Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp javítása
 
Témaindító: burkus, idő: Jún 19, 2006
Lapozás: OK   106 / 117
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
A 12 V 5 W izzó talán sok az 5 V SB-re... először kisebb terhelést próbálj, beáll-e az 5 volt..
Ne méricskélj ellenállásokat, ameddig az 5 voltos kör nem tiszta.
Ameddig ez a segédtáp nem működik normálisan, ne foglalkozz a többivel.
D22-t se emelgesd már ki ( ha jónak mérted ), mert az nélkül az előzőek egyáltalán nem működhetnek, nincs semmiféle visszaszabályzás.

A C26 még nem érdekes, ha kiemelted a D21-et.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
D22 vissza forrasztva, a +5sb-re és a testre 120R terhelő ellenállás csatlakoztatva, a mért feszültség 0 V. A többi rész le van választva . Nem értem mert ha ki van emelve a d22 dióda katódja akkor a katód és a test között 3 V nál nagyobb értéket mérek, amint vissza forrasztom 0V lesz.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Akkor ott szkóppal kell nézegetni...
Azt is megteheted, hogy a 230-at vedd le és az 5 V SB-t tápláld meg visszafelé árammérővel közbetéve 1..>..4,5 volttal, mit tapasztalsz.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Tehát ne kapcsoljam hálózatra, labortápról adjak neki, 1- 5V ot és kössek sorba egy árammérőt.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Igen. Akkor kiderül legalább annyi, hogy az a rész nem zárlatos.
Utána nézheted a táplált részt is rákötve, de akkor már 5 volttal.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Felvittem labortáppal 5V ig a digitáli kijelző max 50mA mutatott, ha rátettem a terhelő ellenállást akkor 100mA. Ezután vissza forrasztottam a rajz szerinti d21 diódát semmi sem változott maradtak az értékek. Ezután vissza forrasztottam a rajz szerinti d39 diódát ami a +12 Vra csatlakozik, minden maradt a fentiek szerint.
Ezt követően a labortápról az 5vsb pontnak- adtam 5 voltot, majd hálózati leválasztó trafó és soros 40W-os égőn keresztül áram alá helyeztem a tápot.
Az égő felvillant majd elalud, de a táp nem indult el ha rövidre zártam a zöld és fekete kivezetést.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Az utolsó akciót nem kellett volna megcsinálnod, abból baj is lehetett volna.
Ezek után látszik, hogy zárlat nincs a segédtáp szekunderben, jöhet egy szkópos mérés direkt üzemben.
Vagy az "R14" szakadása miatt nem indul meg, vagy a Q4 fogja meg a Q3 bázisát.
Ha az optó tranyója zárlatos, akkor is ez lehetne.
Akár multiméterrel is nézhetnéd a báziskört, van-e egyáltalán pár tized volt ( max 0.7 ).
Remélem, az emitterellenállás sem szakadt.
Valami még kimaradt a kontrollból.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Az R14 cserélve lett, az emitter ellenállás is, akkor jók voltak amikor beraktam, a Q3-at cseréltem mert rossz volt, a Q4 kimérve jó, bár kiforrasztva nem volt,viszont egy másikból panelból ki is forasztottam és ugyanazt az értékeket mértem rajta beforrasztott állapotban és az teszterrel jó volt. Ezt a panelt nem szeretném elbarmolni, a másikat arra szánom, ott már sok minden leszedtem róla.
Itt egy jobb kép róla amit fentebb igértem.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Oké, nem kell elbarmolni semmit sem, hanem feszültség alatt megmérni, amiket az előbb leírtam. Természetesen ha nem működik, akkor a kollektor körben is mérhetsz feszültséget ( nincsenek nagy feszültség tüskék ).
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Ami a 817-es optót illeti az adó oldala tuti jó, a vevő nem szakadt, ill nem is zárlatos, de hogy müködik-e ahhoz ki kellene forrasztani, ha más nincs a vevő oldalt kiforrasztom és ellenőrzöm, megyek keresek egy 9 V-os elemet és 2db ellenállást.
A két db cserélt ellenállás értéke jó beforrasztott állapotban is, 1M és 1R.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
Inkább rá kérdezek a Q3-as tranyó bázisát ill. kollektorát nézzem meg szkóppal, a testhez képest. A kollektort nagyon óvatosan fogom mérni, először inkább a kistrafó szekunder körét mérem meg, ha ott nincs vagy rossz a jelalak akkor nézem csak meg a primer oldalit. A bázissal nincs gond az bőven belefér a méréshatárba. Most a szkópot vagy a tápot tegyem a leválasztó trafóra, amely 2db (220/24V 70w) körüli szembe forditott trafóbál áll, vagy elbírja mindkettőt.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 19, 2019 /
 
A szkópot vagy a tápot? Ezen már osztozkodtunk páran többször, nem megyek bele.

A bázisfeszről írtam, 2 voltos méréshatárban mérhetsz nyugodtan. Lehetne ott még méricskélni, de hosszú lenne leírni.
Mivel NEM MŰKÖDIK a tápod, a kollektorban, ill a trafó primer végeken elvileg sima 330 volt környéke lehet.
A szkóp akkor lett volna érdekes, amikor kiemelt dióda katódon 3 voltot láttál (?).
Gondolom, ha mérnél feszt az 1 ohmon, ebben az állapotban 0 mV lenne.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Készítettem képet a szkóp mérésről, tuti nem jó de milehet a hiba az a nagy kérdés.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Aki tud segítsen " ferci " fórumtárson kivül úgy látom süket fülekre talált eddig.
Ha kell mérek a jó és rossz panelon egyaránt, minden ötletet szívesen várok.

Már annyira bosszant, hogy szétszedtem egy működő példányt készítettem egy pár képet ami működés közben készült vagyis a fekete és a zöld kivezetés összekötésével.
A fényképekről a feszültség és frekvencia leolvasható, a mérővezeték kb: 1/10-es osztó Orosz technikai csoda.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Dícséretes a fotózás, csak ez így meredek.
A képekről elég nehéz leolvasni a frekit ( us/div ) és a feszt ( V/div*10 ?).
A Q3 (végtranyó ) kollektora nem annyira érdekes, a bázis és az emitter lenne kérdéses és ott nem kell az 1:10-es osztó sem.
Paralel pedig Uki, pl. sacc 10 és 33 ohm terheléssel.
Ugyanezek a rossz táppal.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Oké, megismétlem osztó nélkül a Q3 Bázis , és Emitterén és írom az állást is
"Paralel pedig Uki, pl. sacc 10 és 33 ohm terheléssel." mit értesz rajta, terheljem be 10-33 R-el az 5Vsb-t ?
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Pontosan... különben nincs mihez viszonyítani.
Nem 10-33, hanem 10 és 33.
2 - 2 mérés.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
A forgatógombot befestettem fehérre, így látszik az állás, de 10 Vés 5us állásbn van, a bázis nem változott sőt zavarosabb lett, az 5Vsb szekunderén ilyen a jelalak a dióda előtt.
Természetesen ez a jó tápon van a rosszon nincs semmi itt.
Lehet mégis a trafó lesz a hunyó, mert a Q3, B, E, hasonló a jel mindkét tápon.
Ja és a terhelő ellenállás 33R/8W.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Ilyen a rosz panelon a Q3 bázis ill emitter jelalakja szkópon. A forgató gombokról az állás leolvasható (fehér részen).
Bár nehezen 2V és 5ms -on áll a forgató gomb.
Az 5Vsb dióda ki van emelve.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Tedd vissza a szek. diódát és mérj úgy is..
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2019
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Ha visszateszem a diódát és a multiméteren dióda vizsgálóval ellenőrzöm csipog és 29 körüli értéket mutat, a dióda kiforrasztva jó. A jó panelon viszont nincs ilyen csipogás ha a dióda 2 végét nézem.Azért megnézem mindjárt a szkópon a jelalakot a dióda előtt.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Feb 25, 2019 / 1
 
A panelben nyilván valami "testre teszi" a jobb végét és a tekercsen keresztül záródik.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Igen én is erre gondolok! De most topikot fogok váltani, mert a szkópomon eltünt a függőleges kijelzés, az fontosabb mint ez a kukába való mocsadék.
(#) istu99 hozzászólása Máj 2, 2019 /
 
Sziasztok
Pure Power L8 730W-os tápegységemmel előált egy olyan probléma,hogy minden 10 pásodbercben bekapcsol,majd 5mp mulva kikapcsol.Folyamatosan ezt csinálja egyformán.
Hol keressem a hibát?
Látható problémákat nem lehet látni rajta.Pld(kondi púp,stb)
Válaszokat előre köszönöm
(#) 13_Balu50 válasza istu99 hozzászólására (») Máj 2, 2019 /
 
Szia!
Ha ezt terhelés alatt csinálja, feltehetőleg a védelem tilt, az más kérdés miért ?
Alacsony feszültség, magas feszültség, túlmelegedés stb. Lehet kontakt hiba, megnyúlt ellenállás, kapacitást vesztett kondenzátor és még nagyon sok minden. A kondenzátorokat nem elég szemrevételezni ESR mérővel meg kellene mérni. Találkoztam már olyannal nem egyszer, hogy szemre semmi gond nem látszott rajta az ESR értéke viszont nagyon nagy volt , valamelyik topikba raktam is fel képet róla. Ez a vezérlő IC tápjának kondija volt, cseréje után azonnal elindult a táp.
(#) cs_gabor hozzászólása Jún 3, 2019 /
 
Sziasztok, egyik napról a másikra kezdte a számítógépem, hogy ha bekapcsolom kb. egy másodpercre elindulnak a ventilátorok, világít az alaplapon a LED, majd leállnak és se kép se hang. Ezt követően már a bekapcsológombra sem reagál a gép mindaddig, amíg a hálózatból ki nem húzom, majd visszadugom, ezután egyszer újra elindul egy másodpercnyi időre. Ránézésre 4db 1000µF-os kondit láttam púposnak, ezeket kicseréltem, de a jelenség sajnos ugyanaz maradt. Érdemes foglalkozni, további kondikkal bajlódni illetve javítható a tápegység, vagy cseréljem inkább?
A tanácsokat köszönöm előre is.
(#) pittti válasza cs_gabor hozzászólására (») Jún 3, 2019 /
 
Idézet:
„...amíg a hálózatból ki nem húzom, majd visszadugom”

Ezt a szekunder oldal zárlatvédelme csinálja. Ellenállásméréssel könnyen megtalálható a hibás alkatrész (általában valamelyik áramfigyelő ellenállás, ritkábban az egyenirányító kettősdiódák valamelyikének egyik fele szokott zárlatba menni).
(#) cs_gabor válasza pittti hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Értem, köszönöm szépen az infót.
(#) pittti válasza cs_gabor hozzászólására (») Jún 4, 2019 /
 
Mondjuk még az is kérdés lehet, hogy kiszerelt állapotban is ezt csinálja? Mert ha be van építve és mondjuk a merevlemez elektronikája zárlatos, ugyanígy működésbe lép a védelem!

(tehát a védelem nem csak a tápegységet figyeli, hanem a szekunder kör egész terhelését!)
(#) cs_gabor válasza pittti hozzászólására (») Jún 6, 2019 /
 
Köszönöm, természetesen minden nélkül, csak az alaplapra csatlakoztatva próbáltam, de akkor teszek vele még egyet, a másik gépben is kipróbálom illetve felcserélem a tápokat.
Következő: »»   106 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem