Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   173 / 188
(#) proba válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2018 /
 
Esetleg CD4060 és 5.12MHz-s kvarc. (40khz)
Vagy 2,45MHz kvarc 38,4KHz (MA40S4R 38.2MHz helyett)
(#) Zsolt32 hozzászólása Nov 30, 2018 /
 
Sziasztok! Olyan kapcsolásra lenne szükségem, ami egy bemenő jel (impulzus) hatására magas szintű kimenetet ad, még egy impulzus hatására pedig alacsonyat. Az impulzus ugyan arra a pontra érkezne, tehát a set-reset nem jó. Meg lehet ezt oldani 555 IC-vel? Köszönöm
(#) niedziela válasza Zsolt32 hozzászólására (») Nov 30, 2018 / 1
 
(#) rdenes hozzászólása Dec 6, 2018 /
 
Sziasztok! Egy 555-ös fordulatszám szabályozót szeretnék építeni, a tápfesz. 24V lenne. Szerintetek működőképes ez a kapcsolás?

ne555.jpg
    
(#) ferci válasza rdenes hozzászólására (») Dec 7, 2018 / 1
 
A 7. lábra menő 2 k-t kösd át a +12 voltra, ne a +24 voltról jöjjön.
A motorral párhuzamosan tegyél be egy gyors diódát, a max árama passzoljon a motoréhoz ( katód a + 24 volt felé )..
A tranzisztor bázisellenállása ( 1 k ) lehet sokkal kisebb is attól függően, mekkora a bétája, ill. mekkora a motoráram, hogy teljesen kinyisson. 120...220 ohmig is lemehetsz nyugodtan.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
(#) janigel válasza Zsolt32 hozzászólására (») Dec 7, 2018 /
 
Ha zavarmentes kell.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2018
(#) gyorob1 hozzászólása Dec 25, 2018 /
 
Üdv! Szeretnék segítséget kérni egy egyszerű kapcsolásban. Egy időzítőre lenne szügségem ami ha kap egy jelet ~20m távolságból (nyomógomb), akkor 0-60s-ig húz egy relét. Azért írtam 0-60 másodpercet mert szeretném ha állítható lenne. Továbbá jó lenne ha lenne egy bemenet ami resetelné, de sajnos ez is 20méterről lenne vezérelve. Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) pucuka válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 / 1
 
Ez alapból két probléma.
Az egyik egy állítható, resetelhető időzítő, a másik ezen funkciók távvezérlése.
Az elsőre találsz megoldást az LM555 adatlapján is, a második az már nehezebb.
A nyomógomb jelének átviteléhez rádiós, vagy infra modulokat kell használnod, kóder/dekóder Ic páros felhasználásával (pl HT12E/HT12D), ha az időzítést is távolról szeretnéd állítani, akkor a rádiós modulok mellé szükséged lesz mindkét oldalon mikrovezérlők alkalmazására a kóder/enkóderek helyett. Ezesetben az időzítéseket is a mikrovezérlőbe írt programmal megoldhatod.
(#) gyorob1 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Van vezeték a nyomógombhoz húzva, csak félek hogy nagy a távolság. Nem-e zavarna be?! Jah és lehet félre értettél de az időt csak a nyákon szeretném állítani, távolról nem.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2018
(#) pucuka válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
20 m nem olyan nagy távolság, valószínűleg nem lesz problémás, ha mégis, akkor az 55 reset lábára tehetsz egy 1 nF kerámia kondit, nagyobbat ne.
Ha rádiósan szeretnéd, akkor kinézel egy rádiós modul adót, vevőt, + hozzá enkóder, dekódert, ha megnézed az adatlapjaikat, azon van kapcsolás is.
(#) gyorob1 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Nem tudnál összedobni egy kapcsolási rajzot? Megkoszönném.
(#) pucuka válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
A helyzet az, hogy nem igazán tudok rajzolni a gépen. De ha előszeded a modulok adatlapjait, akkor azokról összerajzolhatod az áramkört. A rádiós modulokból választasz egy adót, egy vevőt, (ha lehet egyszerűt, azt nem kell programmozni) valamint a HT12E/Ht12D enkódert dekódert, csak össze kell kötni a data, és a táp lábakat.
Rádiós modulok
Ha rákattintasz az aláhúzott típusnévre előjön az IC a HEStoréban, azon a lapon megnyitod a pdf dokumentumot, és ott az adatlap. Nem túl bonyolult.
De ez már egy másik topik témája
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2018
(#) janigel válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 / 1
 
Íme a kapcsolás.
Ez a legegyszerűbb és csak három alkatrész / nyomógomb.
A Z80 csak példa.
(A tápfesz lehet több is, ha nem TTL.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2018
(#) janigel válasza janigel hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Vigyázz, ha több a tápfesz, akkor a led áramát ahhoz kell beállítani.
(#) gyorob1 válasza janigel hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Köszönöm. Egyébként 12v a feszültség. Egy egyszerű időzítő kapcsolásod nincs véletlen? Állítható 0-60s közt egy relével.
(#) janigel válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Bővebben: Link

Ezt kell megcsinálni, és ez egy kalkulátor is egyben.
Beírsz két alkatrész értéket, és kiszámolja a harmadikat.
A led ellenállása 12V-hoz 1,2-1,4K Ohm.
Az R helyett lehet poti is, de kell vele sorba kötni egy 1K Ohm ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2018
(#) gyorob1 válasza janigel hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Köszönöm. Megépítem a kapcsolás. Elég kezdő vagyok úgyhogy rám fér a segítség. Ha lenne még kérdésem feltehetem?
(#) janigel válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Igen.
Szia!
(#) proli007 válasza gyorob1 hozzászólására (») Dec 28, 2018 / 1
 
Hello! Egy kis segítség..
(#) gyorob1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Üdv. Köszönöm a segítséget, sikerült ma összeraknom a kapcsolást. Tökéletesen működik az időzítő része, de én két darab 555ic-t használok és a másik véletlenszerűen bekapcsol (Nem szabadna neki, ha az egyik megy tiltja a másikat egy relé bontó érintkezőjével. Továbbá kap egy jelet a másik ic reset lába. ) Olvastam olyat hogy ilyenkor kell egy 47k ellenállás a rst lábra. Nekem jelenleg csak 4,7k van. Van ötleted erre?
(#) gyorob1 hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Üdv! Sikerült megépítenem az időzítőt, tökéletesen működik de sajnos van benne egy elvi hiba. Ahoz hogy jól működjön úgy kéne megcsinálni, hogy ha az időzitésnek vége van, utána a relé még 1,5 másodpercig behúzva marad. Ebbe szeretnék segítséget kérni. Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
(#) proli007 válasza gyorob1 hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Hello! Nem igazán értem a problémáidat. Ha esetleg elmondanád mit hogyan, miért működtet, lehet kitalálnám mire gondolsz. Mert ha vége az időzítésnek, akkor vége, és elejt a relé. Ha másfél másodperccel tovább kell húzva lennie, akkor másfél másodperccel hosszabban kell időzíteni. Tudom hogy nem erre gondolsz, de ha nem tudom mire van szükséged, tanácsot sem tudok adni. Mert egy időzítőnek, egy kimenete van. De ha csak csepegteted az infót, nem fogunk dűlőre jutni.
(#) gyorob1 hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Leirom mit szeretnék. Lehet én már teljesen rossz irányba mentem el. Redőny vezérlés a cél. Egy dupla nyomógombbal(fel-le irány). Ha megnyomom a fel irányt húz a relé x ideig. Ha megnyomom a le irányt e közben megáll. Ugyan ez a másik iránynál. A relé "segéd érintkezőjével" oldanám meg hogy egyszerre ne tudjon menni. Ezt szeretném megcsinálni.
(#) gyorob1 hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
A két időzítő tiszta. A relé 2 áramkörös, azt kéne megoldani hogy le tudjam állítani, illetve ne menjen egyszerre a 2. Tehát "hülye biztosra" kéne tervezni.
(#) lóri válasza gyorob1 hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ilyen redőnyös dolgot már rajzolt valamelyik topikba (talán ebbe) Proli007.
(#) proli007 válasza gyorob1 hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ha egyik időzítő kimenete magas, egy tranyóval lehet kapcsolni a másik oldal Reset bemenetét. Pld. párhuzamosan az U3 opto tranyójával a C-E.
(#) proli007 válasza gyorob1 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Szükségtelen a relét bevonni a játékba. Két ilyen fokozatot ha építesz, és egyik MOVE pontját a másik DISE pontjára kötöd, letiltja a másik működését. Úgy működik, hogy ha megnyomod mondjuk a Fel gombot, elindul felfelé. Ha az idő letelik, leáll. Vagy ha időzítés alatt még egyszer megnyomod a Fel gombot, akkor is leáll.
De rajzoltam egy egyszerűsített változatot is, de azt a redőnyös topikba teszem fel ha kéred. Mert nem 555-el van.
(#) frissadam hozzászólása Jan 4, 2019 /
 
Sziasztok!

Adott egy iniciátor jele ami egy forgó gép fordulatából adódik és ebből okból kifolyólag sem az ini jelének frekvenciája sem a kiadott jel hosszúsága nem állandó. A fordulat min 50ford/min max 200 f/min . Ehhz a jelhez szeretnék készíteni egy időzítőt ami az ini jelének le vagy felfutására 10-200mSec időegységig képes fix "high" logikai jelszintet biztosítani szaggatás mentesen kb pontosan. Elsőre egy monostabil 555 alapkacsolással ez nem sikerült. Tudnátok ebben segíteni, hogy miként lenne ez megoldható? A csatolt rajz elég torz. Stabil ini jelet feltételez. A lényeg a piros rész...
Köszi!
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Hello! Sikerült volna, ha a bemenetre egy diffrenciáló tagot tettél volna, melynek ideje kisebb, mint a legkisebb monostabil idő. Pld. 5ms.

Iniciator.png
    
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Köszi! Meg fogom próbálni.
Következő: »»   173 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem