Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1031 / 1203
(#) Bell válasza JosKa hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Szerintem sem vészes. Kicsit szokatlan az MPLAB után, de bele lehet jönni. Több projektet átraktam az X-re, hogy ne kelljen cserélgetni. Nem váltottam volna, ha ismeri az újabb procikat.
(#) Zsora válasza JosKa hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Én korábban MikroBasic-et használtam és először a régi MPLAB-ra váltottam (szükségből), de az nagyon fapados volt a MikroE rendszeréhez képest. Az MPLAB X viszont már megfelel a kor és az én elvárásaimnak. Könnyen megszokható és megszerethető. (Bár sokan még ma is görcsösen ragaszkodnak a régi verzióhoz...)
Egyébként kezdők számára - szerintem - a MikroE jobb, mert nagyon sok segítséget és példát tartalmaz.
(#) sonajkniz válasza usane hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Ilyen reakcióra nem számítottam.
Én még sosem használtam szintillesztőt. Viszont gyakran téma a fórumon.
A netet böngészve belebotlottam ebbe, és jó szándékúlag megosztottam.
Köszönetet ugyan nem vártam érte, de ledorongolást pláne nem.
Az ilyesmi rendesen elveszi az ember kedvét attól, hogy segítssen.
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Egyrészt hobbielektronika, másrészt PIC kezdőknek téma.
(#) usane válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 27, 2018 /
 
Elnézésedet kérem, nem lehurrogás vagy hasonló céllal írtam, csak felesleges kiadásnak tartom. Igaz ami igaz a 250ft sem vág földhöz senkit, így inkább meg sem szólaltam.
Szerk: Pláne azon IC-k árai mellett amiket mások ajánlanak
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2018
(#) ktamas66 válasza usane hozzászólására (») Ápr 27, 2018 /
 
Azért ennek a megoldásnak a hátrányaival is tisztában kell lenni (pl.: Bővebben: Link), mielőtt lehurrogjuk a drága IC-ket.
(#) Bell válasza ktamas66 hozzászólására (») Ápr 27, 2018 /
 
Az a "drága IC" ugyanolyan FET-es panel, mint a többi.
(#) pajti2 válasza icserny hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Köszönöm a linket. Sejtem, hogy mi van rajta egyébként, láttam már fetes szintillesztőt életemben A célzás arra vonatkozott, hogy az ott egy kiszerelt board, aminek a lábaihoz képest kellene tudni annak a boardnak a kapcsolását. A weboldalon is megírtam a forgalmazónak, hogy nem mellékelni a lábkiosztását is feltüntető kapcsolási rajzot egyszerűen csak trehányság.
(#) cassis hozzászólása Ápr 30, 2018 /
 
Milyen egyszerű megoldást javasolnátok C ben az alábbi speciális bitléptetésre?
Volna egy byte, mondjuk 4 értékes bittel. Azt kellene megoldani hogy a nulladik és az első maradjon a helyén, második bitnek be kell szúrni egy tetszőleges 0-1 értéket, az eredetiből maradtak pedig lépjenek feljebb harmadiknak, illetve negyediknek.
xxxx abcd --->>> xxxa bxcd
(#) apromax válasza cassis hozzászólására (») Ápr 30, 2018 /
 
Valamiért nem enged hozzászólni, az üzenet nem jelenik meg. A Moderátorok figyelmébe ajánlanám a hibát. Ez az OFF szöveg megjelenik, de mást nem tudok hozzászólni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2018
(#) kissi válasza cassis hozzászólására (») Ápr 30, 2018 /
 
Szia!
Szerintem így:

  1. temp = DATA & 0B00000011;
  2. DATA = (DATA << 1) & 0B00011000;
  3. DATA = DATA + temp;
(#) malak hozzászólása Máj 7, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni megint.

Megépítettem ezt a kapcsolást innen Bővebben: Link

Mate_x forumtárs meg is irta nekem a piceket ,viszont most lett időm teljesen készre szerelni az egészet,kicsit át is terveztem a nyákrajzot mert tul kicsinek találtam a távolságokat az én remegő kezemnek Viszont van egy problémám hogy a rákapcsolt izzo folyamatosan világit függetlenül attól hogy kap e jelet a test ponttol vagy sem.Annyit lehet látni mintha az Ic probálkozna valami féle vezérléssel pld elkezdi halványitani de pár ms alatt megint teljes fényerővel ég.Ha jol nézem a kapcsolást akkor az IC kizárolag az IRF540-et vezérli és ugy probálja szabályozni a fényerőt és a világitási időt.Viszont nálam ez nem müködik.Valaki megmondaná nekem hogy merre keresgéljek hibát a nyákon vagy pedig más fele van a hiba?Ha kiveszem az IC-t akkor nem csinál semmit viszont.
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 7, 2018 /
 
Én, mindenképpen a kapcsolás alapján végignézném, hogy mindenhol meg van e a feszültség és GND. Ha igen, akkor mennék tovább a fetre. Én leszedném, vagy csak lekötném, és megnézném PIC önmagában dolgozik e. Remélhetőek eddig a pontig meg is lesz a hiba, ha nem, akkor kezdenék el csak szoftveres dologra gyanakodni.

ui: amúgy, úgy vélem a PWM jel kitöltésévél lesz valami gond. (fet körül majd több időt el kellene tölteni a vizsgálatával, persze amikor már a többit megnézted)
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2018
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Szia!
Na megvolt a méregetés ami érdekes dolgokat hozott,ha kiveszem az Ic-t akkor stabil 5v jön ki az Ic felé az 1 lábra, a test ahol kell az megvan, a fet ilyenkor nem müködik.Amikor visszarakom az IC-t viszont onnantól a stabil 5v eltünik és ingadozo 3v és 7 volt közötti érték jelenik meg,az Ic egyik lábán, már nem emlékszem melyiken ott is egy 2v és 7 volt közötti érték váltakozik folyamatosan.Az IC enyhén melegszik a fet ilyenkor nem, ha berakok egy izzot is a kimenetre akkor az IC kicsit jobban melegszik és a fet pedig határozottan forro lessz.Az Izzo az 21 w-os
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Kicsit pontosíts.. Melyik IC-ét veszed ki? A FET-et?
2d dolgot kellene megnézned, FET nélkül a PIC kimenetén, amelyet a FET-re kötsz, meg e van a PWM jel és annak mennyi a frekvenciája, illetve a kitöltés megfelelően működik e.
Ezt egy olyan műszerrel meg tudod nézni amely tud frekit mérni, esélyes, ha tud frekit mérni, akkor a kitöltést is tudja mérni. Persze jobb, ha van skóp, mert az azon a jelalakot is láthatod.
Esetleg ha van logikai analizátorod még az is jó lehet. PIC-et kellene elsőnek megtekinteni, hogy biztosan jó e a jel.

Gondolom, ha aktiválod a jelet, (emulálod az ajtó nyitást, tehát ég a lámpa) akkor a PWM és kitöltésének folyamatosnak kell lennie, majd amikor el kell halványodni, akkor mérhetnél esetleg hülyeségeket, mert folyamatosan változik a kitöltés.
Amúgy nem vagyok nagy mágus, de szerintem egy RC tag igen csak hiányzik a FET kimenetéről, ami kicsit a négyszög jelet simítaná.

Szóval én ezeket nézném meg, de ehhez azért kell valamilyen eszköz.
Idézet:
„PWM frekvencia kb. 1kHz”
Tehát mérésre ezt a kb. 1KHz-es jelet kellene látnod.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Pontositok a PIC12F683-at veszem ki mert az nincs beforrasztva a fet igen.Hát nekem csak multiméterem van ami max ha jol emlékszem 10 Megaherzig tud mérni,szkop az nincs
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Itt egy 1KHz-ről van szó, szóval ezt akkor mérd meg..
És ne a PIC-et vedd ki, ő vezérli a FET-et. Ezért mérhettél ilyen adatokat.
Vagy csak vedd ki az ellenállást, ami a PIC lábával sorosan van kötve a FET-el és úgy kezd el méregetni.
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Hát a problémám pont abbol van hogy ami az ajtonyitást szimulálni vagyis negativot adnék neki az nincs is bekötve és mégis világit az izzo vagyis mérhetö feszültség van a fet kimeneti pontján,de otthon méregetek herzet még és lefotozom a kész nyákot is hátha valamit nem látok jol
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Basszús.
A gomb vagy valamilyen kapcsolód akkor van.
Egyértelmű, hogy a rendszer megbolondul mert nyilván a gomb figyelése szoftveres és a program lebegni látja a gomb vagy kapcsoló bemenetét.
"Most komolyan.... Pontosan mit is vártál... Ehhh, túráztatsz.."

ui: vagy a bemenet fel van húzva 5v-ra? Mert, akkor más a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Bocsánat nem akartalak turáztatni ugymond,maga a nyák még nincs beszerelve az autoba hanem miután kész lett rá forrasztottam rövid kábeleket amivel majd belesz kötve és ugy teszteltem volna,az elsö csodálkozásom akkor ért mert az izzó amit bekötöttem az egyböl elkezdett világitani mikozben az a kábel ami elvben az ajtonyitás felé megy nem is volt letestelve ha belenne kötve akkor csukott ajtonál ugyanaz az állapot lenne mintha nem lenne bekötve.Kiprobáltam a másik részét is aminek elvben lekéne hogy kapcsolja az izzot ha a D+ pontra +12 voltot adok ,ugyse alszik el a lámpa.

A második hszben pont ezt irtam hogy az Ic 1 lábára rámegy az 5volt ha nincs benne az IC ha viszont benn van akkor hirtelen ugrálni kezd a feszültség
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Erről a kapcsolásról van szó igaz?
Most már megnézem..

Az egyes lábán nem ugrálhat a feszültség, semennyire, főként mert az a tápfesz, és ha leesik 2v-ra akkor resetel a PIC és akkor lehet érzékelni azt amit írtál is az első bejegyzésedben.
Nézem tovább...

Arra kellene rámérned, hogy a 6-os, 7-es lábán meg e van az 5v. Azok vezérlik a kapcsolást.
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018

sema1.png
    
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Igen erröl,a probléma pont ott kezdödik hogy a 6,7 láb az mind test pontot kapcsolna ergo lehet hogy ott van 5v de ha rárakom a minusz 12 voltot vagyis a testet akkor az már nem 5 volt a méréseim szerint valahol ott volt olyan hogy változo feszültséget mértem az Ic lábán miközben az én értelmezésem szerint az bemenet és nem kimenet.

Csak otthon tudok méregetni mert most meloban vagyok és nem hoztam be a nyákot és a müszert
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) don_peter válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Még mindig azt mondom neked, hogy szedd ki a fet-et a kapcsolásból és csak a PIC-el nézd meg mit csinál.
Nem ugrálhat a fesz, ilyen nincs. Ott fix 5v-nak kell lennie. (1, 6, 7 lábakon)
Ameddig ez nincs meg, addig felesleges tovább menni.
Ha nincs fix 5v-od, akkor lehet nézni hogy nincs e zárlat valahol illetve, hogy a stabkocka működik e rendesen.
(#) malak válasza don_peter hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Ha kiveszem a Picet akkor a stabil 5 volt ott van ha visszarkom akkor kezdi az ugrálást a 6 7 ponton nincs bekötve semmi vagyis ergo az nem zavarhat be az 5 lábról kapja a fet a vezérlést hogy kapcsolja a lámpát vagy sem viszont érdekes hogy ugy emlékszem olyankor az 5 lábon is mérek emlékeim szerint feszt de majd otthon mindent leirok hogy hol mit mérek fettel és anélkül
(#) Hp41C válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Vedd ki a PIC -et. A FET -es kimenetre tegyél terhelést (LED előtét ellenállással). Egy ellenállásson keresztül add rá a PIC tápfeszültségét a PIC lábára, ami a FET gate -jét vezérli.
Mérd a PIC tápfeszültségét. Egy LED esetén is lecsökken?
Végezd el ugyanezt a mérést az említett 21W -os égővel is.
Ha az első esetben a tápfeszültség nem csökken, a másodikban lecsökken, az áramkör táplálását terheled túl az égő áramával.
A PIC mitől meleg? Valamelyik kimenete túl van terhelve, valamelyik bemenetén túl nagy a feszültség (nagyobb, mint a tápfeszültsége). Jó polaritással kapja a tápot?
Miért mérsz magasabb tápfeszültséget, mint PIC nélkül?
A stabilizátor föld kivezetése nem jól érintkezik (forrasztási hiba vagy fóliaszakadás), gerjed, stb.
(#) Lamprologus válasza malak hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
A PIC 1-es lábán mérsz 3V és -7V közötti feszültséget a 8-as lábhoz képest?
Akkor az a PIC már lehet hogy halott!
(#) malak válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 9, 2018 /
 
Hp41C
Elvben nem tudom mi terhelhetné a pic 5 ös lábát ha onnan csak a fet kap áramot ha jol gondolom akkor az izzó árama nem mehetne a pic felé a Fettől.a ledes izzot még nem probáltam hogy vajon az is beterheli-e a picet.Magasabb feszt csak akkor mérek és ingadozot ha berakom a picet a helyére ,anélkül stabil 5 V van az 1 lábon

Lamprologus
Én is attol félek hogy behalt a pic csak nem értem hogy mi okozza a feszültség ingadozást akkor is ha nincs semmi a fet kimenő pontján
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2018
(#) Hp41C válasza malak hozzászólására (») Máj 10, 2018 /
 
Kicsit félre értettél...
Nem a PIC -re értettem, hogy túlterheli az égő árama, hanem a tápegységre. Nyugalomban megvan a tápfeszültség és a PIC +5V -ja is. Ekkor bekapcsol a FET, megindul az áram az égőn is. A terhelés miatt lecsökken a táp feszültsége. Rossz esetben 8V alá, amitől a 78L05 már nem tudja előállítani a +5V -ot sem, csak egy alacsonyabb feszültség jut a PIC -re. Ettől a PIC reszetelődik, kikapcsol a FET, megszűnik az égő árama, felemelkedik a táp feszültsége, visszaáll a PIC tápfeszültsége 5V -ra. Innen kezdődhet az egész ciklus, ha a bemeneti vezérlés újra bekapcsolja a FET -et.
Az izzó árama nem a PIC lába felé kell mennie. Elég lenne LED -es izzó helyett egy mezei LED egy ellenállással a teszthez.
A FET -et vezérlő PIC kimenet túlterhelődhet egy nemkívánatos átvezetés (a föld felé) miatt is (pl. forrasztási hiba miatt).
(#) tönöpö hozzászólása Máj 10, 2018 /
 
Sziasztok! Azt sem tudom, hogy teljesen jó helyen kérek-e segítséget, ezért előre is elnézést kérek!
Teljesen nem vagyok gügye az elektronikában, de a mikrokontrollerek világa ismeretlen számomra.
Adott egy új kondenzációs kazán, és hozzá egy Honeywell modulációs termosztát, és hibátlanul működnek az első pillanattól. De ha akármiért is áramszünet van, akkor a termosztát elfelejti a kézzel korábban beállított, mondjuk 22 C fokot, és az áram visszatérte után a gyárilag (az Eprom-jába?) beégetett 17 C fokra szabályozza a szobát. Ezt írja is a termosztát papírja!Tehát ha télen nem vagyunk otthon pár napig, és ha pár percre is áramszünet van, akkor hideg 17 fokos lakásba érünk haza. A termosztátban nincs elem, vagy akksi, ami a memóriát fenntartaná. Kérdésem, hogy hova lehetne egy kis elemet (3V?) rácsatlakoztatni? A termosztátot egy kéteres vezeték köti össze a kazán interfészével, azon keresztül kapja a tápot is. Látszik a képeken, hogy a bekötő két vezeték előbb egy Greatz-re megy, onnan a plusz és negatív kivezetés az IC 7-es (GND) és 8-as (+táp 3-4 V) lábára megy közvetlenül.
Ha erre a 7 és 8 lábakra kötnék egy CR2032 (3V) elemet, az jó lehetne, nem vágja agyon az adatot? Mert az adat a tápra lehet rámodulálva? És ezt honnan veszi le az egyenirányító után? Tudna valaki esetleg ebben segíteni? Raktam fel képeket, és a benne használt IC-ről adatlapot.
(#) superuser válasza tönöpö hozzászólására (») Máj 10, 2018 /
 
A 7-8 lábakon van egy kerámia (gondolom 100nF) kondi.
Az a(z) MCU táp. Azon mérhetsz tápfeszt.
Ha arra rádiódázol egy CR2032-t, akkor lesz valami.
Elvileg baj nem.
De kérdem én: mi lesz a vége ennek?
A CR2032 visszafele a két vezetéken megpróbálja ellátni árammal a kazán vezérlését is?
Vékony jég... Én
a) nem nyúlnék hozzá
b) aláraknék egy rendes szünetmentest (egyetlen korrekt megoldás)
c) megbontanám a vezérlést és megnézném honnan jön a táp
Következő: »»   1031 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem