Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   50 / 53
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Akkor az már nem elem, csak valami.. Napelemet neki!
Pjg! Utána szoktak bevadulni..
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Van hivatkozásod ehhez a szúnyogriasztóhoz való napelemhez?
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Nincs, de ha van megfelelő feszültségű elemed, akkor egy diódán keresztül rá lehet kötni. De a fogyasztását sem ártana megnézni hány mA és összevetni az elem/aksi kapacitásával, hogy képbe légy mennyi a várható üzemidő..
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
Hogyan nézzem meg a szúnyogriasztó fogyasztását?

Különben az lenne a jó, ha egy napelem töltené is az újratölthető elemet ( Ni-MH ), éjjelre; napkeltéig kitartana.
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 14, 2015 /
 
- Egyszerűen megméred hány mA-t vesz fel egy műszerrel az elemből. Az aksira rá van írva, a kapacitása, mAh-ban, ezt elosztod a fogyasztással, és megtudod hány órát üzemelhet maximum.
- Ha nappal is üzemel, akkor a napelemnek kb. kétszer nagyobb áramot kell adni, mint a fogyasztás. Ha nem, akkor meg ki kell egészíteni egy alkonyt kapcsolóval (szerencsés esetben csak fényérzékelővel) az áramkört.
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
60 KHz-re állítva 22,6 mA
20 KHz-re állítva 18,2 mA
a riasztó áramerősség-felvétele.
A Ni-MH akku kapacitása 200 mAh.
Az akkura 8,4 V van írva.

8,85 -tól 10,99 óráig bírja ezzel az akkumulátorral, azaz egy éjjel bírja.

Építenék egy kis akku-töltőt pont ehhez az akkuhoz.
A töltő magától kikapcsolna, ha az akkut föltöltötte, majd csepp-töltéssel tartaná benne a lelket.
Ha a riasztóban lévő akku lemerült 8,4 V-ról 8V alá, akkor tölteném újra. Ni-MH akkunál nem kell lemeríteni töltés előtt.

Másrészt pedig, fali adapterrel is üzemeltetném.

Ezt a két célomat hogyan érhetném el?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 15, 2015 / 1
 
Cseppet agyon variálod a dolgot. Ennek üzemetetésével akarod a szabadidődet tölteni?
Ha van napelem, annak 20..40mA töltést kellene adni. Egy kis töltő imitáció a napelemhez megfelelő. De a 12V-ról a töltés is mehet erről. Minek ide csepptöltés meg nyalánkság. Ha kimerült, feltölti a napelem. Éjjel meg használod. A CDS fotoellenállás bekapcsolja ha sötét van, ha meg nap van, tölti a napelem. így meg van a ciklus.
A NiMh aksinak is van memória effektusa, csak kisebb, mint NiCd aksinak.
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Köszönöm! Nagyon tetszik. A Nap-AkkuTöltőn a SUN/BAT kapcsoló kézi, ugye? Lehetséges-e, hogy a kézi kapcsolót is egy CDS fotoellenállás helyettesítse - ekkor ez is magától működne?
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Igen kézi kapcsoló. De mi értelme volna annak váltásának CDS-re (fényre)? Mert az a kapcsoló, váltja az adapteres és napelemes töltést..
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Egyszer horgásztam egy kis tavacska partján, tőlem balra-jobbra nádas volt. Délben, a napsütésben majd megettek a szúnyogok. Szerintem nem kell a CDS, majd én bekapcsolom, ha van szúnyog. Oda viszont szerintem nem ártana egy CDS, ahol ki kell választani az adaptert, vagy a napelemet. Mi értelme lenne? Az, hogy minek fogyaszzam az áramot, ha van Napenergia is?
(#) proli007 válasza csanyipal hozzászólására (») Aug 16, 2015 / 1
 
Akkor legcélszerűbb két dióda. Ha a napelem több feszültséget termel, mint az adapter, akkor az fogja tölteni az aksit. Csak ebben a megoldásban és áramtartományban értelme nem sok van a dolognak. Mert az adaptert kellene leválasztani a hálózatról, ahhoz hogy ne fogyasszon.
Az adapter szekunder oldalának bontása, nem fog járni energia megtakarítással. Azt, ezzel a töltőárammal terhelve ugyan annyit fog fogyasztani hálózati oldalon, mint ha nem lenne töltés. A hálózati leválasztáshoz meg egy relé kell, ami annyit fogyasztana a napelemről, mint maga a töltés. Ha meg a relét hálózatról táplálod, annak kell annyi energia mint maga a töltés. Szóval ilyen kis energia tartományban ezért, értelme a dolognak nem sok lenne.
Szóval meglehetősen teoretikusnak gondolom a megoldást. Vagy fizikailag máshogy gondolod a megoldani?
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2015
(#) csanyipal válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2015 /
 
Nem gondolom máshogy a megoldást. Akkor marad a kézi SUN/BAT kapcsoló. Ha meg megyek horgászni, akkor egyszerűen kihúzom a fali adapter riasztó felőli dugóját, és viszem a riasztót a horgászhelyre. A kapcsolót átállítom a napelemre. Ha süt a Nap, akkor tölt is közben, amellett, hogy riaszt.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2015
(#) csanyipal hozzászólása Okt 11, 2015 /
 
Mit szóltok ehhez a szúnyogriasztóhoz?
(#) csanyipal hozzászólása Okt 11, 2015 /
 
A citromolaj, azaz Limonis aetheroleum zavarja a szúnyogokat, mert ki nem állhatják az illatát a szúnyogok.
Ha lenne olyan elektronikus szerkezet, ami ezt az illatot terjesztené a levegőben, az tökéletes lenne.

Egyszer láttam valahol az Interneten egy olyan elektronikus szerkezetet, melyről azt állították, hogy távolba küldhetők vele bizonyos illatok, mint a telefonnal a hangok.

Na, ennek csak a közelben kéne adnia az illatot.
Lehetséges lesz ez a távoli jövőben?
(#) Bakman válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Elektronikailag működik, bár az 1,5 V-os tápfeszültség kicsit kevés. Az már más kérdés, hogy biológiailag is működik-e.
(#) csanyipal válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Kifejtenéd bővebben, hogyan működik elektronikailag?
(#) Bakman válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 12, 2015 / 1
 
Ez egy egyszerű astabil multivibrátor. Olyan kötelezően megépítendő kapcsolás, mint programozáskor a "Hello world!". A két tranzisztor kollektorán felváltva van magas ill. alacsony szint. A hangszóró a két kollektorra van kapcsolva és a tranzisztorok kapcsolási frekvenciájával egyező frekvenciájú hangot ad ki, tulajdonképpen váltóáramot kap. Nem számoltam utána, elvileg sípol, így riasztva el a szúnyogokat. A sípolást biztosan meg lesz (esetleg nem hallható tartományban), a riasztás már kétséges.
(#) csanyipal válasza Bakman hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Értem az elvet, köszönöm a magyarázatot.
Azonban, miért kétséges a riasztás?
(#) Bakman válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 12, 2015 / 1
 
Mert sokan (köztük én is) kipróbáltak sok variációt, kombinációt, de a többsége nem, vagy alig volt hatásos. Akinek hatásos volt, az vagy igazat mond, vagy nem meri bevallani a kudarcot. Nekem a legjobb elért eredményem egy kb. 1 m átmérőjű kör, ahol kevésbé csíptek, de hogy több m2 -t lefedni íly módon, fene tudja. Elég, ha csak ezt az egy topikot végigolvasod. Pl. többen egy speciális hangsugárzótól várták a kívánt riasztó hatást.

Mindenesetre a kapcsolás fillérekből összerakható (szinte bármilyen NPN tranzisztorral működik), sokat nem vesztesz vele, max. egy kis vért.
(#) Inhouse válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Az lenne az elv, hogy olyasmi hangot ad ki, mint a szúnyogok, amik nem szeretik ezt... ezért nem is látunk egymás mellett több szúnyogot...vagy mégis?
Ettől függetlenül, nekem egy kis tollszerűségem volt és anno recepciós koromban éjszaka mintha segített volna. De volt hallható tartományban is hangja, azt meg kellett szokni.
(#) csanyipal válasza Attilawap hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Tegnap sétáltam a Tisza töltésén. Volt szúnyog. Bekapcsoltam a riasztót, de nem rebbentek szét tőle a közelemben lévő szúnyogok. Talán mind hím szúnyog volt, mert csak a nőstényeknek kellene riadniuk. Csavargattam 20 000 és 60 000 KHZ között a potmétert, de semmi hatása nem volt. Nem gyenge a 9V-os elem, nem túl kicsi a hangszóró teljesítménye? Hogy ellenőrizhető elektronikailag, hogy a hangszóró kiadja az ultrahangokat?
(#) kadarist válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 14, 2015 / 1
 
Egy macska segítségével tesztelheted.
(#) csanyipal válasza kadarist hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Gondoltam már erre a lehetőségre. Te hogyan tennéd?
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2015
(#) Bakman válasza csanyipal hozzászólására (») Okt 14, 2015 / 1
 
Macskek közelében bekapcsolod. Ha felfigyel rá, akkor ad hangot.
(#) csanyipal válasza Bakman hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Én is így gondoltam.
(#) csanyipal válasza Bakman hozzászólására (») Nov 2, 2015 /
 
Arra gondolok, miközben a Tisza töltésén sétálok, s tartom magam előtt e szúnyogriasztót, viszont a szúnyogok pajkosan röpködnek centiméteres közelben, hogy talán nem elég erősen szól az ultrahang. Egyetlen 9V-os újratölthető akkumulátor hajtja meg a riasztót. Hogyan növelhető a hangszóró teljesítménye? Még nem próbáltam macska közelében a riasztót, mert nekem nincs macskám, s háztömbben lakom. De majd elvégzem a macskapróbát is.
(#) Nemtudhatod hozzászólása Nov 2, 2015 1 / 1
 
A szúnyognak nincs füle: Bővebben: Link
(#) mark.budai hozzászólása Jún 8, 2016 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem, ezt a készüléket milyen sikerekkel építettétek meg eddig? Falun élek, állóvíztől nem messze, és elképesztő, amennyi szúnyog van. Egy meccset nem lehet megnézni az udvaron pár haverral egy jó sör mellett, mert megesznek a szúnyogok. Úgyhogy gondoltam építek egy aduászt, csak ledobom az asztalra, és nyugodtság van. Már ha tényleg működik. Ebayen találni ehhez jó hangszórót? Azt olvastam a cikkben, hogy nem mindegyik hangszóróval működik, ami ugyan így néz ki.
Köszönöm előre is a segítséget!
(#) kocsgab002 válasza mark.budai hozzászólására (») Jún 8, 2016 /
 
Szevasz.
Évekkel ezelőtt építettünk sokan, én hozattam be Németországból a piezókat. KEMO L10 piezókat keress, a többivel nem működött, viszont ezzel hibátlan volt. Anno 60-70 darabot hozattam be, mind elfogyott A közös beszerzés topikban szerveztük.
(#) mark.budai válasza kocsgab002 hozzászólására (») Jún 8, 2016 /
 
Szevasz Gábor, köszönöm a segítséget!
Az utóbbi időben nagyon elterjedtek az USB-s "külső aksik", ezért arra gondoltam, hogy egy MC34063-mal építek egy boost konvertert, ami 16V-ot előállít a piezonak. Gondolom ennek sincs túl nagy áramfelvétele. Így az egész áramkör egy mezei USB csatin kapna tápot, ha kell, telefontöltőről, ha kell, egy ilyen külső aksiról.
Következő: »»   50 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem