Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   125 / 132
(#) pucuka válasza Naszrai hozzászólására (») Nov 30, 2017 /
 
Valami nem jó, kicsit tovább kéne számolni a görbét felfelé. Ha meghúzom a görbe érintőjét, akkor az kb 70 Hz -nél metszi a nulla vonalat, és ott kb csak -2 dB van, holott ott -3 -nak kéne lenni.
De lehet én tévedek.
(#) Naszrai válasza pucuka hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Szia!

R=8ohm és XL=2 x 3.1415 x F x L
ezt számoltam 10z-től 500-ig.
(#) Naszrai válasza Naszrai hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
0.7-es osztás környékén lenne szerintem -3dB, mert 0.7X0,7=0,49, az közel 0,5. És ahol 0,5x-e a kimenő a bemenőnek, annak kell lennie a -3dB-nek. Szertinem.
(#) flaci76 válasza Naszrai hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Ott bukik a gondolatmenet, hogy az induktív reaktancia és az ellenállás rezisztenciája között 90 fok fáziskülönbség van, tehát ezt csak vektorosan vagy komplex számokkal lehetne felírni. Pl. a törésponti frekvencián a tekercs reaktanciája és az ellenállás egyenlők (mindkettő 8 Ohm), mégse felezni fog, azaz nem 6dB-t csillapít, hanem csak 3dB-t (1/gyök2), mert az eredő feszültség egy egyenlő nagyságú két befogójú derékszögű háromszög átfogója lesz. Sokkal egyszerűbb amúgy ezt inkább lemodellezni, sajnos csípőből én se tudnám most felírni milyen matematikai képlettel jönne az eredő, utána kellene néznem.

Szerk: De ha ezt egy hangszóróhoz számolod, akkor újabb problémák merülnek fel, ugyanis a hangszóró impedanciája nem rezisztív 8 Ohm, ezt pedig méginkább modellezni lehet csak mért impedanciamenettel. Gyakran még a szűrő meredekség se áll be az elvárt 6dB/oktávra, inkább csak olyan 3-4dB/Oktáv körül alakul.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2017
(#) flaci76 válasza flaci76 hozzászólására (») Dec 1, 2017 /
 
Kiszámoltam táblázatkezelővel (OpenOffice). Ugyanaz lett az eredmény, mint az előbb Qucs-ban, de itt látni fogod a képleteket is, van benne pár szögfüggvény...
(#) Flatlander hozzászólása Dec 10, 2017 /
 
Sziasztok

Adott egy autós középsugárzó,amit szeretnék felül vágni egy sima soros tekerccsel.http://www.jfsound.it/fr/hertz-emv-1005.html Adatlap alapján átlag 18ohm-al számoltam,és kész tekercseket nézve 0.390mH-nél 7.3khz körüli vágás jött ki.Jól számolhattam?
(#) Primary hozzászólása Dec 12, 2017 /
 
Van egy szög egyszerű 6 db/oktávos felül áteresztő szűrőm. A magas hangszóróval sorosan kötött 4,7µF 400V MEB kondenzátor. Az egyik oldalon kezdett tompulni a hang. Először a hangszóróra gyanakodtam, de lemértem a kondenzátort és az egyik 4 uF, ami azért 15 % eltérésen belül van, de a másik csak 1,2 uF.
Hová lett az a 3,5 mikrofarádnyi kapacitás?
(#) fapuma7210 hozzászólása Dec 16, 2017 /
 
Egy régi hangfalban meghalt a hangváltó egy része.Teszteltem a hangszórók működnek.A hangváltón keresztül viszont nem szólalnak meg.
A sárga és a kék vezeték megy a két meg nem szólaló hangszóróhoz.Poti szabályozza.
Kondi , tekercs , vagy a poti hasalhatott el?
(#) fery45 hozzászólása Dec 16, 2017 / 1
 
Kedves fapumpa7210!
A fényképet nézve nem deríthető ki kapcsolástechnikai működése. Mivel két hangszóró van, javaslom, hogy a szakirodalomból nézz ki egy két utas hangváltót. Azt építsd be! Én a potikat kihagynám mert az erősítő hangszín szabályzóival jól változtatható a hangzás.
A két hangszóró sugárzási frekvencia sávját ismerned kellene. Ez határozza meg a váltó váltási sávját.
(#) fapuma7210 válasza fery45 hozzászólására (») Dec 16, 2017 /
 
Köszönöm a válaszodat.
Igazából ez egy több mint 40 éves igen ritka , különleges hangfalpár, nem szivesen változtatnék rajta.
Megpróbálok rajzot szerezni . (Akai SW-178)
(#) Gabi1958 hozzászólása Jan 10, 2018 /
 
Üdv,van két Sal HV 316-os hangváltom 750/3500 MHz váltással,van rajta 3 tekercs 2 db kondi,egy 4,7mf és egy 22mf-os,típusát sajna nem tudom,érdemes lenne-e jobb minőségűre a hangminőség érdekében lecserélnem? PL:Jantzen típusúra,válaszokat köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2018
(#) cooler-mg válasza Gabi1958 hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Egyszerűen szólva, igen.
(#) amarok hozzászólása Jan 29, 2018 /
 
Üdvözletem!
Jamo 170-es hangfalaimhoz szeretnék hangváltót venni, vagy készíttetni.
ugyanis a középsugárzó behalt.
Ki tudna segíteni ebben?
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2018
(#) at22 hozzászólása Feb 28, 2018 /
 
Sziasztok! Szerintetek ez jó van bekötve?
(#) at22 válasza at22 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Sziasztok ma így kötöttem be. Sokkal szebben szól a magas. Szerintetek jó így?

kép.png
    
(#) flaci76 válasza at22 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Szia! Eredetileg harmadrendű váltó lehetett, T-alakban sorba a kisebb kondi, föld felé a tekercs, hangszóró felé a nagyobb kondi. (ahogy nézem, ezt áttették a másik hangszóró-kivezetésre a könnyebb légszerelés miatt, így is ugyanazt a működést produkálja) Viszont látom, már csere hangszóró van benne, amihez nem biztos, hogy jól illeszkedik az eredeti váltó. Ez amit rajzoltál biztosan jobb, a soros ellenállás miatt nem lesz lyuk az impedanciamenetben, amit egy rosszul méretezett szűrővel kb 90%-os valószínűséggel meg is történik.
Ha ezzel a kábellel tudnál mérni egy impedanciamenetet a hangszórón, akkor legalább villamosan megfelelően illesztett váltót lehetne tervezni hozzá. (villamos anomália menteset, 1 Ohm alatti lyuktól és 70-80 fokos fázisoktól mentes erősítőbarát félét)
(#) at22 válasza flaci76 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Szia! Először is köszönöm a hozzászólásod. Igen én cseréltem ki a magasokat MNC-re. Ami benne volt gyárilag azok megégtek. Ami a képen van ilyenek voltak benne. Most a rajz alapján vannak bekötve így nagyon tetszik a hangjuk A tekercs nem tudom jó van-e bekötve rendesen mert 3 kivezetése van. 2db kimeneten a tekercsen 1-1 szál és a harmadikon 2 szál van. Nem nagyon vagyok a hangváltó bekötésbe jártas Így rajz alapján most akkor jól van bekötve?
(#) flaci76 válasza at22 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Az is lehet, hogy ez valami sufni-tuning váltó, amúgy is kicsit furcsa nekem az a fekete csévetest, mintha valamiből kiszedték volna így ahogy van. Piezóra ilyen váltót nem lehet tervezni, szóval vki akkor nagyon megszakértette előtted, ha gyárilag volt piezó (gondolom nem így csupaszon, tölcsérével) akkor feltételezem semmilyen váltó nem volt benne. 220-330-470uH tekercs szokott előfordulni ebben a pozícióban.Ha nagyobb, az nem baj, ha kisebb, akkor jön a rövidzár lyuk az impedanciába. Amúgy ha vas közelébe viszed (hangszóró) akkor megemeled az induktivitását. Nehéz ilyen kevés infóból kitalálni, hogy hogyan működik most, mérések nélkül nehéz segíteni, vakon tapogatózás.
(#) at22 válasza flaci76 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Hozzám így került, de ahogy szétszedtem a régi piezót gyárinak tűnt. Ezt a csévetestet én szedtem le róla.( az MNC magasnak meg kelet oldani a felfogatását) Itt egy kép ezen jobban értelmezhető hogy van bekötve jelenleg. A hangfal bemenetekre rámértem, az egyik 8,5 OHM a másik 9,OHM.

Nagyon szépen köszönöm az eddigi hozzászólásod. Remélem így jól van bekötve.
Annyira nem akarok bele menni mert nem értem

Így jelenleg nagyon tetszik a hangja.

Névtelen.png
    
(#) flaci76 válasza at22 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Úgy nézem, hogy a tekercsen egy leosztás van. Nem értem mit akartak ezzel az eredeti váltóban, pláne piezóhoz. Mindenesetre én inkább a felső kivezetéshez kötném kondit, ahol megy tovább a hangszóró felé. Úgy nagyobb az induktivitás, biztosabb a dolog. Ha a hangja így megfelelő, akkor elvben így is maradhat, de javasolt lenne egy impedancia mérés, hogy tudd, hogy a végfokodnak is jó ez így.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2018
(#) at22 válasza flaci76 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Rendben, köszönöm.
(#) ob1 hozzászólása Márc 7, 2018 /
 
Valaki nem tud Videoton dc2080 vagy dc2580 váltó kondiértékeket?
(#) mlaci989 hozzászólása Márc 13, 2018 /
 
Üdv.
Magas sugárzóhoz EHEZ Szeretnék készíteni hangváltót. Havernak a tekercselő állított össze ugyan ilyenhez egyet. Arról lenéztem hogy bemegy a hang egy 1,5uf os kondin,majd egy kisebb tekercsel a testre. Ezután 2 darab 3,3uf kondin amik párhuzamosan vannak megy a hangszóró tekercsre. a tekercs a hangváltón légmagos. Nem tekerhetem le hogy megszámoljam a menetet. Kéne egy jól bevált egyszerű kapcsolás ehhez az 1 colos magashoz.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) flaci76 válasza mlaci989 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Az egyszerű válasz: Meg kell mérni induktivitásmérővel, ki se kell venni hozzá, ha le van kötve a hangszóró, akkor nincs párhuzamos ág ami bezavarna a mérésbe. Ezt a méretű csévetestet nem használtam még, így sajnos saccra se tudok mondani semmit.
A kicsit nehezebb válasz: Pont a legutóbbi fery45-nek írt hozzászólásomban írtam, hogy nagyon sok a méréssel nem ellenőrzött hangváltó, sajnos senkiben nem szabad bízni ilyen ügyben. Az erősítő is bánhatja a dolgot, ha 1 Ohmos lyukak és 80 fokos fázisok jönnek létre az impedanciamenetben! Tudom, hogy mindenkinek megjár az ártatlanság vélelme, de itt most a Te technikád forog kockán, mindenről meg kell bizonyosodni. Ha találsz a hangszóróról egy impedancia görbét a neten (fázisával együtt!), vagy meg tudod mérni magad pl. ezzel, akkor tudok olyan szűrőt tervezni, (akár nagyon hasonlót a fentihez) ami legalább villamosan ellenőrzötten jól működik, én inkább ezt az utat járnám, de senkit nem akarok eltéríteni az eredeti gondolatmenetétől.
(#) mlaci989 válasza flaci76 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Utána nézek a görbének és jelentkezem. Induktivitás mérőm sajnos nincs
(#) batajohn hozzászólása Márc 19, 2018 /
 
Sziasztok!
Egy 5A-es tekercs mennyi teljesítmény elviselésére lehet képes? Az erősítő 12 voltról működik.( Egy kínai Mosfet-es erősítőröl van szó.)
(#) zsolt58 hozzászólása Márc 19, 2018 /
 
Sziasztok.
Szeretnék csinálni egy 3 utas sztereó hang váltót.
Láttam is ezt a cikket de lenne pár kérdésem.
Először is érdemes megcsinálni vagy már túl régi hozzá vagy van már valami újabb megoldás is?
Üdv.
(#) granpa válasza batajohn hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Ha az erősítő teljesítményét írtad volna, vagy a típusát (ha már magát az erősítőt nem linkeled be), könnyebb lenne a válasz. 90 W-ot biztos, de akár 120-at is.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2018
(#) batajohn válasza granpa hozzászólására (») Márc 19, 2018 /
 
Igen, bocsáss meg, utána jutott eszembe nekem is, csak már nem voltam itthol.
Egy Lepai Lp-838-as kis erölködő, maximum 20W-os oldalakkal.Bővebben: Link.Köszönöm szépen a választ.
Üdv:János
(#) mlaci989 válasza flaci76 hozzászólására (») Márc 20, 2018 /
 
Elkészítettem a mérőkábelt meg lejött a LIMP program. Valami nem jó mert a próba mérésben egy 48 ohmos ellenállásnál nem egyenes vonalat mutat,hanem valamit össze vissza. Próbálkozok.

Untitled.png
    
Következő: »»   125 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem