Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2064 / 2208
(#) tdi75 hozzászólása Jan 7, 2019
Sziasztok! Elképzelhető hogy az elektroncsöves egyenirányításkor a csövön kb. 17 volt esik?
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 7, 2019
Szia!
...és akkor még jól is jártál, ha csak annyit...
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 7, 2019
Szovjet cső ez is kő keményen az ötvenes évek beki szoci honvédségből
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 7, 2019
Majd ma folytatom munka után. Ki tudja a végén még lesz egy pár wattos kis csövesem.
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 7, 2019
A tápja egy bontott Orion hálózati trafójából lesz 2*240 volt meg 1* 6,3 volt.
Tegnap este addig jutottam hogy a tápot felélesztettem. 322 voltot vértem rajta
Ezért kérdeztem hogy eshet e annyi az egyencsövön.
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 7, 2019
Valahol egy külföldi oldalon láttam régebben egy táblázatot különböző egy. irányító csövökön eső feszültségről. A feszültségesés valamilyen mértékben a terhelő áramtól is függ.
A psu2 programban vannak méretezéshez a könyvtárában csövek is, de nem biztos, hogy nálunk közkézen volna a többsége.
(#) korbendallas hozzászólása Jan 7, 2019
Üdv!
Szeretnék hálózati és fojtó trafót tekertetni. Tudnátok ajánlani valakit, aki vállal és jó minőségben dolgozik?
Köszönettel:
Kornél
(#) Orbán József válasza korbendallas hozzászólására (») Jan 7, 2019
Adok egy lehetőséget - nem én vagyok/leszek.
(#) granpa válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 7, 2019
A csövek adatlapján szokott szerepelni ez a tétel (ábra).
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Hogy mit csináltam??
Egyelőre vigyorgó kell mint egy hülye
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Vigyorgok!
Most látom hogy mit írtam este Kicsit már álmos voltam.

Viszont felvetődött egy kérdés. Van a kapcsolásban egy 22 k ohmos visszacsatoló ellenállás ami a kimenő trafó után a hangszóró kimenetről csatol vissza, a meghajtó fokozat katódjára.
Hatalmas brummot hozott nekem, és elveszti a magas átvitelt. Ezt nem igazán értem. Semmi frekifüggő elem nincs a visszacsatolásban. Hacsak a kimenőtrafót nem tekintem annak. Szerintetek ez miért lehet. Amint levettem a vcs ellenállást azonnal megjöttek a magas hangok és megszünt a brumm. A brummot még értem. Lehet hogy a hosszú majd 2 méteres hangszórókábel összeszedi a jelet és beerőltetem a meghajtó trióda katódkörébe. Na de miért vesztek ennyi magasat a visszacsatolással. Amikor levettem a visszacsatolást gerjedés nem jelentkezett. Viszont nagyon szép hangja van.
A pirossal bekarikázottról van szó. Itt a kapcsolás. Fender champ amp 5F1
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Szokták javasolni, próbáld a szekunder végeket felcserélni. Hibás bekötés esetén gerjed, fütyül a hangszóró, de lehet, nálad másképp adja elő magát a hiba...
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 8, 2019
Próbáltam megcserélni, de semmi sem változott. A magas frekis tartományt ugyan úgy vágta.
Hogy az 50 hertzes brumm mitől volt az több mint valószínű hogy a hosszú hangszóró vezeték szedi össze. Nem is azzal van bajom. Hanem hogy miért korlátoz ennyit a magas frekvencián.
Egy dolog igaz , nem az eredeti csövekkel raktam össze. De katalógus adatok szerint ezek megfelelnek az eredetinek.
Próbáltam más meghajtó csövet is. Igaz nem volt nekem ECC83, csak ECC85 ami ugye nagyfrekis. De azzal ugyan ez volt a jelenség.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) Orbán József válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
A 22k biztosan annyi?
(#) tdi75 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 8, 2019
Igen +- 5 százalékos mindegyik kivéve a bemeneti 68K és 1M. Azok azok -+ 1 százalékosak.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) ozpecs válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Az ECC85 nagyon más cső, amugy meg az egész kapcsolás a szokásos *** hangszererősítő gitárra jó mert elég torz.... nagyon pocsék konstrukciók a legtöbbször a hangszererősítők..... valaki valamit összeszögel sokszor nulla ismerettel, fő hogy olcsó legyen az előállítása és ha tetszik a hangja akkor az a TERMÉK...
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) Moderátor hozzászólása Jan 8, 2019
A vulgáris szavak használata szigorúan tilos!
(#) tdi75 válasza ozpecs hozzászólására (») Jan 8, 2019
Szia! Nem a véleményedre vagyok kíváncsi. Tudom hogy az ECC85 egy VHF trióda.
Ha egy triódát a VHF sávra tervezték az nem azt fogja jelenteni hogy nem megy hangfrekin. Maximum nem lesz annyira szép a hangzása mintha hangfrekire tervezték volna.
Nem egy csöves végfokot hallottam és szervizeltem már. A hangosítás és elektronika terén közel 20 év tapasztalattal talán meg tudom mondani hogy mi szól szépen és mi nem.
Ne akarjuk ezeket a kis erősítőket a mai olcsó kínai gagyikhoz hasonlítani. Egy dolog, tény hogy ez nem egy high end végfok, de nem is híg end!!! Ezt ne feledd.
Én nem fogok erre rá ugrani és nem is tudsz vele megsérteni, de van akinek a kedvét akár egy életre elveszed ezektől az erősítőktől. Pedig sajnos egyre kevesebb van belőlük. És egyre kevesebb van azokból az emberekből akiket érdekel a téma illetve értenek is hozzá. Magyarázhatunk mindenféle D osztályú processzor vezérlésű baromságokról, meg nem kell figyelni nem fog megrúgni a nagyfesz. De akkor is mindennek ez volt az alapja. És igen onnan indult el minden gyártó anno hogy
"össze szögelt" valami vackot.
Lásd: Fender, Gibson, Marshall... és még sorolhatnám
(#) ozpecs válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Értem köszönöm a helyreigazítást , én csak 50 éve foglalkozok ilyenekkel, és vannak tényleg egyszerü jól müködő csöves cuccok is nem akartalak megsérteni csak sokan ezeket istenítik, én most épp egy Dynacord csövit építek ujra mert megvannak a gyári trafóim, meglepő módon nagyon korrektek. Volt Selmerem is egy pár meg most épp egy Fendert javítottunk és szintén nem voltunk elájulva pedig elég elbonyolított és másik részen mégse túlzottan korrekt elektronikailag konstrukciós szempontból szerintem... Ja és az ECC 85-öt csak azért mondtam de ezek szerint feleslegesen, mert teljesen más munkapontot igényel stb de nyilván ezt is tudod ...bocsika
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) tdi75 válasza ozpecs hozzászólására (») Jan 8, 2019
Semmi gond. Nem akarok összebalhézni senkivel csak egy pillanatra elgurult a gyógyszerem. Viszont lehet hogy valakinek egy életre elmegy a kedve a csövektől egy ilyen után. Egyébként már rájöttem hogy miért szedem össze a brummot.
(#) Cinema válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 8, 2019
Nem a hosszú hangszóróvezeték szedi össze a brummot, hanem a visszacsatolás vezetéke, ha az rossz helyen van elvezetve a kimenőtranszformátorról, illetve nem a cső katódellenállására van kötve mindkét vezeték, vagy a kimenő szekunderének egyik kivezetése nem jó helyre van kötve, mint föld, illetve hidegpont.
-
De ha megvan az oka a bruminak megírhatnád mi az, vagy mi volt?

Üdv!
(#) tdi75 válasza Cinema hozzászólására (») Jan 8, 2019
Szia! Ha hazaérek este akkor kipróbálom a dolgot és jelentkezem. De szinte 100 százalékra veszem hogy rájöttem.
(#) tdi75 válasza Cinema hozzászólására (») Jan 8, 2019
Na vagyok. Bejött a tippem. Hogy ekkora amatőrséget elkövettem
A kimenő trafó hangszóró kimenetéről megy a vcs. ellenállás a meghajtó katódjára.
Ez rendben van de nem vettem észre hogy a Hangszóró kimenet másik fele le van testelve. Na itt a bibi. Ezért vittem be a brummot a katódra. Így hogy letesteltem egyből megszűni a brumm, és jobb lett a magas átvitel, de még így is keveselltem. Kicseréltem a vcs. ellenállást 100 kilósra és megjöttek szépen a magasak is. Annyi van még hogy a bemeneti trióda tápját egy kicsit jobban kéne szűrnöm. Ha nagyon feltekerem a hangerő potit akkor jön egy kis brumm.

Szóval én voltam a vak.
(#) xix válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 11, 2019
A Fender jegyében, egy két-tipp a további "szögeléshez" ...,ha gondolod kipróbálod ! Trióda 12AX7 katódján osztott ellenállás 1,4 K áthidalva 100 µF elkoval , majd a földre kötve 100 Ohmmal - a közös ponthoz csatlakozik az NFB 22K ellenállása, áthidalva 150 pF kondival. ( A Mullard kimatekozta az alsó R/C értékeket : 4 Ohm speaker 15K/220pF, 8 Ohm spk. 22K/150pF, 16 Ohm spk. 33K/100pF. - silver mica / polisztirol kondi tanácsolt. ) Sufni tapasztalatom, hogy a végcső katódján 25µF helyett a 220µF elko javulást hoz és a huzalellenállás helyett fémréteg 2W vagy 2x2W a megadott értékkel 470 Ohm. ( Csak jobbító ötlet, kb.
(#) messius válasza xix hozzászólására (») Jan 11, 2019
Ezt a Fender kapcsolást pár éve megcsináltam, bár módosítva mert 6V6 helyett EL84 csővel, persze emiatt más értékű katód ellenállással és egyéb végfokozat módosítással. Az előfokozat ugyanaz maradt.
Visszacsatoló ellenállással (22K) nekem az volt a gondom, hogy "besipolt", amit a kimenő trafó szekunder végek cseréjével sem tudtam megszüntetni ezért kihagytam a visszacsatolást, gondoltam később visszatérek a hibára, de idő hiányában sajnos így maradt. Nekem tdi75 fórumtárssal ellentétben nem a magas hangok hiánya volt a tapasztalatom, hanem inkább a mélyek. Persze nincs referenciám az eredeti Fender hangjáról és nem is voltak magasak az elvárásaim tudván, hogy bontott alkatrészeket használtam, más hangszórót.
Mindenesetre amit javasoltál módosítást a trióda katódjánál, lehet kipróbálom, meg amúgy is ideje lenne orvosolni az elmaradt visszacsatolást!
A végcsőnél ajánlott "sufni tapasztalat" milyen jellegű javulást hozott?
(#) konyak6 válasza messius hozzászólására (») Jan 13, 2019
Nekem is volt problémám a sipolással. Én Marshall JMP-t építek Peavey Windsorból. Bármit csináltam, a visszacsatolás mindíg sipolt, gerjedt. Végső ötlet az volt, hogy felcserélem a fázisfordító 2-es, 7-es lábán a vezetékeket. S lőn csoda, rendbe jött. Minden tökéletesen működik.
(#) CHZ hozzászólása Jan 13, 2019
Kis pihenő után folytattam a végfok szerelését. Tápegység, vezérlés kipróbálva, bemérve, kimenők primer tekercseit kell még bekötnöm és jöhet a beállítás és mérések.
(#) TAttila77 válasza CHZ hozzászólására (») Jan 13, 2019
Tetszik. Öröm látni ilyesmit. Nemsok drót van benne az enyémhez képest.
(#) CHZ válasza TAttila77 hozzászólására (») Jan 13, 2019
Egypaneles nyákterv miatt kevesebb vezetékkel megoldható, azért így is akad benne néhány.
Árnyékolt kábelt sem használtam, doboz oldalában L alakú nyákcsíkok között fut a jelvezeték (L/R). Kétoldalas nyáklemez belső felülete biztosítja az árnyékolást, a külső a jel GND, ami a poti felőli végén van közösítve.
(#) csa7684 hozzászólása Jan 13, 2019
Egy kicsit átfazonáltam
Következő: »»   2064 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem