Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1973 / 2208
(#) FordPrefect hozzászólása Nov 13, 2017
Köszönöm az árulkodást meg a figyelmeztetést Uraim. A stílus egy dolog, a lényeg a tényeken, mondanivalón van. Na ebbe kössetek bele.
(#) boti2 válasza granpa hozzászólására (») Nov 13, 2017
Ja, én kimondottan a kimenőkről beszéltem. A hálózati az természetesem teljesen más tészta.
(#) bta válasza boti2 hozzászólására (») Nov 15, 2017
Idézet:
„"komolyan érdekel, hogy hogyan lesznek meg előbb a menetszámok (primer és szekunder), mint az áttétel"”

Lehet akár a primer menetszám meghatározásával is kezdeni. Gondolj csak a fojtó méretezésére! Ott, miután nincs szekunder, nem beszélhetünk áttételről, és nicsak, ki lehet számolni a névleges indukcióból a "primer" menetszámot. Hát valahogy így A kimenőtrafó menetszámainak viszonya persze csakis az impedanciaáttételből számolható, a veszteségek figyelembevételével.
(#) boti2 válasza bta hozzászólására (») Nov 15, 2017
Igen így van, köszi a választ, abszolút jól mondod. A kérdés, amit némileg költőinek szántam eredetileg és mindössze a sorrendiségre vonatkozott, azért van "és" a primer menetszám és a szekunder menetszám között. (Privátban egyébként már megbeszéltük az érintettel, de a téma úgy látszik itt még él tovább.) Arra voltam kíváncsi, hogy hogyan lehet meg előbb a szekunder menetszám, mint az áttétel?

Az általam használt sorrend (részlet !!!, csak a témába vágó értékeket tekintve, mielőtt mások elkezdik bőszen kiegészíteni és megint "okostojás" leszek): primer menetszám, áttétel és ebből a kettőből szekunder áttétel.

Némi nyelvészkedést is belevéve ebből az következik, hogy az a kijelentés, hogy

Idézet:
„...az áttételt a menetszámok határozzák meg...”

hibás, de legalábbis pontatlan, az áttételt nem a menetszámok, illetve azok viszonya határozza meg, hanem a transzformálandó impedanciák. Kb. csak ennyire akartam rávilágítani, de a kérdés végül jól elburjánzott.
(#) boti2 hozzászólása Nov 15, 2017
Közben - a sok okoskodás közepette - azért sikerült haladni az EL84PP-vel is. Jelkábelek, UL és NFB kapcsoló, bemenetválasztó vezetékelése, EM84 VU indikátor beépítése van még hátra kb.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) Abukodonozo hozzászólása Nov 15, 2017
Hahó!

Kiváncsiságból széttekertem, egy mezei rádiós EL84 kimenőt. Két dolog is van amit nem értek. Nem osztottan van tekerve, hanem előbb a primer teljes egészében és utána a szekunder. A másik dolog meg az, hogy a primer sem szép menet menet mellé stílusban van tekerve, hanem olyan 350 menetenként, amik vadtekercseléssel vannak tekerve, van egy szigetelés és így tovább. Újra szeretném tekerni ezt a trafót. A kérdésem az, hogy mit tehetnék azért, hogy javuljon a minősége?
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) Orbán József válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
Szia!
Én véleményem:
Keresel egy korrekt EL84 SE kapcsolást.
Keresel egy japán E I trafót a megfelelő méretben
Megtekered a jelen HE berkeiben fellelhető adattal - CIROKL kollégánknak szoktak ilyen ínyencségei lenni, vagy segít helyből
Veszel új novál aljzatokat
Kissé túlméretezett hálótrafót csinálsz - az sosem árt

Összerakod és élvezed a jót...
(#) granpa válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
A nagyüzemi termelésben nem a minőség, hanem a mennyiség számít. Nem érnek rá vacakolni a rétegezéssel, valamint, rádióban így is jó (a "népnek"). A menetszám(ok) áttétel valószínűleg megfelel, de rétegezd meg (3p/2s elég). Rétegszigetelést (rizsszalma/kondenzátorpapír) tegyél soronként. A téma képei közt találsz kivitelezési, -számítási módokat.
(#) Abukodonozo hozzászólása Nov 15, 2017
Köszönöm mindkettőtök válaszát! Közben megjegyzem, hogy gitárerősítőbe kell és valahol azt olvastam, hogy még a nagy gyártók sem rétegelik a trafóikat De a soronkénti szigetelés az mégiscsak alapkövetelmény gondolom...
(#) granpa válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
Ma már elég jó, erős lakkokkal szigetelik a huzalt, tehát mechanikai, és átütési gond nincs, de a kapacitiv összetevőjét javítja a trafónak a sorszigetelés.
(#) bta válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
PP vagy SE?
(#) Cinema válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
A sorszigetelés nem alapkövetelmény, ha nem több kb. 25V-nál az egyes sorok közötti feszültség.
Nyilván ez egy tekercsre értendő, a primer és szekunder tekercs szigorúan jól elszigetelendő egymástól!
Ki kell számolni hány sor lesz a primer és a szekunder tekercs, majd a szigetelések számát is hozzá kell számolni a vastagsághoz, ellenőrizni kell, hogy befér-e a csévetestbe a teljes huzal és szigetelés-mennyisége.

Üdv!
(#) bta válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
Gitárerősítőben nem követelmény a felső oktáv átvitele... és mivel azok rendszerint visszacsatolt PP-k, 8-10kHz-ig ilyen primitív kimenővel is elmennek, a magasabb felharmonikusokat pedig részben pótolja a nvcs erős frekvenciafüggősége miatt fellépő torzítás.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) bta válasza Cinema hozzászólására (») Nov 15, 2017
A sorszigetelés elhagyható, viszont nem árt tudni, hogy nagymértékben csökkenti a huzalszigetelés-hiba (újrahasznosított tekercselőhuzal!) miatti menetzárlat valószínűségét, és csökkenti a szórt kapacitás egyik összetevőjét.. ha nem vaxos kondipapírt használunk
Negatív mellékhatásként vastagabb lesz a tekercselés -> kicsivel nagyobb lesz a szórt induktivitás, de ez gyakorlatilag csak triódás cuccban érdekes.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2017
(#) FordPrefect válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 15, 2017
Egy csöves trafó tekerésénél legalább annyi a munkadíj, mint az anyagköltség. Ha te csinálod, a munkadíj gyakorlatilag nem játszik, de kissé drágább anyagokkal nagyságrendekkel jobb trafót lehet gyártani. És ha be tudsz szerezni akár használt vasat és drótot, olcsón meg lehet úszni.
Egy ilyen mezei csöves rádió kimenője pár száz forintért, vagy ingyen beszerezhető. Annyit is ér. Nem érdemes szórakozni vele.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) Abukodonozo hozzászólása Nov 16, 2017
Köszi a válaszokat. Hamarosan nekiállok tekergetni és ahogy van valami jelentkezem!
(#) bta válasza Abukodonozo hozzászólására (») Nov 16, 2017
Ha nem akarod feleslegesen elütni az időt, rögtön EI75 méretű, magas szilíciumtartalmú trafólemezzel kezdesz (EL84-hez jó szabvány pakettvastagság). Nem ártana továbbá rendesen megtervezni, figyelembe véve az erősítőd tulajdonságait... és még úgy sem pontosan olyan lesz majd az átvitele, mint vártad
(#) granpa válasza bta hozzászólására (») Nov 16, 2017
Nem írta; PP, vagy SE. PP-hez kicsi az EI 75. Bár valószínűleg SE.
(#) messius válasza granpa hozzászólására (») Nov 16, 2017
Pár oldallal hátrább írta:
Bővebben: Link
(Szerintem SE-ről van szó)
(#) sandor1632 hozzászólása Nov 28, 2017
Lassacskán elkészül
Még a trafók burkolása van hátra, no meg az előlap cicomázás.
(#) Orbán József válasza sandor1632 hozzászólására (») Nov 28, 2017
Trafó burkolat
Lehet eloxálni, szencseszóratni, etc. ezzel szépen meg lehet oldani a burkolást.
Enyhén kúpos a doboz, az M102B-t is képes letakarni, fedő nem is kell, szájjal lefelé lehet szerelni a dobozt a sasszira.
Még ilyen gumibakok se ártanak, a háló trafót ilyenekkel bájlagolom majd zúgás sasszira történő átadása ellen. M4 menet, 15mm a gumis rész hossza.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2017

gumibak.JPG
    
(#) varttina válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2017
Hol lehet ilyen gumibakot kapni?
A hálózati transzformátorok búgása engem is zavar. Eddig csak CD lejátszóból bontott gumi alátéteket használtam, de azok egy súlyosabb trafót már nem bírnának el.
(#) CIROKL válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2017
Tök jó de maradok a 2mm -es vaslemeznél , nekem az kézenfekvőbb...
(#) sandor1632 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 28, 2017
Köszönöm a tippet a burkolathoz!

A trafók 4mm vastag hőálló gumilappal vannak elszigetelve a sasszitól.
(#) Orbán József válasza varttina hozzászólására (») Nov 28, 2017
@varttina A kínaiaktól vettem néhányat, 100-150 Ft-ra jön ki darabja.

@sandor1632 Az alátétekkel az a bajom, hogy a négy lefogató csavar átviszi valamelyest a rezgést, hacsak nem szigeteljük ki teljesen a rögzítő csavart és az alaplemezt egymástól.Vagyis a rögzítés és az alaplemez sehol nem érintkezik fémesen/közvetlenül egymáshoz. Az érintésvédelemnél erre ügyelni kell.
Ennél sokkal egyszerűbb és tökéletes a gumibak.
Fém hüvely, fém csavar és körben, közben a gumi.
Ez nem jelentheti azt, hogy másként nem jó, vagy zúg a trafó-alaplemez, én nem akartam ezzel kísérletezni, ez biztosan jó és a zúgás elfelejtve...
(#) jani1987 hozzászólása Nov 29, 2017
Esküszöm a pp-vel soha nem végzek. Rámértem az anódköri tekercsre és még véletlenül se szimmetrikus. 395 és 487 ohmot mértem natúrba. Nem lesz energiám újat tekerni.
(#) CHZ válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 29, 2017
Hány primerből áll és hogyan kötötted sorosan a primereket?
(#) jani1987 válasza CHZ hozzászólására (») Nov 29, 2017
Jó a kérdés mert úgy kaptam Kálmántól. Az első kép a hangszóró felőli oldal. A másik megy a csőre. Nyilván a kábelezés csak prototípus.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2017
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 29, 2017
Az nem úgy volt, mert tőlem kaptad, csak Kálmánon keresztül jutott el
(#) sandor1632 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 29, 2017
Faragtam a hálózati alá 4db 10mm magas gumialátétet, valamint elszigeteltem a csavarokat, tény hogy sokkalta halkabb lett a zúgása.
Következő: »»   1973 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem