Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   103 / 178
(#) zolika60 válasza Busz hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Gondolod ha káros lenne a szemre azzal világítanák meg a képernyőt?
(#) proli007 válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Egyébként meg minden világítás káros a szemre..
(#) pinyó39 válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Szerinted érdekli a gyártókat mennyire kâros a kaja, a kipufogógáz a TV képernyő sugárzása... ,nem jótékonysági intézmények. Tisztelet a kivételnek.
(#) Massawa válasza proli007 hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Akkor a Napot is azonnal el kell oltani.....
(#) pjg válasza Massawa hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Isten ments. Szabadságon vagyok! Meg akkor nem érnek meg a paradicsomjaim.
(#) elektroncso hozzászólása Aug 18, 2017 / 1
 
Sziasztok.
Ma találtam egy KANLUX 3W-os LED-es spot lámpát. 60 LED-el van szerelve. Biztosan voltam benne, hogy rossz, mert a veszélyes hulladék közé volt bedobva. Nekem megtetszett a sok LED, mondom hazaviszem, szétszedem és ha egy LED is jó akkor nekem már megérte. Itthon szétszedtem és találtam egy elégett alkatrészt benne. Mint kiderült egy 120V-os varisztor a LED modullal párhuzamosan. A kérdésem az, hogy minek van ez benne? Mármint azt értem, hogy túlfeszültség védelem, de minek? Ez egy eldobható eszköz, ha tönkremegy akkor nem mindegy, hogy a varisztor ég el, vagy a LED-ek? Ha meg a hálózat felől érkező túlfeszültség impulzusokat hivatott kivédeni akkor miért az előtét elektronika "legvégén" van?
Mellékelem a visszafejtett kapcsolási rajzot.
Ja és a LED-ek jók, legalábbis azok amiket kipróbáltam.
Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2017
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Valószínűleg feszültségkorlátozó sönt szerepet töltött be, nem pedig védelemi szerepet töltött be. Az mindegy, hogy a párhuzamos kapcsolásban hol van, a hatása nem változik.
(#) jucsaba válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
A puffer elkót védi led szakadáskor (tehát mégis védelem) , gondolom olcsóbb volt 160V elkó és varisztor mint a 400V elkó
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2017
(#) elektroncso válasza jucsaba hozzászólására (») Aug 18, 2017 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a választ, mindkettőben van logika. Azt hiszem, legegyszerűbben úgy tudom kipróbálni, hogy összedobok egy 110V-os áramgenerátort, és kipróbálom a LED modult. Ha világít, vagyis nem szakadt akkor Bakman válasza lesz a helyes, ha viszont szakadt akkor Csaba találta el. De azért lemérem a dióda hidat is, hátha a hálózat felől kapott egy túlfeszültséget (utóbbi időben sok volt a vihar), de egy villámcsapás nagy eséllyel más nyomokat is hagyott volna, mint az elfüstölt varisztor.
(#) gyula166 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Ledeket egyesével próbáld, egy szakadt lesz, ezért áldozta fel magát a varisztor. Tapasztalat. Szakadt led áthidal, varisztor kiszed, és C1 értékének csökkentése ameddig hidegebbek nem lesznek a ledek. Túl vannak hajtva, nagyobb fény (jobbban látsz, elégedett vagy) és elöbb tönkremegy (veszel másikat)
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Dicséret azért, hogy visszarajzoltad

Klasszikus kicsi soros ellenállás bekapcsolási áramlökés korlátozására.
Kondenzátorokkal párhuzamosan kapcsolt kisütő ellenállás, hogy ne rázzon meg ha kiveszed (ilyet izzólámpa nem tud, csak az a LED-es ).
Áramgenerátorként a 680nF működik, találkozóra vihetek 330nF-ot. (Ahogyan írták, "ha nem világít annyira, akkor sokkal tovább").
Igazán a C2-es kondenzátor sem kellene bele, csak így "simább" a fénye (stroboszkóp hatás, lásd fénycső armatúra, forgó gépek, stb.).
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Nem áll szándékomban megjavítani. Kifejezetten a fehér LED-ek miatt szedtem szét, csak érdekelt a varisztor mibenléte. A többi alkatrész oka tiszta volt. Szeretem megérteni azt ami körülöttem van. A kapcsolási rajz visszafejtése természetes, anélkül mégis honnan tudnám hova van bekötve? Ilyen egyszerű panelek visszafejtése 5 perc alatt megvan. Nagyon sok készüléknek fejtettem már vissza a rajzát, aztán megpróbálok rájönni (egyedül, utánaolvasok, kérdezek), hogy mi miért van benne és hogyan működik. Én így tanulok.
Köszönöm. Gyula neked is!
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
(#) jucsaba válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
A javítást kezdd úgy hogy 400V elkót teszel be (és a vdr-t kiveszed), megméred rajta a feszt , ha szakadt a ledkör 300V feletti feszt mérsz és nem világítanak a ledek , ha világítanak (mind) akkor a vdr volt hibás , átütött .
Ajánlott leválasztó trafó használata...
Ha 2 puskás trafót szembefordítva használsz , van 115 és 230V-od...
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
(#) Gafly válasza jucsaba hozzászólására (») Aug 19, 2017 /
 
Azt csak úgy mondom, hogy nem akarja javítani, hanem éppen bontja.
Egyébként igazad van
(#) jucsaba válasza jucsaba hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Ha kipróbáltad (nem javítás szándékkal) tájékoztatsz az eredményről?
köszi (mindenki akit érdekel) nevében.
(#) uniman válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Talán SMD LED-ek vannak benne?
Ha igen, egy nagyítóval nézd meg a a LED-ek "sárgáját"...látni fogod, melyik van kiégve !
A LED-eket egyesével egy "szakadásvizsgálatra" állított multiméterrel is kipróbálhatod.
Ha jók, akkor csökkent fényerővel világítani fognak.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) Gafly válasza uniman hozzászólására (») Aug 22, 2017 1 / 1
 
Melyik részével van gondotok azzal, hogy NEM_AKARJA_MEGJAVÍTANI a kérdező?
Ha engem kérdeztek, akkor szerintem le is lehet akár cuppanni a témáról.

De mindenképpen leválasztva rágódni elektroncső mesterről, mert őt ez nagyon nem érdekli és nem is kérdezte...
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) Moderátor hozzászólása jeges hozzászólására (») Aug 24, 2017
 
A helyesírási szabályok ismételt, súlyos megsértése miatt a hozzászólás eltávolítva.
(#) merlingerin hozzászólása Aug 25, 2017 /
 
Sziasztok!

Sokadszorra futottam bele különbőző háztartásban alkalmazot fényforrások beszerzésekor, hogy sajnos a dimmelhető változatok gyakran (majdnem mindig..) "derengnek". Magyarul lekapcsolt állapotban is picit világítanak. Nem nagyon, de annyira igen, hogy éjszaka idegesítő tud lenni. E27 és G9 fényforrásokkal is ez a helyzet, és nem a leggagyibb ebay-es kínaiakkal csak.

Pl. egy G9 halogén csillárba kell 12db 50W fényforrás. Nagyon nem mindegy, hogy 600W, vagy 84W a vége, és a LED-es olyan fényárt csinál, mint a nap

Az tiszta, világos, érthető, hogy azért dereng, mert a fényerőszabályozók elektronikusak, és a saját tápjukat is a soros körből veszik. Ezzel nem tudok mit kezdeni, adott, ilyen, ez van. Kicserélni más fajtára nem akarom, mert ezek IR távirányítós kapcsolók. Tehát a kapcsoló mindenképp marad. Pláne, mert 6db van belőlle Egyébként ilyen:
Bővebben: Link

Jelenleg azt csinálom, hogy minden lámpatestben benne hagyok egy sima halogén fényforrást, és ez így szépen működik is. De nagyon furán néz ki, hogy minden szép, hó fehér, de 1 pilács mindig "sárga".

Szóval milyen trükköt lehetne alkalmazni, ami kis helyen elfér, és nem fűt? Persze, tehetek egy ellenállást is az egyik LED-es fényforrással párhozamosan, de az fűt. Mindig. Pláne, ha teljes teljesítmény rajta a fényforrásokon.

Szerintetek? Mi a megoldás?
(#) elektrocad válasza merlingerin hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Szia!
azt nem írtad, a fényerőszabályzód milyen elven működik, de a linken található leírás ezt tartalmazza:
60-400W
230V 10A
normál vagy halogén fényforráshoz
Nem szerepel, hogy LED-ekhez is használható. Ellenben egy másik fényerőszabályzó terméküknél Bővebben: Link már oda van írva, hogy "LED is szabályozható vele!"
Úgy tudom, hogy a LED-ek szabályozásához fázishasításos szabályozó kell.
(#) tothbela válasza merlingerin hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Triakos szabályzónak a meghajtó áramkörén keresztül folyik akkora áram, ami elég a ledek parázslásához. Természetesen ez nem elég a halogén izzóhoz. Az említett ellenállás ahogy írod mindig ott melegedne, az 1 darab halogén pedig eltér. Megoldás egy negatív értékű ellenállás. Egy párszáz ohmos ellenállással sorba kötött polyswitch.
(#) merlingerin válasza elektrocad hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Szia! Ez fázishasításos elven működik. Odaírva azért nincs, mert pl. a hálószobában levőt 1992-ben vettem. Akkor még nem volt fehér LED sem....
(#) merlingerin válasza tothbela hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Szia! Megint okosabb leszek. mi az a Polyswitch? Higy keressem, mi alapján válasszak. Gondolom, nem csak egy típus van. Pontosan mit kell tudni róla? Köszönöm!
(#) goreny válasza tothbela hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
És az nem fog melegedni?
(#) tothbela válasza merlingerin hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
Ez egy öngyógyuló biztosíték. PPTC. Egy 50mA 250V-os jó is lenne. Természetesen melegedni fog, de tizedvatt körüli teljesítményen. De csak akkor, amikor a csillár világít. Egy elektronikus kis áramkör is alkalmas lehet a feladatra, csak azt legfeljebb kapcsolási rajz szinten tudom kitalálni. Viszont ez csak inkább egy elektronikával amúgy is foglalkozó embernek éri meg.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2017
(#) tothbela válasza goreny hozzászólására (») Aug 25, 2017 /
 
De igen, ha világít a csillár.
(#) nedudgi hozzászólása Aug 25, 2017 /
 
A "derengést" akkor lehet megszüntetni, ha a dimmelő a fogyasztótól függetlenül kapja a tápot. Ehhez szükség van a kapcsolónál egy nulla vezetőre is.
(#) wbt válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Erre nem jó a fogyasztóval párhuzamosan kötött 220nF-os kondi? nekem a kapcsolóhoz is adtak, hogy ha derengene a fényforrás, kössem vele párhuzamosan.
(#) nedudgi válasza wbt hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Nem jó, de valószínűleg meg lehet oldani vele. Egészen addig működik, amíg sokkal jobb hatásfokú LED, fényforrás nem kerül a fogyasztó helyére. Akkor majd lehet gányolni megint, mert kisebb árammal, alacsonyabb feszültséggel is kiad valamennyi fényt.
(#) wbt válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Igen, bár LED hatásfokban már eléggé a végén vagyunk, nagyon sokkal jobb nem várható. Csak ötletelek: Graetz híd közepébe 2tranzisztoros 1mA-es áramgenerátor (mondhatni váltóáramú áramgenerátor), ezt ráakasztani a lámpa pólusaira, mint sönt. (bár tudni illene az alapáramot). Tegnap szétkaptam 2-féle kapcsolót is (szenzoros, RF táv. tele elektronikával), mindkettőben komplett kapcsolóüzemű táp volt (nem a szokásos 1db X2-es kondi+graetz), de én, marharépa nem mértem meg az alapáramát. (majd most) Másik dolog, ami eszembe jutott, hogy ha szabályozás is van, akkor lehet, hogy át lehet kapcsolni előre/vissza-kapcsolási módba (USA/EU), nekem nincs ilyenem, de érdekes lenne kipróbálni.
Következő: »»   103 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem