Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2571 / 3947
(#) SzervízMacska válasza melodee87 hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Igazán nincs mit! Nem kell mindig a spanyol viaszt feltalálni...
(#) melodee87 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Most néztem ezeket az elosztokat és csak 550w tudok bedugni a master aljzatba és a gépem pedig 1320w.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2015
(#) _Petya_ hozzászólása Jún 1, 2015 /
 
Ebben az áramkörben Bővebben: Link mivel tudnám helyettesíteni az MCP6002 műveleti erősítőket? Nehéz beszerezni, tudnátok ajánlani valami elterjedtebb alternatívát? Például valami olyan ami a RET-ben kapható? Köszi!
(#) proli007 válasza _Petya_ hozzászólására (») Jún 1, 2015 / 1
 
Hello! Nem olyan jó, de egy TL072 vagy TLC272 is megteszi..
(#) eSDi válasza _Petya_ hozzászólására (») Jún 1, 2015 / 1
 
Üdv!

Bármelyik Single Supply Rail-to-Rail ki és bemenetű műveleti erősítővel helyettesítheted szerintem ebben a kapcsolásban. Az viszont kicsit túlzás, hogy nehezen beszerezhető! Bővebben: ChipCAD
(#) fede99 hozzászólása Jún 1, 2015 /
 
Üdv Mindenkinek!
Kezdő vagyok, és segítségre lenne szűkségem..Mint minden kezdőnek így nekem is az első kapcsolásom a 2 db ledes villogó, 2 Elektrolit Kondenzátorral 2 pnp Tranzisztorral + az ellenállások (led 10k). Találtam kapcsolási rajzot, ami szerint meg is építettem próbanyákon. Mindent a rajz szerint csináltam, kivéve a tranzisztor Bázisára csak a kondenzátort kapcsoltam, nem kötöttem rá még plusz áramot, gondolva arra hogy ha kap + áramot akkor mi szükség a kondira. A 4.5v helyett nekem 9v elemről működik. Eleinte működött a szabálynak megfelelően, majd egy kicsit 'buheráltam' rajta és mikor bekapcsolom, elkezd világítani mindkét led majd az egyik egy idő után lassan kikapcsol, de a másik tovább megy, de nem váltakozva világítanak. Majd később a Bázisra rákapcsoltam + áramot 10k ellenállással, de annyi változott, hogy mindkét led megy folyamatosan. Az alábbi képeken a Bázisra csak a kondi van rákötve, de ahogy leírtam (elkezd világítani mindkét led majd az egyik egy idő után lassan kikapcsol, de a másik tovább megy) nem helyesen működik... Légyszíves segítsetek, hogy mi lehet a probléma...

Várom mihamarabbi válaszotokat!
(#) proli007 válasza fede99 hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Hello!
- A képeken nem igazán látható, hova kapcsolódik az elem és hogy mind két emitter megkapja-e a GND-t.
- Az nem túl korrekt, hogy nincs bázisellenállás, mert ettől kezdve a kondik szivárgási áramától fog függni a működés.
- Ha jól látom a Led-ekkel sorba nem 150ohm van, hanem 10kohm. Ha a bázisellenállás is ennyi, akkor az ugyancsak 10kohm-os bázisellenállás árama úgy kinyitja a tranzisztort, hogy nem képes működni. Hiszen egyszeres erősítéssel is már működne. A tranyó bétája meg 200..400 között van valahol. De a 10kohm bázisellenállással egy fehér Led már világít. Tehát a bázisáramtól ugyan úgy fog világítani, mint a kollektoráramtól.
- Egy ilyen astabil kapcsolás nagyon egyszerű, de könnyű elérni, hogy ne működjön, ha a feltételek ilyenek.. Tehát kisebb kollektor ellenállásra, és nagyobb bázisellenállásra lesz várhatóan szükség.
(#) _Petya_ válasza eSDi hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek! Sajnos Szegeden nincs más normális bolt, 100 Ft-os alkatrészt meg nem szívesen rendelnék 1000 Ft-os postaköltséggel Egyébként MCP602 kapható itt, szerintetek az jobb, vagy a fentebb említett TL072 vagy TLC272? MCP602 és MCP6002 összehasonlítás a weboldalukon
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2015
(#) proli007 válasza _Petya_ hozzászólására (») Jún 1, 2015 / 1
 
Hello! Nyugodtan használhatsz MCP602-őt is, ha az kapható. De a TLC272 si megfelelő lesz.
Egyébiránt ebbe a kapcsolásba, sem bemeneti,sem kimeneti oldalon nem kell Rail-toRail erősítő. Mert a bementek munkapontja három diódával fel van emelve, (ez kb. 1,5..2V) a kimeneten meg egy Led-et hajt, ami "meg sem szólal 1,5..2V) alatt. Így szinte teljesen mindegy mi van benne. Az IC-k offset feszültsége meg hasonló.
A kapcsolás nem mondható teljesen korrektnek,Az első és második fokozat offset hiba feszültségétől függően a Led vagy világít, vagy nem. Mert a második fokozat erősítése 100-szoros. Ha az első offset hibája +2mV, akkor a második kimenete 200mV-al lejjebb van, mint a három dióda nyitófeszültsége. Ha az offset +2mV, akkor 200mV-al feljebb. Ettől a piros Led nyitófeszültségének nagyságától az vagy világít, vagy nem..
De a rajz is meglehetősen slampos, nincsenek jelölve a csomópontok. Legfőképpen a 10kohm-D1-C2 találkozásánál hiányzik ez a pont nagyon..
(#) _Petya_ válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Köszönöm, akkor MCP602 lesz. Azt nem írtam, hogy a LED helyett egy Arduino ADC bemenetére lesz kötve, gondolom ehhez nem kell sok változás az áramkörben (analóg témában nagyon nem vagyok otthon...).

Igen, a rajz nagyon slampos, de azért el tudtam igazodni rajta...
(#) proli007 válasza _Petya_ hozzászólására (») Jún 1, 2015 / 1
 
Sok változtatás nem kell, mondhatni semmi. A kimentet kell az AD-ra vezetni..
Az "alapvonal", kb. a három dióda nyitófeszültségének közelében lesz.
Az 5V táp mellet a Rail-to-Rail annyival jobb, hogy nagyobb a kimenet kivezérelhetősége..
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2015
(#) Gj hozzászólása Jún 1, 2015 /
 
Üdv!
5V-on AVR-rel szeretnék mérni ilyen szenzorokat, de kb. 5-10m kábelen keresztül.
Mennyire lesz ez így pontos, érdemes megvalósítani?
(#) _Petya_ válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) yoman917 hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy hegesztőm, aminek a hegesztőáramát fojtótekercs helyett kondenzátorral szűrök. A problémám az, hogy a kondi hegesztés után feltöltve marad. Ennek orvoslására azt a tanácsot adták, hogy mivel a hegesztőtrafót mágneskapcsoló vezérli, ezért csak építsek be egy nyitó segédrelét, amibe egy 10W-os ellenállást bekötve ki tudom sütni a kondit. Mi az a segédrelé, hogy működik, illetve erre a célra milyen paraméterűre lenne szükségem? (esetleg egy link hogy néz ki nagy segítség lenne)
(#) Hurkafej1 hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Üdv!
238V mennyire elfogadható még hálózati feszültségnek?
A héten 2 izzó is kiégett itthon, ezért a kíváncsiság. Vagy véletlen egybeesés?
(#) killbill válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
238V teljesen elfogadhato, az meg 5% plusz sincs.
(#) ativagyok hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy áramkör részeként szükségem lenne egy olyan kialakításra, hogy egy jumper segítségével ki tudjam választani, hogy egy LED logikai 0, vagy 1 szinten világítson.
Elég egyszerűnek tűnik, de sajnos kifogott rajtam, megköszönném, ha valaki tudna segíteni.
Üdv,
Ati
(#) nedudgi válasza ativagyok hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
További részleteket is árulj el. A LED, és az őt vezérlő áramköri részlet jó lenne.
(#) killbill válasza ativagyok hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Ha digitalis aramkorrol van szo, akkor peldaul egy EX-OR kapu egy jo megoldas lehet.
(#) pont válasza ativagyok hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Ha jól értettem a problémát, akkor a váltókapcsoló képviseli a H és L szintet, a másik két kapcsoló a jumper. Ha a felső jumper van zárva akkor H szintnél világít a led, ha az alsó akkor L szintnél.

NONAME.JPG
    
(#) marty9228 válasza _Petya_ hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Szia
Idézet:
„Sajnos Szegeden nincs más normális bolt”


Bővebben: Link
Bővebben: Link
MCP 602 Bővebben: Link

Lehet, hogy ismered
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2015
(#) BEMcorp válasza marty9228 hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Miért linkelted be 3x ugyan azt a boltot, amit ráadásul Ő is említett pár hozzászólással hamarabb?
(#) ativagyok válasza pont hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Köszönöm a válaszokat, pont ezekre volt szükségem.
A XOR kapu és ez a tranzisztoros kapcsolás is nagyon jó.
Üdv,
Ati
(#) Gj hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Üdv!
5V-on AVR-rel szeretnék mérni ilyen szenzorokat, de kb. 5-10m kábelen keresztül.
Mennyire lesz ez így pontos, érdemes megvalósítani?
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2015
(#) forrasztgatok hozzászólása Jún 2, 2015 /
 
Hali. Nem találtam ilyen témát, ezért ide írok. A régi 16 bites számítógépemnél több kernal ROM-ot használok egyszerre, átkapcsolhatóan. Egy EPROM-ba programoztam be a 8 ROM tartalmat. Ehhez a 3 címvezetéket 3 különálló 2 állású kis karos kapcsoló középső tűjére kötöttem be, majd mindhárom kapcsoló 2 szélső tűjére az 5V-ot és a földet végigláncoltam. Az 5V-ot és a földet az EPROM lábairól vettem le. Így lehetséges a 8 kombináció. Működik is.
Ilyesmi a kapcsoló, a 2 áramkörös fajtánál jobban elférek az 5V és föld láncolásánál: http://www.salshop.hu/shop_ordered/5096/shop_pic/unas_412360.jpg?ti...693038

Hogyan lehetne ezt 1 kapcsolóval megoldani? Ezt is kb. 5-6 mm-es kör alakú lyukba akarom beépíteni. Ez lehetséges?
Nézegettem a 10 állású decimális, meg a 16 állású hexadecimális forgó kódkapcsolókat, de ezek önmagában nem alkalmasak erre. Mi a legegyszerűbb megoldás?
A 3 állású, és/vagy 2-3-4 áramkörös kapcsolók nem jók, mert egyszerre mozog az összes érintkező, és a 3 címvezetéket egymástól függetlenül kell hol alacsony, hol magas szintre kapcsolni.
(#) pont válasza Gj hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Hogy önmagában mennyire pontos azt nem tudom, de a 33K mellett 10 méter vezeték ellenállása nem számít. Nagyobb probléma, hogy ez sem nem lineáris, csak simán adc vel mérve nem jó, ha utószámításokat végzel, ott aztán lehet hiba.
(#) Gafly válasza pont hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Ráadásul váltófeszültséggel kell táplálni (és igy azt is kell mérni), mert egyenáramú táplálás eseten nagyon hamar tönkremegy...
(#) pont válasza forrasztgatok hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Vagy egy 8 állású kapcsoló jeleit OR kapukkal elosztod ahova kell, vagy az alábbi kapcsolással nyomógombbal lépteted a számlálót és QA,QB,QC címez.

193.JPG
    
(#) killbill válasza forrasztgatok hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
A kodkapcsolo miert nem alkalmas? A kozos labat foldre teszed, az A, B, C kimeneteket pedig felhuzo ellenallasokkal a +5V-ra. Es az igy kapott jeleket viszed a cimvezetekekre.
(#) killbill válasza pont hozzászólására (») Jún 2, 2015 /
 
Idézet:
„vagy az alábbi kapcsolással nyomógombbal lépteted”
és azt jatszod, hogy egy gombnyomasra hanyat lep a szamlalo , ugyanis a mechanikus nyomogomb prellezik, ugyhogy nem egyet fog lepni egy megnyomasra.
Következő: »»   2571 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem