Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   23 / 41
(#) Orbán József válasza Gafly hozzászólására (») Dec 21, 2017
Ha tudnám, hogy ez jólesik a trafónak, akkor másként fogalmaztam volna...
(#) Gafly válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 21, 2017
Csak magam tudom idézni:
Idézet:
„És nem mondtam, hogy marhaság”

Szerintem egy létező jelenséget fogalmaztál meg.
De nem értek hozzá...
(#) Orbán József válasza Gafly hozzászólására (») Dec 22, 2017
Teljesen biztos, hogy a megfogalmazásom laikus. A vizuálisak kedvéért valahogy úgy képzelem ezt az oda-vissza modulációt, mint amikor egy tükörbe nézünk, kezünkben egy másik tükörrel, amik egymást látják végtelen, egyre kicsinyedő méretben.
(#) boti2 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 22, 2017
Ja, értem. A lényeg szempontjából viszont így is ugyanaz a helyzet.
(#) Orbán József hozzászólása Dec 23, 2017
Üdv!
Úgy alakult, hogy rajtaütésszerűen került 4 db trafóra való vas, ugyanolyan, mint az utóbbi 4.
Csak most derült ki számomra, hogy az 1.25"-os E I lemez teljesen megegyezik az E I 96 című vassal.
Ezt Német o.ban gyártották, de dettó ugyanaz, mint az amerikai. Szerintem összebeszéltek.
Azt akarom kisütni mindebből, hogy most lépéseket tudok tenni a nem impregnálni az istennek se vs. dehogynem kérdésben.
Van 2x2 db panelszintű Baby Huey sztereó építményem, amikhez UL leágazású tfafók vannak előírva.
A jó hír, az eddigi adatok teljesen jók a babyakhoz is, csak UL ágadzást kell kivezetni.
Egyelőre csévékre várás van, mert véletlenül sincs hozzá való méretem, dolgozom az ügyön.
Várhatóan a következőkben fellebentem a pokrócot arról, pontosan hogyan is csinálom a tekercselést. mert vannak ám furfangok, amiről nem mindenki tud, például én se régóta ismerem a mikéntetet...
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2017
(#) Cinema válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 24, 2017
Miért moderálta ki valaki a hozzászólásom?
Bántott valakit?
Megsértettem az oldal lelkivilágát?
Vagy csak a moderátornak nem tetszik az, ami igaz?
Nem tudom ki a moderátor, de moderálja magát.

Kellemes Ünnepeket!
(#) Orbán József hozzászólása Dec 25, 2017
A t.túlról a vassal együtt vásárolt csévék elég spártaiak, a réselést sk kellett elvégeznem, de a fő gyengesége, hogy semmi merevítése nincs a német gyártmánnyal szemben, ami profi.
Képes kicsit kihajlani a gyenge cséve oldala a vége felé, nem szerencsés.
A tekercselést meg lehetne oldani oldal támasztó segédlettel, de nekem a belső fa magok hosszabbak, mert sokszor azon csúsztatva a sorvezetőhöz könnyebb beállítani a cséve pozíciót.
A sorvezetés, központos mag a csévéhez:
Természetesen jó lenne az abszolút központos sablon, de körülményes gyártatni. nekem keményfából készültek és előfordulhat 1 mm-es excentritás. Azonban a huzal szépen meg tudja magát vezetni, viszont a tekercselési sík alapja teljesen egyenesnek kívántatik.
Jelenleg egy db t.túlról való csévém van, meg kell várnom a német gyártmányt, akkor tudok tovább lépni, tekerni. Csakis egyforma csévékre érdemes, ráadásul az amcsi teljesen négyzetes belsővel, a német pedig pakett vastagságot tekintve 3 mm-el nagyobb.
(#) ronin75 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 25, 2017
Tudom, hogy már nem azokat az időket éljük, de annak idején még textilbakelitből kellett kiszabni, kireszelni és összerakni a csévéket a suliba, aztán tekercselhettük meg a trafónkat
Ha nem is így, de nem müködőképes(ebb) megoldás esetleg egy cnc-vel kiszabatni és összerakni egy csévét?
(#) boti2 válasza ronin75 hozzászólására (») Dec 25, 2017
Legújabban, megoldásként szóba jöhet még a csévetest nyomtatása is. Nem tudom van-e itt valaki, aki már próbálkozott ilyen módon csévetestet gyártani?
(#) ronin75 válasza boti2 hozzászólására (») Dec 25, 2017
Ez nekem is eszembe jutott, viszont ez Józsinak biztos nem megfelelő megoldás, mert neki tükörsima felület szükségeltetik szerintem.
(#) Orbán József válasza ronin75 hozzászólására (») Dec 25, 2017
Tudok csináltatni és barátom is van cnc-vel a hóna alatt, de, amennyiben venni is tudok, nem terhelem őt ezzel. Már csinált jópár félét, amihez nem tudtam beszerezni amúgy.
A sima felület tényleg fontos, ha 0.2mm, vagy hasonló huzallal szeretnénk szépen tekerni.
A képen látható vas valami olyan megfontolásból lehet gyártva - nagy ablakkeresztmetszet! - hogy nem érdekes a jó hatásfokú erőátvitel, hanem a sok féle feszültség megvalósítása 1 trafón. Ez inkább hálózatinak lehet jó, bár 0.35mm-es lemezekből van a vas, én kimenőnek próbálnám majd.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2017
(#) pucuka válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 25, 2017
Azért célszerű a vasmag keresztmetszet egyenlőoldalú négyszög formára törekedni, mert akkor a legoptimálisabb a vas, és rézveszteség aránya.
(#) _BiG_ válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 25, 2017
Két falappal meg tudod támasztani két oldalról, amiket középen átfúrsz a tengelynek megfelelően. Készítesz két vagy több (a fahasáb túllógásai szerint), a fahasábbal egyező kivágással rendelkező távtartó támasztékot, és a véglapok közé teszed. Így megtámasztod a cséve oldalait.
Tudom, macerás, de nem kell várnod. És az adott hasábhoz elteheted.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 25, 2017
Nem állítanám, hogy 1-nél többször tekercseltem trafót oldaltámasz nélkül, az elmúlt ~55 évben. Akár géppel, akár kézi hajtással. Még cséve nélkülihez is használtam. Fő a biztonság! És 10-ből 9× én készítettem a csévét is.; nem akartak kihajlani.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2017
(#) Orbán József válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 25, 2017
Legfőbb baj, hogy ebből a mostani gyenge oldalúból már csak 1 van és 4 db egyforma kellene...Idő kérdése.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 25, 2017
"Idő kérdése", mi alatt le is gyárt(at)hatod.
(#) Orbán József hozzászólása Dec 27, 2017
Jelentem, a csévék, hiányzó vasak úton vannak, köszönelt L.Attilának!
Addig is, készítem az EL504 kimenőit.
Az elvi rajzon látszik a tápellátás, a másikon az eredeti kimenő terv, amit átdolgoztam kicsit.
A primer (AB1 mód miatt) ca. 20 mA-el ketyeg alapon és a teljes kivezérlésnél 290mA-re tud felugrani. Tekintve, hogy ritkán kívánok fehér, vagy rózsaszín zajt hallgatni folyamatosan max hangerőn, szerintem a 0.25mm-es cerimel huzal jól kell, hogy teljesítsen. Az eredeti terv szerinti 0.75 ,mm-es szekunder biztosan nem fér M102-re, csévére, azt átmódosítom 2x0.4 mm-es zománcra. Így egy sorban elfér ca. 70 menet, ami kb. 6 Ohmos impedanciára megfelel, meg ez a keresztmetszet (2x 0.4mm)x6 elégségesen nagy keresztmetszetet ad a szekundernek. Kíváncsi vagyok, hogy sikerül majd a dolog. ,Az eredeti, 41%-os UL-t kényelmi szempontból ca. 34%-osra módosítom, így a sorvégen csinálhatom a leágazést UL-eknek.
Az EL504 még rácsfeszültségileg a biztonságos határon belül marad, ha jól gondolom.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2017
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Dec 28, 2017
Igazad van, kész is vannak... Vagy megjöttek.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 28, 2017
Jó, jó, de az oldaltámasz akkor is ajánlott, elég gyengének látszik (nem rebitex).
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Dec 28, 2017
Ez a típusú cséve kellően masszív. Az előzőeket annyira megviselte a 0.22 mm-es huzal megfeszítése, hogy egy picit belibbent a cséve belseje egyik oldalon. Miután levettem a magról, akkor látszott, de a lemezek visszanyomták a púpot...
Ebből is tudom, kisebb is elég lesz a feszítésből.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 2, 2018
Fejlemények:
A következő 4 db kimenőhöz elfogyott a pr/szek közé használandó 0.12mm-es prespánom. Ezekre elég lett, de csak a sorszigetelésre használandó 0.05mm-es prespánból van bővebben.
Ma vettem egy fajta, 0.1 mm vastag szigetelő fóliát. Áttetsző, nem víztiszta, inkább enyhén opálos.
Őszintén szólva, nem tudom a pontos típusát, motortekercselő kollégától vettem, villanymotorokba biztosan használatos, a legrosszabb (Mylar) is 130 Celsiusig tud, de nem is ez a kérdés, hanem a kapacitás. Kimenő nem fog melegedni, de 130 Celsiusig hálózatinak se illik.
100x160mm-es nyáklemez közé raktam a prespánból és aztán a műanyag fóliából, azonos vastagságot képezve a 0.05mm-es prespánból duplán.
A prespán az adott mérésben 0.57 nF, a fólia 0.47 nF volt.
Biztatónak tűnik és jobbnak, mint a prespán. Viszont ez nem tud átázni az impregnálószertől, de lezárni a sorokat széleken bizonyára megteszi.
Majd beszámolok.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 4, 2018
Nos, eljött az idő, Ave Fórumtagok, a kimenő tekercselők köszöntenek - Gyááá...
A mellékelt séma lesz a cél, a trafó várhatóan EL84 PP szinte bármelyikéhez alkalmas, vagy tlan, meglátjuk.
Az ábrán láthatjuk, hogy az UL leágazás 37.5%-nál lesz megoldva. Hosszú hezitálás után, amely a leágazást 50 és 0% közötti megoldásai közti őrlődésben merült ki, végül is ezt választottam.
A kapcsolódó szakirodalmak, szakcikkek közül az egyik legrégebbit említem, A.Serjagin Alleluja: Az "A" osztályú erősítők szerepe a proletárforradalomban. Végül is ez döntött nálam is.
Nem utolsó sorban képes beszámolóban dokumentálom majd az Érdeklődők számára, hogyan láttam bele a tekercselő titkok kulcsába.
(#) Orbán József hozzászólása Jan 4, 2018
Amíg a műhely felfűtődik:
Nem szorosan a következő kimenőkhöz, sőt igazából a melléklet a hálózati trafó része, de ugyanígy érdemes lehet a kimenőkhöz is kapocstáblát készíteni.
Az "M" típusú BEAG trafók szerelvényén egy kapocstábla található, csomó betűjelzéssel a bekötés pontosítása végett.
Egyelőre a hálózatihoz készítettem néhányat, amin 2 db Wichman foglalat, betét, szűrőkondik, egyenirányító diódák lesznek (TO-220), stb. A nyáklemez a fóliával kifele lesz, forrtüskéken lehet a kivezetésekhez hozzáférni. Mindezt a régi, betűjelzéses bakelit lap méretéhez igazítva.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2018
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 4, 2018
Eredmény állás:
Egy trafót megtekertem, a mutatott séma szerint.
...és most a "titok". Aki ismeri, ne is olvassa tovább...
A BEAG trafók a neten fellelhető műhelyrajzából és a módszert eddig is ismerők, alkalmazók a következőként járnak el:
Az első két anódot balról kezdjük tekerni és minden sor végénél visszavezetjük a drótot és azt is balról kezdjük tekerni - lásd a sémát.
A következő két anódtekercset jobb oldalon kezdük el és oda ugrunk vissza a sor végén mindig. A vezeték visszavezetést a sorszigetelő közt, átlapolásában vezetjük vissza, nem kell külön szigetelés.
Azok kedvéért, akik "M" lemezes trafókhoz jutottak - vonali kimenők - a szétszedése nem túl nehéz, feltéve, ha nincs az egész trafó mindenestől impregnálva, ekkor levágjuk a cséve egyik oldalát drótostól és maradnak a lemezek.
Mint már említettem korábban, ezek a BEAG trafók nem mindegyike egyforma minőségű, de vannak minden bizonnyal GOS, laminált lemezek, kiválóak kimenőnek.
Találkoztam 0.5mm-es BEAG M102B-vel is, ő majd hálózati trafóként szolgál tovább.
A trafószerelés mikéntje:
Kell egy célszerszám, én egy 20x4 mm-es laposvasból csináltam. Kb. 20mm hosszan elköszörültem 0.3 mm-esre. A trafón a csévét elnyomom egyoldalra, ahol a nyelv szabadon lesz, onnét.
Eztán kiemelem az első lemez köpenyt a cséve oldala fölé, majd a laposvasat beütöm a lemez nyelvhez és óvatosan ütögetem, közben a lemez többi részét a cséve oldal felett kell tartani, nehogy elakadjon.
A lemez ezután egy fogóval kihúzható, nagyon vigyázva, a lemez mindvégig a cséve mindkét oldalát elkerülje. Az első 4-5 lemeznél továbbra is szerencsés a laposvassal kiütögetni a lemezeket.
Eztán kézzel is kijönnek. Én úgy rakom le a lemezeket sorba, ahogy kiszedem. Ugyanis a lemez szélein általában van pici festék maradvány. Ha ugyanúgy kerül vissza a lemezcsomag, esélyes az összes lemez visszarakása.
Sok szerencsét!

A most elkészült kimenő szórt kapacitása 6.82 nF
Anód1 DCR = 105.09 Ohm
Anód2 DCR = 105.62 Ohm
UL leágazás a séma szerinti menetszámoknál.
A cséve még nincs leburkolva, szerelve lesz majd fedő borítása is, prespán.
Megjegyzem, kezdő vagyok, alig néhány trafót csináltam eddig, így a hibák megléte nem meglepetés, csak kellemetlen...
(#) jani76 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 28, 2018
Ha még aktuális tudok segíteni. bod.jani@citromail.hu - ra írj
(#) bta válasza granpa hozzászólására (») Jan 31, 2018
A méhviasz dielektromos tényezője a levegőének kb. 2.5-szerese. Ha tökéletesen impregnálják, a sorok közti rések kitöltése jelentős szórtkapacitás-növekedést okoz, amivel a hangfrekis méretezés során számolni kell.
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 31, 2018
Idézet:
„motortekercselő kollégától vettem”

Vékony Nomex-410 nincs neki?
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Jan 31, 2018
Őszintén szólva, azt sem tudom, ez milyen típus, de láttam német gyártmányú kimenőket is ilyennel szigetelni.
Valamilyen 5 százados szigetelő anyagom is van, szintén átlátszó, elég elasztikus.
Valószínű bevagdosás nélkül is felperdül a széleken. Régebben tudtam ennek a nevét, de nem jut eszembe. Abszolút nem hőálló, de sok hivatásos trafótekerő használja és a BEAG vonaliakban is találkoztam vele...A képen az említett német kimenő van.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2018
(#) szucsistvan123 hozzászólása Feb 4, 2018
Helló!

GU50 PP kimenőhöz honnan érdemes vasat venni? Milyet célszerű? Hiperszil vagy sima EI?
Esetleg az ATP100 100V kimenőjének a vasa jó lenne? Beleférne a huzal?
(#) Gery78 válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 4, 2018
A BEAG kimenőkben ezt az átlátszó szigetelőanyagot Hostaphan-nak hívják, és 40um vastag. Na látod, hogy tudod.
Következő: »»   23 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem