whitedrago válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
Így már értem. Hát ezt jó lett volna hamarabb tudni
Holnap iskolában utánaérdeklődök, hogy meg tudják-e nekem csinálni. Ha nem jön össze, akkor ezt hol tudnám megcsináltatni?
Másik kérdés, hogy a PIC attól, hogy program nélkül volt bekötve, még nem ment tökre, igaz?
(#) gerenk válasza whitedrago hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
Semmi baj nem történt. A PIC felprogramozását Te is meg tudod csinálni. Annak aki el tudta készíteni a frekvencia mérőt ez nem lehet probléma. Még el kell készíts egy program égető
áramkört, le kell tölts egy égető programot, kell egy soros vagy párhuzamos porttal rendelkező
PC XP op. rendszerrel.
(#) whitedrago válasza gerenk hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
Ez jól hangzik, mindjárt utána is olvasok. Soros port van az alaplapon, Win7 alatt pedig tudok futtatni XP-t.
(#) gerenk válasza whitedrago hozzászólására (») Nov 24, 2014 /
 
WINPIC 800 progit ajánlom, nekem párhuzamos port is van a gépemen, XP fut.
OSHON égetőt készítettem, a frekvencia mérőt én is elkészítettem, a PIC-et égettem az
említett égető programmal. A frekvencia mérő fut 84 és 628 tipusokkal egyaránt, programot is használhatsz hozzá másikat is. Lehet kísérletezni.
(#) gerenk válasza whitedrago hozzászólására (») Nov 25, 2014 /
 
Ezt az égetőt használom
(#) horka001 hozzászólása Nov 28, 2014 /
 
Sziasztok
Én is megépítettem Vicsys féle frekimérőt. Fel is programoztam Winpic800-zal Propic2-vel párhozamos porton. De úgy néz ki a frekimérő nem indul. Ez furcsa nekem, mivel több cuccot is csináltam és indultak.
Nem ír ki semmit az lcd kijelzőre! Feszültség van az oscillátoron 2,7Vac mértem a lábain.
Megírtam három fajta pic-re is 84, 84A és 628-ra (volt nekem mindegyikből itthon), de ugyanazok a tünetek!
Olvastam, hogy másoknak is ugyanezek voltak a gondjai. Érintkezési hiba nem szakádás, vagy rövidzár nem lehet, mivel lemértem és nincsen ilyen.
Mit tudtok javasolni?
(#) vicsys válasza horka001 hozzászólására (») Nov 28, 2014 /
 
Minden ugyanaz mint a cikkben? Nem változott semmi? (az esetek 99%-ban valami változtatás volt és azért nem ment). A kijelző kontrasztját állítottad?
(#) horka001 hozzászólása Nov 28, 2014 /
 
Igen változtattam a kontraszton. Nem változott semmit. De ha rámértem multiméterrel a kvarc lábaira akkor egy csomó négyzet jött elő a kijelzőn. (tehát a lábak elérik az lcd-t, nincsen szakadás!) Ha tekertem a trimmert természetesen elhalványultak és vissza. Cseréltem már egyszer kvarcot is ugyan az, hidegítő kondit is.
A winpic oda-vissza olvasta a progit. Lehet, hogy pickit-tel kéne írnom!

A pic 2-es lábát összekötöttem egy vezetékkel ahogyan a leírásban meg ott volt, hogy hiányzik a nyákról.
Olyan, mintha az uC ott sem lenne!
Következő: »»   41 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem