Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Lapozás: OK   94 / 126
(#) nagym6 válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 19, 2017 / 1
 
Idézet:
„Mindkettő négy digites”
De a 8000-es 4000-ig mér, a 8008-as 9999-ig. Ezután jön méréshatár váltás.
(#) tbarath válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
"Mi a különbség az AN8000 és AN8008 között? Melyiket ajánlaátok?"

Gyors gugli alapján az első 4000 count, a második 10k count. Ez alapján teljesen eltér a két multi, még ha hasonlítanak is.
A 8008-asnak elég jó a visszhangja, míg a másikról semmit se tudok, ez alapján szerintem egyértelmű, hogy én melyiket venném. Ezzel nem azt mondom, hogy az olcsóbb nem jó, csak azt, hogy semmit se tudok róla. De ha utánajársz, akkor kérlek oszd meg velünk a megfejtést.
(#) sargarigo válasza tbarath hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
A hirdetés szövegében láttam hogy írták mindenhol a 4000 count-ot, de fogalmam sem volt hogy mit jelent. Na ezért kell mindig megkérdezni a hozzáértőket!
Mindenesetre most már megvárom, ennyi pénzért szerintem jó lesz nekem. Ha ideér, akkor tesztelek nektek amit szeretnétek, hadd tudjon többet a közöség! Írjátok meg mit próbáljak ki rajta, és posztolom
(#) NGY válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Alább csatoltam egy összehasonlító táblázatot. Saját összeállítás - ezek a készülékek mind voltak a kezemben (illetve vannak a birtokomban), ellenőriztem az adatokat. Remélem, nincs benne hiba, ha valaki mégis talál, jelezze.

Ilyenket nem részleteztem, hogy hány megaohm vagy hány megahertz a felső határ, egyrészt mert 10 mega felett egyiknek sincs hobbi használat mellett jelentősége, másrészt egyes modellek éppen túlteljesítik a specifikációt.

Nem saját megfigyelés, de több internetes oldalon állítják, hogy a DMM chip (a 1999 változatokat leszámítva) ugyanaz mindben, csak a felprogramozás illetve a user interface (= forgókapcsoló) különböző.

Orosz szaktársaknak sikerült pl. a 6000 kijelzésű modelleket felhekkelni 9999 kijelzésűre, mint ahogy a DM700-ban is elérhetővé tették a hőmérséklet mérést.

compare1.jpg
    
(#) RoliNyh válasza NGY hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Az első oszlopban valóban csak 200mA a felső méréshatár?
Az szerintem nem jó, vagy én nézek el valamit?
(#) tbarath válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
A count azt jelzi, hogy mennyit képes kijelezni.
0-1999 között -> 2000 count
0-3999 között -> 4000 count
0-5999 között -> 6000 count
0-9999 között -> 10000 count
Ezek a 4 digitesek, de vannak 5, 6, stb. digites műszerek is.

Ez nem jelenti azt, hogy a ne lehetne pl. 2000 count-os mérni, csak az a 3,456125 Voltot 3,46-ként tudja kijelezni, míg egy 4000-et (vagy többet) kijelezni képes multi képes a 3,456 Voltot mutatni. Persze más kérdés, hogy szükséged van-e ilyen pontosságra, a legtöbb esetben a 3,5 is pont elég.
(#) NGY válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Idézet:
„Az első oszlopban valóban csak 200mA a felső méréshatár?”

Igen, az a modell csak annyit tud. Cserébe viszont 100 nA a felbontása mikroamper állásban.

Célközönség lehet pl. aki sokat játszik mikrokontrolleres áramkörökkel, vagy a másik műszere árammérésben nem ennyire érzékeny. ~2500 forintos műszer.
(#) sargarigo hozzászólása Nov 20, 2017 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, megrendeltem, várom hogy ideérjen.
(#) SMartin_HU hozzászólása Nov 24, 2017 /
 
Sziasztok.

A ti ajánlásotok alapján vettem meg a Uni-T 139C multit. Meg vagyok vele elégedve, de szeretnék mellé venni egy kiegészítőt, hogy a 60A mérést is meg tudjam vele csinálni.

Hol tudok venni ilyen kiegészítőt?
(#) nagym6 válasza SMartin_HU hozzászólására (») Nov 24, 2017 /
 
Lakatfogóval jobban járnál. 60A-t bekötögetni sorba, biztos kontakt kell mindig. Ekkora áramokat így -sorbakötve- nem szoktak mérni. Nem mindegyik lakatfogó tud DC-t mérni, erre figyelni kell.
(#) bbb hozzászólása Nov 24, 2017 / 2
 
Mintha csak a témához akartak volna kapcsolódni... AN8008 módosítás
(#) RoliNyh hozzászólása Nov 25, 2017 /
 
Van itt egy AN8009 50% -al leértékelve még egy napig, ha valakit érdekel...
Bővebben: Link...
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Ebay-en is kb. ennyibe kerül, csak ott nincs egy irrálisan magas árról leakciózva.

És még így is drágább bő 1000 Ft-tal, mint a 8008, a különbség pedig nem túl nagy. A képek alapján a 8008-ban van négyszögjelgenerátor, a 8009-ben pedig NCV, hőmérő és 100M ellenállásmérés (a 8008-é csak 10M).

Én ennyi különbséggel inkább az olcsóbbat venném, de senkit se akarok róla lebeszélni.
(#) RoliNyh válasza tbarath hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Nem tudom máshol mennyi, én is csak e-mailben kaptam az értesítést...
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
(#) erbe válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Link, 23,49 USD
És no offense, csak azért szóltam, mert rendszeresen vannak ilyen "hatalmas" akciók. Ezt sokan, sok helyen megjátszák, sajnos én is dőltem már be ilyennek...
(#) erbe válasza tbarath hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Alábbit már feladták számomra. Még egy napig "Black Friday". 32% engedmény, 19,99 USD.
(#) tbarath válasza erbe hozzászólására (») Nov 25, 2017 /
 
Majd várjuk a beszámolót
(#) nzozz válasza erbe hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Én is gondolkoztam rajta, de végül AN8008 lett belőle (a jövőhéten már kézhez kéne kapnom), mert az volt tesztelve alaposabban.
Kár, hogy ilyen messze vagy, pedig összehasonlíthattuk volna a két műszert, legalább mérési pontosság szerint.
(#) nagym6 hozzászólása Nov 26, 2017 /
 
Ha már ilyen multiméter pontossági verseny van, az nem hiteles, hogy egy feszültségen ellenőrizzük, minősítjük az egész műszert, annak minden funkcióját. Egy méréstartomány elején, közepén, végén, pld. 9.999V méréstartományban 1.1V, 5V, 9.9V környékén ajánlatos mérni. Lehet, hogy 9V-nál teljesen pontos, 1.1V-nál nagyobb hiba van. Vagy egyik méréstartomány pontos, másik jócskán nem. És a többi mérések, AC, ellenállás, stb.
(#) nzozz válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Nincs itt semmilyen verseny, csak eszembe jutott ez az összehasonlítás, de igen, kb. úgy csinálnám, ahogy írtad.
(#) nagym6 válasza nzozz hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Nem konkrétan a hozzászólásodra gondoltam, hanem visszább többi ezzel kapcsolatosra is. De bármilyen egyszerű összehasonlítás is mond valamit.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2017
(#) szapcsika válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Ráadásul sokkal többet mond egy multiméter hasznosságáról a hosszútávú stabilitás, mint,
hogy a gyárból kijőve éppen mennyit mutat. Ráadásul, ha a specifikáción belül van, akkor akár véletlen is lehet, hogy egy adott típus példányai mennyire vannak közel, ugyanis mindegyik jó. Nagyobb kérdés, hogy egy év múlva hol lesznek. Minden komoly helyen ez számít.
Arról már nem is beszélve, amikor ötdolláros kínai feszültségreferenciák alapján, amiknek a kalibrációs "jegyzőkönyve" is fénymásolóval készült, akarnak az emberek méricskélni. (Nem feltétlenül itt, de sok példa van rá.)
Szóval mielőtt mindenki nekiáll otthon méricskélni, először is azt nézze meg, hogy van-e az erre a célra alkalmas etalonja. Addig teljesen értelmetlen ezzel foglalkozni.
(#) tbarath válasza szapcsika hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
5 dollár? Ne túlozzunk

És igen, igazad van, persze, komoly helyen ez számít. De hobbista műhelye, pláne egy kezdőé, az nem ennyire komoly hely.
Egy átlag hobbista nem fogja kalibráltatni a műszereit, pláne nem rendszeresen. Drága is, és igazából nincs is erre szüksége. Otthonra akár még ez a referencia is jó lehet, már ha nem abszolút pontosságot vizsgálsz, hanem az otthoni 3 vagy több multit "kalibrálod" egymáshoz. Ehhez nem fontos a komoly etalon, akár még egy 7805 vagy 1 ceruzaelem is jó lehet ilyen célra. Ha valamelyiknél komolyabb drift van, akkor jó eséllyel az hibás, és leváltod.
(#) nagym6 válasza tbarath hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Idézet:
„akár még egy 7805 vagy 1 ceruzaelem is jó lehet ilyen célra.”
Egyik ceruzaelem 1.54V, másik 1.62V újonnan boltban véve. 7805 akad 4.95, 5.05 között, legalábbis ilyenekkel találkoztam. Ezeknél pontosabb a leggyengébb multi is -gondolom én.
(#) Massawa válasza szapcsika hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Azért néha elcsodálkozom egyik másik hozzászoláson. Emberek elsö DMM-jüket vennék ( mert valoszinü, hogy még semilyen müszerük nincs) és egyböl azon jár az eszük, hogy hogyan lehetne ezt meg azt meghekkelni, feltunningolni, hogyan lehet még pontossabbá tenni ( mintha az egy kicsit is számitana a mindennapos praxisban). Kb 1976 ota van egy sereg multiméter a kezemben, soha egyikkel sem volt olyan baj, hogy pontatlanság vagy stabilitás. Ma is van talán 5 müködö müszerem az ocska 10€ kategoriátol az 500€ kategoriáig, és ha hiszitek, ha nem egy 7805 stabi kimenetére mind 5,0x voltot mutat ( az x változik a digitek számátol) és egyik sem volt a gyáron kivül kalibrálva ( annak ellenére hogy a 2 legdrágább müszerhez ilyen ingyen jár - egyszer). Amugy maga a kalibrálás a müszereken a gyári automatákon történik, amihez nem igen járhat protokol, mert az ilyent nem is ad ki. Ha van protokol ( a legdrágább müszereken fordul csak elö, ott az ADC konverterek linearitását piszkálják valamilyen interfacen) akkor az a kalibrálo automata protokolja inkább, mint a müszeré, azaz az szerint engedi le a müszert a gyártósorrol. Az a lap ami nem megy át a kalibrácios automatán a kukában végzi a gyárban, azaz a dobozába be sem kerülhet. Ez ervényes az olcsobbakra is.
Amitöl a multiméterek nálam cserélödtek, az a drágáknál az elvesztésük, a kicsiknél meg a ocska kivitel ( érdekes modon valamennyi gombelemes müszer a kukában végezte, a tisztességes AA,AAA ill 9V elemes müszerek mind müködnek, ha el nem vesztek vagy el nem ajándekoztam).

Egyetlen müszeren sem ment tönkre a kapcsolo, némelyiken csak a 10A-s bemenet ( ami amugy is csak a kutyának kell), sem a display. Amiért egyik másikat lecseréltem az föleg a sebességük volt (szakadásmérö), az sajnos sok müszeren a sirba tud vinni, annyira, hogy inkább csináltam magam egyet, mert az azonnal sipol.....
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2017
(#) tbarath válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Persze, de tök mindegy mi az "etalon", a lényeg az, hogy több multival méred ugyanazt, mert egymáshoz kalibrálod őket. Nem az a lényeg, hogy az elem 1,54V vagy 1,62V, hanem hogy egymáshoz képest a multik mondjuk 1%-on belül vannak-e. Ha igen, akkor kb. megbízhatóak, de ha az egyik mondjuk 3%-al eltér, akkor ott már valami gubanc van.

Otthoni méregetéshez szerintem az 1% bőven megfelelő pontosság.
(#) nagym6 válasza tbarath hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Így igen, azt hittem referencia az elem.
(#) tbarath válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Így gondoltam, sajnálom hogy nem sikerült egyértelműen leírnom.
(#) erbe válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 26, 2017 /
 
Senkivel nem akarok versenyezni, csupán a régebbiek rongyolódnak, fogynak.
Az 1 %-os pontosság 4 vagy éppen 9 %-kal jobb, mint amire az egyszerű javítási gyakorlatban szükség van. Akkor már miért ne legyen 9,5.
Következő: »»   94 / 126
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem