Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1952 / 2489
(#) jocko válasza Linegekko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szép.Szépen füstöl! A 33 ohmos ellenállás... Úgyhogy előkapartam nagy nehezen egy PC tápból egy darab 470pf -et a 390 pf helyére ,ami ugye nem a megfelelő érték,és pont ott van az ellenállás mellett ami füstölt,és cseréltem az ellenállást is,úgyhogy most már nincs füst,csak 25 volt DC a kimeneten . Kezd izgalmas lenni ez az egész,még jó ,hogy vasárnap van.A végek elvileg nem zárlatosak, a biztosítékok épek , 2,5A a tápágakban,és +-27voltot kap így.A meghajtók közül az egyik lábai közt sípol a műszer,de az még nem biztos ,hogy hibás,talán ki kéne forrasztani?És azt a másik 390 pf-et is cserélni a megadott 470pf-re?
(#) Jurij Dolgorukij válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Meg se próbáld a BD, TIP, stb.. akármelyikét.

Már javasolták a 2N3773-ast, az tökéletes, vagy az MJ 15003, MJ 15022, vagy a már másmilyen tokozású 2SC5200 még megfelel.

Mivel egy sajátságos kaszkádkapcsolásban vannak a végtranyók, célszerű, ha az adott oldalon az összeset kicseréled.
Sok sikert!
(#) Jurij Dolgorukij válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 1 /
 
Nem akarok komiszkodni, de miért nem építettél inkább egy normális, fullra komplementer szimmetrikus végfokot, ezek helyett a fura szörnyedvények helyett?

Nem kerül többe annyival, mint amennyi kínlódást megspórolnál azáltal, hogy az olyasféle szerkezet többnyire kapásból működik.

A füstölést nem a 390pF-os kondi okozta, kivéve persze ha a beépített alkatrész már eleve zárlatos volt, ritkán, de előfordul.

Sosem értettem, hogy miért mazochisták az emberek, és miért választanak megépítésre olyan kapcsolásokat, amiket valami külföldi amatőr kínlódott ki a konyhaasztalon, nincs tisztességes dokumentációja, és túl egyszerű a felépítése az elvárható képességeihez képest..

Pici segítség: A füstölés oka lehet ám gerjedés, valamint a kis tranyók esetleges rossz behelyezése a panelbe, mivel a nem európai tranyók (BC sorozat) lábkiosztásai eléggé sajátságosak olykor. Összes tranyó adatlapját le kell tölteni a netről, és keresni-keresni-keresni az esetleges lábkiosztási hibákat. Gerjedés ellen a végtranyók táphozzávezetéseinek hidegítése sokat segít, 100-470nF indukciómentes kondenzátorral.
remélem tudtam valamennyit segíteni!
(#) Linegekko válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Induláskor nem volt egyforma értékű a C6 - C7 ? Értékbe lehet lejjebb menni de egyforma legyen.
Elvileg nem mérhetnél rövid zárat a meghajtóknál, persze kivéve a legjobb mérni.
Gondolom az első indítást terhelés nélkül végezted, és az a hangszóró kábel csak dísz volt.
Tényleg hasznos élesztésnél kicsit óvatosabbnak lenni. 10ohm betápokra stb...

Kötelező olvasmány: Élesztés
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) latyakosa válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
A 2n3055-nek 60V a max Vce feszültsége ezzel max +-30V-s tápról lehetne járatni.
Neked a 2N3773 kellene ide vagy MJ15003. A Tip41-42-ből is csak a C-s változat bírja a 100V-t, a sima jelzés nélküli 40V felett pukkan.
(#) ozpecs hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
És szerintem a tipekre is kellene némi hütés... a munkapontbeállítás se az igazi, sok seb....
(#) reloop válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia! Nem a kondikkal van a gond. Az egymás melletti ki és bementi kábel okozhat gerjedést, mert az egy vaskos pozitív visszacsatolás.
A jelkábelt feltétlen távolítsd el! Az élesztést kizárólag testre zárt bemenettel szabad megkezdeni.
A tápágakba 10Ω, primerkörbe izzó se maradjon el!
Elolvasva a leírását, a szerző tárgyi tévedései elképesztőek.
(#) krisz69 válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Nem volt neki izzó :/ :s
(#) jocko hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat! Nem volt rajta semmilyen hangszóró,az csak egy vezeték,és nem volt rövidre zárva.A jel vezeték nem szokott gondot okozni máskor,nullán volt a poti.Apt 100-akat még nem tudtam elrontani egyet sem ezekkel a dolgokkal,és másmilyen erősítőt sem.Amit Jurij mond az érdekes.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) korponaiz válasza Jurij Dolgorukij hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Az nem baj, ha áramban kevesebbet tud? Én csak azon gondolkodom, csak két párhuzamos tranzisztor produkálja a kimenő áramot. A BD, TIP sorozat kevésbé bírja a terhelést? Az adataik csak katalógus adatok?
(#) Linegekko válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Ne add fel! Lesz ebből még valami, csak mérd ki a hibás alkatrészeket, nézd át újra a panelt hátha valaminek a lábkiosztása nem stimmel és legközelebb az élesztési "szabály" szerint indítsd el. Ha valami gubanc van lehet méregetni füstölés nélkül. A kapcsolási rajzon is vannak mérő pontok amiket ellenőrizhetsz.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) Jurij Dolgorukij válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Nem feltétlenül az áram-adat a legfontosabb, hanem a SOA paraméterek. Hogy az adott tápfeszen milyen tartományban működik üzembiztosan az adott eszköz.

Egy kaszkádkapcsolású végfoknál, eleve nem szoktak brutális áramok átfolyni a tranzisztorokon, a KD-t azért tették bele, mert nem volt más. De például az MJ 15003 - a jobb technológiája miatt - sokkal szívósabb, strapabíróbb, mint az amperre látszólag erősebb KD. A SOA tartománya is jobban megfelel a célnak.

A BD (TIP) tranyókkal csak rossz tapasztalataim vannak, 80W-ig HiFi erősítő építésére megfelelnek, hangosítási célú berendezésekben inkább el kell felejteni az összes ilyet. Az eredetiek még úgy-ahogy hozták a katalógusadatokat, ma már csak utángyártott létezik, eléggé kiismerhetetlen paraméterekkel.

Egy BD 249C 3-400Ft-ba kerül, egy 2SC5200 (eredeti Toshiba) talán 600 pénz. Kicsivel többért, egy nagyságrendekkel jobb terméket kaphatsz, kár azon a pár száz forinton spórolni.
(#) jocko válasza Linegekko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
De ha az van amit Jurij mond,hogy lábkiosztás,akkor elmegy pár villanykörte és nem jutok előrébb,jól sejtem ? Vagy csak felvillan az izzó? Na mindegy..azért nem vagyok elkeseredve,mert van felmentő sereg:
(#) felnagy hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Lehet nem ide kéne írnom ,de valaki használ Eagle6.5?Megnézné nekem mi a baj vele DRC ellenörzés.

HTA-30.brd
    
(#) jocko válasza Jurij Dolgorukij hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Jurij! Itt vannak azok a hírhedt bd-k. Teljesen elvagyok velük.Ezek mondjuk legalább 20 éve készültek.És szeretnék még ebből a modulból párat,mert négy komplett házam van táppal mindennel együtt hozzá,de lehetetlen hozzájutni.És elvileg a kritikus részét , a végeket lehetne helyettesíteni az 2sc5200 2sa1943-al,de én akár valami korrekt fémtokos tranzisztorral is el tudom képzelni ,akár egy párral kevesebbel is. Újra lehetne építeni,de a föld nyelte el a kapcsolási rajzot és leírást, a szellemi atyja a kapcsolásnak semmit nem hajlandó kiadni a kezéből határozott kérés ellenére sem,pedig nem gyártják már ezt a márkát úgy tudom.Ismered ezt a modult?
(#) reloop válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Az 230V-os izzó nem megy tönkre 230V-tól
Ki tudod majd méregetni hogyan keveredett legalább 7V-os feszültség arra a 33Ω-os ellenállásra. Sokat lehet ilyesmiből tanulni.
(#) reloop válasza felnagy hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia! A témájában jobban elmenne ez a kérdés. Ugye nem ezzel akarsz nyomtatott áramkört tervezni?
(#) felnagy válasza reloop hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Nem tudom,adjatok tanácsot.
(#) reloop válasza felnagy hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Ha az Eagle-lel ismerkednél itt érdeklődj!
Ha HTA-30-at szeretnél építeni, akkor pedig itt találsz meg minden hozzávalót.
Szerk.: második link javítva.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) Linegekko válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Ahogy írta reloop nem megy tönkre a villanykörte. De az ellenállást se felejtsd el a biztosítékok helyére.
Valószínűleg nem nagy az áramfelvételed, a biztosíték is épp maradt, most a villanykörte se mentette volna meg a szerintem a helyzetet. De az ellenállások segíthettek volna.
A tranzisztorok lábkiosztását a netről meg tudod nézni, dióda teszterrel meg le tudod ellenőrizni.
(#) gkari válasza jocko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
A teljes dokumentum itt van:Bővebben: Link
(#) jocko válasza gkari hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia! Még nem találtam meg,de ha te igen,akkor kérlek mutasd meg hol?Ez nem régi apt 100 bdy73 meg meg 2n3055-ökkel!Ha én voltam figyelmetlen,és meg van itt ennek a leírása is annak nagyon örülnék.
(#) korponaiz válasza Jurij Dolgorukij hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Van véletlenül kapcsolási rajzod a Castone 1200B-ről? Eddig sehol sem találtam a neten.
(#) korponaiz válasza Jurij Dolgorukij hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
2 SC 5200 -at hol veszem mindegy? Nem hamisítják? Lomexnél láttam nettó 380ft-ért.
(#) Beringer 600 válasza Linegekko hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Heló!
Én építettem meg ezt a kapcsolást,és 20v os zénerrel is tökéletes
(#) Beringer 600 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Bővebben: Link
Bár én nem 3055-tel építettem meg,hanem bd183,és kézzel rajzolt nyák,de elsőre indult.Nem tudom a Jocko kollégának mi lehet a gond
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2017
(#) krisz69 hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Készűlget a 10-10fetes verzió tudom (nem kiforrot kapcsolás )
(#) Linegekko válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Szia! Ezt nem kétlem. Csak észrevettem hogy az általa belinkelt videón és a rajzon más van. Szóval lehet más eltérés is. A videón mutatják az élesztéskor mérendő feszültségeket. Ez nála nem fog stimmelni, emiatt szóltam.
(#) jocko válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Most nagyon úgy néz ki,hogy a bontott kerámia kondi lehet a baj.Mert mindkettő besípol kiforrasztva.Ugye ha a boltban jót adnak,akkor véletlenül működne már az erősítő?Nem zárlatosak a tranzisztorok,a jobb oldali 1n5404 még ami gyanús,valami nagyon eltér a bal oldalihoz képest,amit mutat a szakadásvizsgáló,ha ráteszem,ezt is cserélni fogom,20ft..És mikor először indítottam a modult ,akkor az egyik oldalon azonnal kiment a biztosíték a tápágban,ez után ha ráment a fél táp ,akkor az is érdekes dolgokat okozhatott.Most itt tartok,holnap irány a bolt.
(#) Jurij Dolgorukij válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
De, állítólag van hamisított, még nem találkoztam vele. Lomex, Kontha túl jónevű cégek ahhoz, hogy szemetet áruljanak, nyugodtan vásárolhatsz náluk. Vagy a HQ-nál, bár az többnyire kicsit drágább.

A Castone 1200-ast megnézem, mert lehet hogy van rajz, és majd késő este visszanézek, mert most van még némi családi elintéznivalóm, és nem tudok azonnal válaszolni. De ami késik nem múlik.
Következő: »»   1952 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem