Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Keltető hőfokszabályozó
 
Témaindító: Bfg10k, idő: Máj 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 41
(#) Bfg10k hozzászólása Máj 21, 2008 /
 
Üdvözlök mindenkit!
Olyan problémám van, hogy egy keltetőt szeretnék készíteni, már meg van hozzá majdnem minden, csak a legfontosabb nincs. Amivel a hőmérsékletet tudnám szabályozni. Egy hőfokszabályozó rajzra lenne szükségem. Ha valaki tud egy egyszerű rajzot, ami nem mechanikus, kérem szépen, hogy ossza meg velem. Köszönettel: Bfg10k
(#) proba válasza Bfg10k hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
(#) zolee1209 válasza Bfg10k hozzászólására (») Máj 21, 2008 /
 
Szükséges a hőmérséklet kijelzése is? Egyébként vicsys kacsolását tudom ajánlani: ITT
(#) Macsek71 válasza Bfg10k hozzászólására (») Máj 21, 2008 / 3
 
Helló !

Kolegámmal mi is keltetőgép építésre adtuk a fejünket.

Ha van kedved megoszthatnánk tapasztalatainkat !

Üdv M
(#) Bfg10k válasza proba hozzászólására (») Máj 22, 2008 /
 
Üdvözlöm!
Köszönöm válaszát, azzal kezdtem, mielőtt ezt a topicot indítottam, hogy megnéztem, találhatok-e hasznosíthatót. Nem találtam. Természetesen az Ön által küldött topicot is átolvastam.
(#) Bfg10k válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 22, 2008 /
 
Üdvözlöm!
Nem szükséges a hőmérséklet kijelzése, analóg hőmérővel úgyis mindenképpen lenne ellenőrzés. Az Ön által küldött linken megnéztem az áramkört, véleményem szerint az 1 C fokos hiszterézis nem elég kevés nekem. Köszönöm a fáradozását!
(#) Bfg10k válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 22, 2008 /
 
Üdvözlöm!
Természetesen megoszthatjuk egymással a tapasztalatainkat, nekem egyenlőre csak a hozzávalók és az elképzelésem van meg, illetve néhány lelkes amatőr segítségét is igénybe vettem az építés terveihez. Eredetileg 120 literes hűtőszekrény lenne a keltető "háza". a forgatás egyenlőre kézzel történne, de megvannak a tervek egy lánchajtásos ablaktörlőmotor hajtású forgatónak is. Ha tudok valamit segíteni, írjon!
Üdv!
Bfg10k
(#) tibi0531 válasza Bfg10k hozzászólására (») Máj 22, 2008 /
 
Én egy gyári keltetőt javítottam. Abban U217B típuú IC végezte a hőmérsékletszabályozást (az adatlapban lévő kapcsolásban), egy termisztor segítségével. Szándékozom építeni is egyet. Terveim szerint a hőmérsékletet egy DS18B20 szenzor fogja mérni valamint egy mikrokontroler (AVR) fogja végezni a fűtőtest vezérlését (PID algoritmus alapján szilárdtest relével). Ezenkívűl a mikrokontroler vezérli majd a szellőztetést, és a páratartalmat is, amennyiben sikerűl hozzájutnom SHT-11-es szenzorhoz

U217B.pdf
    
(#) Bfg10k válasza tibi0531 hozzászólására (») Jún 5, 2008 /
 
Üdvözlöm!
Ez meglehetősen bonyolult megoldásnak tűnik nekem
Köszönöm mindenesetre, hogy megosztotta velünk a tervét!
Köszönettel:
Károlyi Zoltán
(#) lovas-sandor hozzászólása Júl 24, 2008 /
 
Sziasztok! Én is építettem egy keltetőgépet. Kipróbálva még nem volt. Azt szeretném tudni, hogy a mellékelt hőfokszabályzó erre a célra megfelel-e? Továbbá a 37,8°C os hőmérséklettől eltérni milyen irányban, és ez max. mennyivel lehet. hogy a kelési arány még jó legyen. Azt is szeretném tudni, hogy a hajszárítós fűtés mennyire jó?
(#) fongab válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Ha te akarsz ráülni a tojásra akkor ideális 36,5°C a 37,8°C márt enyhe hőemelkedés.
Keltetni, az első 10nap 39°C kell, majd a 11naptól, a 21napig 39,5°C kell.
Mennyit lehet eltérni +/- eltérés nem lehet több 0,5°C (+0,25°C/-0,25°C= 0,5°C)
Ez ha lehet, akkor jó ha kevesebb. (0,1…..0,2°C )
De nem csak ettől függ a kelési százalék.
A tojásokat forgatni kell, de csak a 4. naptól, a 19. napig előtte, utána, nem szabad.
A tálcán, a tojások helyét, 4. naptól változtatni kell.
Kell, a szellőzés. ( nem összetéveszteni, a hűtéssel ) 4.naptól a tojás széndioxidot termel.
Ha nincs szellőzés megfullad, az embrió.
A tojást hűteni kell. 4. naptól először 5-10perc majd 10-15 perc és végül 15-20perc, a 20naptól nem kell hűteni.
A páratartalomra is kell figyelni. első 6napba 50-60% majd 60-70%
Érdemes, meg lámpázni. Ezt a 6napon tedd. Az itt, benn maradó tojások 90-95% kikell, akkor, jól dolgoztál .

És mindez a tyúkokra értendő. a kacsának, pulykának, lúdnak, első 3nap 38,5°C majd38°C a keltetés végéig.

Ha a hajszárítót nem ajánlóm. Nem egyenletes, a hőmérséklet eloszlás.
(#) Bfg10k válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
Üdvözlöm Sándor!
Tetszik az áramkör, amit mellékelt, nem bonyolult, olcsónak is tűnik, már csak arra lennék kíváncsi, hogy a hiszterézist tovább lehet-e csökkenteni az R4 további növelésével? Én semmi képpen nem fogok használni relés kapcsolást, de a relé helyére be lehet építeni egy tirisztoros kapcsolót, ami nem sül be a ki-be kapcsolgatásoktól (szerintem). Ismerőseim esetében kivétel nélkül mindíg ez volt a hiba. Ők PID hőfokszabályozót használtak, sajnos én nem engedhetem meg a 20-30 ezer forintos szabályozóegységet, pedig ezzel egycsapásra megoldódna a keltető hőfokszabályozása. (ennyiért már gyári keltetőt is lehetne venni)
(#) edgar hozzászólása Júl 26, 2008 /
 
Valamiert erdekel engem is a hofokszabalyozas.
Keresgeles kozben akadtam az alammi kapcsolasra:


Bővebben: Link

Meg nem epitettem meg (a panel most keszul) nem tudom, hogy a hiszterezise mekkora (a 4.7 M-val gondolom eleg alacsony).
Szinpatikus kapcsolasnak talalom, foleg a szabalyozasi lehetoseget, hogy egy digitalis muszerrel lehet egyszeruen a kivant homerseklet erteket bealitani.
Termeszetesen a kapcsolast kibovitve egy ablakkomparatorral (lasd a Tom-ee kollega zipp filejet !!) a veszjelzes is megoldhato lenne egy kis butykolessel.
Az Lm 35 2-es labara kotott valamilyen egyszeru digitalis muszerrel a momerseklet is kijelezheto lenne.
A szabalyzasi tartomanyt az R3 - vR1 osztoval be lehetne alitani ugy, hogy megfeleljen egy keltetogep homerseklet tartomanyanak.


(#) lovas-sandor válasza fongab hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Köszi a részletes választ!
Azt mondja meg még nekem valaki, hogy milyen fűtőtestet alkalmazzak, amivel a fűtést jól tudnám szabályozni? Eddig hajszárítóval próbálkoztam,de a hőingadozás így kb 1-1,2°C amit túl nagynak tartok. A hőfokszabályzóm hiszterézisét pedig már 0,15°C-ra csökkentettem az R4 ellenállás 2,2MOhm-ra növelésével. A bekapcsolási hőmérsékletet 38,8°C-ra állítottam, Kb.38.95°C-nál a hőfokszabályzó ki is kapcsol, de a hőmérséklet még kb. 39,9°C-ig felmegy. Hogy lehetne ezen a nagy hőingadozáson csökkenteni? Olcsó kivitelezésű fűtést ajánljatok,ami jól szabályozható.
(#) edgar válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Az alabbi linken navigalj:
Bővebben: Itt
(#) edgar válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Nagy a hajszaritonak a telyesitmenye.
Az ellenallas reszet egy egy diodaval felezd vagy tegy egy triakos szabalyozot, hogy a telyesitmenyet csokkentsed a kivan etekre.
Az alabbi linken van egy egyeru kapcsolasi rajz:
Bővebben: Link
Vagy vegy kantal ellenallas huzalt es keszits magadnak egy megfelelo ellenallast alacsony feszultsegre (24V) olyan 50W korul.

Keresd meg a
Hajak-Meluzin_Bernath
Elektrotechnikai szamitasok cimu konyvet
es ott szakszeruen amator szinten le van irva a hotecnikai szamitasok peldakkal egybekotve.
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Itt egy pelda lathato:

Bővebben: Link
Nem latom a futes telyesitmenyt, de levego kerindetessel mukodik.
Szerintem max 50 W lehet az ellenallas.

Vagy:
Bővebben: Link
(#) edgar hozzászólása Júl 27, 2008 /
 
Egy masik link:
Bővebben: Link
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Itt is erdekes dolgok vannak:
Bővebben: Link

50.6.3.2.GIF
    
(#) Jossz válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 / 1
 
A szilárdtest relé fórumon most adtam javaslatot a relé-problémádra...
Itt viszont azt látom, hogy a hőmérséklet méréssel is gondok vannak, olvasva fongab értő hozzászólását, a 0,5C hiszterízis szerintem itt túl nagy. Én ebben az esetben semmiképpen nem alkalmaznék um. "analóg" technikát, nálam már sok új fejlesztésnél bevált a Dallas DS18B20 digitális preciziós hőszenzora. Ennek a felbontása programozható, elérheti a 0,05C-os pontosságot is. PIC-el együtt alkalmazva tökéletes hőfokszabályzót lehetne készíteni, még akár belekalkulálva a programba a szabályozandó oldal hőtehetetlenségét, hőveszteségeit, vagy egyéb igényeket is.
(#) edgar hozzászólása Júl 27, 2008 /
 
Egy hasonlo este volt az egyik baratomnak.
Nem ertettem de annyit igen, hogy valami meheszeti dolognak keszitett egy termosztatalt kamrat.
Nalla is a gond az volt, hogy a homerseklet felment miutan kikapcsolt az elektronika (egy komoly szabalyozot alkalmazott).
Egy cso ellenallast alkalmazott (200W) aminek nagy volt a tehetelensege.
Kicserelte egyszeru ellenallashuzalra a cso ellenallast es a problemaja megoldodott.
A telyesitmenyt levitte 50W-ra es 24 V-rol taplaja (230-on hoszu let volna a huzal).
A vekony huzal hamar lehul es melegszik igy a hotehetelensege kicsi.
Az ego sem rossz viszont a huzal jobb.

(#) fongab válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Használj két vagy három hajszárító fűtőbetétet, sorba kötve. És ha lehet kiterítve, úgy egyenletesebb, a hő eloszlás.

P=UxI, P=IxIxR Ha a hajszárító fűtőszál 1000W –os I=P/U I=1000/230=4,347A R=P/IxI R=1000/18,896=53ohm Ha 2db használsz akkor 2R=U/I, I=U/2R I=230/106 I=2,169A P=UxI P=230x2,169, P=499W Ha 3db szál akkor P=332W.
És ezt, egyenletesen elhelyezni.

Tehát szedd le, a fűtőszálat, a tartóról. 200-300W –al ~150 tojást lehet keltetni.
Ha több tálca van egymás felett, lehet, hogy külön kellene szabályozni, a hőmérsékletet. (tálcánként mert egymást, fűti)
(#) Jossz válasza edgar hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Bizonyos esetekben valóban így van, ahogy mondod, de egy bizonyos kamraméreten felül viszont jobb, ha a fűtőtest nagyobb hőtartással rendelkezik. Meg persze pl. attól is függ az optimális fűtési módszer, hogy pl. milyen légkeverési módszert használnak a kamrában, milyen a légáramlási sebesség, milyen tárgyak vannak a légáramlás útjában és azok hogyan módosítják az áramlási paramétereket, stb. Ezért is tartanám jobbnak az "intelligens" programozható módszert, mert abban mindezek a paraméterek sokkal hatékonyabban és könnyebben beállíthatóak, ill. figyelembe vehetőek.
(#) edgar hozzászólása Júl 28, 2008 /
 
Ugy ahogyan en nezem az interneten az ellenallas telyesitmeny olyan 1.6 - 2 W / liter.
Ezek szerint egy 100 litres urtaltalmu keltetogepnek 200 W -os telyesitmeny szukseges.
(#) proli007 hozzászólása Júl 28, 2008 /
 
Sziasztok!

Csak egy ötlet.

Egy egyszerű izzót, még nem próbáltatok fűtőbetét gyanánt használni?

Az izzó hatásfoka, kb. 4%, tehát 96% hővé alakul. Ha kettőt sorbaköt az ember, 110V-ot kap és szinte soha nem ég ki. Egyszerű cserélni, ha más teljesítmény igény van. (Egyébként az izzó pozitív hőfoktényezője miatt, ha kettőt sorba kötsz, nem lesz fele az áram)

Egyetlen hátránya van, hogy ma már ebben az "energiatakarékos" világban elég nehéz találni nagyobb teljesítményű izzót 100W-nál.

üdv! proli007
(#) Bfg10k válasza proli007 hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Üdv proli007!

Izzót házi keltetőkben előszeretettel használnak egyrészt azért, amit írtál, másrészt kicsi a hőtehetetlensége, amikor lekapcsol, akkor viszonylag hamar lehűl. Nem sorban, hanem párhuzamosan szoktak két izzót kötni, ha kiég az egyik, akkor a másik még hőn tudja tartani a keltetőt egymaga is így mire észreveszi a felhasználó a kiégett izzót, nem hűl le a keltető, megmenekülnek a tojások.
(#) edgar hozzászólása Júl 29, 2008 /
 
A komparatorokrol egy kis progi:

Bővebben: Link

Sok keltetoben egoket alkalmaznak.
A komolyabbakban ellenallast kiteritve mert sokkal hamarabb lehul mind az ego.
(#) Tomi111 hozzászólása Júl 30, 2008 /
 
Üdv!

Egyszer javítottam egy kis háztáji keltető elektronikáját. Abban 4 sorba kötött ellenállás volt 230V-on. Az volt a fűtés. Alumínium lemez közé voltak beszorítva szögletes 5W-os ellenállások. Az értékét nem tudom, de ki lehet számolni 230V 20W-ra hány Ohm. A légkeverést egy 10cm-es PC ventilátor végezte(12V-os). Úgy rémlik, a szabályzóban LM 324 volt. Egy ntc lógott be a tojások közé.
Itt a gyártó:
http://www.plmaschine.hu/hun/haztaji.htm
A linken látható HU100SK volt, csak annak még régebbi szabályzója volt. Potis állítás, digitális kijelző nélkül. Egy led jelezte, mikor fűt. kicsi TO-92 tokozású triak kapcsolta a fűtést.
Szerintem sima komparátor lehetett, A hiszterézist be lehet állítani próbálgatással.
(#) pokot válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Üdv!

Én a helyetekben mindenképpen elgondolkoznék azon hogy sima "komparátoros" (kétállásos) szabályzást használjak-e. Sajnos pontos hőmérsékleten tartásra nagyon kevés ez a szabályzási elv tekintve a rendszer viszonyag nagy hőkapacitását és a hőterjedés sebességét (holtidő) a rendszerben. mindenképpen egy PID szabályzót építenék, akár analógot, akár digitálisat(analóg kevésbé ill. bonyolultabban hangolható).
kétállásos szabályzónál sajnos ha van holtidős tag, még nulla hiszterézis esetén is lesz jócskán ingadozás.Ha valaki mégis PID-et akar építeni,tehetek fel C-forrást.
(#) edgar válasza pokot hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
A lenyeg itt az volt, hogy valami egyszeru kapcsolas legyen.
Ezelott 50 evvel is voltak kelteto gepek amelyek nem PID szabalyzassal voltak megoldva.
Az mar mas kerdes. hogy a szazalekos kikeles milyen aranyu volt.

De ettol fuggetlenul legyszives szurjal be valami linket a PID szabalyzassal kapcsolatosan.
Következő: »»   1 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem