Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Triak és tirisztor helyettesítése
Lapozás: OK   5 / 6
(#) Peter65 válasza jagimotor hozzászólására (») Aug 5, 2018 /
 
Szia!
Az eredeti triak 600V-os, a helyettesítő meg 400V-os. Feltételezem, hogy a készülék 230Vac-ról üzemel, úgy hogyha nincs valami brutális túlfeszültségvédelem, nem ajánlom a beépítését. Magam részéről 230Vac-n üzemelő készülékbe már eleve inkább 800V-os triakot választanék, mint 600V-ost.
A többi paraméteriben is van eltérés, de azok szerintem nem olyan nagyok, hogy problémát okoznának.
(#) Mukee válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 5, 2018 /
 
Köszönöm válaszodat! Mind a kettőt kipróbáltam, sajnos nem működik. Adatlapokat megnéztem mielőtt kipróbáltam őket.
Abban szeretném kérni a segítségedet hogyha rendelek tirisztorokat, melyik típust, típusokat ajánlanád kipróbálásra az adott kapcsolásban.
(#) Peter65 válasza Mukee hozzászólására (») Aug 6, 2018 /
 
Továbbra is szeretném hangsúlyozni, hogy nincs gyakorlatom a motorokban lévő tirisztoros áramkörökkel. Ha rákeresel, több kapcsolás is fent van a neten, ami a babetta tirisztoros gyújtásához kapcsolódik. Ezekben általában a TIC106M tirisztor van kiválasztva, ami egy nagyon érzékeny tirisztor, már 0,2mA-rel is gyújtható. Más áramkörben a BT151-es típust használják, ami szintén érzékenyebb az átlagnál.
Ezek alapján, bár nem ismerem a külső gyújtókör elemiet, valószínűleg egy érzékenyebb tirisztort kellene választanod.
Nem tudom hol szoktál vásárolni. A Lomex kínálatából a BT151-800R vagy a BT151X-500R, ami érzékenyebb az átlagnál, de ezek is érzéketlenebbek, mint az eredeti. A HEStore-ban kapható a TIC106N, ami viszont egy nagyon érzékeny típus.
Megjegyzem, hogy lehet érdemes a többi elemeit is átnézni, hiszen nem csak a tirisztor mehet tönkre egy ilyen áramkörben.
(#) Pigi hozzászólása Nov 2, 2018 /
 
Sziasztok

Toroid transzformátor Triakos lágy indítójában a Triakon az alábbi felirat szerepel BTC 12!
Nem találtam ilyen típusú Triakot a neten... Milyen típussal lehetne ezt helyettesíteni?

Illetve triakkal együtt érdemes a Diak-ot is cserélni? Diak-nak van valamilyen paramétere amit figyelembe kell venni, vagy az általános alkatrész?
Van valami egyszerű mód amivel kilehet mérni a Triakot, hogy megfelelően működik-e?

Köszönöm a segítő szándékú hozzászólásokat!
(#) Peter65 válasza Pigi hozzászólására (») Nov 2, 2018 / 1
 
Szia!
Van ilyen típusú triak: Bővebben: Link
Ez egy 12A-es átlagos típus, ami esetleg meglepő, hogy mind a négy negyedben egyforma maximális gate árama van. Elég sok típus szóba jöhet, nem tudom hol szoktál vásárolni. A HEstore kínálatából a BT 139-800-t választanám.
A diak ritkán megy tönkre, nem érdemes cserélni. A billenő feszültsége a legfontosabb paramétere, de ez szinte mindegyik gyártónál ugyanakkora.
Egy lapos-elemmel, zseblámpa izzóval és egy 100ohmos ellenállással kettő negyedben tudod leellenőrizni a működését. Jó labortáp és egy 10...50ohmos műterhelés is az elem és az izzó helyett. Az A1-t rákötöd a negatívra, az A2-vel sorba az izzót vagy műterhelést és rákötöd a pozitívra. A gate-t a 100ohm-on keresztül a pozitívhoz érinted egy pillanatra. Az izzónak fel kell gyulladnia, a műterhelésen áramnak kell folynia a gate vezérlésétől, amíg meg nem szakítod az áramkört. A polaritásokat megcserélve is ugyanezt kell csinálnia.
(#) proli007 válasza Pigi hozzászólására (») Nov 2, 2018 / 1
 
Vagy így..
(#) Pigi hozzászólása Nov 3, 2018 /
 
Sziasztok

Köszönöm a segítségeteket!
(#) rolandgsx hozzászólása Nov 10, 2018 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy
Bta08-600b helyére jo lessz egy Bta08-600tw?
Mi a külömbség? Azon kivül hogy 5es 50mA
Köszi!
(#) kokozo válasza rolandgsx hozzászólására (») Nov 10, 2018 /
 
BTB08-xxxB 50 mA Standard TO-220AB
BTB08-xxxTW 5 mA Logic Level TO-220AB

A TW érzékenyebb.
(#) rolandgsx hozzászólása Nov 11, 2018 /
 
Az oke megnéztem én is ezt. De akk elv jo bele.
(#) Sebi válasza rolandgsx hozzászólására (») Nov 11, 2018 /
 
Igen. Fordított esetben nem mindig, mert a meghajtástól függ, hogy a nagyobb gate-áramot tudja-e. Optotriac meghajtónál mindegy.
(#) rolandgsx hozzászólása Nov 11, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) levente507 hozzászólása Nov 20, 2019 /
 
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni BD313 (és párja) helyettesítésére. Sikerült lehetséges cseréket találnom de ezek is kifutottak és nem nagyon található párban már vagy csak a PNP vagy NPN.

BD313:

BDX67C
BDX69A
BDX69B
BDX69C
MJ4034
MJ4035


Esetleg nem TO3 tokozás is szóba jöhet gondolom?
(#) kadarist válasza levente507 hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
A jó topik: Bővebben: Link.
(#) levente507 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Köszönöm, félreolvastam a címet feltettem oda.
(#) fazekas0606 hozzászólása Okt 9, 2020 /
 
Sziasztok KT 728/400 helyettesitőt tud valaki esetleg Meoclub 16 H vetitőbe kellene
(#) Peter65 válasza fazekas0606 hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Szia!
A triak tokozása TO-48, ami már nem járatos. De az eredeti triak több helyen is beszerezhető, pl.: itt. Ha ez valamiért nem jó, akkor egy érzéketlen, legalább 15A-es típust kellene választanod, pl; BTB24-600BWRG, BTB16-600 BW. Ezeknél a típusoknál a TO220-as tokozást kell valahogy hűtened. Ha megírod, hogy hol szoktál vásárolni, akkor annak a boltnak a kínálatából is kereshetünk megfelelő alkatrészt.
(#) fazekas0606 válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Köszönöm a gyors választ segítséget a HQ elektronikánál szoktam
(#) Peter65 válasza fazekas0606 hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Ezek a típusok amik a HQ-nál 400Ft-t alatt vannak:
BTA16-600B, BTA16-600BW, BTB16-600BW, BTB16-800BW
Az első kettő szigetelt típus, a másik kettő nem. A szigeteltnek vannak praktikus előnyei, azonban nagyobb a belső hőellenállása. Ha a hűtőborda szigetelt, akkor a jobb hűtés miatt a BTB16-ot kellene választani. Mivel nincs nagy különbség az árakban, inkább a 800V-os típusokat javasolnám.
(#) Sebi válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 10, 2020 /
 
A MEO-16-ban a legnagyobb áram a 24V 250W-os vetítőizzó kapcsolásánál van. 2db van a kis segédfázisos motorhoz, 1db az elektromágneshez. Ezek hálózatról mennek, legfeljebb 2-3A-rel.
(#) Peter65 válasza Sebi hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Ha ez így van, akkor kisebb áramú is megfelelő lehet a motorhoz, illetve az elektromágneshez.
Én nem ismerem a vetítőt, csak a megadott triaknak kerestem kiváltót.
(#) Sebi válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Világos. Én is csak azért írtam, mert nem tudom a pozícióját a tönkrementnek.
A szociban divat volt a "szűkített anyagválaszték": a két forint spórolást nem érte meg a sokféle típus alkalmazása...
(#) paramaibo hozzászólása Jan 27, 2022 /
 
Sziasztok!SKKT92/18E modul helyett be lehet tenni SKKT106/18E-t?
Adatlap szerint kivezetések ugyanazok..
Köszönöm...
(#) Peter65 válasza paramaibo hozzászólására (») Jan 27, 2022 / 1
 
Igen, berakható.
(#) paramaibo válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Köszönöm..
(#) D_Zsolt hozzászólása Júl 13, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy acjt210-10u jelű triacot kellene helyettesítenem valamivel. Az adatlapot mellékeltem, de mivel nem igazán igazodom ki a triacok között, tanácstalan vagyok, javaslatot kérnék!
Köszönöm!

datasheet.pdf
    
(#) Peter65 válasza D_Zsolt hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Szia!
Elég nehéz ügynek tűnik. Elég sok egyedi jellemzője van;
-1000V-os
-érzékeny típus a 10mA-es gate áramával, ugyanakkor 600V/usec a du/dt állóképessége
-TO-92-es tokozás, ugyanakkor 2A-es
Nem találtam egy az egybe kiváltót.
Ha engedményt teszünk az 1000V-tal, és 800V-tal beérjük, akkor se könnyű, talán a ACST310-8FP megfelelő lenne, de más a tokozás, és ezt sem láttam most sehol raktáron.
Ha esetleg a felhasználásról adnál részletes leírást, akkor könnyebb lenne keresni valamilyen megoldást.
(#) D_Zsolt válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 14, 2022 /
 
Ez egy mobilklíma, Klarstein néven ami bármi lehet. Nem az enyém, még nem bontottam tovább de megkeresem, hogy hová vezet a kiéget triac kimenete, mert ok nélkül nem ég le. A gazdája szerint nem durrant, csak működés közben elkezdett füstölni. A panelre szitázott név/szám nem vezetett sehová, se szervíz doksi, se másik komplett egység A készülék épp kifutott a garanciából, ha nem megy, akkor ki lesz dobva, de megmenteném ha meg tudom, mert kár lenne érte... A panel hátoldala tele van smd-vel, arról most nincs fényképem, de estére tudok készíteni.
(#) D_Zsolt válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 16, 2022 /
 
Így néz ki közelebbről a panel.
(#) Peter65 válasza D_Zsolt hozzászólására (») Júl 16, 2022 /
 
Jó hogy felraktad a panel képét, mert ebből látom, ami eddig elkerülte a figyelmemet, hogy ennek az AC switch-nek a lábkiosztása TO-92-es tokozásban eltér a szokásostól. Erre figyelned kell, ha valamit be akarsz tenni a helyére.
Az is látszik, hogy van hely bőven, ha valami mást akarsz beletenni.
A kiváltás kereséshez néhány dolgot kellene tudni;
- Mi van ráktöve a félvezetőre, ha jól látom, az "L" pontra (a csatlakozóban a kék vezeték)? Mindenképpen vissza kellene keresni, és le is ellenőrizni, mert akár az ottani hiba is okozhatta a félvezető halálát.
- Jó lenne a meghajtó áramkört visszarajzolni. Ami látszik, hogy valami SOT-23-as alkatrész kapcsolgatja a félvezetőt 100R-on keresztül. Van gate köri kondi. Jó lenne tudni a tápfeszültséget. Elvileg a SOT-23-as alkatrész kb. -10...15V-t kellene hogy kapcsoljon a gate-re. Ha tudhatjuk a SOT-23-as alkatrész típusát (?NPN tranzisztor?), lehetséges hogy az ellenállás cseréjével nagyobb gate áram is beállítható. Az is valószínű, hogy a Q3-as SOT-23-as alkatrész tönkrement a kapcsoló félvezetővel együtt, hiszen a gate köri ellenállás is kiégett. Csak remélni tudjuk, hogy a processzor vezérlő kimenete nem sérült meg.
- Feltételezem, hogy hálózati feszültség, 230Vac. Feltehetőleg ez van az ACN és ACL pontok között, és ezt kapcsolja a félvezető.
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem