Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tirisztor
 
Témaindító: NBalage, idő: Dec 25, 2005
Lapozás: OK   7 / 9
(#) karasimiklos hozzászólása Feb 6, 2013 /
 
Sziasztok! a segítségeteket szeretném igénybe venni, kaptam 2 drb ,két két nagy hűtőborda közé szerelt E 200 Typ 692, a felirat rajta a következő béta dióda jel D495S2000 T87. nem tudom hogy dióda vagy tirisztor mivel az oldalán ki áll két csatlakozónak a vége. szeretnék egy akku töltő+Hidegindítót csinálni belőle, természetesen trafóval , 22o/12V. Előre is köszönöm
(#) kadarist válasza karasimiklos hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Szia!
Azt, hogy dióda vagy tirisztor ez az alkatrész, eldöntheted egy egyszerű multiméteres diódavizsgálattal. Egyébként ez egy 740A, 2000V-os dióda. Bővebben: Link
(#) karasimiklos hozzászólása Feb 7, 2013 /
 
Köszi.
(#) c27 hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Sziasztok.

Van 2db feltehetőleg tirisztorom kb. egy ökölnyiek és hegesztőhöz kellene. Azt szeretném megtudni, hogy hogy tudom kipróbálni, hogy jók e illetve hogy tudnám őket dióda üzemmódban használni?
A típusa 81tb12 illetve a másiknak 81t12. Adatot csak annyit találtam amit feltöltök esetleg valaki ki tudna igazítani pár dologban hogy pontosan mekkora feszültséget és áramot bírnak ki illetve hogy is lehetne ezeket igazán használni?

81TB12.pdf
    
(#) HA3GX hozzászólása Márc 6, 2013 /
 
Sziasztok!

Van egy SACHS motoros biciklim. Szerintem a tirisztor mehetett tönkre, de sajnos csak olyat kaptam amin 4 csatlakozó van (az eredetin 3, aminek a lábkiosztása a következő: RED, Föld, BLUE).
Amit kaptam, az egy babetta tirisztor, aminek a lábai: G, I, 1, 15
Hogyan kössem be a babaettás tirisztort a régi helyére (ha lehet)?

Köszönöm!
(#) Geller81 hozzászólása Máj 24, 2013 /
 
Idézet:
„Hogyan kössem be a babaettás tirisztort a régi helyére (ha lehet)?”

Hali!
Babetta elektronika: G - gyújtás tekercs, I - jeladó tekercs, 1 - Föld, 15 - Gyújtótrafóra (ott is 15).
Ha az eredetid 3 vezetékes volt, azon általában (mint mindegyiken) Red - gyújtás tekercs, Blue - jeladó tekercs. Remélem tudtam segíteni!
(#) Csongi_ hozzászólása Jún 28, 2013 /
 
Udv!!

Van ez a tirisztor amin csak anyit ir hogy:T22N8, ami 22A-t es 800V-ot jelent. Kerestem adatlapot hozza, de nem talaltam semmit. Kiserletezeskeppen akarom egy coilgunhoz hasznalni, ugy hogy a kondikat 230V-os halozatbol toltom fel, es ugy sutom oket a tekercsre. Adatlap azert kellene, hogy megnezzem a Gate-re hany volt, es mekkora aramerosseg kell, hogy ki tudjam szamolni a Gate ellenallas erteket.
Valaki esetleg tud adatlappal vagy egyeb infoval szolgalni?? Es a keplettel ami alapjan kell szamolni az ellenallas erteket??
(#) Sebi válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Ez egy jó régi (feltehetőleg AEG gyártmányú) tirisztor. Ezeknél A gate (-katód) feszültség 2,7V körüli és a max. anódáramnál történő biztonságos gyújtáshoz akár 80mA is kellhet. Tehát nem a 2,7V a lényeg (a vezérlőd úgyis legalább 5V-ról megy - gondolom), hanem az áram(impulzus) elégséges értéke.
(A gyújtóáram erősen függ az anódon lévő terheléstől, ill. áramtól, hőmérséklettől,stb., de egy biztos: amikor eléred a szükséges gate-áramot, akkor be fog gyújtani. Ezt növeld még 5...10%-al és bombabiztos működést kapsz.)
(#) Csongi_ válasza Sebi hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
En coilgunhoz szeretnem hasznalni, a kondikat 230V rol toltom majd fel ami kb 310V lesz. Egy nyomogombot teszek, aval sutom el. Ehhez hasonloan lesz megoldva a gyujtas.
Hany ohmos ellenalassal kezdjem a kiserletezest, hogy ne okozzak kart a tirisztorban?
(#) Sebi válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
OHM törvény: R=U/I. A vezérléshez használt feszültségből kivonsz 2,7V-ot, azt osztod 0,08A-rel.
(#) mindenes válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Üdv! Ez egy Román gyártmányú tiristor .Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) Csongi_ válasza mindenes hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Koszonom szepen, ezt kerestem.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) Csongi_ válasza Sebi hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
276.25 ohm jott ki eredmenynek. Egy kicsit nem keves ez 310V-on? Es ha teszek meg vele sorba egy 4,7 mikros kondit? (lattam neten kapcsolasi rjzoknal)
(#) kadarist válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Nekem 3875 ohm jött ki.
(#) mindenes válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Igazán nincs mit
Üdv!
(#) Csongi_ válasza kadarist hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Az elobb roszul szamoltam valamit. Ujraszamoltam ugy hogy: 310(feszultseg):0.1(gate nyitoaram)=3100onm
(#) Einstein hozzászólása Jún 18, 2014 /
 
Üdv Mindenkinek!
Van egy olyan AEG gyártmányú tirisztorom melynek típusa:GG 300 R. Az áram-feszültség értékeire lennék kíváncsi.
Van egy másik tirisztor is: T 00-40-12-512 030, alul csavaros (valamijyen to-xx tokú) itt is az áram, fesz és a gyújtási adatokra vagyok kíváncsi.
És az utolsó: 5213483 7251
Köszönöm előre is!
(#) rockersrac hozzászólása Feb 11, 2019 /
 
Sziasztok! Kérdés: hogy tudok egy tirisztort kimérni, hogy mennyire ,,haldoklik" vagy mennyire új? Elvileg van erre valami módszer, de nem tudom mi az. Nem arra vagyok kíváncsi, hogy döglött teljesen, és kuka, hanem hogy mennyire új/mennyire van leamortizálva!
(#) kadarist válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Szia! A félvezetők általában vagy jók, vagy teljesen rosszak. Az átmeneti állapot a legritkább esetben fordul elő, ezért nincs értelme az ilyen mérésnek.
(#) Bakman válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Rákötsz egy tápegységet, sorba vele egy terhelést és begyújtod. Méred a rajta eső feszültséget, melegedést. Ha ügyesen csinálod, a gyújtási áramot is lehet mérni. Egyébként kadaristnak igaza van, nem nagyon használódnak el a félvezetők, legalábbis igen ritka eset az, hogy csak fele annyit bír, mint a katalógusadat (nem ide számolva a hamisítványokat).

Milyen tirisztorról van szó?
(#) Peter65 válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Én szoktam ilyen jellegű méréseket végezni, de igazán tendenciából lehet élettartamot jósolni (évenként megmérve jól látszik az állapotváltozás).
A legjellemzőbb érték a záróirányú ellenállás, amit a zárófeszültségtől függően 1000V-on szoktam mérni. Nagyon durván a következőket lehet mondani; 1M alatt jobb kicserélni/kidobni, 100M fölött biztosan jó. A köztes tartományra már sok mindent figyelembe véve lehet valamit mondani. Ez nem feltétlenül az élettartam, inkább mennyire lett hőmérsékletre igénybe véve. Pl.: egy 4/4-es hajtásnál általában jól kimérhető a jellemző áramirány. Azoknak a tirisztoroknak, amik magas hőmérsékleten üzemelnek, gyorsabban csökken a záróirányú ellenállásuk, mint amik alacsonyabb hőfokon üzemelnek.
Egyébként van irodalma, Lóska Péter: Tirisztor mérések.
(#) rockersrac válasza Peter65 hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Köszi! 1000V-on nem üt át a tirisztor?
(#) Bakman válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Ha több mint 1000 V-ot bír akkor nem, egyébként igen.
(#) ferci válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Szia!
Annyit nyugodtam megtehetsz, hogy egy ( több..) ismert tirisztort beteszel egy olyan áramkörbe, ahol az adatlapi mximális záróirányú feszültséget tudod modellezni pl. +/- 20 %-ban.
A g-k átmenetet rövidrezárod és az anódkörbe beteszel egy max 10 mA-t megengedő ellenállást ( 2 W ) az előbb említett feszültségnél, zárlatban és egy multimétert 20 mA méréshatárral.
Aztán felmelegíted 60-80 fokra és újra tesztelsz pl. 10-30 voltos lépcsővel.
Tapasztalatszerzésnek nem rossz.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2019
(#) Peter65 válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 11, 2019 /
 
Ahogy írták a többiek, nyilván az 1200,1400 és 1600V-os tirisztorok esetében igaz ez (az iparban jellemzően ilyenek vannak). Kisebbeknél 500V a szokásos érték. Egyébként a szigetelési ellenállás mérési eljárása, illetve a feszültség szintek is szabványosítva vannak.
A gate-t nem kell rövidre zárni, mert akkor a mérés nem lesz korrekt (szerintem az adat lapok is nyitott gate-re adják meg az adatokat), a gate szivárgó áramát elvezeti, ami a valóságban ott van. A gyújtó áramkörök sem szokták rövidrezárni a gate-t.
(#) ferci válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Egy kis adalék a méréshez.... ha figyelmesen megnézed, mindenre van magyarázat.
Egyébként bőven vannak sokkal kisebb feszültségű tirisztorok is, pl. 25-50-100.... voltosaktól kezdve ( Lambert Miklós: Tirisztor és triak atlasz ).
Ismeretlen eszköznél tehát nem árt "alulról" indulni, pl. akkutöltőből származónal.
(#) rockersrac válasza ferci hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Ismert tirisztorról van szó, régi labortápban vannak, és kissé rakoncátlankodik maximális, 10A körüli terhelésnél... Skt24/16-ról van szó, és nem épp olcsók sajna. Egyenlőre még nincs kizárva vezérlési hiba, de ha nem az, akkor jó lenne tudni milyen állapotúak a tirisztorok kb. Ugyanis 1 ilyen szerkezet cca 5000ft...
(#) ferci válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Jó lenne a környezetét ismerni és hány darab működik belőle a tápban - az esetleges "öregedés" szerintem nem érdekes.
Milyen a gyújtásuk, stb. - legalább a tirisztoros egységről egy kapcsrajz részlet nem ártana.
A záróirányú áramokat megvizsgálhatod, ha csinálsz pl. egy 3-4szerezőt 230-ra, tekintettel az 1600 voltos adatra, összehasonlíthatod , ahány van (?), ugyanígy a szükséges gyújtóáramokat ( ( ha könnyen ki tudod szedni, )- ide elég sokkal kisebb feszültségű anódkör is.
Vezérlési hiba inkább lehet, mert a 10 A egy dolog - hacsak nincs jelentős túlmelegedés és visszahat a begyújtásra.
Mit értesz pontosabban a rakoncátlankodás alatt?
(#) Ge Lee válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Én sem gondoltam volna amíg nem találkoztam vele, de bizony az igénybe vett tirisztoroknál nagyon is jellemző dolog az öregedés, a paraméterromlás. Egy hálózati tápegységgel (220V-os stabilizátorral) küzdöttünk egyszer, már négyen dolgoztunk rajta három napon keresztül és nem értettük hogy mi a baja, mert a rajz alapján már csak a tirisztor jöhetett szóba, de kiemelve a helyéről mérve és próbaáramkörben is jónak tűnt, kapcsolt. Aztán kínunkban kicseréltük a tirisztort, tettünk be egy újat, és megjavult a táp.
(#) Ge Lee válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Nem tudom hova kell 1600V, de ilyen 600 meg 800V-os tirisztorok már néhány száz forintért vannak, nagyobb áramúak is.
Következő: »»   7 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem