Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   33 / 52
(#) zsoltee0001 válasza elektroton hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Duplán van összekötve a PEN sín a Földelő szonda csatlakozójával, ki fogom cserélni vastag kábelre, bocsi az összevisszaságért, kicsit káosz a dolog, mert még nincs végleges helye a biztosíték táblának.
Üdv
(#) elektroton válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Ha jól látom, két kiselosztó doboz van egymás mellé szerelve.
A nulla sín a jobb oldaliban van ?
Úgy látom, hogy van szabad bekötési pont, csavar a föld (PE) sínen, ide kellene bekötni a bejövő zöld-sárgát (földelő szonda), bejövő kéket (PEN) is. Onnént mennének továbbra is a PE zöld-sárgák, Egy vastag kékkel (6-10mm2) a FI relé bal felső N pontjára. Bal alsó N pontról a nulla sínre. Megrajzoltam a pontosság kedvéért.

Eloszto7.JPG
    
(#) zsoltee0001 válasza elektroton hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Igen, a nulla sín a másik dobozba van, úgy van bekötve ahogy a rajzon van.
Most megcsináltam a módosítást, de semmi változás, jobban belegondolva, tök mindegy a fi relének, hol megy be a fázis vagy a nulla, a külömbséget nézi az áramfelvételbe, viszont szerintem Gaffynak lesz igaza, mert úgy néz ki, hogy biztosíték is egybe, ha megnézitek jobban a piktogramot nem csak egy relét jelöl hanem van más is ott jobb oldalt.
Meg ha pl ráteszek egy hőlégfúvót aminek nincs is köze a földeléshez, van hogy nem azonnal vágja le, hanem 1-2 másodperccel később, elég szomorú lenne, ha ilyen lomha lenne egy firelé.
Még egy kérdés:
Csak az első fázist figyeli a relé? mert ha a másodikba kötöm be akkor nem dolgozik a Test gomb, viszont a hőlégfúvó akkor is levágja.
Üdv
(#) Gafly válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Test gomb van csak odakötve, egyébként elvileg más különbség nincs közöttük.
(#) (Felhasználó 122012) válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Hogyan is eshet bele egy vödör vízbe az elosztó? Milyen elosztó?
Tanulmányozd ezt:
Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 122012) válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Idézet:

3 kábel van befűzve, de csak 1 fázis jön be.”

Valószínű ezért old le, mert figyeli a bejövő 3 fázist és csak 1 van meg! - Szerintem.
De kimérted hogy 1 fázis jön csak be, mert ha igen , lehet hogy ki van alakítva 3 fázisú rendszerré, de elég lenne 1 fázisú FI relé.
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Nem figyeli a három fázis meglétét. A rajta átfolyó áramok előjelhelyes összegnek nullának kell lenni, különben leold. Teljesen mindegy, hogy egy, kettő vagy három fázis van jelen, esetleg a fogyasztó két fázis közé van kötve.

Nulla és föld zárlat esetén szokott az a jelenség előállni, hogy nagyobb fogyasztó használata esetén lép működésbe.
(#) elektroton válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Idézet:
„Valószínű ezért old le, mert figyeli a bejövő 3 fázist és csak 1 van meg! - Szerintem.”

Szerintem meg nem. De ki lehet próbálni, hogy le kell kötni a bejövő feszültség nélküli szálakat.
Kötöttem már be 3 fázisú FI relét egy fázisra, ez miatt nem oldott le.
Inkább kellene egy ohm mérést csinálni lekapcsolt FI relénél, hogy összecseng-e a föld és nulla sín között. Ha igen, akkor valahol tiltott nullázás van vagy összeér valahol a két dolog, nulla a földdel.
(#) (Felhasználó 122012) hozzászólása Júl 11, 2018 / 1
 
Bakman és elektron, ne engem cáfoljatok meg azonnal, hanem a probléma felvetőjének adjatok választ a magyarázatára!!!

Pld. megkérdeztem:
Idézet:
„Hogyan is eshet bele egy vödör vízbe az elosztó? Milyen elosztó?”


Szerintetek ez normális
Idézet:
„hogy ez a rész így lett átadva villanyszerelő által, csak az utána jövő részt csináltam én.
Még nagyobb poén, hogy ez eddig tette a dolgát, beleesett egy vödör vízbe az elosztó és szépen leoldott, ha meglámpáztam a fázis- földelést akkor is.”


Melyik részét csinálta?
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Leírtam kétszer is, hogy valószínűleg a nulla és a földelés között van zárlat. Elosztó vízbe esését könnyen el tudom képzelni, szerintem ezen nincs mit magyarázni. Az, hogy a Fi-relé fordítva van bekötve, jelen esetben nem okoz gondot. Három fázis esetén már nem szerencsés mert a Fi-relék elöször a nullát kapcsolják fel, illetve utoljára le. Mivel ezt a kérdező már tudja, szerintem maradjunk inkább a probléma feltárásánál.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
A nagy titok: elosztó! tette eddig a dolgát, cseréljen elosztót hátha ettől megjavul, mert más nem változott az áramkörben - valószínű. mert azt Ő csinálta (titok)
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2018
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
A nagy titok az, hogy te úgy gondolod, az elosztóból nem tudja használni a nagyobb fogyasztókat. Lehet hogy így van, de semmilyen erre utaló mondant nincs egyik hozzászólásban sem, csak annyi, hogy egyszer egy elosztó a vízbe esett és akkor működött a Fi-relé.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Tehát az "elosztó" - Ő csinálta, nem tudjuk továbbra sem, amit a villanyszerelő szerelése utáni rész hogyan nézett ki, mit és hogyan alakított ki. Ennyi, hátha ad több információt.
(#) elektrorudi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Ez nagyon durva. Még a bekötés rajza is rajta van. Egy első évfolyamos szakács ipari tanuló is be tudná kötni.
(#) elektroton hozzászólása Júl 11, 2018 /
 
"Elosztó" Vajon mit is ért alatta a kérdés feltevő?
Két elosztó jöhet számításba.
Egyik, amire most többünk is gondolhatunk a téma kapcsán, az a kisautomatákkal szerelt lakás elosztó. Nehezen tudom elképzelni, hogy ez hogyan is eshetett bele áram alatt egy vödör vízbe.
Valószínübb egy hosszabbítón lévő elosztó dugalj sor esett bele hálózatba dugott állapotban a vödör vízbe és ekkor leold le helyesen a FI relé.
De reméljük hamarosan magyarázatot kapunk "zsoltee0001"-től.
(#) gyuszo válasza elektroton hozzászólására (») Júl 11, 2018 / 1
 
Vagy nincsen földelőszonda, vagy tiltott nullázás van.
Nem a te rajzodra gondolok, hanem a kérdező kókány munkájára.
Attól félek,ha minél többet látnánk belőle még több hiba lenne rajta, ami nem lenne baj, mivel akkor tudnánk segíteni.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2018
(#) elektroton válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Gyuszo!
Egyetértek Veled is, igen, ezt is már többször leírtuk. (Súgni csak annak lehet aki tud is valamit.)
A rajz híve vagyok, többször leírtam már e fórumon is. Nincs körbe magyarázás, félre értés. Aki tud rajzot olvasni, annak egyértrelmű az információ.
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Idézet:
„valószínűleg a nulla és a földelés között van zárlat.”

A nulla a földeléssel össze van kötve a fi relé előtt, de ha valahol a hálózatba szintén összeér akkor egy másik, ettől független, nagy teljesítményű fogysztó miatt leoldhat? Jól értem?
Mert akkor ez magyarázat lehet, mert hiába kapcsoltam le az összes biztosítékot, attól a nulla nincs megszakítva.
Holnap kivizsgálom.
Ha mérek ellenállást a lekapcsolt fi relé és a föld között akkor az a hunyó?
Üdv
(#) zsoltee0001 hozzászólása Júl 11, 2018 /
 
A lengőhosszabító esett bele a vödörbe, építkezési körülmények között gyakori eset, semmi para
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Igen, jól érted. A nulla és a földelés között mérj. Ugyanakkor vedd figyelembe, nem biztos, hogy egy egyszerű multiméterrel jelezhető a hiba. Ha az hibát mutat, akkor az valóban létezik, ha nem mutat hibát, attól még létezhet a gond. Jobb lenne egy szigetelésvizsgáló de gondolom az nincs kéznél.

Amivel eddig találkoztam: becsípett nullavezető dugaljban, lámpában, megolvadt nullavezető fénycsőarmatúrában (a folytó és a burkolat közé dugták el a vezetéket).
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2018
(#) zsoltee0001 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Igen, 1 fázis jön be, már pár éve így működik, ezek szerint így is működik.
Üdv
(#) gyuszo válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 11, 2018 /
 
Ami a bekarikázott részen van összekötve és le van szigetelő szalagozva vezetékköteg, annak mi a szerepe ?
(#) zsoltee0001 válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 12, 2018 /
 
3 fázisú kábel megy a műhelybe, ha a későbbiekbe be lesz kötve (a lehetőség megvan) és lesz rá igény, egyébként dobnál egy hátast milyen átmeneti megoldások vannak, ez a doboz is a levegőbe van, mert, hogy még fal sincs.
Üdv
(#) zsoltee0001 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 12, 2018 / 1
 
Bejött a tipped, mint kiderült a kapunyitó motor sorkapocsnál volt egy (akkor már csak pár Mohm) kis beázási probléma.
A motor alulról egy csövön rá van kötve a csatornára, a gond attól volt, hogy a belekerülő sár eldugította, hát ez van, évente 1x ki kell takarítani meg a sorkapcsot is normálisan rögzíteni, karbantartási igénye volt a kicsikének.
Érdemes volna a topic címe alá sárga mezőbe beírni, hogy nem csak a fázis-föld, hanem a Nulla-föld közötti zárlat is tudja vagdosni a fi relét akár független, nagyobb teljesítményű fogyasztó esetén.
Mindenkinek köszönöm a segítséget, szép napot!
(#) (Felhasználó 122012) válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Szóval előzmények: beleesett az elosztó egy vödör vízbe … és meglett a hiba. gratulálok
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
zsoltee0001 képet is mutatott, hogy a kapunyitó motornál volt a zárlat. Én viszont szeretnék neked gratulálni.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
jaja, láttam a képeket, 2 hozzászólással ezelőtt … de egy oldallal lapozz vissza.
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Nem kell addig visszamenni, már leírtam a megoldást a képzelgéseidre itt: Bővebben: Link.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Ha egy elosztó beleesik a vödör vízbe, először ott keletkezik zárlat.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
mert akkor oldott le a FI relé.
Következő: »»   33 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem