Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   556 / 607
(#) Helios hozzászólása Máj 12, 2016 /
 
Sziasztok!

Adott EZ a képlet. Elkezdtem kiszámolni, hogy +-38V-os feszültség mellett kapok 70W teljesitményt. Ezzel rendben is volnánk. Na de mikor kiszámoltam az áramerősséget, akkor ezzel a tápfesszel nekem csak 1,5A jött ki... Fontos lenne az áramerősség, mert csak 1,05-ös huzalom van itthon, és 2 monoblokknak tekerek épp trafót. A kérdésem az, hogy mennyi áramfelvétele lehet a 2db mono blokknak? Elég, ha az 1,05-ös huzallal megtekerem?
(#) Alkotó válasza Helios hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Ebben a táblázatban, ábrázoltam is a képlet eredményeit. A grafikonon a teljesítmények vannak, de a táblázatban az tápáramot is látod.
1-es huzal elegendő a 70W-os változat trafójának szekunderéhez (sőt talán már túlzás is, de ebben sokféle nézet létezik). 3 A/mm2 áramsűrűséggel nyugodtan számolhatsz.
(#) Helios válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 12, 2016 /
 
Köszönöm. De 2 darab monoblokk lesz hajrva a szekunder(ek)ről. Akkor is elég lesz?
(#) Alkotó válasza Helios hozzászólására (») Máj 12, 2016 / 1
 
A "mono blokk" azt jelenti, hogy ebben egy erősítő és annak minden egyéb része benne van. Ha ebből van 2 db, akkor az alkalmas lehet sztereó jel erősítésére. De mindkét blokkban külön trafó van, azaz a trafó szekunderét csak 1 erősítő terheli.

1,05 mm átmérőjű vezeték terhelhetősége, ha 3 A/mm2-t engedünk meg, akkor 1,05x1,05*PI()/4x3=2,6 A. Ezzel akár tartósan is, korlátlan ideig terhelheted a vezetéket. A korlátlanságot azért hangsúlyoztam, mert sokféle módon lehet trafót méretezni, és egyáltalán nem szokatlan gyári készülékekben sem, hogy a zenei jellegű terhelésnek csak a várható átlagértékét veszik, így sokkal kisebb trafóteljesítmény kerül beépítésre.
Nem akarlak semmilyen szélsőségre rábeszélni, de meggyőződéssel mondom, hogy az erősítőknek általában nem a trafójuk a gyenge láncszem. A trafó szélsőségesen túlterhelhető, és még akkor is csak töredéke mértékben fog melegedni mint a félvezetők.
(#) Helios válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 13, 2016 /
 
Köszönöm a kiegészitést. Akkor nem monoblokk, hanem 2 db végfok 1 trafón. Nem sűrűn lesz teljesen "kivezérelve", csak az üzembiztosságra törekszem.
(#) ficko68 hozzászólása Máj 13, 2016 /
 
Sziasztok meg szeretném kérdezni hogy a TDA7294 végfokot mivel lehet hejetesiteni Válaszotokat ellőre is köszönöm.Feri
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Máj 14, 2016 /
 
Sziasztok! Megint összeállítottam egy hídkapcsolást és mértem a nyugalmi áram felvételét ami teljesen le halkított állapotban a 2db IC nek 0.15Amper amit én sokallok. Hangosításkor az az ic ahol a jel be menet van kötve kézzel érintve közepes álásba tekerve a pot métert el kezdett melegedni. A táp nem volt megfelelően ki alakítva csak próbáltam ideiglenesen egy másik végfok tápjáról . Szerintem az ic jobban melegszik mint kellene . Szerintetek ha megfelelő a táp kialakítása ez a hiba megszűnhet ? És a nyugalmi áramnak milyen értékűnek kell leni normál esetben ?
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Szia! Kicsit sok, de nem irreális érték. Vizsgáld meg a hídkimenetek úgy, hogy a hangszóró egyik ágát a testre kötöd, a másikat pedig az egyik, majd a másik hídkimenetre. Mérj kimeneti DC-t is!
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Elnézésed én igazából nem látom át a működést villanyszerelő lévén , tehát ha a válaszod jól értelmezem, két ic működését teszteljem a javaslatoddal . Ha a hangszóró egyik vége a testen van akkor nem híd üzemben csak egy ic üzemelne ? tehát egyik és másik ki menetnél ugyan az az ic ha jól gondolom .
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
A DC Mérésnél 1.26 voltot mértem. Közben megcsináltam amit irtál ,működött mindkét ic a teszttel. Be kapcsoláskor le halkított álásban most hangos zúgó hangot adott a hangszóró ez mi lehet ?
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Az 1,26V vészesen magas érték, járjunk utána! A kimenetek közül melyiken mérted?
Melyik kapcsolást, NYÁK-tervet építetted meg?
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Az itt nevezett biztis híd terve. Teszek majd fel fotót is. Egyébként a két kimenet között mértem .
(#) gabesz.mi074 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
A két hangszóró kimenet között értem.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Kérlek mérd meg külön mindkettőt a testhez képest és jelöld a mért feszültség előjelét is!
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
A jel bemenetnél lévő ic testhez és hangszóróhoz képest +0.9volt majd elkezdett esni 0,09voltra Az ic aminél a 3as pont testre van kötve ott+ 1.26voltot mértem most. A műszer fekete com zsinórja volt testen a másik a hangszóró kimeneten. Ezt az ic ét most cseréltem amelyik testre van kötve tehát nem a jel bemenetnél van.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
A második fokozat IC-je ezek szerint nincs a helyzet magaslatán, nézzünk pár képet az alkatrész és a forrasztási oldalról!
Az ideiglenes tápod milyen felépítésű és mekkora feszültséget szolgáltat?
(#) reloop válasza ficko68 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Szia! A TDA7294 helyére TDA7293-at, vagy TDA7296-ot tudsz még beültetni.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Na ez viszont működőképes, igaz ezen nem mértem ki meneti DC ét de sokat hasznéltam már. A most épültről nincs fotóm majd csak holnap lessz , de ezzel egyezik nagyvonalakban. A tápfesz 2szer 24volt 250VA trafórról, egyenirányítva ,10000mikrós kondik így lesz 2szer 33volt, jelenleg egy urbános quadot hajt gond nélkül.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Ez nagyon ismeretlen terv a számomra. A fotóig még egy mérést javaslok: a második IC 2-3 (3. láb a testen) közötti feszültség. Ha 40mV vagy csak 5-10mV, akkor másként fogjuk megpróbálni a javítást.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Testhez képest mindkét lébnál GND 2láb 10mv GND 3láb 10mv. 3láb testre egy 22k és egy 560nf kondi párhuzamos kötésével megy . 2 ,3 láb között nincs fesz .
(#) gabesz.mi074 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Egyébként ez az a terv, illetve gyenge másolatom.Bővebben: LinkBővebben: Link
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 / 1
 
Az IC szerencsére hibátlan, átnézzük majd milyenre sikerült megépíteni. A forrasztási oldalról eltávolítottad a gyantamaradékot?
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Megmostam körömlak le mosóval a forrasztási olddalt. Most a mért DC 0.5volt a második ic és test között ,tehát 1volttal csökent
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
A korrekt méréshez az is hozzátartozik, hogy a bemenet legyen testrezárt állapotban, nehogy a zajt is a DC-hez mérjük. Ha így történt, akkor egyrészt figyelemre méltó a javulás, másrészt rémes állapotban volt/van a panel
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
Mekorra lehet a megengedhetö dc fesz?
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 14, 2016 /
 
0,2V alatt már megfelel a kimenti egyenfeszültség.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 15, 2016 /
 
Szia Reloop ! Köszi hogy szántál rám időt ! Nos a panelt ahogy tanácsoltad, alaposan átmostam, mivel a forrasztó olaj használata elég szép zárlatokat okozott amire én nem is gondoltam. Acetonnal csináltam a tisztítást ,és az ic felőli oldalt is át kelet mosni mert láttam szennyeződéseket . A DC Ettől vissza eset jelenleg 0.4 volt de szerintem még mindíg ál fen áthúzás mert a panel mosás után érdekes módon az egyes icén mérek DC feszt, a második fokozat 0.2volt alatt van ami fordítva volt. Megszünt a be kapcsolási erős torz zúgás ami pár másod percig tartott, és az ic sem melegszik. Hangja tisztán szól mindkét oldalon, halkításkor semmi brummot nem hallok a hangszórón. Jó a hangereje is így2* 33volton a hűtő bordát még nem csináltam meg hozzá , valami hűtő bordábba ágyazott ventilátoros megoldáson gondolkozom,amit a képen látható furatokra csavaroznék. Ezek a képek . Érdekes módon a méricskélések közepette csináltam egy zárlatot a be tápnál és ki ütötte a +oldali üvegbiztit, majd gyorsan le kapcsoltam. Azt hittem elszáltak az ic ék de nem. Működik most szépen . Majd még tisztogatom egy kicsit a panelt hogy jobb legyen.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 15, 2016 /
 
Szia! Örülök, hogy jó nyomon haladsz.
Nem tudom mi az a forrasztóolaj, de nagyon rosszul hangzik
Szerk.: telefonról nézem a fotódat, már ennyből is látszik, hogy fejleszteni kell a NYÁK-készítési eljárásod.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2016
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Szia! Igen a nyák az kézzel rajzolt én nem nyomtattam még, pedig az volna az igazi . Ezt használtam forrasztáskor amire rá van írva, enyhén vezethet . Igazából jó kis zárlatokat hagy maga után a ki csapódásai.Bővebben: Link
Már most a DC 0.05 -0.08 körüli értékek , én rendben találom 2órás teszt üzem után az egészet sztereóban működtetve . Egyébként az értékek melegedéskor csökkennek.
Volna még egy kérdésem, a hiba javításkor adott tipped amikor a hangszóró egyik végét testre kötöttem a másik az ic ki menete volt , tehát ebben a formában működtethetném a 2icét külön- külön ami persze nem híd üzembe menne hanem mondjuk 2szer 70watt? Ez csak egy opció lehetne a végfoknak egyszer híd vagy külön külön.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Máj 16, 2016 /
 
Üzemszerűen is terhelheted a két IC-t külön-külön. Mivel a második fokozat fázist fordít, arra a fordított polaritással kösd rá a hangszórót.
Következő: »»   556 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem