Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   103 / 144
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Az jutott a fejembe, hogy ha már úgy is stabilizált (vagy kapacitás sokszorozós) táp lesz a füleserősítőhöz, miért ne lehetne áramkorláttal ellátni. Ezt hangszórós végfoknál a teljesítmény viszonyok miatt meg sem próbálnánk, de itt csak 1-2W lehet. Olyanra gondoltam mint a fí relé, tehát a két tápsín áramának különbségét figyelve, azt integrálva addig csökkentené a tápfeszültségeket, amíg annak differenciális áramfelvétele nem esik 50mA alá.
Hangfrekvencián az integrátor figyelmen kívül hagyná a zenei csúcsokat, de egy tartós félre siklás esetén be tudna avatkozni.
(#) Karesz 50 válasza tothbela hozzászólására (») Máj 17, 2019 /
 
Miért nem jó triac-kal a crowbar?
(#) elektrorudi válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 18, 2019 / 1
 
Idézet:
„Kár, hogy nem lehet a tranzisztorok hőfok függését szimulálni, de meg lehet oldani fesz. generátorokkal.”

Már miért ne lehetne?

temp.jpg
    
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Már hogy ne lenne jó. De melóba csak az agyalás marad nekem, a tettek mezeje oly távoli marad.
(#) tothbela válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Köszönjük Mester! Nagy segítség amit megmutattál. Serintem Karesz is fog örülni.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Jó ez a temperature setup. Nem is bírtam sokáig hogy ki ne próbáljam.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Néhány kapcsolófet hibát jelzett, de lehet hogy csak én nem értek hozzá. Amúgy tetszik.
(#) Karesz 50 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Már többször próbálkoztam vele, de nekem mindig lefagy tőle gépem
(#) elektrorudi válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Nem biztos, hogy te hibáztál. Ennek a proginak lelke van. Időnként be kell vetni valami furmányt a siker érdekében. De van, hogy az sem segít, mert az alkatrész spice paraméterei nem jól vannak megadva. Ennek ellenére, közel 20 éve használom.
(#) tothbela válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Igazad van, mert csináltam egy tranzisztoros (egytranzisztoros) erősítőket a szimulátorban, és van amivel jó, van amivel nem. A BC tranzisztorokkal mint amiket feltettem jó. A BS170 egyszál magában is hibázik. Szerintem a SPICE néhány alkatrésznél nem specifikálta a hőmérséklet függvényében. Na de rafinált a magyar, és megtanítottál náhány trükkre. Betettem a BS170 meg a komplementer helyére IRF feteket, oszt addig jó amíg a melegedés okozta driftet nézem.

A lényeg hogy ez is jó.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Bocs de kevertem két választ. Karesz tanított a trükkökre, de a többi neked szólt. Vagy a fene tudja már kihez, de a lényeg nem személyfüggő. A lényeg hogy nem szabad írni meg mást is csinálni egyszerre. Visszaolvasva borzalmas.
"Szerintem a SPICE néhány alkatrésznél nem specifikálta a hőmérséklet függvényében."
Hát ennek a mondatnak az eleje és a vége között eltelt 10 perc, közte meg szereltem valamit.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
Nekem meg olyanoktól akad ki, amitől neked nem. Tudja a fene mi a baja, de tényleg lelke van. Viszont nem fogom lecserélni másra, mert nem találtam jobbat.
(#) mek-elek válasza tothbela hozzászólására (») Máj 18, 2019 /
 
"A lényeg hogy nem szabad írni meg mást is csinálni egyszerre."
Szerintem szabad, csak a "más" jó legyen Neked.
(#) elektrorudi válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Sajnos még egy ötlettel sem tudok segíteni, hogy mi lehet a probléma? Nekem XP-vel és Win7/64-el is gond nélkül megy.
(#) tothbela válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 19, 2019 / 1
 
Talán még ez belefér, de ha nem, akkor majd átteszik valahova. Szóval néztem a szimuláció alatt hogy miként gazdálkodik a számítógép az erőforrással. Ha jó aprólékos a felbontás, ráadásul ezt 6-8 féle hőfokon is megismétli, megtelhet a memória. Ha mellette még valami weboldal is meg van nyitva, ez megeshet. De lehet, hogy egyszerűen valami beállítás nem megfelelő. Ez nem a számítástechnikai topik, meg nem a szimulációs, de talán ki kellene ezt is tárgyalni.
(#) mek-elek válasza tothbela hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Tetszik a feladat megoldó képessége Uram!
Szerintem csak fejhallgató erősítőt terveztek éppen, és a témához tartozónak gondolnám.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Megpróbáltam, feltornáztam a részletességet. Hát bizony ha a fizikai memória felhasználása elérte a 92%-ot, le is fagy.
Viszont ez csak az egyik ok. Van amikor mindössze kicserélek egy ellenállást, és arra is ledermed.
(#) tothbela válasza mek-elek hozzászólására (») Máj 19, 2019 /
 
Valami oka mindennek van. Addig rendben van hogy egy Real Time alkalmazásnak élőben kell futni, ilyen például a Guitar Rig. Ott megpengetem a húrt, és nagyon hirtelen meg kell jelennie az effektelt hangnak. Ott kell az erőforrás. Ha abban nagyobb bitmélységet, magasabb mintavételt állítok be, akkor izzad a processzor, fogy a memória, és ha nem bír a sok adattal, akkor kidob néhány mintát. Ez krepegésben nyilvánul meg. De ez egy nem valós idejű alkalmazás, ezért ha elfogy a memória, meg kellene növelnie a lapozófájl méretét a merevlemezen, és oda kellene dolgoznia. Viszont mindössze 10-20MByte változás van a merevlemezen, ami még messze nem mondható soknak. Úgy hogy csak a fejem vakarom.
(#) elektrorudi válasza tothbela hozzászólására (») Máj 20, 2019 /
 
Ne felejtsük el, hogy ezt a progit közel húsz éve nem fejlesztik! Arra kell használni, amire lehet, amivel megbírkózik. Hagy ne soroljam fel, hogy mi minden változott hardver vagy szoftver tekintetében ez idő alatt. Magam részéről megemelem a kalapom a fejlesztők előtt, hogy egyáltalán még megy.
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 29, 2019 / 3
 
Most van egy kis szabadidőm, nekiveselkedek a HTB-nek. Egyelőre maradok a legutóbbi elképzelésnél a kapcsolási rajzot illetően. Rajzolok egy monó kísérleti panelt méricskélési célzattal és kiteszem a mérési eredményeket. THD-t nem tudok mérni, mert valami történt a hangkártyámmal... a múltkor már -10dB-nél betorzított, így a THD-t elhisszük a szimulátornak egyelőre.
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 29, 2019 / 5
 
Elkészült. Kapcsoljuk be gyorsan. Mérjük meg gyorsan
Pöccre indult, nem kellett csereberélni, kókányolni semmit.
A labortápról jár +/-15V-ról. A szűrőkondin +/-13V van, tehát 20mA az áramfelvétele. A kimeneti fokozat nyugalmi árama 10.3 mA-re állt be és tartósan ennyi is maradt. Az offset poti -123/+38mV között szabályoz. A kimeneti DC szint stabilitással még nem foglalkoztam, de úgy néz ki stabilan tartja +/-1mV-on belül (bekapcsolás után néhány percig figyeltem és fújkáltam, mert a szám kéznél volt).

Első körben megnyugtattam magam, hogy a digitális HP ugyanazt méri, mint a Tektronix, de jobb a képminősége és százszor többet tud (de a Tektronix-et is szeretem). Ez a két kép mutatja a kompenzálatlan esetet. Nem gerjed kompenzáló kondi nélkül sem, de beleng a négyszög, mint a szimulátorban is tette. A következő szkóp fotó a 3.3pF-es Miller kondi hatását mutatja. Nem akartam nagyon lelassítani a nagyjelű fokozatot ezért maradtam annál amit a CM is mutatott.
A CAM1916-on (800 kHz-es négyszög átvitel) a 10pF-es LAG kompenzációt is betettem. Próbálkoztam más értékekkel is mindkét helyen, de így volt a legszebb négyszög átvitel ahogy a CM is mutatta.
Utolsó fotón felül a bemeneti, alul a kimeneti jelalak.
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 29, 2019 / 3
 
Az 1kHz-es szinuszból úgyis csak annyit látunk, hogy szinusz... inkább az az érdekes, hogy hol klippel és hogyan.
A második képen még 390kHz-en ki lehet vezérelni 18.7Vpp-ig úgy, hogy szemre nem torzít... ez szerintem nem olyan rossz.
12MHz-en már 800mVpp-nél torzít vagy 20%-ot, de ezt már a denevérek sem hallják meg. Itt körül van a -3dB-es pontja is.
Negyedik kép a 100kHz 18Vpp. Hát ennek sajnos ilyennek kell lennie, ha aszimmetrikus fokozatokat használunk. Nem tudom mennyire befolyásolja a hangminőséget, de szerintem... igen. A szimmetrikus felépítésű erősítők jobban szoktak szólni, de most HTB akartunk (-tam?).
Kisebb jelszintnél már szép a 100kHz és még az is lehet, hogy nem lesz ez annyira rossz (most kicsit bizonytalan vagyok? Vagy mégsem?).
Aztán még egy háromszögjel... csak úgy...
És végül az 0.05 Hz-es négyszögjel átvitel, ha már egyszer DC csatolt...
És még idefért a 0.02 Hz-es is nyolcadiknak, mert mást ma nem mértem rajta, mert ennyi elég egy napra...
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 30, 2019 / 1
 
Most következett a kimeneti offset és a tápelnyomás mérése. Ezzel röpke öt órát töltöttem el idáig.
Reggel kimenetem a műhelybe, bekapcsoltam és bejöttem kávét főzni, hogy (szó szerint) ne csapjam a szelet neki. Ez látható az első képen. (A szkópon osztó nélküli a mérővezeték és majd a továbbiakban is, 2mV/osztással mérem a driftet.)

A 2-4. képen ventilátoros hősugárzóval melegítem a panelt, kb. 70 fokos levegőt fújok rá míg 50 fokot nem mutat a hőmérő szenzorja a nyákon (nem akarnám elolvasztani a mérőfejet). Van jelentősége, hogy közben mutogatom a negatív tápfeszt, mert a ventilátor a tápegységet is elhangolja és - mint később kiderült - ezzel éppen kompenzálja a kimeneti offset "elmászását".
Az első 250 sec-ig fűtöm, majd magára hagyom hűlni. Elég furcsa "cirádák" alakulnak ki az elkövetkezendő 6-7 percben, de összességében +/-2mV-nál nincs nagyobb DC szint a kimeneten.

A 1934-es képen a pozitív tápot változtatom +/- 2V-tal, tehát 13-17V között. Több, mint 60dB a tápelnyomás lassú változásokra nézve (hosszú idejű stabilitás).

A negatív tápelnyomás ehhez képest elég lesújtó képet mutat.
Mégiscsak bevetettem a jó öreg előrecsatolást és így már szerintem elfogadható lett az eredmény (CAM1936).
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 30, 2019 / 1
 
Most, hogy ilyen szépen kikompenzáltam a driftet, újra elővettem a ventillátort és meglepődtem. Már nem kompenzálja a labortáp hőfokfüggése az offsetet. De az egészben az az érdekes, hogy csak 30 mp-ig fűtöttem, majd két perc múlva gondolt egyet és még elmászott -3mV-tal a kimenet. Elkezdtem a trimmer potira gyanakodni... a szén szokott ilyet "csinálni" némi kontakthibával vegyítve. A poti vadonatúj, most vettem elő a dobozából.

Kicseréltem ellenállásra (előtte természetesen megmértem) és a második kép lett az új mérés eredménye. Az első 25-60 sec-ig fűtöttem. Amint abbahagytam, rögtön felugrott +4mV-ot és beállt. A 340. mp környékén "viccből" ráfújtam.
Ilyen hirtelen hőmérséklet változásoknak nincs kitéve üzemi körülmények között, de ha mégis, akkor sem történik semmi. 4mV DC a kimeneten az 0.5 uW a 32 Ohm-os hangszórón, tehát szerintem ennyi miatt felesleges lenne DC szervót alkalmazni.

A 3. képen az látható, hogy miután kikapcsoltam, vártam, bekapcsoltam... akkor a kimeneti fesz. így alakult.
(#) elektrorudi válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Ha megmérted volna -40°C-on is, mehetne bármelyik katonai berendezésbe!
(#) Karesz 50 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Köszönöm
Lehet, hogy tényleg beteszem a mélyhűtőbe brahiból...
(#) mek-elek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 30, 2019 / 1
 
Ne már Karesz... Mindennek beugrasz. Beteszed a mélyhűtőbe, aztán olyan kicsi lesz, hogy nem találod amikor ki akarod venni.
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 31, 2019 / 1
 
Vannak dolgok amikről tudom, hogy vannak de mégis úgy viselkedek mintha nem léteznének.
Tudom, hogy nem akarok csatolókondit a bemenetre és tudom, hogy hangerő szabályzó poti lesz a bemeneten aminek változni fog a kimeneti ellenállása, amitől el fog mászni a kimeneti offset és még recsegni is fog, mert a bemeneti emitterkövetőnek van bázis árama. Tehát "végtelenné" kell tenni a bemeneti ellenállást. Kap egy tizedik tranzisztort ami utánhúzza a bázis áramot és lehet, hogy felborítja nagyfrekvenciásan az egész kapcsolást.

Tegnap méregettem a tápszűrést. Megértettem mit értenek azon, hogy "belassul" a táp. Azt is megértettem, hogy a zenei jelet nem úgy kell kezelni, hogy kijelentem, (gyakorlatilag) nincsenek a zenében 30Hz alatti hangok. Tudtam, hogy utálom a kondenzátorokat, de azt nem gondoltam, hogy ennyire Meg fogom mutatni.

(Meg még... a visszacsatolókörbe utólag betett 390k az ún, előre szabályozás. Ha nem ingadozik a negatív tápfesz, olyan mintha ott sem lenne.)
(#) Karesz 50 hozzászólása Máj 31, 2019 / 2
 
Ezt szerettem volna megmutatni. Ezennel kijelentem, hogy nem gondoltam komolyan azt a 100R/2200µF-os tápszűrést
A zene lüktetése állítólag úgy alakult ki, hogy szívdobogás ritmusával legyen azonos, amit a szkóp úgy "lát", hogy ezek 1.5Hz körüli impulzuscsomagok sorozatai. A felső sugár a pozitív tápfesz hullámzása, az alsó (nyilván) a zenei jel. Az utolsó kép tisztán csak beszédhang.
Bár a tápegységnek még csak a körvonalait képzeltem el, de ezt a "körvonalat" is teljesen újra kell gondolni. Azt a 100µF-ot is kiszedem a bemeneti emitterkövető kollektorköréből és Zener-t teszek be helyette (talán nem visz be zajt). A végfeteket és az előtte lévő fokozatokat külön-külön szűröm. Azért nagyon nem kéne elbonyolítani (ezt csak úgy magamnak mondom).
(#) mek-elek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 31, 2019 /
 
Félig sem olvastalak, és már ment is a mancs!
Ahogy csinálod, nálam már az is zene.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2019
Következő: »»   103 / 144
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem