Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 52
(#) Bakman válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Ne haragudj, tényleg nem sértegetni akarlak de próbáld meg elolvasni újra az elejétől úgy, hogy közben értelmezed is a leírtakat. Ha nem megy, én többet már nem tudok segíteni.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Bakman hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Semmi gond, én úgy értelmezem, te máshogy, én nem láttam valójában, ténylegesen nem voltam ott ... a probléma megoldódott.
(#) Gafly hozzászólása Júl 13, 2018 /
 
Én még nem találkoztam olyannal, hogy, hogy a FI relé tévedésből oldott volna le nálam.
Egyszer sem volt indokolatlan (utólag), de nem értek hozzá...
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Júl 13, 2018 /
 
Vannak/voltak olyan típusok, amelyekben volt egy kis állandó mágnes, azok bizony az idő előrehaladtával elfáradtak és jöttek az indokolatlan áramszünetek. Mára már nem sok maradhatott belőlük.
(#) zsoltee0001 válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Júl 14, 2018 / 1
 
Először azt hittem van köze az esethez, a vödör vizes sztorinak, de mint kiderült, csak véletlen egybeesés, azóta is stabil az állapot, mindenkinek szép napot.
Peace
(#) hegman válasza Bakman hozzászólására (») Júl 14, 2018 /
 
Az állandó mágneses sztorit azt nem ismerem. De azt meg tudom erősíteni, hogy találkoztam több esetben olyan FI relével, ami rövidebb hosszabb idő után megbízhatatlanná válik. Tévesen leold.
Gagyi és neves gyártótól függetlenül.
Mértem olyan EATON- t ami max 0,03 helyett 0,12-nél nem oldott még le. A Schneidernek- volt olyan gyári hibás szériája (nekem egy projekten belül 3-4 db.) 6-8 éve ami indokolatlanul oldott le illetve nem vagy nehezen lehetett visszakapcsolni.
(#) trabi007 hozzászólása Aug 4, 2018 1 /
 
Sziasztok! Tudnátok nekem segíteni abban hogy a képen szereplö firelét hogyan kell hejesen bekötni egyfázisu hálózatba meik oldalra kell a nulla és hogy alul vagy felül kell a betápot bekötni.
(#) Zsolt 73 válasza trabi007 hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Ne akarj villanyt szerelni, amíg ilyen kérdéseid vannak ! Ez nem hobbi kategória !
(#) trabi007 válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Aug 4, 2018 1 /
 
Nem is hobbibol kérdeztem. Egy értelmes ember válaszára vártam csak , de úgy látom itt csak a leszólogatás megy csak.
(#) elektroton válasza trabi007 hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
A nulla (kék) vezetéket a bal szélsőre, a fázist meg a jobb szélsőre.
Lehet alsó vagy felső betáplálású is. Azért a két szélsőre kötni az egyfázlsú alkamazást, mert ott van a teszt áramkör is bekötve belül.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2018
(#) elektroton válasza trabi007 hozzászólására (») Aug 4, 2018 / 1
 
Mint a módosított hozzászólásomban ezt is megírtam. Tehát lehet alul is, vagy felül is.
(#) trabi007 válasza elektroton hozzászólására (») Aug 4, 2018 / 1
 
Köszönöm a válaszod örülök hogy vannak még itt segítőkész emberek is .
(#) trabi007 válasza elektroton hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Nekem is ez volt amugy az elképzelésem be is kötöttem így ahogy írtad ki is próbáltam egy izzóval a fázis és a föld közt és működött is csak nem voltam benne teljesen biztos hogy ez így helyes bekötés e de mostmár így tudom köszönöm.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Aug 4, 2018 / 1
 
Vak vezet világtalant... Az 1-es a betáp fázis, a 7-es a betáp nulla. Az kimenő fázis a 2-es, a kimenő nulla a 8-as. A szakma szabályai szerint. Bütykölgessetek nyugodtan, majd a bíróságon megmagyarázzátok...
(#) elektroton válasza trabi007 hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Örülök, hogy segíthettem, megerősíthettem jó gondolatod.
(#) gyuszo válasza elektroton hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Az 1. pontra kell az L1-t ( betáp fázist ) bekötni. Ebben Zsolt73-nak igaza van.
Pont te raktál fel egy helyes rajzot korábban a bekötésről is. Bővebben: Link
A rajzodon viszont az a hiba, hogy alul 1-es helyett egy 2 számnak kell lennie.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2018
(#) elektroton válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Egyfázisú bekötés esetén mindegy, hogy melyik a nulla illetve a fázis. A számozás alapján meg a szokások alapján szerint igazad van.
Azért mondtam bal szélsőre a nullát mert a közölt képen úgy tünt, hogy a bal szélső késve nyit, illetve hamarabb zár mint a többi. Tehát ilyen szokott lenni a nulla érintkezője 3 fázisú készüléknél.
Lementettem a képet és kinagyítva az is látszik, hogy egy fázis esetén a bal szélsőnél ott van az "N" betű, zárójelben meg az "L" betű. A jobb szélsőnél ugyan ez fordítva jelölve. Tehát akár megcserélhető is.
Tudom, hogy szokatlan ez a jelölés, de a gyártó ezek szerint gondolt az egy fázisú bekötésre is. Tehát helyesnek tartom a korábbi véleményem! Mindenesetre megkeresem a gyártó honlapján a katalógust és a leírást.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2018
(#) elektroton válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Köszönöm a számozás hibát jelezvén, javítom a saját rajzomban illetve rajzprogramom elemkészletében.
Egyébként nézd meg jobban a rárajzolt írást, rajzjelet a FI relén. Kitartok igazam mellett és "trabi007" is jól alkalmazza.
(#) trabi007 válasza elektroton hozzászólására (») Aug 4, 2018 /
 
Neked vab igazad mert a két szélső érintkező a rajzjel szerint később bont és hamarabb zár így bármelyik lehet a nulla.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2018
(#) elektroton válasza elektroton hozzászólására (») Aug 4, 2018 / 2
 
Megnéztem a gyártó KOPP honlapját is.
Ott jobb felbontású a kép, RCD.
A Manualt is elolvastam, megnéztem. PDF Szokatlan alkalmazási variációkat mutat be. Itt ugyan már egyértelműen a 7-8 érintkezőt jelzi N pontnak. Van egy fázis 230V bekötés is, 7. rajz. Továbbá 3 vezetékes 400V bekötés is.
De mindkét szélső, 1-2, 7-8 érintkezők is késve nyitók illetve előre sietve zárók.
Ergo, egy fázisú alkalmazásnál akár fel is cserélhető.
(#) ötfelezős válasza elektroton hozzászólására (») Aug 5, 2018 / 2
 
Ejnye, Kopp másképp gondolja, mint a mi beidegződéseink. Neked meg igazad volt, bár ezt nem nekem kéne mondani.
Ha már itt tartunk, talán nem érdektelen megnézni a szabványt, ami nem mond mást, mint csak azt, hogy az érintkezőknek "lényegében együtt" kell működniük. Az egyetlen kitétel az olyan "kapcsolt nulla" érintkezőre vonatkozik, ami nincs kiképezve ívoltásra, de annál is csak annyi van, hogy nem kapcsolhat ki előbb, stb.
Egyébként megnéztem a két szélső érintkező rajzjelének hivatalos megnevezését, az meg ez: "Olyan záróérintkező, amely előbb működik az érintkezőcsoporton belül", azaz a "késve nyit" funkció ebből magában nem következik.
(#) elektroton válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 5, 2018 / 2
 
Ötfelezős!
Köszönöm a válaszodat.
Sajnos sokan, mint említetted is, beidegződött szokások alapján dolgoznak. Ez a szakma is az élethosszig való tanulásról szól. Sokan nem mutatnak hajlandóságot papírokkal, rajzokkal, leírásokkal való "időtöltéssel" foglalkozni. Sokan a katalógust sem szeretik. Úgy vannak néhányan, hogy minek már tanulni, elvégeztem egykoron az iskolát és kész.
Sokszor csak egy mondat a sok leírásból megvilágosít az eszközről, gépről, hogy miként is gondolkozott a tervező mérnök, miért döntött úgy ahogyan döntött. Ezért is szoktam szakkiállításokra is járni, hogy személyesen is elmondassam a gyártó vagy képviselőjével, hogyan és miként is gondolták a dolgot.
Én sokfajta és gyártmányú gép vezérlésével, annak javításával foglalkozom. Csak akkor tudom megjavítani ha megértem a gyártó, tervező gondolkodását.
Anno egy PLC oktató mondotta, hogy könnyebb új programot írni mint egy más által készítettet megérteni. Erre tudnák is több gyakorlati esetet mesélni.
Egy kissé eltértem az eredeti témától, köszönöm, hogy megoszthattam gondolatom.
Szép napot mindenkinek.
(#) lecso90 hozzászólása Aug 26, 2018 /
 
Hello
A 3 pólusú Fi relénél ha a villanyórától 3x16A jön be, akkor a 25A-s elég, igaz? Vagy 3x16A=48A-nál nagyobb kell?
(#) gyuszo válasza lecso90 hozzászólására (») Aug 27, 2018 / 1
 
3 x 16 A-es csatlakozás esetén 4 P 25 A 30 mA-es FI relé megfelelő lesz.
(#) Schins hozzászólása Okt 9, 2018 /
 
Sziasztok,

egy panelben úgy van bekötve a FI relé, hogy bejön 3fázis, 1 nulla(kék), 1 föld(piros) a 3f megy a relé fázis pontjaira, a nulla megy a védő föld sínre onna a relé N pontjára, a reléből a nulla síne.
A piros vezeték(föld) szintén a föld sínre megy, a fogyasztók pedig úgy kapják meg a betápot, hogy 1 fázis, 1 nulla a nulla sínről és 1 föld a föld sínről.
Ez így működhet? tehát a nulla és a föld össze van kötve a FI relé előtt majd újra szétválasztva, nekem ez kicsit gyanús.
A lakásban egylőre nincs áram, mert még nincs villanyóra, és mondtam a tulajnak, hogy ez szerintem nem jó, és valamit nem jól kötött be, de ő erősködik.
Ha ez így nem jó akkor hogyan kell helyesen bekötni?

Köszi a segítséget

fi relé.jpg
    
(#) Bakman válasza Schins hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Ha a laksába fázis, nulla és föld jön be (a kép és aleírásod szerint igen), akkor az elosztóban a földelést a nullávalösszekötni tilos.
(#) Schins válasza Bakman hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Igen ez a bajom nekem is! Akkor ebben az esetben mi a helyes megoldás?
(#) Bakman válasza Schins hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Kikötni a nullát a földelősinből és bele a Fi-relébe. Az előzmények ismeretében viszont jó lenne ellenőrizni a hálózat, lakáselosztó előtti részét.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Schins hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Nálam így van megoldva, nincs bejövő piros !!!
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2164142.html#2164142
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2018
(#) user1914 válasza Schins hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Szevasztok!
Lenne egy kérdésem. Az előttem szólók is elgondolkoznak rajta, valószínűleg.
A vázolt kapcsolásban mi történik akkor, ha a bejövő hálózati nulla megszakad a villanyóránál?
Kész áramütés, az összes földelt berendezésen kint a fázis!
Ezért a védőföldnek az óra előtt (társasháznál a betáp tüzvédelmi kapcsolónál, nulla és kiépített földelés nem pedig egy harmadik szál a nulláról!) és csak egy helyen lehet közösítve a nullával, de innen a földet, mint harmadik szál, kell vezetékelni a lakás bejövőbe. Ezzel a szolgáltató nulláját földeled mindenkor biztosítva azt, hogy a legkisebb feszültség alakulhasson ki az általa szolgáltatott nullán.
Üdv. M.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2018
Moderátor által szerkesztve
Következő: »»   34 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem