Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 53
(#) Firefighter1 válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Mondjuk amit találtam jelgenerátort azt se ismerem csak itt a forumo olvastam hogy valaki megépitette és szépen üzemel!
Neked van valami javaslatod?
Igazság szerint az se baj ha az 1100-1300 at nem 250 től kezdve tudja hanem csak ott fent ketyeg! mert a másik tartomány meg a 150 Mhz és a 433Mhz.
Minden ötletet szívesen veszek!
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Készíthetsz heterodin generátort. Az például két 2,5 GHz -es generátorból állhat, az egyik 2,5 GHz fix frekvencián, a másik 1,5 -2,5 GHz tartományban hangolható. A kettőt összekevered, 1,3 GHz határfrekvenciájú aluláteresztő szűrő után kellőképp erősíted, és kész egy 0 - 1300 MHz között hangolható generátor. Persze így leírva egyszerű, elkészíteni annál nehezebb, de nem lehetetlen. Ha a hangolható oszcillátort feszültség hangolásúvá teszed, (varikap) akkor még sweepeltetni is tudod, egy oszcilloszkóppal, és egy zero bias schottky diódával kiegészítve jó kis mérőkét faraghatsz.
Kicsit továbbfejlesztve építhetsz hozzá marker generátort, és a dióda után log erősítőt is.
Az igaz jó nagy projekt, de lesz egy használható eszközöd nem milliókért.
Nem utolsó sorban megtanulod a szakmát is.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2017
(#) Firefighter1 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Nem vagyok kishitű magammal szembe.... de félek hogy ez tul nagy falat lenne a számomra!
Pedig biztos jo lenne!
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Ötleteket kértél. De valóban nem egyszerű, és könnyű feladat. Mondjuk nem ilyen magas frekvenciákra, de ilyen megoldás volt rádiótechnika folyóiratban is. Azonkívül még a mechanikai kivitelezés sem piskóta dolog.
Én meg bocs, kissé elszámoltam magam. Magasabb frekin kell járatni az alaposzcillátorokat, mert így csak 1 GHz -et lehet áthangolni, az 1,3 helyett. De ha nekiállsz, úgyis rájössz.
Az is látszik, hogy először egy ~5 GHz -es frekimérőt kell készítened, azután egy diódás RF szintmérőt, és csak azután lehet nekikezdeni az oszcillátoroknak.
De ha már van viszonylag nagyfrekvenciás generátorod, akkor érdemesebb a Kera_Will által ajánlott diódás frekvencia kétszerezővel, háromszorozóval próbálkozni.
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
- 6,8 GHz , maradhat ?!
250-6800 MHz egyben

- 4,4 GHz , maradhat ?!
35 - 4400 MHz

Persze ezt még dobozba kell rakni ... táppal ellátni ...stb ..
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2017
(#) Ge Lee válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 18, 2017 /
 
Ötletadónak van egy ilyen is, bár ez csak 0,1-600 megás.
(#) Firefighter1 válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Mind a kettőtök megoldása tetszik!
KeraWill... a tiéd egy kész. kompakt kivitel GeLee a tiéd meg sajátépítés feelingű!
Most hogy egyre többet olvasok a témáról, egyre jobban kezd tetszeni!
Valószínűleg most rendelek egy 4.4GHz komplett kitet!
De elkezdem jobban tanulmányozni, és megépiteni előbb egyszerűbb frekigenerátort utánna pedig talán a cikkbe linkeltet is!
Mert hiába ott a komplett kitt az e-bay-en a végcélom az hogy legyen egy Frekigenerátorom, legyen hozzá egy swr mérő, és ezt a két ezközt egy PIC felügyelje! Tehát a frekiállitást is a PIC végezze illetve az SWR mintavételezést is!
És igy egy "félautomata-butácska" antennaanalizátort kapok! (igen tudom ami még nagyon sok értéket figyelmenkívül hagy!)
(#) Firefighter1 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Ezek a VCO-k ha jol gondolom, több frekitartományra fellelhetőek! Keresük roluk egy kis irodalmat, hogy is zajlik a vezérlésük!
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Skalár mérőd lesz pontosabban.
Ezzel csak az abszolult értéket (vektor hosszát) méred.
Ennél jobb a vektor analizátor. Ott a képzetes és a valós impedanciát is megmérheted.
Persze ez attól is függ mennyire akarsz szőrszál hasogató lenni.
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
SWR bridge híd kompletten :
0.5-3000MHz ("ezt hazudják")
Ennek a működéséről építéséről az RT-k 1994 - 97 havi számai között több részes sorozat készült HA8ET Nagy Gyula által , RH/URH Antenna mérések , tápvonalak , hidak stb témában.
Érdemes ezeket is átnézned.
(#) dokidoki válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Szerintem ez nem komplett, Mert csak a trafó... nincs detektor, nincs etalon... Ilyesmit készítettem a SA -TG kombómhoz.
(#) Kera_Will válasza Firefighter1 hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Itt meg kompletten NWT 500 + híd is :

NWT 500 + híd

Ezt a műszert kb.: 2005-2009 körül DL1ALT (SK ) német rádióamatőr a weboldalán publikálta, majd többféle kivitelben készült el.
Egy időben itthon is sokan legyártottuk. kb.: 30-40 ezer forint körül jött ki anyagárban.
(ha beírod a google-ba az NWT 500 karaktereket akkor a legelső 2 találat között ott van a weblapom is )
Így ez az érték nem sok érte ennyire kompletten készen csak használni kell.
homemade NWT500-am
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) Kera_Will válasza dokidoki hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Jogos !Mögé kell rakni egy detektort avagy egy logaritmiku erősítő áramkört ... AD8307 avagy az Analog Device nagyobb frekis logdetektor áramköreit.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
CSak NWT 500 dobozolás és híd nélkül:
csupasz NWT500
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Ezekkel a klónokkal csak az a bajom , hogy kihagyták második külső detektor ág bementet róluk.
Az eredeti NWT 500 műszeren volt egy második 0-5 V bemeneti csatorna is .
Azzal bármilyen külső jelet belehetett vinni.
pl.:
1. másik logdetektor mérőjelét, így nem csak SWR-t hanem átvitelt (erősítés csillapítás)is tudtál mérni egyszerre.
2. lineáris detektor jelét bevinni a műszerbe
3. a szög elfordulással arányos jelet bevezetve, így akkor antenna iránykarakterisztikát is felveheted
4. nagyobb határfrekvenciás logdetektor jelét amit a frekvencia sokszorozóból nyert jelet méri(persze a skálát fejben szorozni kell )
5... stb.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Jobban rá nézve a panelekre van 4 db tüske csati ott van valami (IN1 IN2 Vcc GND ) feliratok is. Akkor ott lesz ez a külső bemenet valószínűleg.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) tomgruz hozzászólása Jún 7, 2017 / 1
 
Sziasztok! Valaki tudna információt adni, hogy az alábbi műszereket mire alkalmazzák?
(#) Kera_Will válasza tomgruz hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Decade RC generator az hang generátor lesz amivel elvileg szinuszt lehet kiadni.
NEPER műszer az a kimenő jelszintet mutatja. NEPER az természetes alapú logaritmus alapú szint érték.Neper = ln(uki/ube) hányados.
Telefon technikában Néperben számolják a szakaszok/modulok/egységek erősítés, csillapítás értékekeit.
Az orosz pedig valami szelektív jelszint mérő lehet.
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2017
(#) pucuka válasza tomgruz hozzászólására (») Jún 7, 2017 /
 
Vezetékes átviteltechnika mérőműszerei. Az RC generátor a szint adó, az orosz műszer a szint vevő, pilot, és zajteljesítmény mérésre.
(#) tomgruz hozzászólása Jún 7, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) elektroncso hozzászólása Júl 9, 2017 /
 
Sziasztok.
Tud valaki egy bevált és működő RF szélessávú zajgenerátor rajzot? Be kéne állítanom pár rezgőkört a 137MHz-es vevőmben, és arra gondoltam, hogy zajgenerátorból zajt vezetek a vevő bemenetére, majd a bemeneti fokozat (kétfokozatú aktív (MOS-FET-es) szűrő) kimenetén spektrum analizátorral figyelném a spektrumképet. Tegnap este összeraktam egy egyszerűt, amit a neten találtam, de nem akart működni. Semmilyen zajt nem láttam a kimenetén spektrumanalizátorral, pedig 1-1300MHz mindent látok.
Konkrétan ezt próbáltam ki: Simple RF Noise Source.
FET-nek BF256-ot használtam tranzisztornak BC337-et. Lehet itt volt a gond?
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Fordított BE dióda teljesen jó.
FET meg csak áramgenerátor.
Máshol keresd a hibát...
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Kicsi az Au .
Egy sima rf / hf tranya és utána 2 3 darab földelt emitteres RF tranzisztoros erősítő fokozat.
Lásd pl.: 82-83-84-85-86 RT évkönyv valamelyikében (lessé tartalomjegyzékeik ) zajgenerátoros mérőhíd cikke ott zener dióda van de bármilyen RF tranzisztor lezárt CB diódája is jó erre.
Astabil 1 kHz vibrátorral is lökdösik a zajdióda tápfeszét. Ezt érdemes ki/be kapcsolhatóvá tenni... esetleg még egy erősítő fokozattal kiegészítve nagyobbszintű zajod lesz.
Avagy másik cikk az RT-ben , "RF környezetszennyezés nélküli" csendes antennahangoló leírás.
200x havi számban van 5WH Bandi bácsi írása.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2017
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Régebbi RT-ben van csöves zajgenerátor leírás is.
Ott a csövön átfolyó fűtés árammal arányos a KT0 (káté null ) zajszint és azzal akár érzékenységet is tudsz mérni egyszerűen.(Hetényi cikk)
Zajgenerátorral bármilyen rádió vevő a KF szűrő sávszélét is meg tudod mérni.
Kívülről, nem kell bele mászni se a KF fokozatba.
Csak egy hangkártya kell és egy hangfrekis spectrumot feldolgozó program (pl.:Spectrumlab).
A zajgenerátort antennára kötni a PC hangkari vonal bemenetére a fejhallgató/hangszóró kimenetet.
A KF szűrőd átvitelét a hangfrekis spectrum feldolgozó programban láthatod.
Igaz ebben benne van a teljes KF és demodulátor és hangfrekis áramköri elemek átvitele.
( legjellemzőbb a KF szűrő azért )
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Idézet:
„"Kicsi az Au . "”
Vagy másik félvezetőt kell berakni ,mert nem elég zajos(másutt ez meg baj hogy zajos ) , más munkapontba kell tekerni több/kevesebb záróirányú áramot beállítani amitől nő/csökken a félvezető zaja.Másik az hogy minél egyenletesebb és szélesebb sávú zajt generáljon a félvezető erre próbálnak törekedni.Igaz néhány száz MHzig és otthoni célra megteszi bármilyen zajforrás.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2017
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Zajgenerátor mérő híd : RT ÉK 88 évi 94 oldal !!!
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Megkerestem, összeraktam. Működik. Már le is mértem vele egy 6,5MHz-s szűrő átvitelét. Belemértem a 137MHz-es szűrőbe is, kb. jó helyen van, már csak finomítani kell rajta.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 9, 2017 /
 
Hurrá !
Esetleg kifejezetten zajdiódának gyártottat beszerezni vagy válogatni mindenféle Si /Ge hf/rf tranzisztorok/diódák/zener alkatrészek között.
(a félvezetők zajosságának mértéke erősen változik ha intenzív hőhatás éri {forrasztás})
Ha van mivel (spectrum analizátor) lesni a zajgenerátor szintjét akkor érdemes valamilyen módon belőni úgy ,hogy fix legyen a szintje a teljes sávban (kb 1GHz ig) valahol 0 -10 -20 x dBm.
Ha ez meg van akkor megfelelő fix (0-100 dB 50 / 75 ohmra) osztólánccal ellátni és így akár érzékenység mérésre is alkalmassá teheted a zajgenerátorodat.

Ehhez csak az kell hogy a vevő hangszóróján mérni kell egy true RMS műszerrel a zaj jel szintjét rövidre zárt bemenettel (vagy bemeneti impedanciájával lezárt ellenállással(habár ezen is keletkezik saját zaj) )
(a vevő saját zaja az ami ekkor van jelen)
Majd úgy hogy ráadod a zajgenerátort osztón keresztül is.
Ekkor addig állítani az osztókon, hogy 2szeres szintű hangfrekis zaj jel legyen a truerms mérőn a rövidre zárt bemenőhöz képest.
Ekkor az osztóállásából leolvasható dBm-ben az érzékenység.
Ezt a jelet már elvileg feldolgozza a vevő ha jól rémlik ez a zaj határolt érzékenység mérési módszere.
Így nem kell semmilyen szélesen hangolászható generátort se építeni ! "Csak" JÓ pontos osztót és stabil kimenő szintű zajgenerátort !

SWR mérőnek is jó az antenna "csendes" hangolásához.
Részben a RTék 88 cikke működési elve erre is utal.
De nem kell annyira bonyolultan a kicsatoló trafót elkészíteni.
Csak a szokásos 3 db (50 ohmos) ellenállásos wheastone-híd, ahol a második osztó alsó tagját maga a mérendő antennahangoló és az utána lévő antenna (komplex impedanciájú hálózata) alkotja .A hídátlóban az indikátor maga a vevőd bemenete.
Az ellenállásos mérőhidat a zajgenerátor táplálja.
Addig kell tekerni az illesztőt az antenna előtt amíg a vevődben közel a legminimálisabb 0 lesz a zajszint (S mérőt lesed vagy füllel indikálsz ).
Ha ez megtörtént akkor közel 50 ohm lesz a hangolód és a mögötte lévő antennád impedanciája és az SWR 1:1 közelébe kerül.
Persze adáskor le kell választani a mérőhidat .
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2017
(#) elektroncso válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2017 /
 
Nézegettem a neten, de amikor megláttam, hogy egy zajdióda 80€ körül van, akkor becsuktam a keresőablakot.
Mindenképp szeretném készre szerelni, kimeneti osztóval ellátni, vagyis komplett műszert csinálni belőle, addig amíg hozzáférek a spektrumanalizátorhoz. Illetve szeretnék egy AM/FM modulált RF jelgenerátort is építeni a vobbulátor mellé, mert gyakran kéne. Van még kb. egy évem ezekre a tervekre.
(#) Kera_Will válasza elektroncso hozzászólására (») Júl 10, 2017 /
 
Az ára annyi amennyi.
De a kiviteli forma és az nagyfrekis viselkedések sokkal érdekesebbek !
pl.: Noise Generator építési leírás
Következő: »»   34 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem